Din culisele celei mai lungi zile pentru PD-L

VIDEO/Democrat liberalii in frunte cu Traian Basescu si-au declarat victoria. Videanu pe finalul numaratorii paralele a PD-L: L-a vazut cineva pe nea Viorel? Traian Basescu: E un fleac, i-am ciuruit

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2009, 3:26 Actualitate | Politic


Democrat liberalii in frunte cu Traian Basescu si-au declarat victoria. Chiar daca s-au izolat de presa in sediul de comanda din Modrogan 22, pe tot parcursul dupa amiezii, portocalii au afisat o doza de optimism. In ciuda faptului ca exitpoll-urile l-au dat invins pe Traian Basescu la sediul de campanie reactiile democrat liberalilor au fost invers proportional cu anuntul. Bucurie si euforie - asa s-ar caracteriza atmosfera la PD-L dupa numararea paralela a voturilor. Dupa ora 21:00, sustinatorii aproape l-au luat pe sus pe Traian Basescu iar Adriean Videanu l-a persiflat pe Viorel Hrebenciuc dupa numararea paralela a voturilor: "L-ati vazut pe nea Viorel?"

Spre deosebire de primul tur, Traian Basescu si-a facut aparitia in Modrogan 22 inca de la ora 18:00. Seful statului a participat impreuna cu liderii PD-L la o videoconferinta cu liderii organizatiilor din teritoriu. Dupa-amiaza, democrat liberalii erau optimisti pentru ca sondajele proprii aratau ca recuperasera cele cinci procente care il distantau pe Basescu de Geoana in cursul diminetii. Prim-vicepresedintele PD-L, Adriean Videanu, a iesit public cu o declaratie in care a avertizat subtil electoratul PD-L ca exitpoll-urile de la ora 21:00 nu vor fi concludente si a indemnat sustinatorii la calm.

"Se incearca in aceste ore sa se manipuleze opinia publica cu tot felul de informatii. Singurul rezultat oficial este votul cetatenilor pe care cerem si contracandidatilor sa-l respecte. Speram ca dupa ora 21.00 manifestarile partidelor sa fie unele decente, fara niciun fel de exces. Credem ca este foarte important sa asteptam rezultatele Biroului Electoral Central fara niciun fel de manifestare in strada care ar putea sa creeze prejudicii de imagine candidatului pe care romanii il cred cel mai potrivit pentru functia de presedinte".

In jurul orei 19:00, surse democrat liberale au declarat pentru Hotnews.ro ca Traian Basescu era la un procent diferenta fata de Mircea Geoana. Liderii, in frunte cu presedintele, au fost izolati de presa, care a stat ca si in primul tur, in Modrogan 21.

La ora 20:00, militantii si sustinatorii democrat-liberalilor au inceput sa-si faca aparitia cu steaguri si bannere. Catalin Avramescu, Rodica Culcern si Cristian Patrasconiu s-au aflat printre sustinatori. Fratele presedintelui, Mircea Basescu, Cristian Poteras si fostul candidat la prezidentiale din partea romilor Ninel Potirca si-au facut aparitia pe rand in "curtea pedelistilor".

Curtea din Modrogan 21 s-a umplut ochi insa, liderii PD-L si presedintele au aparut cu 15 minute inaintea prezentarii exitpoll-urilor,  "Pregatiti un avion pentru Geoana si Ion", "Geoana, nu uita, te votam la Moscova", au scandat portocalii in curtea PD-L . Pe scarile sediului oamenii s-au inghesuit si imbulzit sa fie cat mai aproape de presedinte. Fara sa mai astepte rezultatul exitpoll-urilor,cu trei minute inainte, Traian Basescu si-a inceput discursul anuntand ca a castigat.

Intre timp, omul de serviciu in Modrogan 22, la sediul de campanie, "taticutul campaniei", asa cum l-a numit Basescu, Vasile Blaga incepuse deja numaratoarea paralela.   

Dupa discurs democrat liberalii impreuna cu presedintele candidat au urcat la etaj in Modrogan. Din nou imbulzeala, sustinatorii din curtea au intrat buluc cu tot cu presa in sediu. In timp ce Basescu din biroul de la etaj era in direct la B1 TV, In Modrogan a cazut curentul. Un sfert de ora presa si cameramanii au asteptat in intuneric aparitia lui Traian Basescu.

