Ce au negociat PSD, PNL si PC si unde s-au impotmolit. Vezi in text razboiul sondajelor dintre Ponta si Crin

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:02 Actualitate | Politic

Antonescu si Ponta
Foto: HotNews.ro
PSD-PNL-PC au finalizat prima runda de negocieri in vederea constituirii opozitiei unite. Conform surselor Hotnews.ro, participarea PSD-PNL-PC pe liste comune la alegerile locale si parlamentare este principala problema la care nu s-a gasit o solutie. Liberalii si conservatorii au cerut paritate pe liste, in timp ce PSD doreste o pondere de 60 la 40 pentru nominalizarea candidatilor la parlamentare. Conform ultimelor informatii, social democratii ar fi dispusi sa renegocieze listele la locale daca obtin un procentaj mai mare la parlamentare. 
  • In toiul negocierilor, PSD si ACD si-au comandat separat sondaje de opinie. Cifrele aruncate pe piata de sondajul comandat de PSD il cota pe acesta cu 38%, cu 14 procente inaintea PNL-PC. In replica, Voiculescu a comandat un sondaj in care Antonescu era inaintea lui Ponta cu 10 procente.

Negocierile pentru formarea aliantei PSD-PNL-PC s-au purtat intr-un cadru extrem de retrans, la discutii participand din partea PSD: Victor Ponta, Adrian Nastase, PNL-Crin Antonescu, Radu Stroe si PC-Daniel Constantin, Dan Voiculescu.

Liderii celor trei formatiuni politicie au fost extrem de rezervati in declaratii, evitand sa dea detalii despre ce s-a negociat. Discutiile preliminarii s-au finalizat iar conducerea celor trei partide va prezenta membrilor in urmatoarea perioada variantele negociate. 

Ce au discutat liderii PSD-PNL-PC

Lista comuna pentru alegerile locale. Prima problema a constituirii Aliantei a fost ponderea de candidati pe liste a celor trei partide. Conform surselor Hotnews.ro, in prima runda de negocieri, liberalii si conservatorii au propus candidaturi comune la alegerile locale si parlamentare pe sistem paritar.

Liderii ACD au insistat ca pe listele comune pentru alegerea primarilor, consilierilor si sefilor de Consilii Judetene, PSD sa nominalizeze 50% din candidati si Alianta ACD 50%. Potrivit surselor Hotnews.ro, liberalii si conservatorii au propus ca PSD sa desemneze candidati in 21 de judete, iar ACD in 20, urmand ca la primaria Capitalei sa se stabileasca candidatul in functie de sondaje.
 
De partea cealalta, PSD a propus in prima runda de negocieri un raport de 2 la 1 pentru desemnarea candidatilor pe liste comune la alegerile locale. Dupa ce liderii ACD au refuzat categoric, social democratii au avansat o a doua varianta aparent mai putin transanta: fiecare din cele trei partide sa desemneze candidatii in zonele in care detin deja controlul la nivel local.

In zonele in care PDL conduce, PSD-PNL-PC decideau candidatii in functie de rezultatele sondajelor. Pe aceasta formula, PSD isi nominalizeaza candidati in 17 judete in care detin sefia Consiliilor Judetene, PNL in 5 judete iar restul candidatiilor urmeaza a fi stabiliti in urma sondajelor de opinie, cel mai bine cotat candidat fiind sustinut de toate cele trei partide.
 
Conform surselor Hotnews.ro, conducerea PSD a refuzat din start varianta de candidaturi 50-50 propusa de PNL-PC, o parte din vicepresedintii PSD protestand in acest sens. In sedinta Biroului Politic de luni s-a decis ca PSD sa nu cedeze in favoarea sistemului paritar, motivul invocat de liderii social-democrati fiind "capacitatea de organizare a partidului si logistica acestuia din teritoriu care este net superioara liberalilor".
 
