​AUDIO VIDEO Adriean Videanu: Il voi sustine pe Vasile Blaga. Voi incerca sa-mi gasesc un loc in PDL

de D.Tapalaga, L.Pirvu     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2011, 19:14 Actualitate

"Eu il voi sustine pe Vasile Blaga, dar ideea de echipa este foarte importanta in interiorul partidului.  Voi incerca sa-mi gasesc un loc in care expertiza mea economica sa fie pusa la dispozitia partidului si sper intr-o solutie matura in interiorul partidului", a declarat prim-vicepresedintele PDL, Adriean Videanu, intr-un interviu pentru HotNews.ro. Videanu mai spune ca Vasile Blaga va face un anunt "in cateva zile" referitor la candidatura sa. Prim-vicepresedintele PDL afirma ca, imediat dupa votul la motiunea de cenzura, va trebui lamurit daca Emil Boc mai ramane sau nu la guvern, deoarece "amanarea dezbaterii aduce prejudicii actului de guvernare si PDL".

Asculta interviul cu Adriean Videanu (12 min)



Cele mai importante declaratii facute de Videanu la HotNews.ro:
  • Din punctul meu de vedere, cred ca balanta inclina pentru un ministru politic. E foarte greu pentru un prim ministru independent sa realizeze acea simbioza intr-o coalitie de guvernare unde sunt patru formatiuni politice. Nu ma refer strict la PDL, nu trebuie sa uitam ca mai avem UNPR, UDMR, minoritatile, si va trebui sa ai un consens in coalitie. Sigur, sunt argumente si in favoarea unui prim ministru independent. Aici trebuie facuta o analiza atenta. Diferenta intre cele doua variante e mica, de aceea decizia nu e foarte simplu de luat.
  • Amanarea dezbaterii pe aceasta tema aduce prejudicii atat actului de guvernare, cat si PDL. De aceea, dupa motiunea de cenzura, care eu cred ca va pica, nu va avea nici un fel de sansa de izbanda, este normal sa lamurim acest aspect cat mai repede cu putinta.


  • Ce-mi doresc este ca experienta administrativa si economica acumulate, echipa pe care o am in interiorul PDL, care are o expertiza extraordinara, care oricand poate sa stea la masa cu argumente la Fondul Monetar International, cu Banca Mondiala, cu Comisia Europeana, ar fi pacat cu aceasta expertiza sa se piarda. Expertiza mea si a echipei care o pun la dispozitia partidului.
  • Nu iau in calcul o candidatura la functia de presedinte, exlus. In momentul de fata partidul are nevoie de consolidare interna. Istoria a demonstrat ca armate de 100 de mii de oameni au invins armate de 1 milion de oameni. Traian Basescu si PDL am fost singuri impotriva tuturor, si am castigat alegerile prezidentiale. Foarte important este ca militantului PDL sa-i dai o speranta, sa creada in misiunea lui politica. Sa-i dea perpsectiva politica militantului PDL. Nu cred ca individual, luat fiecare, poate rezolva aceasta problema.
  • PDL astazi nu are un Traian Basescu care sa tracteze partidul si sa-l duca castigator in alegeri. Ca exponent al echipei, cum ati sesizat si dvs, Blaga se bucura de o audienta foarte mare in interiorul partidului. Eu il voi sustine pe Vasile Blaga, dar ideea de echipa este foarte importanta in interiorul partidului. Daca nu se ajunge la o solutie, in care sa se mentina unitatea partidului, cel care va pierde va fi militantul PDL. Nu va pot valida teoria, in schimb voi incerca sa-mi gasesc un loc in care expertiza mea economica sa fie pusa la dispozitia partidului si sper intr-o solutie matura in interiorul partidului. 
  • Din cate stiu, Vasile va anunta foarte clar in urmatoarele zile acest lucru, intentia de a candida sau nu candida, intentia o va face public zilele urmatoare. Ii las aceasta placere domnului Blaga. Aluzia domnului Lincu este total nefundamentata, eu cred ca Vasile Blaga nu are absolut nici un fel de problema cu ce se intampla cu sistemul vamal din Romania. 
  • Am un proces alaturi de colegii mei din primarie in instanta cu Curtea de Conturi, astept rezultatul. Curtea de Apel a anulat decizia Tribunalului si a trimis spre rejudecare, si suntem la nivelul Tribunalului. Sunt foarte linistit, nici eu nici colegii din Primaria Capitalei nu cred ca avem vreun motiv sa ne facem griji. 
  • Eu ca fost primar general cred ca am peste 400 - 500 la DNA, foarte multe sunt in zona Legii 10. Cum dadeai o dispozitie de primar, nemultumeai ori fostul proprietar, ori fostul chirias. Eu am primit de la DNA foarte multe NUP-uri, nu stiu daca in momentul de fata mai exista pe rol vreun dosar. In legatura cu bordurile, a fost o plangere facuta de colegi politicieni, am primit o neincepere a urmaririi penale, nu stiu daca in momentul de fata mai exista vreun dosar in analiza DNA-ului. Cert e un singur lucru, sa-si faca treaba legal, cinstit si corect.
Background