Dupa aproximativ o ora, seful statului a coborat si si-a asigurat sustinatorii ca a castigat. Basescu impreuna cu greii PD-L s-au mutat la centrul de comanada din Modrogan 22. In drum spre cladire, Basescu a fost aproape sufocat de sustinatori care au reusit sa ajunga aproape de el si sa-l felicite.

Spre deosebire de primul tur, democrat liberalii au fost aproape euforici asigurand presa ca Traian Basescu va castiga alegerile. In jurul orei 22:00 Adriean Videanu a tinut prima conferinta de presa anuntand ca rezultatele din 15% dintre sectiile de votare, il dadeau castigator pe candidatul PDL. Videanu a iesit din sediu din jumatate in jumatate de ora anuntand presa  rezultatele in functie de numararea voturilor pe sectiile din tara. Totusi tensiune a exista in randul portocaliilor care ieseau pe rand la balcon sa fumeze sau sa vorbeasca la telefon.



In jurul 00:30 de la etaj s-au auzit strigate de bucurie si scandari "Base, Base!". Videanu iese aproape in fuga: "Am terminat numaratoarea in 99,5% din sectiile de votare. Fara riscul de a gresi va pot spune acum ca noul presedinte este Traian Basescu", a strigat euforic Videanu. In strada sustinatorii au desfacut sampania si au agitat steagurile portocalii.



La solicitarile presei, Videanu a explicat cum a fost posibila numaratoarea PD-L. "Nu e nimic sofisticat, e un soft, se baga niste date, ne-am organizat asa cum trebuie, asa cum am facut tot timpul, a fost un coleg din mass-media prezent, doamna Corina Dragotescu, care a fost cu noi in sala de monitorizare si numarare a voturilor".

Inainte de a intra in sediu, Videanu s-a intrebat retoric cu zambetul pe buze "L-ati vazut pe nea Viorel? Nea Viorel e aici?" (n.r. Viorel Hrebenciuc)

Dupa doua ore de la declaratia lui Videanu, Traian Basescu a parasit sediul de campanie: "E un fleac, i-am ciuruit", a declarat presedintele cu zambetul pe buze. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16212 vizualizari

  • +59 (63 voturi)    
    Base... (Luni, 7 decembrie 2009, 3:42)

    miculgigant [anonim]

    Base, eu miine lucrez. Dac-am stat pina la 3 jumate si tu m-ai mintit, te omor!!!!! Daca, in schimb, ai spus adevarul: JOS PALARIA!!! Ai facut o gramada de cacaturi in astia 5 ani, da' erai singura optiune. Te pupa, tata!!!
    • +39 (43 voturi)    
      hihihi (Luni, 7 decembrie 2009, 3:46)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui miculgigant

      si eu lucru. dar azi, nu maine :)
      dar nu-i bai. se pare ca i-am ciuruit :D
        #showComment()
    • +25 (29 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 7 decembrie 2009, 3:49)

      zet [anonim] i-a raspuns lui miculgigant

    • +21 (21 voturi)    
      Diaspora - depinde de tine (Luni, 7 decembrie 2009, 3:56)

      Diana [anonim] i-a raspuns lui miculgigant

      Sper ca diaspora nu va face o surpriza neplacuta si va castiga Basescu.

      Este o diferenta foarte foarte mica. Mai sunt cateva ore pina la inchiderea urnelor pe coasta de Vest a Americii (SUA si Canada).

      Hai Basescu!!
        #showComment() #showComment()
    • +18 (18 voturi)    
      sunt mandru (Luni, 7 decembrie 2009, 4:10)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui miculgigant

      deoarece si votul meu a adus dreapta in romania. Un vot decide!!!
  • +28 (30 voturi)    
    YES! (Luni, 7 decembrie 2009, 3:43)

    maria [anonim]

    Base, nu ii uita pe cei care te-au votat.
    In sfarsit, o veste buna.
  • +26 (28 voturi)    
    da... (Luni, 7 decembrie 2009, 3:45)

    dragu [anonim]

    sper sa ii putem ciurui de tot si sa scapam de democratia aliantelor "de interes"...doamne ajuta!
  • +33 (37 voturi)    
    Cel mai mare om politic din Romania (Luni, 7 decembrie 2009, 3:46)

    kamy [utilizator]

