Precizare in legatura cu articolul "Cum poate fi demolata Cathedral Plaza si cat ar costa lucrarile?"

de R.H.     HotNews.ro
Miercuri, 12 septembrie 2012, 13:12 Actualitate | Administratie Locala

Reprezentantii dezvoltatorului Cathedral Plaza au remis redactiei un punct de vedere legat de articolul "Cum poate fi demolata Cathedral Plaza si cat ar costa lucrarile?".
Citeste mai jos punctul de vedere integral.


"Nu se poate pune problema demolarii Cathedral Plaza, atat timp cat exista proceduri litigioase si de natura administrativa in desfasurare. In acest moment, NU exista nicio decizie judiciara privind demolarea Cathedral Plaza.

Decizia Tribunalului Dambovita a fost atacata cu recurs de catre Primaria Municipiului Bucuresti intr-un proces in care Millennium Building Development nici nu a fost citat! O astfel de hotarare, care doar obliga primaria sa emita un act administrativ, incalca grav dreptul la aparare al Millennium Building Development si nu ar putea fi opozabila proprietarului cladirii.

Mai mult, Millennium Building Development a castigat, pe 22 septembrie 2011, un  proces la Tribunalul Neamt, instanta respingand o actiune a Arhiepiscopiei Romano-Catolice Bucuresti avand ca obiect demolarea”, a precizat Robert Rosu, avocatul Millennium Building Development.

“Constatam ca a devenit o practica aceea ca nu Arhiepiscopia Romano-Catolica Bucuresti, ci persoane fizice sa initieze actiuni in justitie, asa cum s-a intamplat la Targoviste, cu incalcarea dispozitiilor legale in materie pentru ca Millennium Building Development nu este chemata ca parat si nu este citata, desi procesele au ca obiect situtia juridica a unei cladiri care se afla in proprietatea sa“, a mai spus avocatul.

“Aceasta practica lasa sa se inteleaga ca se este posibil sa existe presiuni asupra justitiei in vederea luarii unei decizii premature si ilegale de demolare a cladirii, desi exista proceduri administrative de intrare in legalitate, pe care Millennium Building Development are dreptul sa le urmeze ca orice alta entitate juridica din Romania. Remintim ca aceasta cladire a fost construita cu acordul expres al Arhiepiscopiei Romano-Catolice Bucuresti si in baza unei autorizatii de constructie perfect valabile, pe toata durata edificarii constructiei”, a declarat avocatul Robert Rosu.

Citeste aici integral articolul HotNews.ro





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5091 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    pai.. (Miercuri, 12 septembrie 2012, 13:19)

    lucyan [utilizator]

    "Remintim ca aceasta cladire a fost construita cu acordul expres al Arhiepiscopiei Romano-Catolice Bucuresti si in baza unei autorizatii de constructie perfect valabile, pe toata durata edificarii constructiei”, a declarat avocatul Robert Rosu."...
    in acest caz, procesul la ce se mai refera?
    cine pe cine da in judecata? sau autorizatia de constructie spune altceva? stiu eu, poate referitor la inaltimea cladirii...
    sau acordul ala, expres, la ce se refera? ca aveti voie sa construiti sau si ce sa construiti?
    • 0 (4 voturi)    
      autorizatia de constructie nu exista! (Miercuri, 12 septembrie 2012, 13:46)

      epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      iar daca au construit in baza unei autoriatii de constructie inseamna ca au construit in baza unui act imaginar.

      documentul care permite construirea se cheama "autorizatie de CONSTRUIRE".

      chiar nu ai cu cine in tara asta!!...
  • +4 (4 voturi)    
    bravooo (Miercuri, 12 septembrie 2012, 13:42)

    firuierbii [utilizator]

    am ajuns sa folsim litigiul ca protectie.

    ce frumos ar fi ca imobilele in litigiu sa nu poata fi utilizate comercial. wet dream, nu alta.
  • +1 (1 vot)    
    ce vad eu: (Miercuri, 12 septembrie 2012, 14:00)

    AndreiSe [utilizator]

