Primarul Sectorului 3, Robert Negoita, vrea sa aloce toti banii de la investitii pentru reabilitarea termica

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 19:09 Actualitate | Administratie Locala

Consiliul local Sector 3 a alocat suma de circa 100 milioane lei pentru reabilitarea termica a blocurilor, proiectul fiind initiat de primarul Robert Negoita. Banii provin dintr-un imprumut luat la inceputul anului de primarie pentru demararea altor lucrari de investitii.

Concret, suma de 100 de milioane de lei era prevazuta pentru urmatoarele proiecte: aducerea retelelor de apa si canal pe 19 strazi din sector, asfaltarea altor 5, modernizarea Parcului Titan,  mansardarea de scoli si gradinite, extinderea cresei Titan II, amenajarea Pietei Republica si dotarea liceului Dante Aligheri. Proiectul prevedea si sistarea finantarii pentru cele doua parcari supraterane de la Campia Libertarii si str. Lucretiu Patrascanu, insa in urma unui amendament PNL, investitiile pot continua.

In imprumutul initial de 235 milioane lei sunt prevazuti pentru programul de reabilitare 64 milioane de lei, iar cu ajustarea de marti, suma totala ajunge la 170 milioane lei.

Primarul Robert Negoita mai dorea alocarea a inca 128 milioane lei pentru reabilitare, la rectificarea bugetara, un alt proiect aflat pe ordinea de zi a sedintei de Consiliu.

Din aceasta suma, consilierii PNL au dorit alocarea a 36,5 milioane lei pentru montarea de centrale termice la cateva scoli si gradinite din sector care au probleme cu incalzirea, iarna. Edilul si grupul de consilieri PSD s-au aratat nemultumiti de propunerea acestora si dupa o pauza de discutii de mai bine de jumatate de ora au retras majoritatea punctelor de pe ordinea de zi.

Primarul Robert Negoita nu s-a reintors la sedinta. Legea administratiei locale prevede ca proiectele de hotarare cu probleme sau incomplete sa fie retrase la inceputul sedintei, inainte de a se vota ordinea de zi. Proiectul urmeaza a se discuta la sedinta urmatoare. In plus, presedintele de sedinta Mihai Nitu (PSD) a refuzat dreptul la cuvant, inainte de vot, unui consilier PDL care voia sa-si spuna parerea.

Potrivit informatiilor furnizate de Primaria sector 3, in acest moment sunt in curs de reabilitare 101 blocuri.























3435 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    democratie... (Marţi, 31 iulie 2012, 19:36)

    all [anonim]

    problema nu e ca asta face ce vrea pe banii nostri... problema ca lumea a ales un retardat....
    • +16 (18 voturi)    
      EXACT!!!!! (Marţi, 31 iulie 2012, 19:59)

      cris19 [utilizator] i-a raspuns lui all

      va multumesc alegatori ai d-lui Robert Negoita! o sa privim impreuna cum se degradeaza cel mai bine administrat sector din Bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        alegatorii s'au prins (Miercuri, 1 august 2012, 7:42)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cris19

        de eroarea de nume facuta.
        s'a vazut la referendum, unde sectorul 3 a avut 35% participare.
        minciuna are picioare scurte.

        jos ilici si clic lui !
    • -8 (10 voturi)    
      nu face ce vrea pe banii nostri (Marţi, 31 iulie 2012, 21:38)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui all

      cheltuielile sunt aprobate sau nu de consiliul de sector
      si lumea poate a ales un "retardat" (nu stiu cum de ti-a permis moderatorul sa folosesti cuvantul asta) in locul unuia pe care il percepea ca nu tocmai cinstit (perceptie reala sau nu) si care reprezenta pd-lasii
      • +4 (6 voturi)    
        hai (Marţi, 31 iulie 2012, 21:59)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        că nu se compară cu Liviu, absolvent de facultate înainte de 1990, cu robert, bacalaureat la 31 de ani şi absolvent de facultate ceva mai târziu (ceva de genul sh - înţelege tu ce reprezintă sh).
        • 0 (0 voturi)    
          plagiatul!! (Miercuri, 1 august 2012, 10:30)

          robert.b [utilizator] i-a raspuns lui dan63

          sa nu uitam de plagiata sa lucrare de doctorat, ca tot e la moda. apropos, unde pot depune o sesizare? iar cuvantul 'retard' e unul bland, indica mila, compasiune (atitudine cu care nu pot fi de acord).
      • 0 (0 voturi)    
        retardat (Miercuri, 1 august 2012, 6:11)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        S-au folosit cuvinte mai rele, nu va scandalizati, mai ales ca are dreptate, cel putin in aparente
    • 0 (0 voturi)    
      i se rupe de cinci strazi amarate (Miercuri, 1 august 2012, 7:40)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui all

      la blocuri sunt cei cu numar mare de voturi.

