Tribunalul Bucuresti a anulat Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire pentru aqua land-ul din Parcul Tineretului

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 12:03 Actualitate | Administratie Locala

Defrisare Parcul Tineretului
Foto: Hotnews
Tribunalul Bucuresti a anulat Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire pentru aqua land-ul din Parcul Tineretului, la cererea Asociatiei Salvati Bucurestiul, potrivit unui comunicat al ONG-ului. Sentinta a fost pronuntata pe 4 iulie si poate fi atacata cu recurs la Curtea de Apel Bucuresti.

Terenul de 53.000 mp din Parcul Tineretului, pe care urma sa se construiasca aqua land-ul, apartine Municipiului Bucuresti. Printr-un contract de parteneriat public-privat, incheiat pe 29 aprilie 2009, Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement, institutie in subordinea Primariei  Capitalei, se asocia cu firma Blue Ciel pentru construirea aqua parc-ului. Contractul de parteneriat nu a fost supus aprobarii Consiliului General cu toate ca acest lucru este prevazut de legea administratiei locale.

Prin Hotararea Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 78/2009 s-a aprobat Planul Urbanistic de Detaliu care permitea construirea aqua - land-ului, iar pe 08 martie 2011 primarul de sector a emis autorizatia de construire. Potrivit celor doua acte administrative, aqua land-ul ar fi urmat sa se construiasca pe circa 60 la suta din teren.

La cerea Asociatiei Salvati Bucurestiul, Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire au fost suspendate de Tribunalul Bucuresti pe 15 iulie 2011, las cteva luni dupa inceperea lucrarilor de construire. Sentinta a fost confirmata de Curtea de Apel Bucuresti pe 3 noiembrie 2011. Dupa suspendarea documentelor, ONG-ul a cerut instantei anularea lor, in acest sens fiind pronuntata sentinta de pe 4 iulie. Cele doua documente vor ramane suspendate pana la judecarea recursului pentru anulare.

Potrivit Asociatiei Salvati Bucurestiul, Planul Urbanistic de Detaliu si autorizatia de construire sunt ilegale din mai multe motive, cele mai importante fiind:

-          schimba destinatia spatiului verde prin constructii (restaurante, parcari, etc);

-          acordul de mediu s-a emis cu conditia obtinerii avizului de defrisare, aviz pe care beneficiarul nu l-a obtinut pana in acest moment;



"Asociatia Salvati Bucurestiul nu se opune construirii de aqua parc-uri, insa considera nociva amplasarea acestora in parcuri existente prin defrisarea vegetatiei", se arata in comunicatul Asociatiei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3859 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    bravo! (Luni, 9 iulie 2012, 12:26)

    keni [anonim]

    Bravo Nicusor Dan si echipei asociatei!
    • 0 (0 voturi)    
      Imbecililor care au dat minusuri (Luni, 9 iulie 2012, 15:47)

      cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui keni

      Sa le baga multa carne in frigider!
  • +8 (10 voturi)    
    O veste excelentă! (Luni, 9 iulie 2012, 12:28)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Iată că sistemul poate fi învins... Numai să nu dormim pe noi...
  • +5 (9 voturi)    
    felicitari Nicusor Dan ! (Luni, 9 iulie 2012, 12:29)

    Mihai [anonim]

    felicitari Nicusor Dan pentru inca o reusita ! Impreuna putem lupta impotriva lui Iliescu care distruge spatiile verzi !
    • +5 (5 voturi)    
      ??? (Luni, 9 iulie 2012, 12:47)

      David [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Iliescu are multe pacate si sper sa-l vad cat de curand alaturi de Nastase in celula dar nu cred ca marea lui preocupare este (sau era) sa distruga spatiile verzi. El avrea treaba cu intelectualii nu cu tufisurile. Probabil voiai sa spui Oprescu. Sau poate Piedone, pentru ca am impresia ca terenul respectiv e in sectorul lui.
    • +2 (2 voturi)    
      ahaaa... (Luni, 9 iulie 2012, 12:53)

      Jr [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      acum aflu si eu cine e batranelul ala simpatic care umbla prin parcuri cu securea in mana si din cand in cand mai reteaza cate un copac!
  • +9 (11 voturi)    
    Bravo! (Luni, 9 iulie 2012, 12:31)

    Ovidiu [anonim]

    Felicitari!!