Inaintea demararii negocierilor vicepresedintele PSD, Marian Oprisan s-a declarat rezervat in ceea ce priveste ponderea de 50-50 a candiaturilor pe liste:
  •  "Eu nu pot sa exprim o opinie cita vreme nu s-a intrat in negocieri pe fondul problemei, negocieri care implica foarte multe detalii, care trebuie stabilite in mod cronologic. Sunt multe aspecte care necesita discutii si negocieri, iar eu personal am o rezerva fata de o eventuala pondere 50%-50% a candidatilor pe liste. E nevoie de o analiza mult mai complexa si nu doar de sondaje", a declarat Oprisan, citat de agentia Agerpres. 
Si fostul presedinte PSD, Mircea Geoana a dat glas nemultumirilor social democratilor in acest sens. "Dracul se ascunde in detalii! Pe mine ma preocupa, de exemplu, afirmatii de genul ca exista paritate intre PNL plus PC si PSD. Nu e niciun fel de paritate! Suntem un partid semnificativ mai mare, si-n realitatea din actualul Parlament, si-n sondajele de astazi, suntem cea mai mare formatiune. Deci, recomandarea mea, mai mult decat amicala - relatia mea foarte apropiata cu lideri PNL si cu conservatorii e de notorietate - este sa punem mai degraba bazele fundamentale ale acestei constructii politice", a declarat Geoana.
 
Lista comuna pentru alegerile parlamentare. Cea de a doua mare problema cu care se confrunta negocierile PSD-PNL-PC este desemnarea candidatilor pe lista comuna la alegerile parlamentare. Din nou liderii ACD au cerut paritate pentru desemnarea candidatilor la parlamentare.

Conform surselor Hotnews.ro, PSD ar fi propus in cadrul negocierilor de miercuri o formula cu o pondere pe lista de 60-40. PSD sa desemneze 60% din lista pentru alegerile parlamentare, in timp ce PNL-PC - 40% din candidati. Aceleasi surse sustin ca in cadrul negocierilor, social democratii ar fi lasat de inteles ca daca  liderii PNL-PC accepta formula de 60-40 pentru parlamentare, PSD ar putea ceda la ponderea pe lista comuna la alegerile locale.
 
Batalia in sondaje.
Lupta dintre PSD si ACD pentru ponderea pe lista comuna s-a reflectat prin intermediul sondajelor comandate. Pentru a negocia pe pozitii de forta, atat PSD cat si ACD si-au comandat sondaje de opinie. In mijlocul negocierilor dintre cele trei partide a aparut pe piata un sondaj comandat de Realitatea TV si efectuat de Centrul de Studii si Cercetari Infopolitic, care cota PSD cu o intentie de vot de 38%, in timp ce, PNL avea 22,6% iar PC 1,3%.
 
Sondajul cota PSD cu 14 procente inaintea Aliantei PNL-PC, iar la capitolul incredere Crin Antonescu avea doar un procent in plus fata de liderul PSD, Victor Ponta 14%-13%, fapt care ii punea pe social-democrati in postura de a negocia pe pozitii de forta.
 
La doua zile diferenta, apare in replica: un nou sondaj, de aceasta data comandat de Antena3. Sondajul realizat de CCSB micsora considerabil distanta dintre PSD si PNL-PC. Potrivit acestuia, PSD e cotat cu 35%, secondat de PNL cu 27%, iar PC - 3%. Practic in sondajul comandat de Voiculescu diferenta era doar de 5 procente. Totodata, Crin Antonescu ar obtine pentru presedintia Romaniei 34% din sufragii, in timp ce Ponta doar 24%. Spre deosebire de sondajul comandat de Realitatea TV se marea considerabil diferenta procentuala intre Antonescu si Ponta.
 
Impartirea functiilor.
O a treia problema intampinata in negocierile PSD-PNL-PC pentru alcatuirea aliantei a fost impartirea functiilor in stat: presedintie, premier, presedinte Senat. In protocolul semnat de Alianta PNL-PC este prevazuta sustinerea unui candidat PNL pentru presedintie  in ipoteza alegerilor prezidentiale la termen, cat si a celor anticipate.
 
In urma cu o saptamana, conform surselor Hotnews.ro presedintele PSD, Victor Ponta, transmitea liberalilor ca PSD este dispus sa-l sustina pe Antonescu drept candidat la prezidentiale, in schimb, PSD revendica functia de premier.

