UPDATE O comisie a Ministerului Dezvoltarii aproba mutarea Halei Matache pentru a face loc diametralei Buzesti-Berzei-Uranus. Sorin Oprescu - O mutam cu fix 37 de metri si 20 de centimetri mai incolo

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 20 septembrie 2012, 18:29 Actualitate | Administratie Locala

Diametrala Buzesti Berzei Uranus_tronsonul cu Hala Matache
Foto: Hotnews
O comisie a Ministerului Dezvoltarii a aprobat joi mutarea Halei Matache pentru a face loc diametralei Buzesti-Berzei-Uranus. Hala va fi mutata in spatele locatiei actuale cu aproximativ 40 de metri, a declarat pentru HotNews.ro unul dintre membrii comisiei, care a preferat sa-si pastreze anonimatul.

Pentru a realiza acest proiect, Primaria mai are nevoie si de o aprobare de la Minsterul Culturii, in conditiile in care cladirea este monument istoric.

Sorin Oprescu - O mutam cu fix 37 de metri si 20 de centimetri mai incolo

Primarul Capitalei Sorin Oprescu a declarat, joi, ca trebuie lamurita situatia cu Hala Matache, pentru ca in proiectul magistralei rutiere Buzesti - Berzei sunt cheltuieli fantastice, precizand ca hala va fi mutata "exact cu 37 de metri si 20 de centimetri mai incolo".

"Sa lamurim o data cu Hala Matache. Nu pot sa o tin, domne, pe loc, sunt niste cheltuieli fantastice, si atunci o sa o mut exact cu 37 de metri si 20 de centimetri mai incolo. Nu fac pe nebunul, chiar asta e distanta. A fost ideea si doi ani ani si jumatate am tot stat in discutii sterile. Am respectat si societatea civila, am prezentat si planurile, daca se poate face. Linia de tramvai avea un circuit, dar nu asta ne impiedica, ci infrastructura. Exista totusi o zona gravitationala de unde curg dejectiile, chiar sub hala este o coloana de drenaj care este facuta undeva din anii 1932-1933. Nu a mai umblat nimeni acolo", a spus primarul general al Capitalei, citat de agentia Mediafax.

In cadrul sedintei de joi a Comisiei Nationala de Dezvoltare Teritoriala de pe langa Ministerul Dezvoltarii au fost discutate si cele doua pasaje subterane de la Piata Charles de Gaule si Piata Presei Libere.

Comisia de la Ministerul Dezvoltarii a respins insa cele doua proiecte insa acestea vor putea fi reintroduse pe ordinea de zi la urmatoarele sedinte.

Membrii Comisiei au respins realizarea acestor pasaje deoarece ar afecta imaginea bulevardelor, aceasta fiind principala poarta de intrare in oras. In plus, s-a considerat ca pentru realizarea pasajului din Piata Charles de Gaulle s-ar defrisa multi copaci.

In cursul diminetii, fostul candidat la primaria Capitalei Nicusor Dan afirmase
ca "pasajele subterane de la Piata Charles de Gaulle si Piata Presei ar transforma principalele doua bulevarde istorice ale Bucurestiului, Bulevardul Aviatorilor si Soseaua Kiseleff in sosele de mare viteza care ar muta blocajul in trafic la Piata Victoriei, unde nu exista solutii de rezolvare. In plus, s-ar defrisa cateva sute de copaci de pe cele doua bulevarde".

Tot acesta preciza ca, in urma negocierilor dintre Primaria Municipiului Bucuresti, Ministerul Dezvoltarii si ONG-uri din iulie 2011, s-a convenit ca primaria sa continue lucrarile blocate pe axa nord - sud a proiectului Berzei - Buzesti, cu conditia pastrarii pe loc a Halei Matache.

In vara anului trecut, Primaria Capitalei a anuntat ca renunta la mutarea sau demolarea Halei Matache, in urma protestelor societatii civile.

Constructia, monument istoric trebuia demolata sau relocata pentru a face loc Diametralei Buzesti-Berzei Uranus.