    Basescu a demonstrat azi ca este cel mai mare om politic din Romania. A rezistat in fata unei monstruoase coalitii (8 partide + 2 trusturi de presa + TVR). HAI ROMANIA!!!
    • +21 (23 voturi)    
      cu doua taisuri (Luni, 7 decembrie 2009, 3:56)

      inca 5 ani [anonim] i-a raspuns lui kamy

      daca nu inchide cativa baroni data viitoare PD-l ul nu mai pupa nimic
  • +14 (14 voturi)    
    . (Luni, 7 decembrie 2009, 3:48)

    florin C [anonim]

    Se scrie Corina Dragotescu si nu Corian
    Felicitari lui Traian Basescu!
  • +16 (18 voturi)    
    Mercenarii raman fara bani pe card ! (Luni, 7 decembrie 2009, 3:48)

    Reader [anonim]

    Nici un candidat la presedentie nu-mi e foarte simpatic, dar daca se confirma ca Basescu e castigator, baietii de la Antena 3 si Realitatea TV trebuie sa returneze banii. Doar au fost platiti "pe proiect", iar proiectul a esuat. :-)

    Deci, Ciutacu, Badea, Galmea, Spam si toti aia de acolo, nu mai baga Voiculescu banii pe card.
    • +12 (12 voturi)    
      Vor trebui sa verse la laturi in continuare, nu? (Luni, 7 decembrie 2009, 4:42)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Partea care ar trebui sa se intimple este reformarea PNL si mai ales PSD.

      Oamenii chiar trebuie sa fie luati in seama! Asa ca daca nu se reformeaza vor pierde si data viitoare!!!

      Iar eu vreau sa fie parteneri mult mai buni ca acuma. Cu precizarea ca acuma NU au jucat cinstit, au avut 2 mari canale de televiziune, peste 80% din media.

      ... si mai sunt atatea de spus ...

      O noapte buna ...
  • +16 (16 voturi)    
    You're welcome, Romania! (Luni, 7 decembrie 2009, 3:48)

    Banat [anonim]

    De 20 de ani va tot scapam de comunisti, chiar daca cei pe care ii votati cu mare entuziasm si groase procente ne impusca copii, cheama minerii pe copii vostri, ne taxeaza ca sa dea ajutoare sociale unor alcoolisti din... est, etc.

    Rusine, Bucuresti!

    Victoria asta, asa precara cum e ea in prezent, ne face insa si mai mandrii ca suntem fruncea!

    Pentru toti vesticii, un citat foarte potrivit:

    "Hold your ground! Hold your ground! Sons of Gondor, of Rohan, my brothers, I see in your eyes the same fear that would take the heart of me. A day may come when the courage of men fails, when we forsake our friends and break all bonds of fellowship, but it is not this day. An hour of wolves and shattered shields, when the age of men comes crashing down, but it is not this day! THIS DAY WE FIGHT!

    By all that you hold dear on this good Earth, I bid you STAND, MEN OF THE WEST!"

    Women too ;)

    Sa-ti fie de bine, Romania!
    • -2 (2 voturi)    
      de ce? (Luni, 7 decembrie 2009, 9:44)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Banat

      De ce vorbesti in engleza?Vorbeste in romana ca d-aia esti roman.Daca tot ne spui sa MULTUMIM celor de afara.HALAL ROMANIE-ROMANI! Si hotnews care ste pro basescu.Oricum stiu ca nu va apararea mesajul meu.Am scris de atatea ori si nu a aparut ca nu sunt pro base.O sa plangeti in pumni ca nu ati votat sa fie dat jos basescu.Dar asta face parte din noua ordine mondiala iar Romania, in timp, va inceta sa mai exista ca tara! Felicitari!
        #showComment() #showComment()
    • +1 (1 vot)    
      Da, dar nu e doar victoria Diasporei ! (Luni, 7 decembrie 2009, 15:43)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui Banat

