Dupa ce si-a adus nepoata sa voteze in Parlament

Norica Nicolai, propusa de PNL in fruntea ministerului Justitiei

de Alina Neagu, C.G.     HotNews.ro
Luni, 17 decembrie 2007, 8:09 Actualitate | Politic


Norica Nicolai
Foto: Rompres
"Vreau sa limitez efectele coruptiei si sa opresc declinul de imagine al justitiei romanesti", a fost una dintre primele declaratii ale Noricai Nicolai dupa nominalizarea sa, de liderii PNL, la functia de ministru al Justitiei. Biroul Politic Central al PNL a nominalizat-o pe Norica Nicolai in aceasta dimineata, decizia avand acceptul majoritatii conducerii liberale. Scaunul de titular la Justitie a ramas vacant dupa demisia, de acum o saptamana, a lui Tudor Chiuariu.

Norica Nicolai a tinut sa sublinieze faptul ca nu va conduce acest minister in beneficiu politic, ci in beneficiul Romaniei, si ca unul dintre primele sale obiective va fi elaborarea unei strategii de prevenire a coruptiei, asa cum au aproape toate tarile europene.

Ea a adaugat ca isi propune ca in timpul mandatului sau sa fie finalizat si un proiect pentru ca Romania sa aiba un nou Cod Penal, in conditiile in care, spune ea, Codul Penal actual este cel din anul 1969, care a suferit, insa, diferite modificari.


Favorita la ocuparea postului

Senatorul Norica Nicolai era favorit la ocuparea postului de ministru al Justitiei, ea primind 28 de voturi "pentru" si  doar unul "impotriva" in Biroul Politic Central al PNL.

Propunerea urmeaza sa fie trimisa presedintelui Traian Basescu.

Crin Antonescu, Puiu Hasotti, Bogdan Olteanu si Ludovic Orban au declarat, pe rand, ca Nicolai este cea mai buna solutie.

Norica Nicolai si-a dorit de multa vreme acest portofoliu, insa surse liberale afirmau insa ca premierul Calin Popescu Tariceanu nu ar fi fost in totalitate de acord cu aceasta nominalizare. El ar avea doua motive: raporturile acesteia cu serviciile de informatii si faptul ca a fost procuror inainte de 1989.  Tariceanu risca insa sa se trezeasca cu o solicitare de remaniere a Cabinetului din partea vicepresedintilor PNL, daca nu ar fi acceptat aceasta nominalizare.

Un alt nume vehiculat pentru a prelua functia lui Tudor Chiuariu era cel al lui Gheorghe Mocuta, secretar de stat in ministerul Justitiei. Gheorghe Mocuta a fost procurorul care a deschis dosarul Flota.


Scandalul "Nepoata"

In urma cu un an si jumatate, Norica Nicolai a fost protagonista unui scandal,  dupa ce camerele de luat vederi au surprins o persoana straina, despre care senatorul liberal a spus ca este nepoata sa, ocupand un fotoliu de parlamentar, cu o cartela de vot in mana.

Senatorul Norica Nicolai a declarat jurnalistilor ca persoana prezenta in sala nu a votat. „Este o nepoata a mea si cu asta basta! Intra lumea in sala de plen, din punctul meu de vedere nu este nici o problema. Nu va priveste cine este. Imi asum eu raspunderea", a incercat Norica Nicolai sa minimalizeze incidentul.

Conform listelor, aceasta persoana a votat in locul unui alt liberal, Serban Stratila, care la randul sau nu a fost prezent in sala.