Dupa anuntarea aliantei PNL-PC, Ponta lansa o oferta de colaborare spre PNL-PC si propunea pe blogul sau "Agenda 2019". In proiectul propus, Ponta isi rezerva sefia unui grup care avea ca scop stabilirea prioritatilor economice, administrative si sociale ale Romaniei practic exact atributiile unui Guvern. In schimb, liberalilor le trasa atributiile echivalente administratiei prezidentiale implicarea Romaniei la nivelul de decizie al UE, reforma constitutionala si depolitizarea justitiei.

Liderul PNL saluta intentiile lui Ponta dar nu rateaza ocazia sa-l contrazica, declarand ca din punctul sau de vedere proiectul este suficient pana in 2016.
  • "Subscriu la argumente, numai ca asta nu e totuna cu o alianta electorala pana in 2019. Daca e vorba de o alianta electorala, de o constructie politca cu personalitate si electorala, care sa actioneze ca actor electoral, eu cred ca 2016 este suficient", a declarat Antonescu.
In pline discutii pentru formarea Alinatei PSD-PNL-PC in presa, apare informatia ca Dan Voiculescu emite pretentii pentru sefia Senatului. In protocolul semnat de PNL si PC, liberalii primesc sustinere pentru functia de presedinte al Romaniei, in timp ce PC are asigurata sustinerea pentru functia de vicepresedinte al Senatului. Conform surselor Hotnews.ro, discutia a fost transata in cadrul negocierilor, PNL si PC explicand social-democratilor ca nu emit pretentii in acest sens.
 
Aceleasi surse sustin ca cei trei lideri au cazut de acord, in principiu, ca pentru functia de presedinte al Romaniei sa fie sustinut Antonescu iar scaunul de premier sa fie revendicat de PSD.


Citeste mai multe despre   



















5362 vizualizari

  • +45 (49 voturi)    
    alianta sondajelor (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:24)

    egem [anonim]

    poate o luati in freza si de data asta cu toata megaalianta voastra....
    • +36 (38 voturi)    
      cu siguranta.... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:50)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui egem

      iar cine rade la urma...isi merita rasul!
      Au facut ei ceva de Doamne ajuta in mandatul asta in afara de "chiul" si Jos...ba unul, ba altul?
      Crin pare drogat, ahtiat de putere, nu-i mai poti cere sa fie si lucid. Iar daca-au inceput sa se minta deja intre ei cu sondajele e de bine!
    • +17 (19 voturi)    
      De ce? (Joi, 13 ianuarie 2011, 6:29)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui egem

      De ce s-o ia in freza? Au nu vedeti cat sunt de interesati sa gaseasca solutii pentru problemele tarii? Iesirea din criza, crestere economica, justitie corecta, educatie performanta,sanatate...sanatoasa, bunastare...
      Cand vor finaliza negocierile, deja va incepe sa curga lapte si miere si cainii vor umbla cu multi covrigi in coada (asta, si ca sa fie mai greoi si sa nu puna motanii in pericol).
      • +6 (8 voturi)    
        :)) (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

        da... motantii trebuie lasati sa vaneze porumbei, hulubi si calatori =))
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Joi, 13 ianuarie 2011, 17:28)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui egem

      S-au adunat toti in grajd, au pus harta tarii pe masa, au luat un liniar, si au inceput sa traga linii si sa coloreze in rosu si galben. Crinut a furat creionul colorat a lui Poantitza si Voiculetu ia dat peste pohtzoloica.
  • +1 (15 voturi)    
    PNTCD (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:38)

    taranistu [utilizator]

    Pana la ora actuala, doar taranistii au ramas neincuscriti cu Securistii. Desigur, nu-i punem la socoteala pe cei infiltrati. Pentru cei care mai au rabdare si chef sa citeasca un program, o doctrina: www.pntcd.eu
    • +6 (10 voturi)    
      Umilica (Joi, 13 ianuarie 2011, 9:05)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      mai e la PNTCD?
      Sau a trecut la PSD ca ultima data se pupa cu Ilici si jurau sa-l rada pe marinar :)
      • -3 (3 voturi)    
        esti rau pe langa (Joi, 13 ianuarie 2011, 13:22)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

        ultima data se pupa in bot cu Basescu, pentru exactitate. Dar nu mai are importanta, Milut nu mai face parte din PNTCD. Si-a dat demisia, iar in locul sau a lasat "un avocat cu capul mare" (Basescu dixit), A. Pavelescu.
        • 0 (0 voturi)    
          Umilica e Tzapu' (Duminică, 30 ianuarie 2011, 2:01)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

          vaz ca n'ai inteles.
      • +1 (1 vot)    
        sa'l rada ? (Joi, 13 ianuarie 2011, 19:22)

        curios [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

        unde ?!!
  • +26 (30 voturi)    
    psd + pnl + pc (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:40)

