FOTOGALERIE Doua blocuri de patru etaje langa cladirea fostului restaurant "Cina", monument istoric, vizavi de Ateneul Roman

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 24 octombrie 2012, 16:59 Actualitate | Administratie Locala

FOTOGALERIE Cum va arata cladirea "Cina" cu cele doua cladiri noi in laterale
Comisia Tehnica de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei a avizat, miercuri, construirea a doua blocuri, unul de patru si altul de trei etaje, langa cladirea fostului restaurant "Cina", vizavi de Ateneul Roman. In cel mai apropriat punct, intre imobilele noi si cladirea veche va fi o distanta de 6 metri. Casa in care se afla restaurantul  "Cina" a fost construita in 1907 si are statutul de monument istoric.

Potrivit planurilor prezentate in cadrul Comisiei Tehnice de Urbanism de pe langa Primaria Capitalei, cladirea fostului restaurant "Cina" va fi pastrata intacta, iar in lateralele ei ar urma sa se construiasca doua cladiri, una de 22 de metri inaltime, spre strada Franklin si alta de 16, 5 metri inaltime, spre strada CA Rosetti. Pe teren ar urma sa se amenaje o piateta si spatii verzi in suprafata de circa 1000 mp (terenul are in total circa 3400 mp) unde cetatenii vor avea acces. Planurile prezentate de arhitecti la Comisie prevad si construirea unei cladiri noi, de 4 etaje, in parcarea din Piata Revolutiei. Terenul este domeniu public. "Aceasta solicitare a fost facuta de Comisie si estre trecuta in planul urbanistic al zonei protejate", au declarat arhitectii care au prezentat proiectul. In perioada interbelica acest spatiu era construit, insa imobilele au fost demolate, iar o parte dintre membrii Comisiei sustin intoarcerea la stadiul din perioada interbelica.

Avizul dat miercuri de Comisia Tehnica de Urbanism este unul preliminar. Proiectul urmeaza sa fie discutat si la Ministerul Culturii intrucat in zona se afla mai multe cladiri monument istoric, dupa care se va intoarce la Comisia Tehnica de Urbanism pentru avizul final. In final urmeaza sa fie supus aprobarii Consiliului General al Municipiului Bucuresti.

Initial, intr-un proiect prezentat Comisie Tehnice de Urbanism in luna august la cererea investitorului, se dorea construirea unui bloc de patru etaje si in interiorul cladirii fostului restaurant "Cina", ceea ce ar fi dus la demolarea partiala a casei, monument istoric.

Proiectul de pe terenul fostului restaurant "Cina" este dezvoltat de compania Bucuresti Turism SA. Restaurantul Cina se afla in zona protejata Calea Victoriei, langa cladiri monument de importanta nationala. Potrivit regulamentului zonei protejate, inaltimea maxim admisa in zona este 22 metri.


Citeste mai multe despre   



















4281 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Am plănuit ceva și a ieșit... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 17:33)

    AdrianCalin [anonim]

    ... altceva. Ca la Universitate, una se propune și alta se face iar aici mă refer la acel spațiu verde. Ăștia ar vrea să construiască și pe ultimul centrimetru pătrat rămas, niște disperați după bani (nu vă imaginați că proiectul e al vreunuia care n-are bani și se bazează pe afacerea asta) care nu se mai satură. Mă doare sufletul să o spun dar țara asta se duce pe copcă pentru că cei care o conduc sunt niște lăcuste lacome care n-au nici cel mai mic respect pentru valori, tradiții și oamenii de lângă ei. Tot ce contează sunt banii (făcuți oricum și oriunde). Sper să se întâmple ceva cât mai curând pentru că ăștia vor distruge iremediabil tot.
  • +9 (9 voturi)    
    Oribil (Miercuri, 24 octombrie 2012, 18:11)

    dana_s [utilizator]