"In vederea consolidarii consensului aparut in urma dezbaterii publice din 15 iulie, referitor la diametrala Berzei-Buzesti, reprezentantii Municipalitatii si cei ai Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului au hotarat implementarea unor solutii pentru protectia monumentelor istorice si valorilor  de patrimoniu construit  si pentru demararea unui proces de  abordare integrata a aspectelor sociale,  economice, de circulatie, mediu natural si construit", se arata in comunicatul Primariei Capitalei, publicat in august 2011.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3952 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Si Ceausescu... (Joi, 20 septembrie 2012, 19:16)

    lucky luck [utilizator]

    Facea la fel. Azi se demoleaza de altfel ca in vremurile bune ale ceausismului: monumente, case si toate cele. Doar bisericile scapa oarecum, ca acum rolurile se inversara: mafia politica se bazeaza pe ierarhia bisericeasca pt a-si intari cele 8% de credibilitate...
  • -4 (20 voturi)    
    DAR DARAMATI... (Joi, 20 septembrie 2012, 19:41)

    schroedinger [utilizator]

    Odata paianta aia! Atata tam tam pentru un navod de sobolani! Mare opera de arta!
  • +9 (11 voturi)    
    Tatucu Oprescu (Joi, 20 septembrie 2012, 22:21)

    irina [anonim]

    Pai sa ne surprinda? un om care are in cap doar sosele. Nu vede oamenii si patrimoniul de masini. O sa ajunga orasul asta o dictatura a automobilului - peste tot drumuri care or sa duca nicaieri. Si cat tupeu - a incercat, dar nu se poate! Cum sa incerce cand un an a lasat-o prada furturilor? cladirea asta a fost vandalizata sub ochii politiei locale. care politie locala este in subordinea primariei. care primarie este proprietarul cladirii. Daca nu e in stare sa aiba grija de o cladire care ii apartine, cum sa ne asteptam ca are grija de un oras?!
  • +6 (10 voturi)    
    solutia (Joi, 20 septembrie 2012, 22:44)

    edx [utilizator]

    plecarea din bucuresti; marlanii si incultii sunt majoritari. Nu va mai ramane nimic din orasul asta, doar sosele pentru melteni.
  • +6 (10 voturi)    
    Prost Primar (Joi, 20 septembrie 2012, 23:06)

    Crop [utilizator]

    Nu stiu cin e a putut sa voteze cu sorin oprescu , pur si simplu este un om deloc potrivit la locul lui . Nu stie decat sosele si nimic altceva , facem o sosea mai facem inca una pai fratele meu , dar ceva cu casele alea vechi care chiar conteaza ?le lasam asa prada la tigani sa stea ei in ele si sa mai fure cate o caramida ca doar casele din secolul 19 sunt usor de reprodus. Halal primar si jidan si incompetent , toate plusurile !
    • -2 (2 voturi)    
      Sorin Oprescu (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:33)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      este un primar ALES,avand in spate sute de mii de voturi.Daca se gasesc unii mai nu stiu cum,care sa-si piarda vremea cu fanteziile unuia ca Dan,e fix problema lor.Suntem o tara condusa de ONG-uri,cumva?
      • +2 (2 voturi)    
        Ce legatura are s_la cu prefectura? (Vineri, 21 septembrie 2012, 17:05)

        irina [anonim] i-a raspuns lui milosh

        Si daca e ales are voie sa conduca orasul asta cum il taie capul? a fost ales in baza unei charisme (care la mine nu a ajuns), nicidecum in baza unor proiecte. Ia zi-ne tu un proiect promis in campania asta electorala? nimic, a venit si s-a laudat cu doua trei chestii facute, nimic despre viitor. Votul alora care au pus stampila pe numele lui nu il legitimeaza sa conduca orasul asta dupa capul lui. Documenteaza-te un pic - sunt procese castigate impotriva lui Asta inseamna ca justitia, si nu ONG-urile, a decis ca a facut ilegal parte din demolarile din zona buzesti-berzei.
        • +1 (1 vot)    
          legatura (Vineri, 21 septembrie 2012, 17:44)

          cetatean [anonim] i-a raspuns lui irina

          @irina
          In primul rand nu primarul conduce. El propune iar hotararile le ia Consiliul. Si despre proiecte promise in campanie, daca vrei iti dau imediat un exemplu (care mie personal mi se pare absurd) : autostrada suspendata ...
  • +9 (11 voturi)    
    Mutați centrimetru cu centrimetru (Joi, 20 septembrie 2012, 23:08)

