10 ani de la atentatele din SUA

VIDEO "The Falling Man", emblematica imagine a celor care au ales cum sa moara. Autorul fotografiei povesteste cum l-a imortalizat pe 'cel care s-a aruncat de pe World Trade Center'

de Viorela Marin     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 19:53 Actualitate | 11 septembrie 2001

Fotografia "The Falling Man" realizata de Richard Drew
Foto: Agerpres/AP
11 septembrie 2001 a fost poate cea mai filmata si mai fotografiata zi din istorie. La New York, doua dintre cele mai inalte cladiri din lume au fost distruse de avioane deturnate de teroristi. A doua zi, ziarele au publicat fotografii ale ororii, insa unele imagini erau atat de ingrozitoare, incat au provocat furie in intreaga lume. Erau imagini cu oamenii care cadeau, cei care - ramasi blocati la ultimele etaje ale zgarie-norilor in flacari - au preferat sa sara in gol decat sa moara arsi de vii. Cea mai controversata dintre toate a fost fotografia realizata de Richard Drew pentru Associated Press, denumita "The Falling Man"; imaginea, care surprinde un barbat cazand de la unul din etajele superioare ale unuia dintre turnuri, a fost considerata dezagreabila, abuziva, voyeuristica, iar publicarea sa a fost oprita. La zece ani de la atentatele de la World Trade Center, fotograful Richard Drew s-a intors in locul in care a vazut zeci de oameni murind si a povestit pentru Yahoo! News cum a imortalizat imaginea celui pe care il numeste "soldatul necunoscut".


Richard Drew isi lasa jos trusa foto si priveste in sus la uriasul zgarie-nori ce pare sa se inalte cu viteza spre cer. "Sunt realmente surprins cat de repede s-a ridicat cladirea asta", spune el despre edificiul in constructie din complexul World Trade Center, un monolit de peste 541 de metri care va lua locul fostelor turnuri gemene cazute la 11 septembrie. "Sper doar ca nu va fi o alta tinta".

Era o dupa-amiaza senina de iulie, iar veteranul fotograf al agentiei Associated Press, purtand ochelari cu rame metalice si avand o barba incaruntita ce ii trada varsta de 64 de ani, se afla langa intersectia strazilor Vesey si West din Lower Manhattan, peste drum de santierul zgomotos unde se reconstruieste in prezent un centru financiar global. Cu noua ani si opt luni in urma, in exact acest loc - acum o austera zona pietonala, umbrita de cladirea Goldman Sachs - Drew a facut o fotografie care a devenit una dintre cele mai emblematice imagini ale unuia dintre cele mai catastrofice evenimente din istoria Americii.

"Nu-mi place sa vin aici", admite el.

Fotograful Richard Drew
Foto: Captura YouTube
Dar s-a intors totusi pentru a rememora acele momente, pentru prima data de la 11 septembrie 2001, atunci cand a vazut zeci de oameni murind, prin obiectivul aparatului sau Nikon DCS620. In acea dimineata la fel de senina din urma cu zece ani, doua avioane lovisera Turnurile Gemene de la World Trade Center, cand Drew a ajuns in zona in jurul orei 9.15. Cele doua cladiri de cate 110 etaje aratau ca doua furnale uriase, ce umpleau cerul cu nori de fum si funingine.

A inceput sa fotografieze, focalizand pe etajele cele mai de sus. Nu a durat mult pana si-a dat seama ca unii dintre oamenii ramasi blocati - aproximativ 200 de persoane, dupa estimarile ulterioare -, intelegand ca nu au nicio sansa de a supravietui, au luat decizia de a se arunca in gol de la sute de metri inaltime, decat sa fie arsi de vii.

"Uite unul. Si inca unul...", rememoreaza Drew, cu detasare, oribila scena. "Si-am inceput sa fotografiez oamenii in timp ce cadeau", evoca el.