    1. Demolarea unei astfel de cladiri este in principiu o risipa, dar poate fi necesara [pct.4]
    2. Atitudinea duplicitara a Arhiepiscopiei nu mai trebuie comentata ca este cunsocuta. S-au trezit prea tarziu ca ciolanul a fost prea mic.
    3.Daca cladirea va fi in final demolata atunci cine a emis autorizatia va trebuii sa plateasca atat demolarea cat si daune catre dezvoltator. Adica de cei care platesc impozite. In loc de un pasaj sau de alte lucrari la infrastructura o sa platim despagubiri. Cele mai castigate sunt firmele de constructii, platite si sa construiasca si sa demoleze.
    4. Nu stiu ce se poate intampla daca se va dovedii [in instanta] ca autorizatia a fost eliberata contra unor spagi date de dezvoltator [oricum greu de dovedit]. In acest caz demolarea mi se pare normala, macar ca un semnal de alarma catre toata lumea ca asa ceva nu se mai accepta in vremurile astea. Nu stiu insa cum vor plati facturile Primaria si Dezvoltatorul, in ce cota fiecare. Atunci sa vezi circ cand Dezvoltatorul o sa dea in judecata Primaria pentru ca a lucrat dupa o autorizatie emisa de aceasta, dar autorizatia a fost obtinuta prin spaga. Asta da speta!
  • -3 (7 voturi)    
    Sa-si mute ratacitii astia biserica (Miercuri, 12 septembrie 2012, 14:38)

    ploiesteanu [utilizator]

    Oricum e mai usor.
  • 0 (8 voturi)    
    pacat... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 14:42)

    mpalita [utilizator]

    Constructia e finalizata de ceva vreme si vad ca n-a patit nimic catedrala. E intreaga si la locul ei, iar credinciosii isi pot vedea linistiti de slujba. Nu inteleg de ce trebuie sa existe acest tarabaoi. Cred ca cel mai convenabil pentru ambele parti ar fi sa se ajunga la o intelegre. Las’ si eu ceva, lasi si tu ceva si trebuie sa se ajunga la un consens. E pacat de Dumnezeu de asa o cladire frumoasa!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:04)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui mpalita

      de Catedrala vorbesti, nu?
    • +2 (8 voturi)    
      pusa in evidenta (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:35)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui mpalita

      am fost si eu in zona de curand si nu m-a deranjat chiar deloc cladirea cea noua langa catedrala. Catedrala era in regula, parca e pusa si mai bine in evidenta in contrast cu o arhitectura noua! de liniste la slujba nu va mai fi vorba daca se demoleaza Catedral Plaza!
    • +2 (4 voturi)    
      acord, dar... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 17:00)

      nicupanait [utilizator] i-a raspuns lui mpalita

      din cate stiu eu, Biserica isi daduse acordul pentru constructia asta, dar s-a sucit acum, dupa ce edificiul a fost ridicat. In legalitate. nu trebuia sa se ajunga la acest scandal, trebuiau sa se inteleaga partile si gata. in niciun caz nu te gandesti direct la demolare, dupa ce s-au bagat o gramada de bani in constructie!
    • +2 (6 voturi)    
      pana acum n-a fost nicio problema (Miercuri, 12 septembrie 2012, 18:25)

      gabytza.mail [utilizator] i-a raspuns lui mpalita

      au convietuit fara probleme pana acum. nu vad de ce ar avea o nevoie reala de demolare. mai mult praf, mai mult zgomot. chiar nu mai avem nevoie de lucruri de genul asta.
    • +3 (3 voturi)    
      bateţi câmpii (Joi, 13 septembrie 2012, 5:36)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui mpalita

      Problema unei clădiri foarte înalte este efectul pe care mişcările ei îl au asupra clădirilor limitrofe în caz de cutremur. Cum încă n-a fost un cutremur în Bucureşti de când s-a ridicat turnul, normal că nu vedeţi nici care este problema. Este clar că nu aveţi habar despre ce e discuţia, dar aveţi păreri.
      • +2 (2 voturi)    
        Un comentariu pertinent (Joi, 13 septembrie 2012, 10:22)

