Casa Alba: Politicienii din ambele partide trebuie sa coopereze pentru a intari economia tarii

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2011, 21:51 Actualitate | Internaţional

Drumul parcurs pana la obtinerea unui acord legat de datoria tarii a fost prea lung si prea divizat, iar politicienii din Congresul de la Washington trebuie sa lucreze impreuna pentru a intari pozitia fiscala a tarii si a da un imbold cresterii economice, a declarat sambata purtatorul de cuvant al Casei Albe, Jay Carney, preluat de Reuters. Declaratia sa a venit la cateva ore dupa ce Standard and Poors's a redus ratingul privind datoria publica din Statele Unite pentru prima data in istoria lor, de la "AAA", cel mai bun posibil, la "AA +".

"Este important ca liderii nostri alesi sa vina impreuna pentru a intari economia si a pune natiunea noastra pe un drum fiscal mai puternic", a afirmat Carney.

Casa Alba a afirmat ca intelegerea privind cresterea plafonului datoriei SUA, incheiata in duminica noaptea intre Casa Alba si liderii Congresului, "a fost un pas important in directia corecta".

"Cu toate acestea, drumul parcurs pentru a ajunge acolo a durat prea mult si a fost cateodata mult prea divizat", a spus Carney, adaugand ca "trebuie sa ne straduim mai bine pentru a prezenta mult mai limpede dorinta, capacitatea si angajamentul tarii noastre de a lucra impreuna pentru a infrunta problemele noastre fiscale si economice majore".

Carney a afirmat ca presedintele Barack Obama incurajeaza ca, in saptamanile urmatoare, un comitet alcatuit din reprezentanti democrati si republicani sa identifice reducerile bugetare "ce vor arata angajamentul nostru comun fata de o redresare economica mai puternica si un drum fiscal mai sanatos, aflat deasupra diferentelor noastre politice si ideologice".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1260 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Pe noi culmi... (Sâmbătă, 6 august 2011, 22:32)

    Costin1968 [utilizator]

    ...de stupidate...si declin...Administratie comica...
    • +1 (5 voturi)    
      Hei-rup, sau hai sa dam mana cu mana, nu? (Duminică, 7 august 2011, 1:00)

      Wu Xing [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

      Cei care ti-au dat minus probabil nu stiu cum merg americanii cu tancurile pe strada, Jeep-ane care consuma 20%, cata risipa fac prin restaurante, supermarketuri si nu numai, in general cum arunca cu banii. Cu toate astea alimentatia lor e foarte proasta. Se pare insa ca mancarea chinezeasca e mai sanatoasa decat burgerul si hot-dog-ul american.
  • +1 (5 voturi)    
    Este evident... (Sâmbătă, 6 august 2011, 23:05)

    AlinN [utilizator]

    Democratia este depasita. Oricum era prostie. Sa ai pretentia ca a fi condus de un idiot (multimile, au IQ-ul unui idiot) este cel mai bun sistem de guvernare de pana acum este aiurea. Sa lasi grupurile mafiote sa omoare fara grija ca ar putea fi la randul lor omorati (pedeapsa cu moartea, dreptul de a purta arma) este o tampenie. De-aia si-au luat-o in cap si la noi minorritarrii si violeaza si omoara dupa voie. Sa iei de la cei care muncesc sa dai la putori si la minorritarri sa aibe energie cand iti violeaza fetele si cand iti dau cu barosul in cap este o prostie. Pana nu se revine la dreptul de a purta arma, pedeapsa cu moartea, monarhie, reducerea aparatului birocratic, disparitia ajutoarelor date putorilor Vestul, in frunte cu SUA va muri.
    • +3 (3 voturi)    
      E vorba de SUA (Duminică, 7 august 2011, 13:21)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      SUA au pedeapsa cu moartea, dreptul de a purta armă și cetățenii săi de la vremea respectivă (sfîrșitul sec. XVIII - începutul sec. XIX) au considerat cu argumente că nu le este mai bine sub monarhie.

      Partea cu birocrația și cu ajutoarele la putori este subiectivă. Orice organizație mai mare trebuie să recurgă la birocrație și nu există o părere unanimă cu privire la care din beneficiarii unor ajutoare sînt putori.

      Iar democrația depășită?! Ce faci cînd un incompetent/nebun/escroc ajunge la butoane? E mai bine ca cetățenii să îl poată demite prin vot sau să îi obligi să iasă în stradă să se bată cu poliția secretă și cu armata?
      • -1 (1 vot)    
        Pedeapsa cu moartea cu adevarat. (Duminică, 7 august 2011, 15:21)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        Nu doar simbolica asa cum se face in SUA. Ai vazut cumva articolul cu negresa care cheama doi veri cu pustile ca a fost deranjata de comentariile unora din autobuz. Aia erau filmati. A doua zi, in piata publica, impuscati in cap fara discutii prea multe, procese prea multe si bani prea multi pierduti. Ca in China.
        Referitor la incompetent/nebun/escroc, pista este falsa. Sa zicem ca sistemul de guvernare este dictatura. Pentru a calca pe capetele tuturor din nomenclatura din jurul predecesorului nu se poate sa fii incompetent. Trebuie sa fii pregatit in viata reala, sa ai calitati de mascul alpha. Nu va ajunge oricine sa "dovedeasca" nomenclatura din jurul dictatorului. Daca este un nebun inteligent, cu calitati care-l tin totusi legat de pamant, nu stiu cat de nebun mai este. Daca este nebun, dus cu pluta, nu-l lasa nomenclatura acolo. Doar ei sunt rechini, nu se impiedica de orice ciot. Escroc, nu poate fi, pentru ca odata ce ai puterea nu mai ai pe cine sa pacalesti. Cati dictatori escroci au fost. Poate au fost nebuni, dar este cu dus si intors discutia asta. Hitler cat de nebun a fost, a fost sustinut de poporul german.
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo lor !! Asta nu copiem de la ei ?? (Duminică, 7 august 2011, 12:50)

    DanA [anonim]

    La noi cand vor coopera partidele pentru intarirea economiei tarii ???
    • 0 (0 voturi)    
      Analogie (Duminică, 7 august 2011, 13:12)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui DanA

      Doi șoferi își conduc autobuzele spre buza prăpastiei. Unul la viteză maximă, altul mai încet. Primul îi spune celui de-al doilea să coopereze pentru o viteză mai mare de deplasare.
      • -1 (1 vot)    
        NU !!... a chiar invers !! (Duminică, 7 august 2011, 16:10)

        DanA [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

        Al doilea sofer ii spune primului : " Hai sa oprim amandoi pana nu cadem ... "