      Pentru că proştii şi ticăloşii ar fi învins în cazul în care doar 36.000 de români din ţara asta ar fi rămas naivi ! Şi, crede-mă lare greu le-a fost... Sau, dacă 36.000 de familii sărace şi bolnave de comunism n-ar fi avut o "oaie neagră" care să voteze cu Băsescu ! Sau, dacă 36.000 de indiferenţi nu s-ar fi săturat să înghită minciuni şi să vină la vot ! Dacă...dacă...dacă... Aşa că, eu mulţumesc atât întregii Diaspore (şi ţie în mod special, pentru că aşa am gândit şi eu, aseară, disperat, "ce frumos ar fi să ne salveze Diaspora"), dar, mai ales, lui Dumnezeu ! Pentru minunea făcută acum, cu câteva zile înainte de PRIMA ANIVERSARE ADEVĂRATĂ A REVOLUŢIEI DIN 1989 !
        #showComment()
  • +14 (14 voturi)    
    doua vorbe (Luni, 7 decembrie 2009, 3:49)

    buha [utilizator]

    Geoana a avut mogulii, Basescu poporul!
  • -15 (19 voturi)    
    Mitoman pana in ultima secunda.. (Luni, 7 decembrie 2009, 3:49)

    Maxmind [utilizator]

    Caracteristic marinarului.. devine penibil domnul Goe.. Du-te tata si culca-te, zii mersi ca ai furat tara asta 5 ani pana ne-ai saracit de tot.. zii mersi ca ti-a mers 5 ani si ca ai putut sa iti ascunzi gunoiul sub pres cu toti securistii tai.. acum e momentul sa fugi pe urmele lui haissam.. Au revoir!
    • +9 (9 voturi)    
      eu cred (Luni, 7 decembrie 2009, 4:15)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Maxmind

      ca ai baut cam multa sampanie. lasa-ne cu costumatii tai rosii
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha (Luni, 7 decembrie 2009, 23:12)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Maxmind

      cat de tare esti, Base e penibil si Geoana, marioneta aia de se relaxa la puscarias acasa, e un european civilizat. Doamneee, cum le intorci Tu.
  • +10 (14 voturi)    
    felicitari (Luni, 7 decembrie 2009, 3:51)

    TARSEC [anonim]

    domnule presedinte traian basescu......este ora 3:43 cind am citit aceasta stire pe hotnews.ro......inca mai fac apeluri la cei din america ,care mai au timp , sa mearga la vot sa va voteze.... victoria este a romanilor de pretutindeni.....iar cei din america au arborat drapelul victoriei adevaratei democratii......asa se ne ajute dumnezeu
  • +13 (15 voturi)    
    SUBSCRIU PARERII LUI KAMY (Luni, 7 decembrie 2009, 3:52)

    Rayo [utilizator]

    Este cel mai puternic om politic din Romania ultimilor 20 de ani.
    • +5 (7 voturi)    
      NU! (Luni, 7 decembrie 2009, 4:20)

      DRAGU [anonim] i-a raspuns lui Rayo

      este cel mai puternic si mai CORECT om politic din ROMANIA, TARA NOASTRA A TUTUROR ROMANILOR!
        #showComment()
  • +12 (14 voturi)    
    felicitari romania (Luni, 7 decembrie 2009, 3:53)

    cica [anonim]

    ca ati intors votul pacalitilor de catre infractori.
    bravo, dar base trebuie sa ne scapi de infractori si comunisti ca si-au dat mina si ne fac harcea parcea.
    bravo romania, inca e speranta iar copiilor care au votat gresit, nu uitati, cei de linga iliescu sint criminalii poporului roman. criminalii stau in inchisori nu cu conturile pline.
  • +16 (18 voturi)    
    Vot in Dublin... (Luni, 7 decembrie 2009, 3:53)

    Matache M [anonim]

    Rezultate turul II Dublin / Irlanda

    Traian Basescu - 2111 voturi, 86%
    Mircea Dan Geoana - 341 voturi, 14%

    ... fara alte comentarii in ceea ce priveste contributia disaporei daca de peste tot vin aceleasi procente.