      asta nu e deturnare de fonduri ?

      jos iliescu si clica lui !
    • 0 (0 voturi)    
      mai exact: (Miercuri, 1 august 2012, 10:21)

      john [anonim] i-a raspuns lui all

      Problema e ca majoritatea a ales un infractor semi-analfabet in locul unui om de calitate pentru ca atit o duce capul. Sa va traiasca acest Vanghelie2, mai alegatorilor! Oricum, justitia ar trebui sa nu tina seama de toti acesti alegatori inteligenti si sa isi faca treaba.
  • +20 (20 voturi)    
    buuun (Marţi, 31 iulie 2012, 19:53)

    I [utilizator]

    nu mai construieste ceva blocuri pe persoana fizica?
    • +5 (5 voturi)    
      aici trebuie sa ajungem (Marţi, 31 iulie 2012, 20:29)

      all [anonim] i-a raspuns lui I

      sa punem umar de la umar sa finantam cateva blocuri noi, la pret rezonabil sa avem si profit... dar sa putem sa acoperim si gaura de la fisc facuta de acelasi care este primar de sector 3....
  • +16 (16 voturi)    
    Foametea e mare (Marţi, 31 iulie 2012, 19:57)

    V.R. [utilizator]

    Trebuie alimentate urgent firmele PSD care se ocupa cu reabilitarile termice.
    • +4 (4 voturi)    
      nue vorba de asta (Marţi, 31 iulie 2012, 21:35)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      ca ar fi putut sa fure si daca asfalta sau mansarda gradinite, e vorba ca asta a promis in campanie
  • +5 (7 voturi)    
    normal (Marţi, 31 iulie 2012, 20:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce, ii intereseaza pe pensionarii ceausisti, adica electoratul proxenetului evazionist negoita, cresele, gradinitele, liceele si parcarile?
  • +11 (11 voturi)    
    Zugraveala sa fie rosie si cu sigla PSD :)) (Marţi, 31 iulie 2012, 20:58)

    C.T.C [utilizator]

    :)))
    • 0 (2 voturi)    
      perfect (Marţi, 31 iulie 2012, 22:19)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui C.T.C

      rosu portocaliu.. o sa arate bine in zona.
    • 0 (0 voturi)    
      votul nostru (Luni, 6 august 2012, 14:00)

      baba [anonim] i-a raspuns lui C.T.C

      mai tampitilor, ce vreti sa faca cu banii sa finanteze inca 4 sau 8 ani parcul titanii ca predecesorul sau? Acest parc a mancat bani cat tot Bucurestiul. Normal ca trebuie sa reabileteze blocuri, sa stranga cainii vagabonzi, care au ajuns in numar mai mare ca locuitorii sectorului 3, sa nu mai platim gunoiul sa-i facem buzunarul mare lui Prigoana, ca pentru asta am votat schimbarea. Si daca nu face ceea ce a promis trebuie schimbat dupa primul mandat, nu sa stam ca prostii ani si ani poate doar o face ceva.
  • +5 (7 voturi)    
    Hotararea asta e doar o reglementare (Marţi, 31 iulie 2012, 21:05)

    usand100 [utilizator]

    a situatiei din teren. Deja la scoli si gradinite se fac reparatii de catre firme din grupul Domus Stil, care sunt ale... ati ghicit: ale primarului proxenet...
  • -5 (13 voturi)    
    Eu sint foarte de acord (Marţi, 31 iulie 2012, 21:28)

    gogu [anonim]

    Locuiesc in sectorul 3. Primarul de dinainte n-a facut decit sa atirne niste afise foarte mari pe vreo 5-6 blocuri din zona fara sa le reabiliteze. Acum afisele alea atirna zdrentze sau le-a luat vintul de tot.

    Totusi, de la vorba la fapta e drum lung. Sa-l vad ca incepe sa reabiliteze in masa si o sa aiba o bila alba de la mine (care n-am votat cu nimeni la locale).
    • +2 (6 voturi)    
      si eu locuiesc in S3 (Marţi, 31 iulie 2012, 22:38)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Evident ca esti de acord. Ai impresia ca da bani de la el? Sint banii tai, din impozite, care in loc sa se repartizeze pentru toate lucrarile necesare, se duc doar in reabilitari, pentru ca proxenetul evazionist si-a facut calculele ca daca face asta il va vota lumea, ceea ce se va si intimpla de fapt, pentru ca mama prostilor e mereu gravida.
      • 0 (0 voturi)    
        "Amice, esti dobitoc" (Miercuri, 1 august 2012, 17:00)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Si asta e un citat din Caragiale.

        N-am nicio impresie, atoatestiutorule. Si nu sint banii mei, ca eu nu platesc impozit, am scutire.