Comisia de Disciplina a Senatului nu a gasit probe concludente care sa ateste ca nepoata senatorului liberal Norica Nicolai a votat in plenul sedintei, chiar daca Parchetul Instantei Supreme a solicitat Senatului sa comunice daca nepoata Noricai Nicolai a votat in locul vreunui senator si daca a fost sesizata Comisia juridica de numiri, disciplina si imunitati. Ulterior, Anca Manea Hanes, nepoata senatorului liberal, a fost audiata la Parchet in acest caz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2863 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Norica (Luni, 17 decembrie 2007, 8:44)

    hai libi [anonim]

    Daca va fi numita pe post trebuie sa i se aduca si nepoata in minister precum si o cantitate maricica de bautura.
    • +6 (6 voturi)    
      pai cam asa (Luni, 17 decembrie 2007, 10:04)

      wanderer [anonim] i-a raspuns lui hai libi

      Tot e bine, e o afacere buna. Intr-un singur salariu statul o sa angajeze 2 persoane: pe noricuta sefa pe justitie, si pe nepoata-sa semnatara de acte, cu si in numele noricai. Foarte tare. cand spui ca se termina, descoperi ca nesimtirea mai are mult pana la capat...in loc de puscarie, pentru substituire de persoana si pentru inlesnirea unui act ilegal, iti propulsezi matusica pe cele mai inalte cai de civilizatie si progres.

      Continuati asa, dragii nostri dobitoci. O sa ramaneti cu tara tot mai goala...si v-o spune unul care nu prea isi doreste sa plece din romania, dar in conditiile de jeg "democratic" pe care ni-l aratati...
      • -1 (1 vot)    
        dlui. wanderer (Luni, 17 decembrie 2007, 12:42)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui wanderer

        Oamenii care au putere sa-si ia soarta in propriile maini,daca au valoare lucreaza acolo unde vor,daca nu au valoare dar sunt harnici la capsuni...
        Ceilalti ca si dvs. si cu mine comentam intr-un stil mai mult sau mai putin civilizat...si consideram ca soarta nostra depinde de oricare altii numai de noi nu...
        • +1 (1 vot)    
          corect (Luni, 17 decembrie 2007, 15:44)

          wanderer [anonim] i-a raspuns lui gaga

          o spun la modul cel mai serios: presupun ca UE nu se sesizeaza din oficiu. Dar asta e un moment excelent sa le dam peste bot, pentru ca este urlator in nesimtirea sa.

          Deci:
          Stie cineva unde se poate face reclamatie/contestatie/sau cum s-o numi actul in sine? Facem rost de filmuletzele cu nepoata din parlament, cu declaratiile de atunci si cu lipsa de masuri luata, si le trimitem acolo unde trebuie. Dar...unde trebuie, stie cineva?

          este corect, ar fi timpul sa si actionam, sa nu mai stam doar sa-i injuram in barba si pe forumuri. Can am scris primul comentariu era doar propusa si "cea mai buna varianta". Acum deja este si numita. Am sperat sa-si revina la timp...
          Daca aflu intre timp eu unde se poate face sesizarea, revin.
          • 0 (0 voturi)    
            video (Marţi, 18 decembrie 2007, 8:26)

            george_valentin1 [anonim] i-a raspuns lui wanderer

            uite aici un link cu un clip video care contine o inregistrare cu nepoata

            http://arhivamedia.hotnews.ro/arhiva_avt/2469.wmv
      • +2 (2 voturi)    
        Asa si eu (Luni, 17 decembrie 2007, 13:00)

        bedeu [anonim] i-a raspuns lui wanderer

        Nu vreau sa plec, dar ce se intampla in administratia romaneasca ma forteaza sa o fac.
    • 0 (2 voturi)    
      x (Luni, 17 decembrie 2007, 13:47)

      x [anonim] i-a raspuns lui hai libi

      Stai linistit, i-a ramas destula de la Macovei. Chiuariu nu cred ca trecuse de nivelul Tedy. :)
  • +5 (5 voturi)    
    ambitii de politician (Luni, 17 decembrie 2007, 9:46)

    Daniela [anonim]