Unul dintre acei oameni a devenit cunoscut drept The Falling Man ("Omul care cade"/"Omul care s-a aruncat de pe World Trade Center"). Desi identitatea acestuia ramane neconfirmata, unii cred ca barbatul era Jonathan Briley, un inginer de sunet de 43 de ani, care lucra intr-un restaurant de la ultimul etaj al Turnului de Nord.

El a cazut la ora 9.41, iar Drew a surprins in jur de 12 cadre ale prabusirii sale fatale. Intr-unul din aceste cadre, barbatul se indreapta spre pamant intr-un elegant picaj vertical - cu bratele pe langa corp, piciorul stang indoit la genunchi.

"Cu toate ca nu si-a ales aceasta soarta, el pare, in acele ultime secunde ale vietii sale, sa o accepte", scria cunoscutul jurnalist american Tom Junod, intr-un renumit articol publicat in 2003 in revista Esquire, care a dat totodata si numele fotografiei. Aceasta a castigat, in 2001, un premiu in cadrul concursului international de fotografie de presa World Press Photo si a fost subiectul unui film documentar din 2006. Vezi aici documentarul.

Ziarele din intreaga lume i-au facut loc in pagina "Omului care cade" in editiile lor din 12 septembrie 2001. Insa larga publicitate de care a avut parte fotografia a declansat o dezbatere cu privire la necesitatea publicarii acesteia.

"Mie mi se pare o fotografie destula de tacuta", sustine Drew. Fata de fotografia colegului sau Nick Ut cu fetita de 9 ani care fuge din satul ei dupa un atac cu napalm al americanilor in Vietnam, premiata cu Pulitzer in 1972, sau celebrele imagini surprinse de Drew cu Bobby Kennedy dandu-si ultima suflare, "nu exista violenta in ea", a spus el.



Drew povesteste ca nu participa la ceremoniile de comemorare tinute in fiecare an la memorialul din apropiere si ca nici nu intentioneaza sa vina, in septembrie, la evenimentele desfasurate pentru marcarea a 10 ani de la tragedie.

In acea zi, el doar isi facea munca.

"Nu trebuie sa fiu aici pentru a comemora ce mi s-a intamplat", spune el. "Imortalizez istoria in fiecare zi. Tot ce fac, fie ca il fotografiez pe Dominique Strauss-Kahn la tribunal, World Trade Center ori antrenamentul de primavara la baseball, toate fac parte din istorie, nu conteaza cat de mica sau mare".
De asemenea, Drew nu se lasa prea coplesit de amintirile experientei sale din 11 septembrie, nu are cosmaruri persistente si nici nu sufera de stres post-traumatic. I se aminteste de fotografie, insa, de doua ori pe zi, in fiecare zi, prin alertele de stiri online, care urmaresc mentionarea cuvintelor "falling man" in presa.

Isi scoate telefonul BlackBerry sa verifice ultimele noutati, in care "un barbat de 22 de ani a murit luni dupa ce a cazut de pe o stanca si a fost luat de valuri in Hawaii", citeste el. Alertele, pe care si le-a creat pe conturile sale de Yahoo! si Google in urma cu opt ani, au rareori de-a face cu adevaratul Falling Man, dar ii place sa fie pus in tema oricum.

"Sunt curios sa vad daca oamenii scriu despre fotografie sau vorbesc despre ea... sa vad cum ar putea interpreta poza", spune Drew.

Cateodata "Omul care cade" apare si unde se asteapta mai putin. Scriitoarea Helen Schulman ii este vecina de mult timp, ea locuind cu cinci etaje mai sus de apartamentul pe care fotograful il imparte cu sotia, cele doua fiice si cainele Ajax, intr-o cladire veche din Upper West Side. Schulman a scris un intreg roman fara sa stie ca Drew a fost cel care a realizat, asa cum explica ea in prefata cartii, "fotografia care m-a bantuit si m-a inspirat de-a lungul anilor in care am scris acest volum".