    Adrian [anonim]

    Așa au făcut toți imbecilii care ne-au condus, au mutat câte un centimetru la bun simț, un centimetru la onoare, un centimetru la cinste și am ajuns să nu mai știm cine suntem ca nație, am mutat tot și ne-am trezit că dacă vrem să aflăm cine suntem ajungem pe o stradă goală unde s-a dărâmat tot ce au construit demult niște români de calitate. Oprescu este o catastrofă, dacă cineva își imaginează că asta înseamnă modernizarea unui oraș atunci se înșeală amarnic. Asta se făcea acum 50 de ani în occident până când și-au dat seama de greșeală și acum păstrează orașele intacte așa încât peste zeci și sute de ani cineva să înțeleagă civilizația care a locuit pe acolo. La noi, pentru că nu mai e nicio brumă de civilizație, radem tot și dăm orașul mașinilor pentru că la noi automobilul este imagine, dovada statutului social și am ajuns sclavii acestei idei. E mult de discutat dar mai dramatic este faptul că din ce în ce mai puțini mai sunt români, am devenit o populație amorfă care doar vrea să se miște din punctul A în punctul B și pe acest drum să mai consume niște mici și niște bomboane agricole în ritm de manele.
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Joi, 20 septembrie 2012, 23:09)

    sentenced [utilizator]

    Poza aia zice ca e facuta intr-un cadru space western
  • -3 (3 voturi)    
    da (Vineri, 21 septembrie 2012, 2:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nicusor dan despre referendum ce parere are? El a fost la vot sau nu?
  • 0 (10 voturi)    
    Ruina de azi (Vineri, 21 septembrie 2012, 6:45)

    macelarul [anonim]

    Dle Primar Gen. Oprescu Hala Matache o ruina trebuie urgent demolata, NU mutata. Nu aruncati banii pe fereastra. Va rog insistent Nu mai refaceti un stabiliment cu o faima recenta dezgustatoare, Cu ea eliminati si negustorimea de culoare din zona
    Cunoasteti f bine acest flagel al zonei, acum in putrefactie si extindere
    • 0 (6 voturi)    
      De acord (Vineri, 21 septembrie 2012, 8:00)

      elector [anonim] i-a raspuns lui macelarul

      dar totusi nu pot intelege cum niste bagatori in seama pot bloca si tergiversa lucrari de importanta evidenta. Partea constienta a locuitorilor (vechi si aurentici) din Bucuresti trebuie sa adere si ei la nu stiu ce asociatii ptr. a da peste mana la niste neaveniti rupti de realitate ? Acest ND este comic, dar cine este acest personaj ? De unde apareti mai veneticilor ? Nu mai faceti comparatii fortate cu alte orase din tari cu alte realitati trecute, actuale si viitoare complet diferite, ca sa nu mai vorbesc de oameni.
      Ar mai fi multe de spus.
    • +2 (2 voturi)    
      Crezi ca se arunca banii pe geam ? (Vineri, 21 septembrie 2012, 9:06)

      Cain [utilizator] i-a raspuns lui macelarul

      Eu nu cred !! Banii se sifoneaza in buzunarele mafiei din primarie si ale acolitilor d-lui primar. Pana la urma tot se va demola. Oricum a fost devastata de tigani.
  • +5 (5 voturi)    
    politica orbului (Vineri, 21 septembrie 2012, 9:42)

    ovidiu mar. [anonim]

    nu cred ca ar putea primarul asta sa fie mai obtuz si mai lipsit de perspectiva... tot ce se intampla acum bun in orase din Europa si chiar din America, el face INVERS. Toti fac parcuri, transport in comun, pietonale - toate, sa ne intelegem, ca sa mearga mai bine economia, nu de amorul artei. Alea sunt orasele sanatoase, cautate, si care atrag business. La noi, o sa vedeti din ce in ce mai multe vitrine cu hartii,tot mai multe blocuri "for sale/rent", infractionalitatea va creste.
    In timp ce vorbim despre Hala Matache, parlamentarii strica o lege aprobata dupa mari lupte anul trecut, care nu mai permitea investitorilor sa contruiasca dupa cum ii taia capul (cu derogari - citeste "spaga" - la arhitectul sef) ci doar dupa planurile primariei.
    De acum, liber la smecheri, sa faca Bucurstiul muci, sa-si ia banutul pe tunul imobiliar si sa se mute intr-un oras suportabil.
    Noi o sa facem astm, o sa devenim obezi la volan, si o sa achitam factura crescanda la sanatate fizica si psihica.
    Bucuresteni, trezirea!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Am si eu o curiozitate (Vineri, 21 septembrie 2012, 9:44)