    Nu as fi de acird cu aceasta doamna, nu am nici un pic de respect pentru domnia sa, as avea cuvinte mult mai dure si deloc elegante in ce o priveste. Nu mi se pare un model de corectitudine si fair play, daca a avut tupeul sa trimita o nepoata sa voteze pentru ea, de unde stim cine va semna documentele importante sau cine va asista la sedinte? Pentru ce si-a luat salariul atunci?! Lasand gluma, in fruntea unui minister ar trebui sa fie o persoana a carei imagine si reputatie sa fie nestirbite, cu atat mai mult la Ministerul Justitiei, unde trebuie sa fie un model de onestitate. Cum poate lua dumneaei decizii pentru sistemul judiciar cand a savarsit o astfel de fapta in contradictie cu orice regulament sau bun simt? Si asta este o mica parte, de asta imi amintesc pe moment... Ne facem de rasul tuturor, de aceea ni se fdace sila de politica, pentru ca numai oamenii acestia acced in pozitii importante si ajung sa ia decizii importante! Oamenii de care ne este rusine!!! bunul simt nu ii caracterizeaza, ci tupeul... trist...
    • +3 (3 voturi)    
      norica - buna de nimica (Luni, 17 decembrie 2007, 12:43)

      george_valentin [utilizator] i-a raspuns lui Daniela

      1. a fost procuror la securitate
      2. a spus ca nu a votat nepoata ei..ci ca a fost o inscenare

      daca doar astia mai sunt potentialii candidati pt un asemenea post din partea PNL...DE CE MAI STAU EI IN FRUNTEA NOASTRA! afara cu ei!

      daca basescu o accepta...mare rau va face..iar daca nu o accepta iar va fi circ cum a fost si cand l-a refuat pe cioroiuanu!!
  • +5 (5 voturi)    
    norica nicolai (Luni, 17 decembrie 2007, 10:37)

    mihnea [anonim]

    daca norica nicolai (plus nepoata, sau cine-o mai fi fost ) ajunge sa ocupe functia de ministru al justitiei in românia..atunci aceasta functie este doar o farsa. inseamna ca hotarârile se iau de mult in alta parte, de catre cineva care nu are nevoie /nu doreste sa iasa in fata.
    inclin din ce in ce mai mult sa cred asta, mai ales dupa "etapa chiuariu". ne facem de râsul lumii, din toate puterile si cu toate ocaziile !
  • +4 (4 voturi)    
    Lasati-i in pace (Luni, 17 decembrie 2007, 11:15)

    sdad [anonim]

    ...se faca de rahat complet. Or sa aiba soarta pntcd-ului oricum.
  • +3 (3 voturi)    
    Adica cum? (Luni, 17 decembrie 2007, 11:40)

    EMIL [anonim]

    Adica cum nu este agreata in totalitate de catre Tariceanu? Doar de la brau in sus sau de la brau in jos? Sau este agreata doar nepoata? Intr-o tara civilizata - un parlamentar aflat intr-o ipostaza atat de penibila cu nepoata care a votat in locul ei si-ar fi dat demisia. Parlamentarii PNL in sa nu au nici onoare nici rusine.
  • +3 (3 voturi)    
    Norica (Luni, 17 decembrie 2007, 11:49)

    Mihai [anonim]

    Ce sa caute Norica la justitie? Ce o face pe ea sa fie demna de o astfel de pozitie? Nu credeti ca avem nevoie de un om care sa cunoasca legile, un om care sa faca treaba la justitie. Sunt Clujean, dar in Norica nu vad decat o baba avida de putere, la care ii merge gura ca la o moara stricata....in rest gol, nimic, dezastru.
  • +3 (3 voturi)    
    Norica (Luni, 17 decembrie 2007, 12:13)

    Popescu Ioan [anonim]

    Jenanta prounere . Sper ca Tariceanu sa nu ii dea curs
  • +4 (4 voturi)    
    imi e scarba, insa poate reusiti sa realizati ceva (Luni, 17 decembrie 2007, 12:14)

    a [anonim]

