​VIDEO Cronica de film: "Cars 2" – o revenire si mai colorata decat originalul

de Iulia Blaga     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2011, 10:57

Imagine din "Cars 2"
Foto: Forum film Romania
​Al doilea film Pixar care beneficiaza de o continuare, "Masini 2" te convinge cam dupa primele 20 de minute ca merita un "sequel". Nu neaparat povestea conteaza pana la urma, cat ambalajul. S-a muncit  din greu la el, iar rezultatul e cochet si amuzant.

"McQueen-The Queen, The Queen-McQueen", spune Mater facandu-i cunostinta, la Londra, Reginei Angliei cu cel mai bun prieten al sau, Lightning McQueen. Poanta era inevitabila in contextul in care o parte din actiunea noului "Masini" se petrece la Londra.

De fapt, Lightning McQueen si Mater calatoresc ceva. Din America lor (mai exact, localitatea Radiator Springs) pleaca initial in Japonia, iar de acolo iau Europa la cucerit, schimband Franta pe Italia si apoi pe Marea Britanie.

Recunosc, nu am fost prea atenta la subiect. Mi-a placut in schimb sa ma uit la detalii - iar filmul abunda in amanunte simpatice si foarte bine gasite. Cea mai mare gaselnita a seriei pare faptul ca oamenii lipsesc cu desavarsire si ca rolurile lor sunt preluate de mijloacele de transport.

Asa ca in Japonia vezi pe strada multe masinute in alb si rosu care se risipesc asa cum copii fug pe poarta scolii sau unele cu cocuri negre si doua bete infipte in ele (pe post de geishe).

La Paris, Citroen-uri mici se pupa peste Sena, in vreme ce masinutele italiene de la tara au culori solare si o buna dispozitie molipsitoare.

E adorabil cum desenatorii reusesc sa-si descrie personajele prin trasaturile pe care le ataseaza masinilor lor si care tin nu doar de modelul acestora, ci mai ales de mici alterari credibile ale originalului auto.

De pilda, spionul britanic Finn McMissile (a carui voce i-o da Michael Caine) e o combinatie de Volvo P1800 cu BMW 507 si cu Aston Martin DB5 ( masina lui James Bond). Altfel, insa, e o masina cocheta si masculina cu buze drepte si o mustacioara subtire, de spion din anii 60.



Professor Zündap (personaj negativ) e verzuliu si cu singura  lentila de ochelari (poate un parbriz spart), dar de fapt e un Zündapp Janus 250 demodat si cu aspect destul de diform (nu stii care e fata si care spatele).

Mater, inspirat din International Harvester 1951 are, dupa cum stiti din prima parte, aspectul ruginit si bonom - dintii lati si strambi sunt definitorii -, dar cu toate astea e irezistibil pentru stilatul spion britanic Holly Shiftwell cu un fizic inspirat de Jaguar XJR-15, care prinde drag de el.

(„Finn McMissile, British Intelligence” – se prezinta luciosul spionul britanic. „Mater, average intelligence”, ii raspunde vesel dintosul Mater, ceea ce il va face pe englez sa creada ca americanul e sigur spion si ca face pe prostul.).

Nu doar masinile vorbesc, ci si vapoarele, barcile si avioanele. Nimeni nu cred ca se gandeste sa comenteze pe marginea relatiei om-masina, dar e asa de bine sa nu vezi niciun om. Oricum masinile sunt "persona" lor aici.  

Filmul a necesitat o munca atenta din partea echipei Pixar. Cursele auto sunt si mai spectaculoase acum fata de cum erau in 2006, mai ales ca au loc in decoruri aratoase.

Pe langa cursele automobilistice, reconstituirea unor locuri celebre din Italia, Franta sau Marea Britanie - cu masini pe post de locuitori - a pus la bataie nu doar mana desenatorilor, ci si imaginatia lor.

Filmul arata bine si e prietenos prin toate micile lui detalii. Povestea nu e cine stie ce, dar felul in care e infasurata – decorul colorat, amanuntele fizice care definesc fiecare personaj, detaliile de scenografie, poantele - fac din el o replica mult mai draguta la intunecatul „Transformers”.