    Probabil procentele vor diferi doar in locurile unde nu voteaza decat personalul ambasadei sau consulatului - eu am avut curiozitatea sa ma uit la rezultatele din turul intai in tari din Africa si Asia, unde clar nu au fost nici turisti si nici alti cetateni care sa vina sa voteze :).
  • +12 (14 voturi)    
    Multumim lui MOS NICOLAE (Luni, 7 decembrie 2009, 3:54)

    XTribut [utilizator]

    Dragii mei, nu pot sa ma abtin in a-i multumi Mosului, Mos Nicolae a fost foarte darnic cu noi anu asta, ne-a dat 2 presedinti….doar ca unul dintre ei,a expirat la 2 ore de la autoproclamare…..mai ca-mi vine sa-i plang de mila…cum o sa dea el fata cu publicul?…Doar se tot bate-n piept cu mana lui Johanis ca e presedinte de vreo saptamana asa….in fine,, stiu ca votul meu a contat, am stat 2 ore la coada la Torino, am votat la 8:50 al 238-lea..si dupa cum ati vazut si foto pe hotnews (postata de mine)..erau sute de persoane p-afara….cu regret spun ca multi au fost speriati de coada,si nu au mai stat la vot…daca erau de-ai lui Gioana…nu-i bai
  • +16 (16 voturi)    
    diaspora (Luni, 7 decembrie 2009, 3:55)

    Rose [anonim]

    Sa traiesti Base, sper ca orice urma de dubiu sa se spulbere cu rezultatele din diaspora!
    Nu ne uita , de aici din Londra am votat o gramada pentru tine !
    Pacat ca nu pot sa le vad fata maine la PSD-isti et comp., nu am abonament la tv in tara, poate asta m-a si ferit de spalarea creierului prin mass-media si am putut ramane obiectiva :)
  • +16 (16 voturi)    
    Maine (Luni, 7 decembrie 2009, 3:55)

    Abaddon [anonim]

    Maine care la munca. eu la facultate dar un lucru e sigur, chiar daca vom fi obositi vom avea un zambet pe buze care va arata victoria noastra impotriva mafiei!
    HAI ROMANIA!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    un fleac, i-am ciuruit! (Luni, 7 decembrie 2009, 3:55)

    marcu [anonim]

    Base, indruma-ne tu tata ca antenele si realitatea nu o fac bine! :)
  • +15 (15 voturi)    
    Forza Basescu ! (Luni, 7 decembrie 2009, 3:56)

    cleo [anonim]

    Te iubim ,Basescu ! Esti o forta !....
    ne-au scos din minti adversarii, ne-am implicat cu tot sufletul in lupta, am pierdut noptile in actiuni masochiste de urmarire a emisiunilor tv, am "rasfoit "internetul ,am dus munca de lamurire cu prieteni ,ti-am tinut pumnii stransi si iata , a meritat: romanii nu au putut fi dusi de nas .
    Sa fie intr-un ceas bun !
  • +10 (10 voturi)    
    Softul de centralizare al PDL (Luni, 7 decembrie 2009, 3:57)

    romi [anonim]

    e ceva simpu, nu costa milioane... Ca sa priceapa toata lumea cum decurg lucrurile: reprezentatii din teritoriu trimit un SMS care contine numarul de voturi numarate deja catre un telefon de la sediu care e conectat la un calculator. Aces calculator centralizeaza mesajele primite si ofera rapid situatia. E foarte simplu.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu a fost NICI UN sms (Luni, 7 decembrie 2009, 4:50)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui romi

      Vin copii dupa procesele verbale (obligatoriu) la sediul. Obligatoriu sa existe fizic.
      Datele se introduc in excel. O foaie simpla cu un countif ca sa vezi cate sectii sunt introduse si sume pe coloane ca sa vezi totaluri si procente.

      De la sediu pleaca E-MAIL si nu telefonic la sediul central.

      Acolo presupun ca pun tot in excel. Copy/paste este f simplu.

      Singurele erori care pot aparea sunt cele de la cheia de inchidere. Atat.

      Fiind doar 2 candidati au incept sa ajunga procese verbale dupa ~45 minute.

      Raportari intremediare dupa primele 50, 100, 150 sectii.

      La 12 si ceva noaptea aveam trimis raportul (excel) final.

      Simplu. Fara telefoane. Doar procesele verbale, excel si e-mail.
    • +2 (2 voturi)    
      esti pe aproape (Luni, 7 decembrie 2009, 6:07)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui romi

      Masurarea este o stiinta ! Deci ezista mai multe esplicatii(nb Garcea):
      -sondaj statistic, precum renumitele "exit poll"
      -numarare ad-hoc, preluind datele prin telefon/SMS
      -numarare paralela(pe baza copiilor proceselor verbale de la sectiile de votare)
      -numarare oficiala(juridica)
      Precizia de masura creste in detrimentul intirzierii raporat la evolutia procesului(electoral).