    Scoateti cladirile alea si lasati orasul sa respire.
  • +11 (11 voturi)    
    Cladire privata propusa pe spatiul public... (Miercuri, 24 octombrie 2012, 18:32)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Nu e suficient ca se construiesc toate porcariile pe terenuri private. Acum, culmea, privatii propun cladiri si pe mediul public. Oamenii astia se simt stapani pe domeniul statului... al nostru al tuturor. Cica: "o parte dintre membrii Comisiei sustin intoarcerea la stadiul din perioada interbelica". Daca Sorin Gabrea si alti indivizi sinistri ca el ar fi avut in gand perioada interbelica atunci cand si-au lucrat toate magariile in Bucuresti, orasul arata altfel. Dar orice argument este bun pentru cand interesul o cere.
  • +7 (7 voturi)    
    Groaznic! (Joi, 25 octombrie 2012, 0:17)

    JohnS [utilizator]

    Cine sunt indivizii din comisia de urbanism care au aprobat asa ceva?
    Ar fi interesant ca Hotnews sa faca o investigatie in urma caruia sa aflam si noi cine sunt indivizii astia care distrug orasul si care sunt interesele lor.
    Daca tot se gandesc sa reconfugureze piata cum era pana in perioada interbelica de ce nu se gandesc sa refaca splendidele cladiri ale Jockey Club, Academiei Comerciale si Bancii Natiunii configurate astfel incat sa pastreze niste piatete pietonale in fata cladirii fostului restautant China si a cladirii Ministerului de Interne?
    Vor sa strice centrul orasului tot cu cutii de conserve din otel si sticla de prost gust si total nepotrivite zonei? Altii refac centrele vechi ale oraselor lor iar noi continuam sa distrugem. Vai de noi cu asa primari si asa comisii!
    • +3 (3 voturi)    
      cine ? asta e intrebare cu raspuns stiut (Joi, 25 octombrie 2012, 10:52)

      Ella-Lia [utilizator] i-a raspuns lui JohnS

      Pai pilele si spagarii din toate posturile semneaza poe baza de contributie (spaga, prima) orice nebunie. Se demoleaza intr-o veselie, si se umple orasul de "cimenturi"...
      Interesant e ca Ateneul e pe acolo si despre cum o sa arate "el" duupa constructiile acelea nu se zice nimic...
      Ce se ma aude cu cladirea aia mare si urata de langa Catedrala Catolica ?
  • +6 (6 voturi)    
    . (Joi, 25 octombrie 2012, 8:53)

    Alfabetix [utilizator]

    Cum impiedicam acest proiect?
  • +3 (3 voturi)    
    Parcari???? (Joi, 25 octombrie 2012, 12:44)

    asdade [utilizator]

    Marea mea curiozitate este cate locuri de parcare se vor lua nastere odata cu cele 2 cosntructii?

    Ar trebui ca in bucuresti sa nu se mai dea autorizatie de constructie,mai ales in zonele centrale, decat daca in proiect sunt prevazute parcari suficiente pentru utilizatorii cladirii plus un procent, 20% sa zicem, care sa poata fi utilizate de oricine contracost. Asa am observat ca e practica in tarile in care pietonii pot circula pe trotuarul destiant lor.
  • +4 (4 voturi)    
    Absolut scandalos (Joi, 25 octombrie 2012, 13:44)

    ElGrecu [utilizator]

    Mi-e frica de realizarile tandemului Oprescu-USL din acest mandat! S-ar putea mutila iremediabil (sau remediabil, dar cu costuri imense) zone cu farmec ale Bucurestilui nostru greu incercat!
    Planul acesta va schimba radical aceasta zona frumos aerisita ce pune in valoare atat Atheneul cat si Palatul Regal!
  • 0 (0 voturi)    
    ANARHITECTURA CAPITALEI (Marţi, 30 octombrie 2012, 13:26)

    nrdobrogea [utilizator]

    Pe ce pariem ca autorul proiectului sau al proiectelor face parte din CTUAT ori din camarila ”deontologica” a acestei tumori antibucurestene...
    Niculae Radulescu-Dobrogea(Eco-Civica)