    Sunt atatea locuri virane in Bucuresti, de ce trebuie sa se distruga un parc ?
  • +8 (10 voturi)    
    parcul tineretului (Luni, 9 iulie 2012, 12:33)

    ALEX [anonim]

    Multtumim magistratilor de la Tribunalul Bucuresti!
  • +8 (10 voturi)    
    Bravo ASB ! (Luni, 9 iulie 2012, 12:37)

    Aurel [anonim]

    Bravo "Asociatia Salvati Bucurestiul" ! Succes in continuare !
  • +8 (8 voturi)    
    parcuri (Luni, 9 iulie 2012, 12:42)

    Gaby51 [utilizator]

    Vrem mai multe parcuri unde sa ne plimbam batranetile si copiii. Si asa, copacii de pe strazi s-au taiat fara a pune altii in loc, sau unde s-au plantat au fost daramati de masinile parcate pe trotuar. Caldura excesiva si seceta prelungita nu ne da de gandit? Vrem mai mult verde! Balaceala, la strand sau la mare...
  • -6 (8 voturi)    
    Bravo nicusoare, ai lovit din nou!! (Luni, 9 iulie 2012, 12:52)

    Nicolae [anonim]

    Nicusoare, esti baiat destept! Dupa ce ai blocat zona Berzei pentru maghernita de hala Matache - un punct turistic deosebit - se pot viziona specii rare de sobolani (cei cit pisica de mari), specii imense de gindaci, mizerie cit cuprinde si bineinteles fauna tiganeasca deosebita. Asa si cu aqua land-ul asta, de ce sa fie un loc civilizat unde sa te distrezi? Mai bine sa fie un teren viran, plin de balarii!! Multumim nicusoare!! Oricum nicusoare ti se cam vede pe sub camasa tricoul portocaliu pedelist. Te-ai dus repede sa-l spriini pe basescu impreuna cu javrele portocalii, deci nu prostesti pe nimeni cu asa-zisa ta independenta. Este tot o javra portocalie si toate actiunile sale sunt numai de sabotaj. In tot mai multe orase sunt aqua land-uri civilizate dar in Bucuresti avem tot felul de gica-contra care tin in loc investitiile si modernizarile. Nicusor la brutarie!!
  • +3 (5 voturi)    
    Multumesc, ASB! (Luni, 9 iulie 2012, 13:09)

    e [anonim]

    Multumesc pentru efortul vostru!
  • +6 (6 voturi)    
    vreau parcuri nu landuri! (Luni, 9 iulie 2012, 13:28)

    Dedalus [anonim]

    Foarte bine!

    Aqua land se poate face la periferia Bucurestiuluii, este loc destul.

    M-am cam saturat de ofesniva impotriva spatiilor verzi din Bucuresti!
  • +4 (4 voturi)    
    Cine plateste pentru zona defrisata? (Luni, 9 iulie 2012, 13:38)

    fane [anonim]

    Cu toate ca avizele necesare nu au fost date zona aceea a fost defrisata. Multi copaci de peste 20 de ani au fost taiati. Cine plateste pentru acest fapt?
    Agresiunea impotriva spatiilor verzi din Bucuresti trebuie sa inceteze.
  • -5 (5 voturi)    
    pacat (Luni, 9 iulie 2012, 13:51)

    eu [anonim]

    terenul in cauza este un fel de depozit pentru gunoaie. Vad ca aici pe forum isi dau cu pararea tot felul de indivizi care HABAR nu au despre ce teren vorbim.
    Mai bine protestati pentru cele 2 hectare dintr-un parc ADEVARAT retrocedate pe strada Pridvorului.
    Nicusoare, ce zici, te bagi la un protest?
  • +1 (1 vot)    
    BRAVOOOOO (Luni, 9 iulie 2012, 13:59)

    gabriel [anonim]

    Nu ii mai ajunge umflatului infractor Piedone cit ia spagi de pe urma altor afaceri ! Sa strici natura ca faci balaceala in apa infectata pentru toti manelistii nespalati, parcari,terase,miros de gratare,scandal !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari ! (Luni, 9 iulie 2012, 14:34)

    dumil [utilizator]

    apreciez anumite lucruri pe care piedone le-a facut in Prcul Copiilor(locuri amenajate de joaca pt copii, aparate pentru fitness etc.) dar daca continua sa taie copaci si sa acopere iarba verde cu ciment acel parc se va transforma in curand intr-un "mall in aer liber".