Pentru a se inscrie in cursa, Vasile Blaga are nevoie de semnaturile a 35 de democrat-liberali si sustinerea a 10 organizatii judetene. Dupa sedinta Consiliului National de Coordonare in care trioul Macovei-Preda-Voinescu au fost pusi la zid, secretarul general al PDL beneficiaza de sprijinul majoritatii organizatiilor.

Conform surselor HotNews.ro, Vasile Blaga beneficiaza, pe langa sprijinul lui Radu Berceanu (Dolj) si Adriean Videanu, de sprijinul vicepresedintiilor (sefi de organizatii) Gheorghe Flutur (Suceava), Ioan Oltean (Bistrita), Gheorghe Albu, Cezar Preda (Buzau), Sorin Frunzaverde (Caras Severin). La capitolul  filiale judetene, in tabara lui Blaga se inscriu Alba, Bihor, Hunedoara, Braila, Ialomita, Galati, Tulcea, Vrancea, Iasi, Botosani, Maramures, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timis, Olt, Dolj, Gorj, Vrancea, Ilfov precum si din sectoarele 1, 3, 4 şi 5 ale Capitalei.

In ceea ce priveste o eventuala candidatura a lui Emil Boc, aceasta ar fi sustinuta, conform surselor HotNews.ro, de catre  Elena Udrea, Roberta Anastase, Raluca Turcan, Sulfina Barbu, Daniel Buda (Cluj), Lucian Bode (Satu Mare).

Sursele citate sustin ca Gheorghe Falca (Arad),  Gheorghe Stefan -Pinalti (Neamt), Florin Popescu (Dambovita), George Scripcaru (Brasov) si Anca Boagiu sunt in expectativa si, in functie de sansele care le vor avea candidatii, se vor pozitiona in tabara castigatoare.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1449 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Nu fac bine (Joi, 10 martie 2011, 19:51)

    Andradda [utilizator]

    Blaga, Videanu, Berceanu o sa scada procentele PDL.
    Nu inteleg de ce trebuie schimbat Boc, acum, dupa ce a realizat cel mai greu program?
    Acum vor sa-l dea jos pe Boc sa se laude ei cu realizarile lui Boc.
    Cam aiurea
    • +7 (7 voturi)    
      procente (Joi, 10 martie 2011, 19:57)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      din pacate nici boc nu e omul care poate aduce procente.ar fi fost varianta utopica a alegerii unor canducatori "nepatati" gen macovei,dar realitatea si utopia nu au facut casa buna impreuna niciodata.
      • +7 (7 voturi)    
        E cam cu dichis (Joi, 10 martie 2011, 20:15)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui alpha

        Va fi ca in cazul lui Geoana!
        PSD l-a suspendat, Ponta a declarat ca e un indractor care s-a lasat dirijat de moguli, o momaie, un simbol al esecului....dar totusi PSD il sustine pe functia de al 2-lea om in stat.
        Adica nu e bun pt PSD dar e bun sa conduca Senatul!