Drew si Schulman au descoperit intamplator legatura dintre operele lor, dupa ce autoarea a terminat primul manuscris al cartii - despre o familie indurerata ce este nevoita sa fuga din Manhattan in ziua atacurilor de la 11 septembrie -, care a fost publicata in 2007, sub titlul "O zi la plaja".

Un soldat necunoscut

"Va fi mereu o parte din mine", poate mai mult decat orice alta fotografie pe care a facut-o vreodata, recunoaste Drew.

Dar l-a schimbat in vreun fel? Drew ia o pauza de reflectie.

"O vad ca pe o experienta din care inveti", spune el despre fotografie si despre 9/11 in general. "Ajung sau fiu atat de prins in adrenalina acestui job, astfel ca, uitandu-ma inapoi, ma gandesc mult la faptul ca pot sa ma intorc acasa, la familia mea, in fiecare seara. Fie ca decid sa ma gandesc la acest lucru in fiecare zi sau nu, ramane mereu in subconstientul meu. Am devenit parte a acestui eveniment mondial in modul meu, tangential. Nu sunt un pompier erou, n-am murit acolo; nu am avut un apropiat care a murit acolo. Dar e ceva ce nu voi uita niciodata".

Cat despre sufletul anonim a carui mostenire a pastrat-o fara sa-si dea seama, Richard Drew spune: "Chiar si daca oamenii nu vor sa vada fotografia mea, barbatul acela a cazut cu adevarat din cladire. Pentru mine, el va ramane mereu soldatul necunoscut".


Citeste mai multe despre   























12235 vizualizari

  • -9 (37 voturi)    
    majoritatea americanilor s-au desteptat (Joi, 8 septembrie 2011, 0:14)

    teo [anonim]

    nu mai cred ca atentatele au fost facute de babalaul Ben laden ci a fost facut chiar de catre mai marii lor pt a avea motiv de atacare a unor tari bogate in resurse.

    PS celor ce inca mai cred vechea poveste le spun ca un asemenea atentat este imposibil de dus la capat in USA, o tara cu servicii secrete dotate cu tehnologie de ultima ora, oameni cu IQ ridicat ce actriveaza in institutii ca CIA, FBI, NORAD, NSA etc
    • +6 (28 voturi)    
      pacat (Joi, 8 septembrie 2011, 1:40)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui teo

      E trist ca cea mai simpla explicatie pe care o gasesti e asta. SI nu esti singurul.
      Este tare trist...
      • +2 (20 voturi)    
        nu e trist, e firesc (Joi, 8 septembrie 2011, 2:15)

        gopo [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        sunt caile naturii prin a identifica si elimina aberatiile. darwinismul spune ca o pasare isi va modifica aparenta in timp in functie de conditiile mediului in care traieste (ca un simplu exemplu al evolutionismului).. la oameni e mai greu, dar intrarea intr-o vrie a aberatiilor (gen nu s-a ajuns de fapt pe luna, cia a coordonat atentatele etc etc alte teorii conspirationiste) e metoda subtila a naturii de a-i arata pe cei care nu corespund unei sanatoase evolutii genetice, sau, mai simplu spus, au 'probleme' la cutiuta..
        • -4 (16 voturi)    
          nu e firesc, nici trist, doar este (Joi, 8 septembrie 2011, 8:10)

          robin hood [anonim] i-a raspuns lui gopo

          esti ceea ce faci
          get outside of the box
          9/11 este un inside job
          nici pe darwinism nu te baza, are lacune majore, nu explica multe....
    • +3 (3 voturi)    
      Este incredibil (Joi, 8 septembrie 2011, 8:51)

      Semo [utilizator] i-a raspuns lui teo

      Ca mai exista oameni atat de naivi ... Si pana la urma nu este atat vina raului ca domina aceasta civilizatie cat e a oamenilor carora le lipseste minima capacitate sa vada in spatele valului.
  • +12 (16 voturi)    
    - (Joi, 8 septembrie 2011, 0:21)

    croco [anonim]

