Castravetele la control. EHEC tine Germania in alerta

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2011, 0:04 Actualitate | Internaţional

Castravetele la control
Foto: Hotnews
Boala vacii nebune, gripa aviara si cea porcina. Cu carnea avem mereu probleme. Periodic se depisteaza cate un virus necrutator, sau o bacterie care pune omenirea in alerta. Acum avem probleme si cu legumele: castraveti, rosii, salata. In ele ar misuna bacteriile EHEC. Ne ameninta dizenterie grava, uneori cu efecte mortale. Germania e in alerta, peste jumatate din populatie evita legumele, conform unui sondaj de opinie. Castravetele spaniol a fost declarat „terorist“.

Catalogarea de mai sus, „Terror-Gurke“, ii apartine lui Oliver Welke, moderatorul unei emisiuni de satira de vineri seara. Heute Show, difuzat de postul TV ZDF, nu iarta nimic, nici chiar isteria declansata saptamana trecuta de „cacaraia“ ce i-a lovit, fatal, mai ales pe batrani.

Primele victime au fost o femeie de 87 de ani din Hamburg si una de 84 de ani, din Schleswig-Holstein, dupa cum au comunicat clinica universitatii din Eppendorf si ministerul sanatatii din Schleswig-Holstein. „Vineri dimineata a murit intr-un spital din Bremen si o femeie de 70 de ani, in urma unei infectii cu EHEC“ scrie Bild.

Joi s-ar fi depistat insa, si la o femeie de 38 de ani, sindromul hemolitico-uremic HUS, care in cazul acesteia a fost considerat o complicatie a infectiei cu EHEC. „Femeia a fost adusa cu cateva zile inainte intr-o stare foarte critica“ a declarat purtatoarea de cuvant a spitalului din Kiel, unde pacienta a si decedat.

„Pana acum au fost inregistrate cca 1000  de cazuri confirmate si suspecte de EHEC. In mod normal, in Germania se inregistreaza cca 900 de infectii cu aceasta bacterie, pe an“ scrie sambata Focus.

Pana acum, bacteria a atacat nordul Germaniei. Insa si in strainatate s-a fi inregistrat victime, conform publicatiei numite: „25 de imbolnaviri cu EHEC confirmate in Suedia, sapte in Danemarca, trei in Marea Britanie, doua in Austria si una in Tarile de Jos“. Dupa aprecierea ministrului liberal al sanatatii din Schleswig-Holstein, Heiner Garg, „n-a fost atins punctul culminant al valului de imbolnaviri, caci intre infectare si declansarea bolii pot trece pana la 10 zile.“

Intre timp, pe piata germana castravetii spanioli nu mai circula cum vor, caci li s-a pus „embargou“. In doua ferme agricole din Almeria si Malaga au fost stopate „din precautie“ livrarile de castraveti pentru salata, catre Germania. Insa impotriva unui „los gurcos“ ucigas nu sunt inca dovezi.

Institutul Robert Koch a recomandat populatiei „sa renunte la consumul de castraveti cruzi, salata si rosii nefierte“. Mai ales populatia varstnica (71%) a urmat sfatul, se constata intr-un sondaj Emnid, comandat de Bild am Sonntag. Insa si 44% dintre tineri au declarat ca nu mai rod legume crude.

In presa si la radioul german, EHEC a atotprezent zilele acestea. O bacterie perfida si o infectie intestinala, cu nume aproape imposibil de pronuntat: Escherichia-coli entero-hemoragica. Vegetarienii sunt cei mai loviti de napasta. Eu ma uit la jumatatea de castravete pe care am scos-o din frigider. S-o mananc, sa n-o mananc? Ma mai gandesc, in timp ce ma spal pe maini cu zel si cu mult sapun. Caci asa ni se recomanda sa ne ferim de EHEC. Parol.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8428 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    e o conspiraţie a SUA (Sâmbătă, 28 mai 2011, 23:11)

    ampersand [utilizator]

    Vor să ne-mpingă spre McDonald's şi KFC ridicând vânzările Johnson & Johnson livrate cu Boeing şi distribuite cu USPS.
  • +12 (12 voturi)    
    cand canibalismul loveste legumele.. (Duminică, 29 mai 2011, 2:44)

    pehash [utilizator]

    biata leguma... :)
    1. e-coli avem toti in intestine. este o bacterie inofensiva.. cu mici exceptii.
    2. e-coli moare la +70 grade celsius.
    3. e-coli nu poate supravietui in interiorul castravetelui

    asa ca e suficient sa spalati legumele de balega inainte sa le bagati sub nas.
    • +8 (8 voturi)    
      Ai dreptate! (Duminică, 29 mai 2011, 17:43)

      memma [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Legumele si fructele trebuie spalate inainte sa fie consumate, astfel evitam nu numai E-Coli..
      P.S. Parerea mea despre subiectul sus relatat este ca din nou casele farmaceutice au pus la punct un plan strategic pentru a mari vanzarile sau a introduce pe piata vre-un nou vaccin ( impotriva castravetelui nebun) -:))
      • -4 (6 voturi)    
        Bineinteles (Duminică, 29 mai 2011, 19:01)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui memma