      Alfel zis, membrii unui partid in sectia de votare obtin o copie a rezultatelor in acea sectie. Aceasta copie ajunge din cel mai departat colt al judetului in resedinta de judet, cu ajutotrul membrilor de partid responsabili cu transportul copiei PV . La sediul judetean se introduc datele de pe copiile rezultatelor votarii in PC, iar de aici nu e decit un pas mic pentru ca acestea sa ajunga online la Bucuresti. Toata chestia e daca partidul doreste sa anunte rezultatele acestei masuratori spre media, pentru a influienta eventual zonele de diaspora unde votarea inca nu e incheiata.
      Aici era ideea cum ca rezultatele sondajelor erau afisate inainte de terminarea votarii, sau imediat dupa (insa specificind vag la ora21 ca sint pentru ora 19 ), sau intirziind afisarea rezultatelor partiale ale numaratorii paralele . Pentru a descuraja diaspora sa mai voteze, si eventual cu ceva contestatii sa forteze cistigarea alegerlor . Aceste tehnici sint cele mai recente inventii in materie de fraudare a alegerilor(citat din d-nul Nica, surprins cu zimbetul pina la urechi, in minutul 3 dupa inchiderea urnelor la Timisoara).
      Astfel fraudarea de catre cei care transporta voturile de la sectia de votare spre predare la institutia juridica judeteaza BEJ, este diminuata mult utilizind sistemul de numarare paralela.
      Numararea oficiala: la BEJ daca PVurile cu rezultatele alegerilor in sectiile de votare sint ok(bat cheile de control) , datele intra in retea si merg atza la institutia juridica centrala BEC, de unde in final se consemneaza rezultatul votarii sub forma de hotarire judecatoreasca.
  • +11 (13 voturi)    
    daaaa (Luni, 7 decembrie 2009, 3:58)

    gigi [anonim]

    azi a invins romania
  • +7 (9 voturi)    
    anunt oficial (Luni, 7 decembrie 2009, 3:58)

    Tomis [utilizator]

    Daca Basescu a castigat atunci are de raportat niste chestii.

    1) Prin victoria inregistrata Basescu a salvat locurile de munca ale catorva romani, si anume - Gadea, Dumitrescu, Stan, Nistorescu, Badea, Ciutacu, etc. Acestia vor mai avea o paine de mancat si in urmatorii 5 ani.

    2) Geoana va trebui sa locuiasca in continuare cu soacra.

    3) Completati voi mai departe ca la ora asta nici nu mai vad bine...
    • +15 (15 voturi)    
      continuare :) (Luni, 7 decembrie 2009, 4:05)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      4. Nastase merge la proces
      5. Mazare pierde urmatoarele alegeri la Constanta
      6. Ilici are demonstratia palpabila a "ce rama a fost"
      7. Constantinescu e praf
      8. NOI RENASTEM DIN CENUSA SI REDESCOPERIM MANDRIA DE A FI ROMAN

      spuneti va rog in continuare...
        #showComment()
    • +9 (9 voturi)    
      RE: anunt oficial (Luni, 7 decembrie 2009, 4:14)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      4) Realitatea o sa treaca printr-un midlife crisis.
      5) In fiecare gradinita/scoala/liceu o sa existe doua portrete pe perete: unu cu Radu Morar si altu cu Dan Diaconescu.
      6) Tinerii PNL o sa-si dea seama ca Antonescu nu e tru.
      7) Nava Biruinta va fi deveni tezaur national.
      8) Vadim o sa se interneze in sfarsit la un azil.

      Multumim diaspora !!!
    • +8 (8 voturi)    
      ha! (Luni, 7 decembrie 2009, 4:17)

      dragu [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      diaspora voteaza unde GEOANA a fost in carti!
      deci GEONEL SUCKS!!!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Nu uita de noi, alegatorii tai (Luni, 7 decembrie 2009, 3:59)

    roxana-clara [anonim]

    Base, congrats! Fuse de infarct toata tarasenia asta cu alegerile! Ma bucur, da' daca acum nu ii termini pe talharii aia care-si fac averi de la stat si nu pui osu pt. tzara, sa stii ca iese cu taraboi! Ne datorezi mult celor din tzara si celor din afara Romaniei care te-au votat, in ciuda jurnalistilor,in ciuda presiunilor de tot felul (desi nu ne-ai dat toate motivele pt. asta, in primul mandat). Hai! Sus cu tzara!
  • +13 (13 voturi)    
    Inca... (Luni, 7 decembrie 2009, 4:05)