        Cain [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        In sfarsit un comentriu ca lumea. Restul sunt de genul "lasa sa zica si nea Ion ca si el e om". Inca nu a fost seism de mare intensitate (peste gradul 7) in Bucuresti dar va fi si inca destul de curand. S-au facut 35 de ani de la cutremurul din 4 martie 1977. Dupa cum preciza la acea vreme insusi Richter, inventatorul scalei de magnitudini seismice, ciclicitatea d-nei Vrancea, in ceea ce priveste cutremurele de mare intensitate) este intre 25 si 45 de ani. (1912-1940-1977-????). Asa ca tineti-va bine baieti ! Momentul adevarului este aproape. Si nu e vorba doar de seism. Cladirea Milenium de langa Biserica Armeneasca construita de acelasi investitor, sta nefolosita de 4-5 ani in urma incendiului care a avut loc acolo. Nu mai are autorizatie de functionare. Astfel de cladiri, asa cum sunt ele construite, nu prezinta siguranta pentru cei din interior (si nici pentru cei de afara aflati in apropiere) in caz de astfel de catastrofe. Ele nu sunt gandite pentru a proteja oamenii ci doar pe principiul profitului maxim. Cladirea de la Armeneasca ar trebui demolata. Dar pe banii cui ? Hai, cine isi da cu parerea ?
  • -1 (7 voturi)    
    Taraboi inutil (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:03)

    RoxIon26 [utilizator]

    In calitatea mea de simplu bucurestean chiar nu ma intereseaza acest taraboi intre constructor si popa, de probleme legale sau alte aspect de ordin tehnic. Cladirea este una dintre cele mai frumoase din Bucuresti, ofera un plus de modernitate si un suflu de oras european Bucurestiului. Chiar mi-ar placea sa lucrez acolo.
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:33)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui RoxIon26

      Daca aia e una dintre cele mai frumoase cladiri din Bucuresti... Ce-i drept, e ceva mai rasarita decat ce s-a cosntruit din '80 incoace, dar departe de a fi o capodopera...
      • +2 (10 voturi)    
        capodopera (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:53)

        AndreiStaicu [anonim] i-a raspuns lui a.nonim

        ba e o capodopera a ingineriei moderne, o cladire ecologica, ce ar putea fi data ca exemplu de urmat si pentru viitoare constructii. Si pentru ca este inalta, e cu atat mai de laudat. S-a construit exemplar, fara probleme. nu inteleg rostul demolarii
        • +1 (9 voturi)    
          sa se afle in treaba (Miercuri, 12 septembrie 2012, 19:25)

          ana74 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

          mai mult decat orice altceva cred ca asta urmaresc: sa se afle in treaba. li se pare ca nu e suficient zgomot in oras, probabil ca nici suficient de mult praf.
          in loc sa ne mandrim cu constructii mai acatari, unii vor sa le demoleze.
          • -2 (6 voturi)    
            sta bine asa cum e (Miercuri, 12 septembrie 2012, 20:37)

            gabytza.mail [utilizator] i-a raspuns lui ana74

            eu sper sa-si dea intr-un final seama ca e o greseala ceea ce cer. biserica ar trebui sa fie mai cu capul pe umeri. in cazul asta, demolarea nu are de ce sa fie pusa in discutie.
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Joi, 13 septembrie 2012, 10:11)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

          Tu ai o problema, ca si mare parte a romanilor dupa cum demonstraza lamentarile de dupa anularea referendumului. Acest imobil s-a construit cu o autorizatie ilegala. I-LE-GA-LA. Punct.
          Atata timp cat exista o lege conform careia o cladire nu poate fi construita fara autorizatie nu trebuie pusa in discutie aplicarea ei. Cosntructorul stia ca autorizatie e ilegala, obtinuta (pe baza de spaga) de la cineva care nu avea competenta, si totusi a continuat sa sfideze legea pentru ca nu exista un precedent pentru demolarea unui astfel de imobil.
          Chiar daca aceasta demolare va costa primaria, este importanta pentru ca se va crea acest precedent, iar pe viitor nimeni nu-si va mai permite sa sfideze legea.
          Toata problema se rezuma la reinstaurarea respectului fata de lege, restul sunt detalii nerelevante.
      • +2 (8 voturi)    
        a fi sau a nu fi (Miercuri, 12 septembrie 2012, 19:16)

        ana74 [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

        n-o fi frumusetea pamantului, dar ma indoiesc ca ar arata mai bine demolata. macar acum daca tot e, se poate face ceva util cu ea. daramata, pe langa faptul ca nu foloseste nimanui mai strica si peisajul.
        • -1 (5 voturi)    
          peisajul urban (Miercuri, 12 septembrie 2012, 23:04)

          nicupanait [utilizator] i-a raspuns lui ana74

          am aceeasi parere. mai mult s-ar strica peisajul cu locul ramas liber si mizeria inevitabila decat acum cu o cladire frumoasa,noua, de care ar trebui sa fim mandri
    • +2 (10 voturi)    
      o cladire interesanta (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:55)