    Nesimţirea e la ordinea zilei la noi. Mă întreb cu m mai are loc această doamnă în rândul politicienilor, cum mai are curaj să apară în public şi, eventual, să pretindă că e o persoană cu bun simţ şi cu verticalitate. Acum, colac peste pupăză, este ministru al Justiţiei. Justiţia, la noi, este oricum o instituţie în care populaţia are foarte puţină încredere. Acum, probabil, se va diminua şi mai mult. Felicitări pentru realizare! Îmi e din ce în ce mai scârbă. Sper că aveţi multe rude şi nepoţi! Nu am să uit niciodată cum vă apăra, după episodul "nepoata în Parlament", colegul de partid Meleşcanu...trist, foarte trist! Vă doresc să luaţi numai decizii înţelepte în calitate de ministru al Justiţiei şi poate reuşiţi să vă descurcaţi mai bine decât a facut-o predecesorul dvs!


    Succes!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 17 decembrie 2007, 12:25)

    cipi [anonim]

    tanti asta a zis dupa aparitia filmului cu remes, ca ala nu are de ce sa isi dea demisia ...
  • +5 (5 voturi)    
    INCOMPATIBILITATE (Luni, 17 decembrie 2007, 12:28)

    mihneavoda [anonim]

    Norica Nicolai a fost timp de 6 ani director al grupului Rompetrol si membru in Consiliul de Administratie al rafinariei Petromidia. In conditiile in care Justitia are in cercetare mai multe dosare cu privire la aceasta companie, cred ca e un caz clasic de incompatibilitate!
  • +4 (4 voturi)    
    Continuitate (Luni, 17 decembrie 2007, 12:32)

    Florin [anonim]

    Procuroare comunista si acum ministrul justitiei sa mai spuna cineva ca nu este continuitate in Romania. Ce pacat ca au murit unii romani si anume cei mai buni dintre noi in revolutie.
    • -1 (1 vot)    
      Este continuitate (Luni, 17 decembrie 2007, 14:38)

      gaga [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Dna Macovei a fost procuror in regimul comunist,deci cu exceptia dlui Chiuariu este continuitate!
  • +5 (5 voturi)    
    L-a scapat pe Iliescu ! (Luni, 17 decembrie 2007, 12:33)

    ionel [anonim]

    Acum citeva luni Noricutza a fost vioara intii cind parlamentarii l-au scapat pe Ilici si alti comunisti de raspundere in fata legii. Halal !
  • +6 (6 voturi)    
    un adevar (Luni, 17 decembrie 2007, 12:37)

    corvus coraX [utilizator]

    # Bogdan Olteanu: "Singura noastra varianta la Justitie e Norica Nicolai "

    Atunci daca asta e singura voastra varianta, atunci chiar sunteti un partid de kkt
    • +3 (3 voturi)    
      Singura solutie... (Luni, 17 decembrie 2007, 13:51)

      Silviu X [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

      Mi-e scarba de solutiile PNL. Si eu am aceeasi parere: daca Noroica Nicolai e cea mai buna solutie, asta spune multe despre partidul asta care nu mai are nici o legatura cu principiile liberale si cu istoria sa mareata. Crin Antonescu a devenit un instigator si un vorbe-goale. Iar Olteanu... nu merita nici macar bagat in seama; ignoranta e cea mai grea.
      Ca sa nu mai zic de promisiunile Noroicai... Ce sa opresti declinul, mai bine eu as zice sa nu-l adancesti! Promisiunile mari se fac cu vorbe cantarite...
  • +3 (3 voturi)    
    fara gluma (Luni, 17 decembrie 2007, 12:54)

    detectivul 001 [anonim]

    Va rog mult. Nu ma lasati fara cetatenie Romana (la care sunt decis sa renunt daca iese asta ministru). Dati-mi va rog niste adrese de mail de la Bruxelles. (Comisarul European pentru justitie ar fi foarte potrivit).