    Mi se strange inima de fiecare data cand vad fotografia asta.
  • -8 (14 voturi)    
    ce ti-e si cu artistii (Joi, 8 septembrie 2011, 0:48)

    paraipan [utilizator]

    ...mereu dupa principiul '''daca nu e mama in cadere pot sa o dau''...ma intreb ce parere o avea familia victimei despre imaginea respectiva. Soldat necunoscut bla bla bla libertatea de exprimare bla bla bun simt nu, deloc.
    • +6 (8 voturi)    
      Fotoreporter (Joi, 8 septembrie 2011, 8:02)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      E vorba de în primul rînd de un reporter care relatează tragedie a cărei relevanță ultimă depășește faptul divers. În acest context, eventuala „arta” constă în identificarea elementelor general umane, care rezonează și în receptor, chiar și pentru cel care nu își recunoaște „mama” sau locul de muncă în relatare.

      Incidentul de acum 10 ani a fost un moment de cotitură pentru locuitorii SUA și ai lumii și consecințele deciziilor luate atunci continuă să producă noi efecte. Impactul acelui moment a fost dat în primul rînd de viețile tragic și absurd curmate. De ce ar fi relatarea prin text a unei știri macabre mai de bun simț decît comunicarea ei prin imagini (firește dacă nu presupunem că cei care și-ar putea recunoaște „mama” sînt orbi ori analfabeți)?

      Ar trebui să oprim toate relatările textuale și vizuale „de la fața locului” ale evenimentelor care conduc la pierderi de vieți omenești? Cît de informativă ar fi o prezentare a știrilor care ar omite orice referire concretă la decese și la suferință? Cît de morale ar fi în final știrile care ar ascunde costul în suferință umană concretă al actelor relatate?
      • -1 (1 vot)    
        Draga biblofil sau p-acolo... (Joi, 8 septembrie 2011, 21:46)

        paraipan [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        E clar ca avem o perceptie diferita despre arta, pentru ca tu faci o confuzie grava intre pozele gretoase si arta. Fara a nega importanta evenimentelor de acum 10 ani, nu cred ca a ne zgai plini de morbid la poza unui om care e pe cale sa moara si sa nu ne mai saturam de poza aia, e cel mai bun omagiu adus celor care au murit acolo. Pentru ca draga prietene, chiar daca tie si altor sute de manelisti morbizi va place sa va uitati la asa ceva nu ar trebui sa uitati ca respectul este datorat in egala masura si familiilor victimelor, sau poate tu n-ai familie si n-ai cum sa intelegi.
        Imaginea respectiva este doar genul pe care o privesti accidental si eventual exclami, "OAU, ce tare a fost fotografu, l-a prins p-ala in zbor, supertare frate !" dar atat. Nu e genul de imagine pe care sa ti-o doresti s-o privesti a doua oara si nici genul de imagine pe care sa ti-o doresti bagata sub nas la fiecare comemorare a evenimentelor, tocmai pentru ca e complet lipsita de respect la adresa victimelor. Singurul motiv pentru ca un om, tu de ex, sa sustina ca poza aia e arta este ca el de fapt nu a intrat in viata lui intr-o galerie de arta, cu atat mai putin intr-o expozitie de fotografie. Inceteaza sa comfunzi arta cu ogrish.com sau exprima-ti parerile unde chiar e nevoie de ele. Pa.
        • -1 (1 vot)    
          Mai draga... (Vineri, 9 septembrie 2011, 1:25)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

          E clar că avem o percepție diferită despre rolul mass mediei, care, după mine ar trebui să fie în principal unul de informare și nu de divertisment. Am spus clar, partea artistică (bună sau proastă) intervine doar atunci cînd informația este făcută să vorbească nu doar intelectului ci și sentimentelor.

          Îmi atribui gînduri și atitudini pe care nu le-am exprimat, ceea ce îmi reamintește că vulgaritatea și trivialitatea se întîlnesc nu de puține ori în mintea receptorului.