    Radu [anonim]

    Oare toti cei care isi dau cu parerea despre - zic ei - lipsa de valoare a halei matache si a altor monumente care au fost demolate pe buzesti au cunostinte elementare de arhitectura sau doar se plimba in trening cu sightseeing bus-uri prin diferite capitale europene si au impresia ca stiu ce este de valoare si ce nu?
    • -2 (2 voturi)    
      da (Vineri, 21 septembrie 2012, 17:06)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Radu

      da, au!
  • -3 (3 voturi)    
    Demolare sau mutare (Vineri, 21 septembrie 2012, 12:06)

    mazilu29 [utilizator]

    Trebuie sa lasam politica deoparte, atunci cand e vorba de realizarea unor lucrari care vor dura generatii.
    Acest proiect a fost propus nu de primari, ci de cei care urmaresc imbunatatire circulatiei in Capitala.
    Bucurestiul are o trama stradala care nu mai corespunde nr. de vehicule din prezent, cu atat mai putin din viitor. Stiu ca prin anii 90 au fost aici japonezii si au prezentat un studiu, in care au aratat ca daca nu se face nimic (pasaje, bulevarde, etc.) in max, 10-15 ani, traficul va fi practica blocat.
    Aceste proiect a fost inceput de Videanu, nu de Oprescu. Fata de utilitatea acestui bulevard, e normal ca sa se prefere existenta lui, decat o mica hala veche, declarata subiectiv, "monument cultural".
    Ce sa mai spunem atunci de Halele din Paris, care au fost demolate, tot din interes public?
    Deci hai sa fim rationali, toate marile bulevarde din orice Capitala, au fost create prin demolare de constructii vechi, uneori mai valoroase decat mica Hala Matache.
    Ori a muta Hala, e cred suficient, avand astfel si o circulatie mai fluenta, fiindca toti ne plangem ca nu este....
    Nu uitati ca exista ONGuri care au ca obiect de activitate rezolvarea problemei maidanzilor, iar ele de fapt o impiedica.
  • +3 (3 voturi)    
    clasica si pt ce? (Vineri, 21 septembrie 2012, 14:11)

    bedexe [utilizator]

    Metoda clasica: se distruge o parte, se lasa in paragina, lumea devine nemultumita si accepta varianta intial inacceptabila.

    Dar pentru ce ii trebuie diametrala asta?

    Ai 2 poduri, ai Calea Victoriei, ai Splaiul, suficient pentru masini.
    Fa-le p-astea sa mearga bine - amendeaza pe cei ce opresc, parcheaza aiurea.
    Prea multe strazi si prea prost organizate in Bucuresti.
  • -2 (2 voturi)    
    Eu il votez pe Oprescu (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 17:23)

    axeladin [anonim]

    Foarte bine dl Oprescu,ce atata tam tam pt o cladire sa suferim toti ani de zile in trafic,sa o mute odata si sa faca diametrala.
  • -2 (2 voturi)    
    Bravo oprescule (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 17:26)

    dodel [anonim]

    Ce mare cladire de patrimoniu,toata zona era plina de curve,pesti,colorati si sobolani. Si eu il votez pe dom primar
  • +2 (2 voturi)    
    istoria luptei cu primarul Oprescu... (Sâmbătă, 22 septembrie 2012, 21:23)

    horia_m [utilizator]

    ... se poate citi aici:

    http://piatamatache.info/?p=2053

    Oprescu si-a incalcat cuvantul dat, acela de a pastra hala Matache in picioare, pe locul ei. Primaria si-a incalcat deciziile proprii, cele de a pastra hala. Nu exista nici un argument logic sau tehnic, care sa sustina decizia de a demola hala si a o reconstrui, sub forma unei imitatii, ceva mai incolo!