    Eu unul m-am saturat de nesimtirea lor. Daca au de gand sa o puna pe tupeista asta care trimite nespalati sa voteze in locul ei in parlament, ADIOS Romania. (NU) mi-a facut placere.
  • +1 (3 voturi)    
    dulcea noatra Romanie (Luni, 17 decembrie 2007, 13:04)

    ANCA [anonim]

    cand te gandesti ca ai reusit intr-un final sa-i cunosti pe toti politicieni plaiurilor noastre, uite ca mai vine unul despre care nu ai habar si pe care ni-l "baga pe gat" stimabilul nostru premier fara ca noi sa avem timp sa reactionam. Uite asa se duce de rapa tara asta incet- incet dar sigur condusa de un politicieni pe care nu-l cunoastem decat in cazul in care are dosar la DNA sau mai stiu eu unde.
  • +2 (2 voturi)    
    Vai viata noastra! (Luni, 17 decembrie 2007, 13:44)

    bogdan [anonim]

    Ca alt comentariu ar fi de prisos!
  • +2 (2 voturi)    
    Noorika (Luni, 17 decembrie 2007, 13:50)

    Robert [anonim]

    La asa partid, asa ministru, f.f.f. corect ?!?
  • +1 (1 vot)    
    Hai Base, sa te vedem... (Luni, 17 decembrie 2007, 13:54)

    insa [anonim]

    Dupa cum vad eu treaba, Base are de ales intre "Gheorghe Mocuta[...]procurorul care a deschis dosarul Flota" si aceasta caricatura de politician, reminiscenta a sistemului comunist, Norica.

    Dar dintre doua rele pe care credeti ca-si va da Base OK-ul?
    • -2 (2 voturi)    
      marinar in zeghe (Luni, 17 decembrie 2007, 14:07)

      King Crimson [anonim] i-a raspuns lui insa

      indiferent pentru care isi va da acordul, sper sa aiba timp de reflectie suficient in celulele construite de fratii sai comunisti
  • +1 (1 vot)    
    si am un impuls (Luni, 17 decembrie 2007, 14:11)

    mihai [anonim]

    sa ii calc pe toti cu masina ... sa isi pedepseasca nepoata intai sa fie ministru, si sa ne dea la toti cate 1 sticla de helas sa ne mai treaca din greata
  • +4 (4 voturi)    
    Tariceanu-Patriciu pun Vulpea paznica la gaini (Luni, 17 decembrie 2007, 14:14)

    mircea [anonim]

    Dupa Chiauriu lupul paznic la oi a venit randul vulpii.

    Mi-e greata de Tariceanu, mi-e greata de PNL, mi-e greata de parlament, politicieni.
    Mi-e greata de masa asta amorfa de romani de care toti idiotii isi bat joc!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    comunista (Luni, 17 decembrie 2007, 14:41)

    secu' [anonim]

    cum e posibil ca aceasta baba care a fost procuror comunist si inchidea taranii pt furtul unui sac cu grau sa fie min justitiei...???? domnilor "liberali" chiar nu era altcineva de inscaunat la justitie?? asta dansa pe mese la oltenita cand se imbata si tocmai asta care a facut atatea e de pus la justitie...? pai ar trebui sa plecam naibii mai rpd din tara asta pt ca nu e posibil sa ne considerati niste idioti!!! ce inseamna liberal?! domnilor va bateti joc de noi...v-am ales!!! RUSINE!!!
  • +3 (3 voturi)    
    INCREDIBIL! (Luni, 17 decembrie 2007, 14:52)

    Daniela [anonim]

    CUM SA AVEM CA MINISTRU AL JUSTITIEI O FEMEIE CARE FURA IN PARLAMENT!
    Ca si hotie, guvernarea PNL intrece de departe guvernarea PSD care a furat pana nu a mai putut.
    E disperat Tariceanu sa nu care cumva sa-i scoata cineva dosarele. Da' ce nu stie domul, este ca oricum va plati intr-un fel sau altul.
    • +4 (4 voturi)    
      Incredibil dar adevarat (Luni, 17 decembrie 2007, 15:22)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Daniela