          Nu citesc Hotnews (ori Yahoo!) pentru desfătare estetică, ci ca să mă informez.

          Ceea ce văd în poză este un om, victimă a unei crime odioase, care a refuzat să se lase îngenunchiat și care își păstrează demnitatea în fața morții. Este un crîmpei în care se reflectă o parte din tragedia acelei zile. Fotografia este o știre și un punct de vedere.

          Personal, doar personal, nu aș considera lipsită de respect o relatare a ultimelor lor momente, oricît de dureroasă pentru mine, dacă ar fi relevantă medatic . Nici această poză nu îmi produce plăcere, este însă mărturia unei crime împotriva umanității din noi și a libertății din societate și nu cred că îmi pot permite luxul să refuz sau să retușez pudibond grozăvia acelui eveniment.

          În afară de „maneliștii morbizi”, printre care nu mă număr fie și pentru că nu evaluez muzica doar după genul căreia îi aparține, există totuși și snobi prea cufundați în estetic pentru a mai avea vreme de empatie și de solidaritate.
          • -1 (1 vot)    
            Corectie (Vineri, 9 septembrie 2011, 8:40)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

            "Personal, doar personal, nu aș considera lipsită de respect o relatare a ultimelor momente ale APROPIAȚILOR MEI, oricît de dureroasă pentru mine, dacă ar fi relevantă medatic . Nici această poză nu îmi produce plăcere, este însă mărturia unei crime împotriva umanității din noi și a libertății din societate și nu cred că îmi pot permite luxul să refuz sau să retușez pudibond grozăvia acelui eveniment."

            Am șters o parte redundantă din răspuns și la acea oră am uitat să mai înlocuiesc pronumele.
          • 0 (0 voturi)    
            La o poza (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 1:01)

            paraipan [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

            cu un simplu mormant nu te poti uita , ti se pare plictisitoare probabil, deh ti-ai format "simtul artistic si dreptul la informare numai pe baza de poze una si una, dinamice, artistice. Cam penibil, si crede-ma, nu-s trivial.
  • -5 (17 voturi)    
    Lacrimi de C R O C O D I L ... (Joi, 8 septembrie 2011, 7:34)

    anonim [anonim]

    . Dupa invazia Americilor au disparut populatiile amerindiene, ... incasi, azteci , maya ... Cine a ucis ? Ati uitat sclavia si cu mortii ei practicata pe corabii americane ? Se poate compara World Trade Center cu Hirosima si Nagasaky ? Cu Irak ? Cu bombardamentele barbare din Libia care dureaza de peste 6 luni ?
    • 0 (6 voturi)    
      da, (Joi, 8 septembrie 2011, 8:36)

      ValT [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      se poate compara.
      • +2 (6 voturi)    
        ? (Joi, 8 septembrie 2011, 9:27)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ValT

        Pentru care motiv din cei 19 aviatori inplicati in deturnarea avioanelor, 15 proveneau din Arabia Saudita, monarhie ereditara absoluta, cu regim feudal demn de secolul 7 ? Pentru ce nu se vorbeste si despre asta ? Cauza terorismului este in America. Evenimentele 11 Septembrie sunt o replica, o reactie - Blowback - un raspuns al celor oprimati in Arabia Saudita si tarile petroliere din Golf fata de politica USA in Orientul Apropiat. Ce cauta Flota5-a, portavioane nucleare , vase de razboi si efective de 30.000 militari in Golful Persic la granitele Iranului ? Pentru ce are America nevoie de 900 baze militare in 135 tari ?
    • +1 (1 vot)    
      Nu, nu se poate compara... (Joi, 8 septembrie 2011, 15:51)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Hiroshima si Nagasaki se compara mai degraba cu masacrul de la Nanking din 1937 cand armata japoneza a ucis, torturat si violat 300.000 de civili just for fun. Bombardamentele barbare din Libia... te referi cumva la cele efectuate chiar de catre aviatia libiana impotriva civililor libieni, la Benghazi? Cat despre incasi (Peru), mayasi (Mexic - disparuti cu 500 de ani inainte de Columb) si azteci (tot Mexic), tot americanii sunt de vina? Dealtfel acestia erau niste barbari sanguinari care practicau sacrificiile umane pe scara larga, chiar ti se pare o tragedie disparitia unor asemenea "civilizatii"?
    • 0 (2 voturi)    
      Daca tot o dati cu disparitia amerindienilor... (Joi, 8 septembrie 2011, 15:55)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Poate vreti sa deplangem si exterminarea oamenilor de Neanderthal de catre cei de Cro-Magnon ai caror demni urmasi suntem cu totii?
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru binele ... (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:07)