    Pe langa asta, intrarea spre polovalenta(din bdul tineretului) este si asa foarte prost facuta si aglomerata, imaginativa cum o sa fie cu un aqualand populat de mii de oamnei exact acolo la acea intrare!

    mentionez ca locuiesc chiar langa parc si ii urmaresc indeaproape progresele/regresele,

    Inclusiv cele 2ha de parc date de primarie doamnei "Marioara Micsulescu", si inca 3 ha care se afla in paragina si isi asteapta noul propietar, lucruri de care domnul Piedone nu e strain!

    Si ca o paranteza ii sugerez domnului piedone sa viziteze Hyde Park din centrul Londrei, sa vada cum ar trebui sa arate un parc de oras metropola!
  • -7 (7 voturi)    
    cetatean (Luni, 9 iulie 2012, 14:58)

    felicitari calduroase [anonim]

    Bravo , de 3 ori bravo! Mai bine un loc viran plin de rahat de caine, praf, buruieni si caini vagabonzi decat un loc civilizat pentru recreere. Mai bine sa se joace copiii in mizerie si praf si fara nici un leagan si bazine decat sa se joace intr-un loc curat special amenajat si cu apa vara cand nu avem nevoie de asa ceva. Felicitari si la mai mare fratilor. Sa nu se construiasca nimic nicaieri, sa stam asa in praf si mizerie.
    • +3 (3 voturi)    
      sunteti pe langa subiect (Luni, 9 iulie 2012, 15:18)

      dude [anonim] i-a raspuns lui felicitari calduroase

      starea sapatiului verde nu are de aface cu situatia in sine. Acel spatiu trebuie amenajat de primarie in spatiu verde pentru recreatii si nu lasat viran dar solutia sigur nu este betonarea lui...sau vi se pare ca aerul din buc. ii foarte placut la respiratie?
  • +1 (1 vot)    
    Bravo! (Luni, 9 iulie 2012, 15:17)

    Radu [anonim]

    Bravo!
  • -5 (5 voturi)    
    generatia antu (Luni, 9 iulie 2012, 15:35)

    basencu [anonim]

    Bravo
    Amice ai salvat cei 1000000000 de ciulini pe care tu-i vezi ,,spatiu verde".
    Erau 20-30 de copacei care putea fi protezati, doar stam in sectorul ,,panselutelor" dottore fiind gresodone.
    Era ceva macar la nivelul Brasovului.
    Cand aperi ceva cu adevarat unic e ok.
    Dar sa aperi ciulinii e faza de ghertoi.
    Am trecut 8 ani la Palat prin mijlocul acestui ,,spatiu verde" cu groaza sa nu apara cainii din falnicii boscheti.
    Ipocriti.
    • +2 (2 voturi)    
      generatia casca ochii (Luni, 9 iulie 2012, 17:03)

      dumil [utilizator] i-a raspuns lui basencu

      prietene, daca nu-ti plac ciulinii si cainii vagabonzi fa plangere la primarie! E datoria lor sa intretina si sa amenajeze toate zonele parcului!

      Face parte din strategia lor de ghetou, sa lase lucrurile in paragine ca apoi sa vina investitori "miraculosi" sa "salveze" paragina ! Se intampla chestia asta in bucuresti de multi ani, casca ochii!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 9 iulie 2012, 15:55)

    a.nonim [utilizator]

    Bine ca standul Tineretului si cele de pe salba de lacuri din zona de Nord sunt in paragina, dar stricam parcurile ca sa facem altele.
  • -4 (4 voturi)    
    habarnisti! (Luni, 9 iulie 2012, 17:09)

    mi-s [anonim]

    Multi bagatori de seama pe aici! Are intrutotul dreptate antevorbitorul Basencu! Ceea ce a reusit micul-mare Nicusor Dan, a fost sa obtina pastrarea unei asa zise zone verzi, dar pestilentiale! Adica o mare mizerie! In zona de acolo miroase a canal, aproape ca la Glina! Si atunci despre ce vorbim?
    Mai grav e ca judecatorul a pus botul la asa tampenie! Dar nu-i nimic, exista cai de atac! Mai vedem, mai vorbim!
  • 0 (0 voturi)    
    si alti copaci (Marţi, 10 iulie 2012, 13:22)

    Oxigen [anonim]

    cititi si http://www.tabu.ro/salvati-copacii/