      Nu va plati. In Romania nu platim decat noi care traim din munca. Ei nu platesc niciodata, ei doar fura din ce muncim noi. Asa a fost mereu. Romanul se pleaca in fata nedrepatii si zice: "Asta e, noi sa fim sanatosi". Va mai aduceti aminte din anii 90: "Pe roman il bate gandul sa-si tina la coada randul". La vot mergem putini, la greve si demostratii la fel, sindicate nu infiintam si ii lasam pe ei sa infinteze sindicate cu care sa ne manipuleze, suportam mizeria si incercam sa ne descurcam pe cont propriu. Asta este din pacate si ma rog acum in ajun de Craciun 2007 sa fie altfel... poate doar Dumnezeu sa faca o minune.
  • 0 (0 voturi)    
    ce fel de organe de investigatii avem? (Luni, 17 decembrie 2007, 15:30)

    judex [anonim]

    Dreptatea in Romania umbla cu capul spart. Apropo, daca organele de ancheta au nevoie de Ristea Priboi, pot sa-l caute la Biofarm SA unde este in CA.
  • +1 (1 vot)    
    Iliescu preia conducerea (Luni, 17 decembrie 2007, 15:38)

    milli [anonim]

    Iliescu si-a bagat omul in guvern. Stiti ca ea si Hasotti au votat in comisia juridica sa nu fie trasi la raspundere fostii secretari de partid pentru POLITIE POLITICA?Desi acestia erau sefii directi ai Directiilor Judetene ale securitatii. Asa a scapat Iliescu de lustratie.Si ce a mai plins madam la moartea unora din PSD. Parca ar fi fost colega cu ei. Ne asteapta multe surprize.
  • +1 (1 vot)    
    coana mita de la justitie (Luni, 17 decembrie 2007, 15:44)

    kapai [anonim]

    tipa o trage la masea rau de tot, asa ca dupa justitia chiuara o sa avem si una matoala ! bravo pnl !
  • 0 (0 voturi)    
    Peste poate (Luni, 17 decembrie 2007, 16:04)

    Noname [anonim]

    Norica la Justitie?!
    Hoata de voturi din Parlament?!

    Sariti!... Hoata!!! Hoata!!! Prindeti hoata!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Norica, Norica... (Luni, 17 decembrie 2007, 17:12)

    Norica [anonim]

    Daca o pun pe asta ne-am dus dracu! Cum a reusit asta sa urce atat?De fapt la ce mai intreb....la ce clasa politica avem....
    • 0 (0 voturi)    
      Pai la asa electorat, asa politicieni si asa guver (Luni, 17 decembrie 2007, 20:06)

      Zizi [anonim] i-a raspuns lui Norica

      Romanii stau cuminti in fata tvului si ii lasa sa-si faca mendrele. La ce sa te astepti ? Urca, urca cine vrea sa urce si ai de jos nu-si dau seama ca aluneca si mai jos....
  • 0 (0 voturi)    
    sunt o centura cu dinamita (Luni, 17 decembrie 2007, 17:20)

    centura cu dinamita [anonim]

    caut corp uman de unica folosinta pentru transport.
  • +1 (1 vot)    
    ministreasa (Luni, 17 decembrie 2007, 18:12)

    gigel [anonim]

    astia isi bat chiar joc. am ajuns de rasul lumii. daca un RAHAT de partid (10-12%) isi poate permite pe 17 decembrie, la 18 ani de la evenimentele din decembrie cand au murit multi tineri pentru dreptate, adevar si JUSTITIE sa propuna asa o PAPARUDA in functia de ministru al justitiei, inseamna ca ne meritam soarta si suntem de rasul curcilor.
    Nu mai avem nimic in vine. Fac astia ce vor cu noi. Ceausescu nu cred ca avea curajul sa puna taxa pe prime inmatriculare, dar tariceanu poate. Asta este, suntem prea prosti pentru acest secol.
    Toate bune.......
  • 0 (0 voturi)    
    ALTA MESERIASA (Luni, 17 decembrie 2007, 18:17)

    Alex [anonim]