    ASI.MO [utilizator]

    ... aproximativ 5 ore si vom sti cu certitudine CINE este adevaratul castigator!
    Eu sper sa fie Base, stiu ca in Bayerul a votat Base, stiu si ca Parisul a votat Base, citesc de 13 ore pe net ca mai toata lumea voteaza Base. Si totusi, in rezultate chestia aia pesedista e aproape pe picior de egalitate cu NOI! Pai e clar ca alianta din tufis, adica oligarhii si carnatatrii nu sunt in stare sa ne fure asa cum si-au dorit.
    Sau inca nu le e clar ca DIASPORA este asul din maneca Basescului! Si ca NOI, "capsunarii" avem azi onoarea de a decide cine va deveni locatar la Cotroceni.
    Ne-am saturat sa fim alungati din casele noastre, ne-am saturat sa fim vanduti, ne-am saturat sa fim tradati cu fiecare firma vanduta, cu fiecare somer de ACASA.
    Vrem un Base puternic care sa tine in genunchi si sa mangaie pe crestet (n.r. cu levierul justitiei) toti oligarhii si oportunistii care au facut averi pe carca poporului!
    Hai Base! Hai USA si CANADA, mai aveti cateva ore ....
    • +5 (5 voturi)    
      PACAT (Luni, 7 decembrie 2009, 4:29)

      DRAGU [anonim] i-a raspuns lui ASI.MO

      CA NOI, TOTI ROMANII SPALATI PE CREIER SPUNEM CA E MAAAAAREEEE NORRROC CA VA AVEM PE VOI!!!!MERGETI INAINTE SI DOAMNE AJUTA!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    nu pot sa dorm (Luni, 7 decembrie 2009, 4:05)

    sosocata [anonim]

    Base!!! eu nu pot sa dorm cu toate ca am sevici maine...ma uit din 5 in 5 minute pe net si ma trezesc sa vad cum mai stai, sper sa fie adevarat si sa luptam in continuare pentru democratie!!!

    Victorie!!!
  • +11 (11 voturi)    
    esti bun (Luni, 7 decembrie 2009, 4:08)

    maria [anonim]

    sper sa nu irosesti capitalul de simpatie
    pe care il ai pe net si in diaspora!
    Felicitari D-LE BLAGA!
  • -6 (14 voturi)    
    va bucurati ca .. (Luni, 7 decembrie 2009, 4:08)

    cineva de undeva [anonim]

    imbe..pardon..ca romanii...daca cistiga marinarul o sa intrati intr un rahat cit voi de mare...ghiciti de ce ?...
    e adevarat ca nici cealalta varianta nu e mult mai buna...daca campania lui geoana a fost platita de "mogulii" din presa , cea a lui basescu de cine a fost finantata..poate il intrebati ..mai romani..
    • +7 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 7 decembrie 2009, 4:19)

      zet [anonim] i-a raspuns lui cineva de undeva

    • +8 (8 voturi)    
      Mai postacule (Luni, 7 decembrie 2009, 4:59)

      DGeorge [utilizator] i-a raspuns lui cineva de undeva

      Ce cauti matale pe net la ora asta sa ne strici noua bucuria victoriei? Tu nu intelegi ca ti-a expirat contractul de postac? Pe curand in 5 ani!
      Bravo Romania! Traiasca Diaspora!
  • +13 (13 voturi)    
    Ptr cei din Cali de nord (Luni, 7 decembrie 2009, 4:10)

    Cristi [anonim]

    Urnele inca sunt deschise la http://www.casaromana.org/ .Acu am venit de acolo,s-a votat la greu si toti sunt pentru Base!!!
    • +8 (8 voturi)    
      sarumana (Luni, 7 decembrie 2009, 4:33)

      sarumana romani [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Sarumana ROMANI,va multumesc pentru cel mai frumos cadou de Mos Nicolae,pe care l-am primit in viata mea.SARUMANA ROMANI
    • +7 (7 voturi)    
      MULTAM CRISTI (Luni, 7 decembrie 2009, 5:11)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      SA FII SANATOS
        #showComment()
  • -7 (9 voturi)    
    Vine Un Dezastru (Luni, 7 decembrie 2009, 4:14)

    vali [anonim]