        Cu Boc e la fel.
        Adica e bun sa faca reforme, sa scoata Romania din criza...dar nu e bun sa mai conduca PDL.
        Ce sa inteleaga electoratul?
    • +3 (3 voturi)    
      PDL fara Boc e ca Emil fara cioc ! (Joi, 10 martie 2011, 21:27)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      cred ca e o gluma ca o varza ca Blaga sustinut de o varza ca Videanu si cu sprijinul altei verze ca Berceanu ,sa ajunga pres la PDL!
      Astia au sacii in caruta ,sunt corupti pana in maduva oaselor,ar trebui sa destrame gaska ,chiar nu mai au rost,politic vorbind!
      Boc trebuie sa conduca PDL pana isi ia liber marinarul si se intoarce sa preia PDL !
  • +2 (6 voturi)    
    Adio PDL (Joi, 10 martie 2011, 20:04)

    mihai [anonim]

    castigarea conducerii PDL de catre tripleta BVB - pierdere sigura in alegerile 2012 .Oamenii astia nu inteleg ca alegerile din 2012 vor fi altfel.ROMANII nu mai sunt tampiti .
    Propunere : Un grup reformist din PDL altele din PSD si PNL sa faca un alt partid.
    Imaginativa cum ar fi sa ramana in PDL ,PSD ,PND numai cei care tot fac politica si negocieri din 1990.Cine iar vota ?
    • +1 (1 vot)    
      Corect ai spus adio PDL (Vineri, 11 martie 2011, 9:28)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Blaga,Videanu,Berceanu in fruntea PDL sunt figuri obosite.Sunt vulnerabili in campanie fiind asimilati coruptiei.Mai interesant este ce vor ei sa faca.Nu pot sa cred ca ei nu stiu asta.Daca ignora inseamna ca au un plan sa faca jocurile USL si primesc amnistie.
      Daca ar fii mai destepti s-ar retrage in linia 2 a .Ar sprijinii si chiar propulsa figurile noi si populare care ar da fata noua PDL.Ei ar ajuta din umbra cu ce se pricep ei mai bine.In felul asta toata lumea ar avea de castigat si nici ei nu ar mai avea nevoie de intelegeri cuAdy.Daca nu o fac inseamna ca sunt intelesi si au pe ei treburi grele.In acest caz adio PDL ca sa scape ei.Oamenii astia sacrifica partidul doar ca sa scape ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Imaginati-va (Vineri, 11 martie 2011, 11:32)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Un nou partid cu :Macovei ,Preda ,Voinescu ,Geoana ,Corlatean,Orban si multi alti tineri,care nu au treaba cu compromisuri de tot felul timp de 20ani. Ce ar insemna sa se trezeasca "talibanii(psd,pdl,pnl)"singuri.Ce mesaj credibil ar putea da ?Romania are nevoie de un partid nou,cu oameni foarte credibili.Credibilitatea va conta foarte mult in alegerile din 2012.Mai mult decat banii.
  • +1 (3 voturi)    
    Domnule Videanu, m-ai dezamagit! (Joi, 10 martie 2011, 20:05)

    Rescatorul [anonim]

    Cu Blaga al vostru sunteti terminati. Definitiv. Va pierdeeti credibilitatea definitiv. Asta este, ce sa-i faci? Mai bine ca PSD decat ca un partid popular autentic, nu-i asa. Este mai convenabil. Apropo, v-am citit raspunsul la intrebarile mele. Zero.
  • 0 (0 voturi)    
    despre penali (Joi, 10 martie 2011, 20:38)

    john [anonim]

    Trebuie stiut ca sunt o serie de "penali" sefi de organizatii pdl care sustin pe Blaga si evident speranta le este in alegerea lui Blaga;altfel n-au nici un viitor in pdl( si nu numai) pentru ca noul lider nu este la remorca lor.Daca pdl ii da afara cred ca n-au sanse nici la psd si nici la pnl (vezi atitudinea luiPonta fata de Toma de la Olt) .Aici il invit pe Ponta sa cupleze.Antonescu este foarte slab si fara principii,fara argumente personale(el este o papusa in mana lui Patriciu!) ,dar sper ca U.E. sa fie perceputa si de ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca exista 2 optiuni (Joi, 10 martie 2011, 21:31)

    Cris [anonim]

    Fie Blaga si sustinatorii sai adica inclusiv Videanu trec in tabara PSD, fie Blaga & Co decid sa se ocupe de partid si sa lase in fata oameni care inspira incredere electoratului.
  • +1 (3 voturi)    
    RUSINE (Joi, 10 martie 2011, 22:02)

    victor [anonim]