    Raluca [anonim]

    Sper sa se inregistreze aceasta alianta si, mai sper, ca vor avea candidati comuni. Pentru ca, luate separat, aceste partide pot depasi 50%...dar intr-o alianta, cu siguranta nu vor depasi acest procent!
  • +26 (28 voturi)    
    bleah (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:42)

    demaGOGU [anonim]

    astia isi impart iar blana ursului din padure!
  • +19 (23 voturi)    
    iubiti-va mult! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:44)

    maximus [anonim]

    Si uite asa se naste primul motiv de cearta intr-o iubirea imposibila!!!!!!! :))))))))))))))))
  • +27 (29 voturi)    
    ...... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:45)

    :) [anonim]

    Astia iara isi impart functii imaginare??PAi mai sunt 2 ani pana la alegeri unde naiba va grabiti asa, cumva la ciolan???LA cat sunt de flamanzi dupa 4 ani de opozitie pe timp de criza prevad ca Romania o s-o duca mult mai rau decat acum sau mai bine zis romani care muncesc pt ca dupa cum afirmau ei pensiile nesimtite, salariile bugetariilor , numar bugetariilor, o sa revina la situatia anterioara taierii.Bani astia tb luati de undeva, si o sa fie luati de la cei care muncesc.Abia astept o guvernare PSD+PC+PNL , sa vada si romanasii ce inseamna o adevarata criza.S avezi at ce o sa il mai regrete la Boc si base
  • +20 (24 voturi)    
    Negocierile-fantoma.... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 23:51)

    judex [anonim]

    ...si marionetele gonflabile in jurul mesei nu pacalesc pe nimeni, alianta fondatorilor Iliescu-Patriciu functionand continuu, inca din 1989.
  • +22 (24 voturi)    
    Cel mai usor lucru din lume (Joi, 13 ianuarie 2011, 0:04)

    Ovidiu [anonim]

    E sa imparti ceva ce nu iti apartine
  • +20 (24 voturi)    
    discovery (Joi, 13 ianuarie 2011, 0:08)

    MirceaA [utilizator]

    parca m-as uita la Discovery. S-au adunat sacali, hiene, vulturi, toti sa rupa ceva din prada.
  • +4 (8 voturi)    
    @ Luminita Parvu (Joi, 13 ianuarie 2011, 1:20)

    dan [anonim]

    ce a negociat psd cu pnl si pc nu "ce au negociat"
    pt cine are nevoie de explicatii:
    subiectul este psd si este la singular deci predicatul "au negociat" nu are de ce sa fie la plural
  • -19 (21 voturi)    
    cine sa va mai inteleaga (Joi, 13 ianuarie 2011, 1:28)

    dan [anonim]

    cina sa mai inteleaga ce vor portocalii....
    pana acu erau nervosi ca sa aliaza pnl cu pc si psd... deci ii voiau separati, acu cand se cearta se bucura, ca si cum i-ar vrea separati...
    • +15 (19 voturi)    
      Danutze! (Joi, 13 ianuarie 2011, 1:51)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Puiule, du-te maica la culcare, ca iar vorbesti ca Vanghelie! N-are nici un sens ce ai scris mata acolo, fa un pic de nani si posteaza dimineata din nou, bine pesedist mic si rosu ce esti?
    • +7 (9 voturi)    
      Nici...nici... (Joi, 13 ianuarie 2011, 6:17)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Nici logica, nici, nici coerenta in exprimare, nici macar gramatica...Cata tristete...
  • +10 (12 voturi)    
    motanul (Joi, 13 ianuarie 2011, 5:34)

    eu [anonim]

    Voiculescu vrea sa ajunga si el presedinte ( pt cateva zile)....pe usa din dos
  • +17 (19 voturi)    
    ?!?!?!? (Joi, 13 ianuarie 2011, 7:10)

    aaaa [anonim]