        utug [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Da bre, cum te cheama, daca ucidem pentru neamul, poporul sau tribul nostru este bine sa o facem:

        http://www.youtube.com/watch?v=RbjRU6_Zj0U&NR=1&has_verified=1
  • +2 (2 voturi)    
    Comparatii :) (Joi, 8 septembrie 2011, 10:32)

    Samurai [anonim]

    Indiferent cat ii iubim sau nu pe americani, trebuie sa recunoastem ca evenimentele de la 9.11 ne privesc pe toti si nu doar pe ei si privesc in primul rand modul nostru de viata. Aceste atentate au fost comise de oameni care nu pretuiesc viata (vezi o declaratie a lui bin Laden in care spunea ca iubeste moartea). Indiferent cat de rea ar fi societatea americana, este infinit mai buna decat oricare din cele pomenite mai sus (talibani, Iraqul lui Hussein, Japonia imperiala)
    PS. Pentru cei care ii scot pe americani de vina pentru 9.11, poate dau si niste explicatii pentru atentatele de la Londra din 2005 si cele de la Madrid din 2004. Atunci tot imperialismul american era de vina? Sau poate spaniolii au fost pedepsiti de al Qaeda pentru Reconquista de acum 500 de ani?
    PS2. Nu comparati situatiile din timpul razboiului (Hiroshima etc) cu 9.11. Atunci macar exista o declaratie de razboi. Si btw, de ce toata lumea ii acuza pe Americani pentru Hiroshima si nu vorbeste nimeni de atrocitatile comise de japonezi peste tot pe und au trecut?
    • -2 (2 voturi)    
      RE: Comparatii (Joi, 8 septembrie 2011, 12:46)

      Serban [anonim] i-a raspuns lui Samurai

      Pt PS1: Englezii si Spaniolii au fost "pedepsiti" pt ca au fost primii (alaturi de americani) care au atacat Afganistan.

      Nu ma intelegeti gresit, condamn toate atentatele produse si modul de re-actionare a lumii arabe. A lua viata miilor de inocenti nu este o solutie.

      In acelasi timp cred (parere personala) ca atentatele de la 9.11 nu au fost realizate 100% de mintea talibanilor, sa fim seriosi. Cele mai mari intrebari, a caror raspunsuri nu au fost date de guvernul american sunt: de ce a cazut si WTC3 (cladirea mai mica de langa cele 2 turnuri gemene), cum se poate ca 2 cladiri de acea marime pur si simplu sa se prabuseasca etaj peste etaj? De ce nu s-au gasit ramasite de avion in Pentagon? ar mai fi cateva dar nu imi mai aduc aminte + lungesc prea mult acest comentariu.
      • +1 (1 vot)    
        nu o lungesc prea mult (Joi, 8 septembrie 2011, 20:07)

        t [anonim] i-a raspuns lui Serban

        Inainte de a pune intrebari retorice in public, poate n-ar fi rau sa te informezi. Iti raspund cu o imagine pt ca ma indoiesc ca ai timp sa consulti texte dintr-o bibliografie mult prea lunga:

        http://www.navy.mil/view_single.asp?id=2445
      • 0 (0 voturi)