    Sunt simpatizant PDL,dar tin sa le zic mafiei din partid(pt.ca aceasta exista):
    -RUSINE garzii vechi si noi ale partidului.Reforma politicii romanesti trebuie sa inceapa de undeva.Acum e momentul.Daca nu,felicitari Monicai Macovei,tineti-o tot asa.
  • +1 (1 vot)    
    sustine-l pe Blaga si spaga din vami (Vineri, 11 martie 2011, 0:50)

    ned [anonim]

    si sa vedem cine va vor sustine pe voi la urne in 2012!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca il sustineti pe Blaga, (Vineri, 11 martie 2011, 2:05)

    Raluca [anonim]

    si ajunge presedintele partidului, atunci eu si familia mea nu mai sustinem PDL-ul (cu voturile noastre)...
  • 0 (0 voturi)    
    cu regrete spun (Vineri, 11 martie 2011, 9:53)

    cipri_ [utilizator]

    blaga este om patat, de aceea le place psd-istilor de el. Pe cand era sef de vama lua si el mita, asta stiu de la o cunostiinta care i-a dat personal mita lui blaga pe cand era sef la vama.
  • 0 (0 voturi)    
    afara blaga!!! (Vineri, 11 martie 2011, 10:11)

    bucuresti [anonim]

    Blagaaa iati corupti si dute acasa barbate lasate de politica buldogule..normal ca ai fost ministru de interne si stii toate mersurile si astia de la SRI pe tine te vor si securisti tot pe tine ca ai colaborat bine..iar tu Videanule fugi acasa esti prostanac exact cum zicea Iliescu despre Geoana...ai tupeu sa zici ca va cadea motiunea??in a doua secunda te excludeam din partid..cei care va vota cu Blaga va sparg cu bataia..mai ales tu Flutur si iasul ...de ce iasul va vota cu Vasile Blaga???ca sunt corupti sunt si au fost mereu impreuna cu PSD..iar tu Videanule cu vilele tale normal ca sustii pe Buldog ca sa ajunga el sus sa iti aranjeze treburile in justitie sa nu iti ea averile...mai obositule de Videanu fata de taran crezi ca lumea a uitat faza din campanie cand se numarau voturile si tu il sunai pe Hrebenciuc si te laudai ca ai castigat mai m u i e fata de tartan obosit dute acasa dute la prasit ca tu si Berceanu o sugeti toata pana la cot..o sa va confiste astia averile...Traiane ce stai si nu zici nimica??tu esti presedintele nostru ia preparale un tacam ...hahahaha va fute Basescu va rupe voi veti urma sa plangeti si sa va puna masca de oxigen pe fata ca va sufocati cand veti simti catusele pe maini ca toate muraturile ce au fost arestate..in libertate nu faceau criza..dupa asta se vede ca sunt muraturi si barbati slabi fac criza??puscaria sai manance Base daca inca esti presedintele meu rupei..sunt alaturi de tine am sange sa ma lupt alaturi de tine ma tine sa fac fata la toti...Boc tu vei ramane piesa importanta in PDL..iar noul premier va fi Indepedent(tehnocrat)
  • 0 (0 voturi)    
    Fara optiune (Vineri, 11 martie 2011, 11:20)

    _Rem [utilizator]

    Asa o sa fiu si eu si multi altii care ne puneam sperantele in PDL. Se pare ca e totusi adevarat si daca vrei sa faci ceva constructiv nu ai sanse. Pentru ca baietii smecheri au alte obiective pe agenda.

    Eu nu inteleg ce spera ei sa obtina. Nu au absolut nici o sansa. In loc sa se foloseasca de imaginea altora precum Macovei, vor sa fie ei in fata... ei care au cea mai proasta imagine din PDL.

    Macar astia din PSD au inteles ca nu au nici o sansa asa si baga tot felul de marionete la sefie.

    Un nou partid pare o optiune din ce in ce mai sigura...
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratii Videanu (Vineri, 11 martie 2011, 12:49)

    costel [anonim]

    Cred ca Blaga nu trebuie ales presedinte la PDL pina nu lamureste acuzatiile lui Lincu.De altfel nici nu mi se pare corect ca Boc sa munceasca din zori si pina noaptea pentru redresarea tarii,iar altul sa vina sa culeaga roadele.Nici lui Videanu nu-i convine ca el a muncit la Primaria capitalei,iar Oprescu culege laudele.