    Felicitari, Tariceanu, PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    ministreasa (Luni, 17 decembrie 2007, 18:19)

    gigel [anonim]

    Daca cumva Base o lasa pe asta la Justitie, cred ca ma duc ..... dracului.
  • -1 (1 vot)    
    Intrebare (Luni, 17 decembrie 2007, 18:27)

    padre [anonim]

    Mai copii da' de ce nu discutati voi toate chestiile astea acolo la voi la partid (FSN->PD->PD-L->DDT ... ) si ocupati spatiul aici pe forum ?
  • 0 (0 voturi)    
    si cand ma gandesc... (Luni, 17 decembrie 2007, 18:29)

    zaboomafoo [anonim]

    ... ca insusi Basescu i-a adus pe imbecilii astia la putere ma apuca si mai tare nervii si greata! am spus DA unor pramatii ascunse in spatele lui Base! demisia saraciei de chiuariu n-a rezolvat nimic: plaga ramane, dar cu alt nume! au de acoperit multe "baietii" - ca altfel ar avea onoarea sa renunte cu totii!! aia e!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa se faca dreptate?! (Luni, 17 decembrie 2007, 18:35)

    Andreea Vasile [anonim]

    Am scris si eu aici: http://andreea.oricum.ro/2007/12/17/sa-se-faca-dreptate/
  • +1 (1 vot)    
    Previzibil (Luni, 17 decembrie 2007, 18:46)

    rem [anonim]

    Stati linistiti ...asta nu e decat o forma prin care cei din PNL recunoasc faptul ca firma lor a dat faliment.
  • +1 (1 vot)    
    norica (Luni, 17 decembrie 2007, 18:52)

    eva [anonim]

    Sunt de acord ca nominalizarea Noricai Nicolai este dezastroasa pentru justitie si garanteaza aplicarea clauzei de salvgardare .
    Eu tocmai am inregistrat o petitie impotriva acestei numiri pe :
    procetatean@presidency.ro
    pentru ca numirea revine presedintelui .
    Revin cu alte adrese de e-mail dar cred ca este bine ca indignarea sa ne-o concretizam in petitii inregistrate la presedintie pentru a impiedica legal numirea acesteia de catre presedinte care trebuie sa aiba un suport legal in respingerea acestei nominalizari .
  • +1 (1 vot)    
    Norica (Luni, 17 decembrie 2007, 18:55)

    Eva [anonim]

    Solutia este adresarea unei petitii la presedintie pe:
    procetatean@presidency.ro
  • +1 (1 vot)    
    pacat de noi (Luni, 17 decembrie 2007, 19:34)

    alis [anonim]

    noi suntem looserii. femeia asta isi incearca si ea norocul...de vina suntem noi ca le permitem si nu luam atitudine. ca ne dam cu parerea e un lucru bun dar de la asta pana la a -i da pe incompetentii astia jos, mai e de munca. romanii nu stiu sa ia atitudine. fiecare sta in vizuina lui si asteapta sa se schimbe ceva.nu asa merg lucrurile.
  • +1 (1 vot)    
    Nicolai (Luni, 17 decembrie 2007, 19:46)

    Eva [anonim]

    raspuns pentru detectivul 001:
    Protestul fata de nominalizarea la justitie a D-nei Norica Nicolai se face pe doua fronturi :
    -la presedintie pe :procetatean@presidency.ro;
    -la Comisia Europena pe adresa :

    Vice Presidente Franco Frattini -Commisione Europeea/B-1049 Bruxelles 0032())2 2987500 numero verde 0080067891011 unde operatorul poate raspunde in limba romana sau pe
    www.ec.europa.eu sau direct pe motorul de cautare cu numele Franco Frattini -unde exista o rubrica pentru petitii on-line adresate D-lui Franci Frattini // sono una/un romena/o qui voglio protestare per la nominazione delle Sig.ra Nicolai a la Giustizia romena -signature
  • +1 (1 vot)    
    Nicolai (Luni, 17 decembrie 2007, 20:30)