    La cum se vede treaba cu astia chiar o sa arate roz viitorul Romaniei,ce-i drept roz cred ca e doar fundita de pe gramada de c...t.Dupa 4-5 ani de guvernare cu "Alianta lu' Peste" o sa-l pupam in frunte pe Basescu numai sa revina.Sincer cand ma uit la astia ma apuca rasul si nu cred ca e de bine.PNL-UL care ar fi trebuit sa ajunga un partid hotarat si cu o doctrina de care are nevoie tara in criza a ajuns un partid de 2 bani si maro.Felicitari Crine nici Basescu nu reusea sa faca din PNL ce ai facut tu.
  • +11 (13 voturi)    
    Interesul national (Joi, 13 ianuarie 2011, 8:39)

    Vlad [anonim]

    Dar cum? Nu au discutat despre rezolvarea incompatibilitatilor doctrinale dintre partide? Nu au considerat necesar ca inainte de toate sa stabileasca o agenda economico-sociala comuna? Au sarit direct la cioan? Nu ma mira... ma mira ca e atata lume naiva care ii vede drept salvatorii tarii.
  • +3 (5 voturi)    
    modif constitutiei cu MAX 300 parlamentari (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:00)

    el [anonim]

    cand intra pe lista de discutii? in 2011 sau.........
    intai ar trebui sa se "bata" pentru asa ceva si doaar dupa pe chestiuni interne...
  • +7 (9 voturi)    
    Sa ne fereasca sfantul..... (Joi, 13 ianuarie 2011, 10:45)

    cornel [anonim]

    ...sa vina astia la putere ! Alianta comunistii-securistii.Mai bine ne-ar zbura din UE.Oricum alianta comunisto-securista are afaceri doar in est-Patriciu,Voiculescu,Vantu,Copos,etc Ar fi o perioada neagra din istoria noastra daca dorim asaceva!DOAMNE FERESTE !
  • +2 (2 voturi)    
    Nimic concret (Joi, 13 ianuarie 2011, 13:36)

    Stepanida [utilizator]

    in ceea ce priveste Primaria Capitalei!Ditamai alianta nu are un contracandidat serios pentru Oprescu!Si,spre binele bucurestenilor,nici nu are cum sa-l formeze,intr-un timp atat de scurt!Cu atat mai bine!
  • -3 (3 voturi)    
    bhcfcjg (Joi, 13 ianuarie 2011, 16:27)

    mos craciun [anonim]

    Ce o sa ma distrez peste 2 ani knd podl-ul vostru o sa o i-a in bot la alegeri.daca aveti sange publicati-mi commentul
    • +4 (4 voturi)    
      ce au negociat (Joi, 13 ianuarie 2011, 16:56)

      Luptatorul [utilizator] i-a raspuns lui mos craciun

      Sunteti dusi cu pluta!Cind ACD+PSD va avea un BASESCU atunci PDL-ul isi va face probleme. Deocamdata luptati zilnic in favoarea PRESEDINTELUI, prima runda a cistigat-o, PNL s-a unit oficial cu PC Felix .Ca PSD se uneste sau nu cu ACD multi stiu de negocieri.de acum romanii nu mai pot fi ametiti de prestatiile GOALE.Urmeaza gogosica otravita,JUSTITIA. Nu va dura 3 luni si virfurile vor avea liber la DOSARE,cine are, cine are,nu stiu ce animal isi roade piciorul sa scape cu viata,asa va face BASESCU va taia din PDL puroiu dar va termina si pe voi,cei cu afacerile cu statul.
    • +1 (1 vot)    
      eu (Joi, 13 ianuarie 2011, 23:39)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui mos craciun

      nu mai cred in Mos Craciun. Commentul tau - inutil -
  • +2 (2 voturi)    
    pan' la urma (Joi, 13 ianuarie 2011, 19:24)

    panfil flecaru [anonim]

    pontilici ar zice saru' mana pentru masa si daca prinde 51 din suta. :-)
  • +3 (3 voturi)    
    horticultura politica (Joi, 13 ianuarie 2011, 22:43)

    danarad [anonim]

    tre trandafiri, legati cu o sageata...