      sonnia [utilizator] i-a raspuns lui RoxIon26

      si mie-mi place mult si uite ca m-ai facut sa ma gandesc cum ar fi sa vin, zilnic, la munca acolo. As avea o priveliste frumoasa si in pauza de masa as putea sa ma reculeg in catedrala. Eu sunt de parere ca trebuie sa avem si cladiri moderne, sa mai evoluam. Trecutul e trecut, e frumos, il pretuim, dar hai sa privim si spre viitor si sa tinem in picioare cladirile interesante, desi sunt noi
      • +1 (9 voturi)    
        zic si eu (Miercuri, 12 septembrie 2012, 19:42)

        ana74 [utilizator] i-a raspuns lui sonnia

        pana la urma biserica ar trebui sa se gandeasca si la oamenii care ar urma sa lucreze acolo. in felul asta nu or sa fie mai aproape de Dumnezeu? nu au de ce sa darame atata timp cat a fost facuta cu cap si de fapt nu impiedica asa cum vor sa pretinda.
    • +2 (8 voturi)    
      popa si cladirea (Miercuri, 12 septembrie 2012, 18:36)

      gabytza.mail [utilizator] i-a raspuns lui RoxIon26

      cel mai probabil ca omul s-a simtit prea nebagat in seama. si daca e rost de stors niste bani de pe undeva... cladirea e cat se poate de in regula. nu am auzit pe nimeni sa fie vai-doamne revoltat sau nemultumit.
  • +2 (10 voturi)    
    sa n-o demolam (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:32)

    andinny [utilizator]

    daca nu exista vreo decizie de demolare, atunci despre ce mai vorbim? Nici nu inteleg de ce s-o demolam. A intrat mania asta in noi sa dam totul jos? Bucurestiul, fiind capitala europeana, trebuie sa aiba si cladiri moderne. Si Catedral Plaza chiar arata bine. Ne mai modernizam si noi...
  • +2 (10 voturi)    
    imi place aceasta cladire (Miercuri, 12 septembrie 2012, 15:52)

    sonnia [utilizator]

    mie-mi place aceasta cladire. Are o eleganta aparte. Si am inteles ca este o cladire eco, asa ca sigur poate fi luata ca exemplu si de alti constructori. Si atunci asta e mesajul pe care-l dam? ca vrem sa demolam constructii prietenoase cu mediul, poluand astfel fonic zona, dar si generand cantitati impresionante de praf?
  • +2 (8 voturi)    
    cathedral plaza (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:25)

    zinamari [utilizator]

    Atata amar de timp cat constructorul asta dat locuri de munca la bucuresteni, a platit taxe si impozite locale catre administratia locala, totul a mers struna. Cand cladirea e gata, se trezeste unu’ care se crede mai catolic decat Papa sa comenteze ca ii este afectat dreptul fundamental la rugaciune si ca tresare el in biserica numai cand se gandeste la Cathedral Plaza.
    • +2 (8 voturi)    
      nimeni nu e deranjat (Miercuri, 12 septembrie 2012, 16:50)

      AndreiStaicu [anonim] i-a raspuns lui zinamari

      de fapt, nimeni nu e deranjat de aceasta cladire si te poti ruga bine-mersi in biserica de langa. Asta e raspunsul pe care-l dam noi unui investitor: baga bani, plateste salarii, taxe si ce mai trebuie, ca apoi o sa-ti demolam cladirea, doar asa, de distractie,ca temei n-avem!
      • +1 (7 voturi)    
        e prostie multa (Miercuri, 12 septembrie 2012, 19:20)

        ana74 [utilizator] i-a raspuns lui AndreiStaicu

        chestia cu demolarea e o prostie. ca de obicei, romanii se pricep tare bine sa arate ca nu au ce cauta pe la noi investitorii. in loc sa favorizam baneficiile pe care putem sa le avem de pe urma lor. biserica sa si le tina pe ale ei. ca in ultimul timp vad ca se amesteca in tot felul de lucruri care de cele mai multe ori nu prea o privesc, de fapt.
    • +2 (8 voturi)    
      tras de par (Miercuri, 12 septembrie 2012, 18:55)

      andra25 [utilizator] i-a raspuns lui zinamari

      si mie mi se pare putin trasa de par povestea. abia dupa ce au terminat constructia s-au trezit ii impiedica la rugaciune? e o cladire cu aspect modern. abia da o alta fata zonei de acolo..
      • -1 (5 voturi)    
        aer modern (Miercuri, 12 septembrie 2012, 21:52)