    Eva [anonim]

    www.ec.europa.eu sau Franco Frattini unde gasiti
    petitie on line adresata comisarului european pentru justitie .
  • +1 (1 vot)    
    atitudine (Luni, 17 decembrie 2007, 20:47)

    Eva [anonim]

    Alis astept sa vad ca ai luat atitudine scriind o asemenea petitie pe cele doua adrese :la Presedintia Romaniaie si lui Fraco Frattini.
  • +1 (1 vot)    
    Ce nu trebuie uitat, nu uit (Marţi, 18 decembrie 2007, 7:53)

    Sorin Aradean [anonim]

    Daca Biroul Politic al PNL s-a facut ca uita de "nepoata lasata sa voteze in Parlament", ei, atunci eu n-am uitat. Si e tupeu maxim sa candidezi la un asemenea portofoliu ministerial, in contextul in care ai beneficiat si de bunavointa Senatului care a musamalizat intr-un mod scandalos cazul.

    Bine zicea Brucan, fie iertat, "aceasta tara are nevoie de un soc judiciar". Si, as completa eu, un soc de care sa nu se poata feri nici Norica Nicolai in scandalul mentionat mai sus, nici Ludovic Orban de la Transporturi, ptr tentativa de tainuire a accidentului rutier soldat cu o victima si multiple daune materiale, pe care l-a provocat dumineca, nici Cristian David de la Interne care a tacut milc, incercind sa-si acopere colegul de partid si de guvernare.
  • +1 (1 vot)    
    ... sau cum sa pui lupu' paznic la oi (Marţi, 18 decembrie 2007, 8:03)

    dvo666 [anonim]

    oare tanti Norica nu isi aminteste de gafa cu nepoata... numai asa si trebuia sa ii dea de gandit ca nu prea are ce cauta prin functia asta. Da' ei cred ca noi e prosti si nu pricepe trebile astea :)))))))))))))))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    sesizare (Marţi, 18 decembrie 2007, 17:58)

    Eva [anonim]

    astept sa se gaseasca mai multi care sa -l sesizeze pe Franco Frattini comisarul european pentru justitie .Hai,curaj ,romani !
  • 0 (0 voturi)    
    vai de Romania (Miercuri, 19 decembrie 2007, 6:43)

    Cristi [anonim]

    O alcoolica incompetenta de care faceau misto toti parlamentarii imbatand-o si punand-o sa se suie pe mese in Parlament si sa se dezbrace. E clar ca PLN-ul nu are nici un profesionist in domeniu daca a ajuns sa nominalizeze o persoana cu moralitate indoielnica. Sper ca dl.Basescu sa nu accepte o asa nominalizare josnica pt.Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptia Noricai (Miercuri, 19 decembrie 2007, 12:20)

    John dela Raion [anonim]

    "Vreau sa limitez efectele coruptiei..." zice matusa Norica.
    Vasazica "efectele", nu cauzele, nu coruptia in sine s.a.m.d.
    Va prindeti, rumani dv.?
    Si asta nu intre patru ochi zise, nu, asa incepe declaratia de presa alu Norica...
    Aleluia
  • 0 (0 voturi)    
    Ce cadou pentru o inselatoare! (Miercuri, 19 decembrie 2007, 15:27)

    Omul de Rand [anonim]

    Ce cadou pentru o inselatoare! (probabil de sarbatori)

    O persoana ca Norica Nicolai nu ar avea ce sa caute in parlament, dupa ce a incercat sa insele o tara intreaga.
    Dar la noi o asemenea persoana ajunge in fruntea ministerului Justitiei !!!!!

    Sper ca inselatorii, escrocii de rand nu o sa se revolte, cerind si ei drepturile (cadourile) lor !

    SINGURA MEA SPERANTA ESTE JUDECATA LUI DUMNEZEU, CARE VA SOSI LA MOMENTUL POTRIVIT!
    Dar si pana atunci o sa avem foarte mult de suferit in aceasta tara!