"Masini 2"/"Cars 2" - regia John Lasseter, voci: Owen Wilson, Larry the Cable Guy, Michael Caine, Emily Mortimer, Jason Isaacs, Thomas Kretschmann. Premiera romaneasca - 5 august 2011.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3469 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Poveste prea incalcita (Sâmbătă, 6 august 2011, 13:34)

    idefix [anonim]

    Filmul este intr-adevar bine realizat, dar dupa parerea mea este prea greu de inteles pentru copiii prescolari, parte din publicul tinta, care nu sunt obisnuiti cu filmele de actiune james bond. si are cam multa violenta :)) . mai bine ramaneau strict la curse de masini
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 13 august 2011, 1:53)

      Georgeta [anonim] i-a raspuns lui idefix

      Nu este deloc incalcita, tocmai, pune mintea la contributie. Mie si copiilor mei ne-a placut foarte mult.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Marţi, 16 august 2011, 1:26)

      Loredana [anonim] i-a raspuns lui idefix

      Nu mi s-a parut nimic violent in povestire. Daca e s-o luam asa, animatia aceasta e pt toate varstele, dar nicidecum violenta pt cei mici.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e (Vineri, 19 august 2011, 3:42)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui idefix

      Prea incalcita pt cine? Iar daca asta a fost o poveste violenta atunci nu stiu ce sa zic de altele de la tv, care culmea, au un public muuult mai tanar.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 22 august 2011, 2:01)

      Donna [anonim] i-a raspuns lui idefix

      E o poveste foarte frumoasa si pt copii si pt parinti si pt adulti. deloc incalcita.
  • 0 (0 voturi)    
    a pune la bataie (Sâmbătă, 6 august 2011, 14:16)

    NewLevel [anonim]

    "Reconstituirea pune la bataie mana desenatorilor si imaginatia lor".

    A pune la bataie = a pune ceva pentru a fi consumat, folosit de mai multi. A darui, a oferi, a pune la comun.

    De exemplu: La meci tu aduci alunele iar eu pun la bataie doua navete de bere.

    Cred ca era "a pus la incercare"?
  • +1 (1 vot)    
    Modest (Sâmbătă, 6 august 2011, 16:47)

    Asdera [anonim]

    Am vizionat filmul aseara..este mediocru spre foarte slab comparativ cu primul..
    Multa violenta,limbaj dubios....
    Nici macar copii nu erau f incantati in sala..
    Daca verificati pe imdb.com ,criticii sunt sceptici iar filmul nu are audienta generala!!!!
    Pacat,au stricat o poveste frumoasa pentru marketing..
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Vineri, 19 august 2011, 3:45)

      Cara [anonim] i-a raspuns lui Asdera

      Mie mi se pare ca au facut ceva mai bun, nu ca ar fi stricat ceva.. Si inca l-am vazut de doua ori, printre care o data cu doi copii de 6, respectiv 8 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      poveste frumoasa (Luni, 22 august 2011, 2:13)

      Laura [anonim] i-a raspuns lui Asdera

      Nu cred ca a fost violent. Este totusi o animatie. Si eu l-am vazut si de doua ori.... Povestea inca e frumoasa.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Luni, 22 august 2011, 22:23)

        Dodi [anonim] i-a raspuns lui Laura

        Este este. SI inca cars 1 a fost frumos dar parca acum actiunea a fost ceva mai antrenanta si mai bine facuta.
  • 0 (0 voturi)    
    cars 2 (Luni, 8 august 2011, 0:47)

    Irina [anonim]

    Imi pare rau ca tu crezi asta, mie mi-a placut, este haios si bine realizat. Nu sunt singura persoana care afirma acest lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Luni, 8 august 2011, 8:15)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui Irina

      Filmul nu e prost, Pixar 'nu stie' sa faca filme proaste, tot ce au facut ei pana acum e excelent. DAR... comparat cu primul, e mai slab... si in opinia mea este cel mai slabut facut de Pixar pana acum.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai bun chiar (Sâmbătă, 13 august 2011, 1:52)

        Angi [anonim] i-a raspuns lui dodo

        Mie mi s-a parut chiar mai bun si la glume si la personaje. Nu stiu de ce vi s-a parut mai slab, eu l-as vedea inca o data!
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Luni, 22 august 2011, 2:18)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Irina

      Pai chiar a fost bine realizat. Copiilor mei le-a placut. De fapt intregii familii i-a placut.
  • 0 (0 voturi)    
    Porcarie (Luni, 8 august 2011, 11:12)