        AndreiStaicu [anonim] i-a raspuns lui andra25

        chiar da un aer modern, occidental, ceea ce face foarte bine imaginii Bucurestiului. Constructia nu impiedica pe nimeni din rugaciune si nici nu obstructioneaza comunicare cu Dumnezeu. Asa ca... scandalul e mai bun???
  • 0 (6 voturi)    
    biserica si "biroul" sunt parte din cotidian (Miercuri, 12 septembrie 2012, 18:10)

    CooB [utilizator]

    sunt multe cazuri in care in "buricul targului" la americani la, australieni chiar si la "conservatorii" britanici au aparut cladiri mari chiar langa biserici si catedrale vechi de zeci si sute de ani... oare de ce?
    simplu: biserica si enoriasii din acele tari au inteles cat de important este sa pastrezi conceptul de atatea secole al bisericii de "a fi aproape de oameni".
    Cum viata evolueaza si orasul evolueaza in mare in aceiasi matca e normal sa apara si cladiri de birouri ca au disparut pajistile pentru vite... sau ar trebui ca in loc sa avem cladiri vechi care se darama sub greutatea anilor.
    ... chiar imi place cladirea de birouri de alaturi de Catedrala, din ce am vazut chiar a preluat unele elemente de culoare si design ca sa se armonizeze cu catedrala... cred ca demolarea solicitata e doar o presiune de plata suplimentara si nimic mai mult... parerea mea :-)
    • +3 (9 voturi)    
      e normal (Miercuri, 12 septembrie 2012, 19:45)

      ana74 [utilizator] i-a raspuns lui CooB

      in societatea din zilele noastre trebuie sa ne gandim cum sa imbinam vechiul cu noul. nu putem sa lasam doar cladiri vechi. si sa stam impotriva a tot ce inseamna nou. schimbarile sunt de multe ori benefice, mai ales ca acum vorbim de un proiect care deja e pe picioare.
      • -1 (5 voturi)    
        conservatorism (Miercuri, 12 septembrie 2012, 21:55)

        AndreiStaicu [anonim] i-a raspuns lui ana74

        stim cu totii ca Biserica este conservatoare si reticenta la nou. Probabil din aceasta cauza nu e de acord cu edificiul de langa ea, desi si-a dat acordul pentru construire. E absolut normal sa ne mai modernizam. Catedrala Sf Iosif nu a patit nimic, asa ca... de ce mai discutam?
    • -1 (5 voturi)    
      schimbare (Miercuri, 12 septembrie 2012, 20:32)

      gabytza.mail [utilizator] i-a raspuns lui CooB

      usor-usor trebuie sa intram si noi in randul oraselor care arata bine. si-asa avem atatea blocuri gri care uratesc mult orasul. o cladire moderna parca mai invioreaza putin peisajul.
      • -1 (5 voturi)    
        arata bine (Miercuri, 12 septembrie 2012, 23:13)

        andinny [utilizator] i-a raspuns lui gabytza.mail

        da, daca era o cladire urata, mai intelegeam sa n-o vrem. dar pe langa blocurile alea gri de dinainte de '89, chiar arata bine. A oras modern. A oras din Europa. A capitala in adevaratul sens al cuvantului.
        • 0 (0 voturi)    
          Neconvingator (Joi, 13 septembrie 2012, 13:31)

          2mai [utilizator] i-a raspuns lui andinny

          Observ ca PR-istii Catherdral Plaza isi fac treaba de zor pe site. Draga Anda, intr'o capitala in adevaratul sens al cuvantui, sau in orice oras european care se respecta (daca ai vazut vreodata cu ochii tai asa ceva) nu se construiesc uriasi de sticla in cartiere vechi rezidentiale. Exista anumite norme, limite (estetice, arhitecturale, de inaltime etc.) ce trebuie respectate pt incadarea naturala a unei cladiri in peisajul zonei. Numai in tari semi-bananiere, gen Romania, e posibil sa trantesti colosul de sticla langa o bijuterie gen cladirea CEC, biserica armeneasca, catedrala sf. Ioan samd. Stiu ca va faceti doar treaba, dar nu reusiti sa convingeti. Magaoaia trebuie data jos.