        Intotdeauna cand se intampla ceva TREBUIE sa fie la mijloc o conspiratie. Nimic nu are loc din intamplare in lumea asta, totul e calculat de cineva. De fiecare data cand racesti probabil sunt de vina agentii caselor farmaceutice, plasati strategic prin autobuze, care iti stranuta in fata ca sa mareasca artificial vanzarile de aspirina si paracetamol. Ce inteligenta diabolica, dom'le.
  • +9 (9 voturi)    
    Pericol. (Duminică, 29 mai 2011, 8:11)

    florin [anonim]

    Germanii s-au castravit,noi ne-am morcovit, așteptăm banana.
  • +9 (9 voturi)    
    Scaparea din criza (Duminică, 29 mai 2011, 9:22)

    koko [anonim]

    N-ar fi rau sa ajunga si la noi in tara isteria asta cu legumele nespalate. Prea s-au scumpit in ultimii ani si a devenit un lux sa le cumperi. Asa barem o sa avem preturi la oferta ca negresit norodul o sa fie foarte circumspect la a mai cumpara vegetale, mai ales cand toata mass media va trompeta despre apocalipsa din legume.
    De fapt ar fi misto sa mai vina si o aviara sau o porcina. Cine nu-si mai doreste preturi promotionale la carne?
  • -1 (3 voturi)    
    imprastierea (Duminică, 29 mai 2011, 11:10)

    dureros [anonim]

    daca privim putin in urma odata la 2-3 ani e cite un virus d'asta de te pune sa iti modifici total retetele de bucatarie, ideea e ca NU CRED IN TEORIILE ASTEA CONSPIRATIONALE, oricum sa ii primim cum se cuvine pe romanii spaniolizati sau mai bine zis pe romance ca la castraveti e mult mai simplu sa lucreze fetele :))
  • +1 (5 voturi)    
    Article cretin (Duminică, 29 mai 2011, 11:31)

    Alui [anonim]

    "Vai ce comic e cand mor oameni, ha, ha, ha".
    Vezi "cacaraia" si ultima fraza din articol.
  • +5 (5 voturi)    
    Spala si legumele, nu numai mainile! (Duminică, 29 mai 2011, 17:48)

    Lilia73 [utilizator]

    ”Eu ma uit la jumatatea de castravete pe care am scos-o din frigider. S-o mananc, sa n-o mananc? Ma mai gandesc, in timp ce ma spal pe maini cu zel si cu mult sapun. Caci asa ni se recomanda sa ne ferim de EHEC. Parol.” DAR CASTRAVETELE L-AI SPALAT?!
  • +3 (3 voturi)    
    Probabilitate-posibilitate.... (Luni, 30 mai 2011, 9:17)

    schoria [utilizator]

    Cât de curând se vor descoperi e- ceva-uri în aer (şi va fi periculos să respirăm fără vr-un aparat !) !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Castravetele la control. EHEC tine Germania ... (Luni, 30 mai 2011, 14:38)

    adamski [anonim]

    Da. Pana la urma vom ajunge sa platim daca vrem sa respiram aer curat cu nebunii astia care folosesc tot felul de metode in productia de bunuri alimentare sau nealimentare.
  • 0 (0 voturi)    
    eco (Luni, 30 mai 2011, 17:02)

    Gabriel [anonim]

    Cred ca v-a scapat ceva in toata povestea si anume:
    -German investigations have continued to focus on organic cucumbers from the Spanish provinces of Almeria and Malaga as one source, although inquiries into other potential sources remain ongoing.-
    Deci castravetii minune erau eco" :)) Eu as propune ca adeptii mancarii eco sa manance numai legume eco , alimente procesate fara E-uri si cand ii loveste pantecaraia sa mearga la vraci care sa ii trateze prin acupunctura si ceaiuri de menta. In felul asta sint siguri ca BIG PHARMA, CHEM etc nu le va mai controla viata fiindca aceasta va fi remarcabil de scurta. Pofta buna !