    Gogu Unu [anonim]

    Cars 2 - O porcarie plina de dialoguri multe si rapide care te zapacesc si la care actiunea nu o prea intelegi...Nu are nicio legatura cu prima parte frumoasa si pe alocuri linistita...cursa in Japonia cursa in paris cursa in Londra...numai porcarii...si 3D-ul se vede dubios...fundalul in fata personajelor, nu invers...
    • 0 (0 voturi)    
      nu e adevarat (Sâmbătă, 13 august 2011, 1:51)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui Gogu Unu

      Eu 3d am vazut si mi-a placut foarte mult. nu stiu la ce te asteptai tu dar cu siguranta filmul nu a fost o porcarie.
    • 0 (0 voturi)    
      Genial (Marţi, 16 august 2011, 1:23)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui Gogu Unu

      De fapt a fost genial, grafica uimitoare, mai ales in 3d.
    • 0 (0 voturi)    
      hmmmm (Vineri, 19 august 2011, 3:46)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Gogu Unu

      Nu stiu de ce ti s-a parut o porcarie dar clar nu a fost o porcarie. Si referitor la curse, ce ai fi vrut sa faca...sunt masini!
    • 0 (0 voturi)    
      serios? (Luni, 22 august 2011, 2:22)

      Iuliana [anonim] i-a raspuns lui Gogu Unu

      cum sa fie o porcarie? probabil nu am vazut acelasi film caci cars 2 sigur nu a fost o porcarie.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos (Marţi, 16 august 2011, 1:25)

    Adrian [anonim]

    Frumoasa animatie, potrivita pt toate varstele as spune eu. Mie sincer chiar mi-a placut.
    • 0 (0 voturi)    
      intr-adevar (Luni, 22 august 2011, 22:24)

      Markus [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      asa e, e genul de film pt toata familia. noi exact asa l-am vazut, cu nepotul si cu cu unchii si matusile :)
  • 0 (0 voturi)    
    cars 2 (Miercuri, 17 august 2011, 4:32)

    Horia [anonim]

    Perfect pt relaxarea de duminica dupa amiaza. Am fost cu prietena si ne-a placut amandurora f mult.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 19 august 2011, 3:47)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui Horia

      Ma bucur ca tinerii inca mai merg la animatii. O dovada clara ca unii cunosc si linistea si frumosul, nu doar haosul si horror-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    2 (Vineri, 19 august 2011, 3:43)

    Sorana [anonim]

    Asa e, originalul a fost cu ceva ani in urma si normal ca au scos ceva mai bun, mai atragator. Au facut o treaba f buna!
    • 0 (0 voturi)    
      daaa (Luni, 22 august 2011, 2:20)

      Danciu [anonim] i-a raspuns lui Sorana

      da si continuarea a avut carisma. Pixar inca stie sa faca lucruri bune, din ce in ce mai bune chiar :)
      • 0 (0 voturi)    
        Pixar (Luni, 22 august 2011, 22:25)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Danciu

        Pixar a stiut sa manevreze grafica. A iesit exceptional!
  • 0 (0 voturi)    
    Cool (Luni, 22 august 2011, 22:20)

    Tabu [anonim]

    Cel mai cool film al verii. Noroc ca se poate vedea si 3d!!
  • 0 (0 voturi)    
    sensul (Duminică, 28 august 2011, 18:29)

    irina [anonim]

    Desigur, mie mi-a placut foarte mult filmul, a fost super pentru mine, l-as mai vedea odata, dar criticii stiu ce spun. Ei urmaresc sensul filmului, logica si cursul. Adica pe ei nu-i intereseaza cum a fost imbracat un comediant daca a stiut sa spuna o gluma cu adevarat buna. Ideea e buna, dar n-a fost dezvoltata cum trebuie, plus ca s-a vazut ca nu s-a pus atat suflet cat s-a pus in celelalte filme pixar. Chiar regizorul a declarat ca filmul a fost facut pentru ca predecesorul sau , Cars , a avut si are, vanzari record, 10 miliarde de dolari doar din jucariile Cars. Concluzia: prin innoirea tehnicilor de design prentru filmele de animatie, si fara a pune suflet, au facut o noua masinarie de facut bani, poate chiar mai buna decat predecesoarea.....:(