        Oricum, vad ca pe saitu asta numa' basescofili se plimba. Sa traiti voi bine :)))))
  • +11 (13 voturi)    
    Ce bucurie (Marţi, 31 iulie 2012, 21:39)

    morometu [utilizator]

    Incep deja sa ma bucur de ce au votat cei din sectorul3. Daca presedintii de bloc au fost "excursionati si cinstiti' cu mici si bere au crezut ca le-a picat norocul in cap.
    Peste 4 ani sectorul 3 nu se va mai vedea din gunoaie. Deja au inceput sa se imputa!
    Ce veselie ca au votat bine!
    Cat despre legalitatea folosirea unui imprumutul cu o destinatie pentru altceva seamana cu deturnare de fonduri...
    Dar cine sa respecte legile in tara asta? usl-inosii?
    Si atunci de unde bani pentru alegeri?
    Sincere felicitari votantilor din sectorul3!
  • +4 (4 voturi)    
    votati schimbarea! (Marţi, 31 iulie 2012, 22:16)

    fujian [anonim]

    Gresit! Nu e vorba de firmele din PSD care se ocupa cu reabilitare termica! E vorba de firmele lui, fiindca in caz ca ati uitat din constructii s-a imbogatit.. Si trebuie sa plateasa de undeva miliardele alea pe care le are de dat statului.. Dar asa ne trebuie cand suntem un neam de Mitici care mereu voteaza cu curul. (cacofonie intentionata)
  • -3 (5 voturi)    
    titan (Marţi, 31 iulie 2012, 22:25)

    loyola [anonim]

    pacat ca nu mai investeste fostul Negoita vreo 50 milioane in parcul IOR... vreo 2 mausolee( din care unul pentru el) si cateva arcuri de triumf ... ce regrete!
  • +4 (4 voturi)    
    Hotararea de azi (Marţi, 31 iulie 2012, 22:30)

    usand100 [utilizator]

    nu face decat sa reglementeze ceea ce a inceput sa faca, deja... proxenetul a inceput deja sa reabiliteze, prin firmele lui, gradinitele si scolile din cartier. Acum trebuie sa legifereze situatia...
  • -3 (7 voturi)    
    hehehe (Marţi, 31 iulie 2012, 22:43)

    kolmator [anonim]

    da'le bai dracu de blocuri cu reabilitarea lor... eu zic sa va coaceti de cald vara si iarna sa muriti de frig! e mai bine asa... habar nu aveti ce diferenta este intre un bloc reabilitat si unul nu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    vrem bordele legale!! (Miercuri, 1 august 2012, 7:54)

    alin [anonim]

    s-a trezit robert dupa cheful monstru facut dupa locale!!
    si a vazut gaura de la fisc si l-aapucat pandaliile...
    deci reabilitam blocurile sa aibe si gura noastra ce manca...!!
    bravo gainarilor care au votat asemenea huiduma!!
    sa va fie de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    reabilitarea (Miercuri, 1 august 2012, 7:57)

    ciprian [anonim]

    sunt din Brasov, dar am rude la care merg frecvent in s3 (zona muncii). stim foarte bine ca vin alegerile in toamna si orice mic lucru care ar putea sa pastreze scorul de la locale, va fi facut de negoita si ceilalti primari usl. e un fel de mita electorala, cu acte in regula. mai mult, negoita si firmele lui de constructii (sau ale fratelui sau, ca probabil acum nu mai are voie), trebuie revigorate. ca o ultima mentiune, in Brasov reabilitarea de face cu participatiunea municipalitatii, dar 90% din blocurile reabilitate termic sunt facute integral pe banii proprietarilor...
  • +1 (1 vot)    
    !!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 1 august 2012, 15:32)

    ela [anonim]

    Eu cred ca nu e normal si legal ca unii proprietari sa primeasca ceva gratuit, cand ceilalti si-au facut pe banii lor reabilitari. Banii trebuiesc folositi ( pentru ca noi platim imprumuturile), in scopurile pentru care au fost luati. Este necesar ca toate strazile sa aiba canalizare, apa curenta, lumina, asfalt, trotuare, scoli, case pentru batrani... de ce oare nu dorim toate acestea, noi alegatorii, nu inteleg. Noi putem decide pentru aceste lucruri atunci cand votam. Sa pedepsim MITA! Dar nu, locuitorii de la blocuri s-au transformat in niste pomanagii ..si atat.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu o sa cred niciodata in viata mea... (Miercuri, 1 august 2012, 19:22)

    akillies [utilizator]

    ..ca in sectorul 3 au existat 250de mii de oameni capabili sa il aleaga pe proxenetul asta de Robert Negoita primar..
    Eu tot raman la parerea ca aici, in sectorul 3, s-a fraudat la greu..
  • 0 (0 voturi)