    Eu nu am votat, pentru caniciunul nu merita votul romanilor, dar cum puteti sa va bucurati pt marinar? Ne asteapta un cosmar, si o viata si mai grea. Pe voi, ca eu plec oricum. Si nu e gluma, ca oricum plecam, deja am toate hartiile. Sa traiti bine cu el, ei cu ei, voi cu voi , fara ei:P
    • +2 (2 voturi)    
      Cosmar... (Luni, 7 decembrie 2009, 7:09)

      nel [anonim] i-a raspuns lui vali

      Cosmar si viata grea vine indiferent daca iese Base sau Geoana.
      Crezi ca daca iese Geoana scumpirile din ianuarie ne vor ocoli?
      Mai degraba unu cu 2 oua tari decat unul cu 4 moi...
    • 0 (0 voturi)    
      copile (Luni, 7 decembrie 2009, 23:18)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui vali

      si credeai ca te scoate din cosmarul asta Geoana cu Iliescu? Poate doar sa te adoarma de tot.
  • +9 (9 voturi)    
    Baieti, nu scoateti inca sampania (Luni, 7 decembrie 2009, 4:16)

    anticomunistu` [anonim]

    Va fi o lupta pana la ultimul vot si ultima picatura de cerneala. Asa ca mai bine ascutim toporul, just in case :-)
    Oricum, fac toti dusmanii pe ei acum, numara si ultimul vot de pe fundul urnei.
  • +8 (8 voturi)    
    Caaalifornia! (Luni, 7 decembrie 2009, 4:18)

    flying dutchman [anonim]

    It is high time to have a say!
  • +11 (11 voturi)    
    Traiasca Basescu! (Luni, 7 decembrie 2009, 4:19)

    Doar un cetatean [anonim]

    Diaspora a votat cu tine !! . Am batut 3 ore de drum pana la sectia de votare . Toti romani va simpatizeaza .
  • +10 (10 voturi)    
    romani din diaspora (Luni, 7 decembrie 2009, 4:20)

    cristi_an [utilizator]

    continuati sa votati..cat mai multi ..cat mai multe voturi..avem nevoie de fiecare vot in plus. avem nevoie de o victorie cat mai convingatoare pentru a evita contestatii din partea comunistilor. asta va fi miscarea lor..trebuie anihilata prin voturi multe.
    Hai Basescu! Hai Diaspora!
  • +12 (12 voturi)    
    basescu (Luni, 7 decembrie 2009, 4:20)

    sergiu caraman [anonim]

    Ne nastem din nou si Romania odata cu noi; Base foloseste acesti 5 ani mai bine.
  • +12 (12 voturi)    
    Geoana a inceput cu sampanie si o da pe votca (Luni, 7 decembrie 2009, 4:31)

    ciprian [anonim]

    Base, te iubim, esti cu cei buni. Ai condus cea mai mare nava din flota romana, ai salvat democratia si l-ai batut pe Nastase, ai mai salvat-o inca o data si ne-ai scapat de umbrele din spatele lui geoana, ce urmeaza acum?

    Ne esti dator celor care au citit si au inteles care e miza si au incercat sa ne vindecam aproapele de manipulare, altfel fara noi nu reuseai sa lupti cu 8 partide, 8 televiziuni, 2 trusturi de presa si 3 miliardari.

    Sper sa fie o lectie ca sa nu mai apara televiziuni si emisiuni gen sinteza zilei. Avem nevoie de un film al evenimentelor, al personajelor si manipularilor.
  • -6 (6 voturi)    
    de ce capunarii (Luni, 7 decembrie 2009, 4:34)

    non-capsunar [anonim]

    din ce cauza capunarii care sint in afara Ro si voteaza pe cel de la putere care e in tara?
    • +5 (5 voturi)    
      Precizare (Luni, 7 decembrie 2009, 5:21)

      ViKtor Capshuneanu [anonim] i-a raspuns lui non-capsunar

      Pentru ca asha vrea mushchii nostrii
    • 0 (0 voturi)    
      deoarece (Luni, 7 decembrie 2009, 23:20)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui non-capsunar

      sunt oameni care muncesc din greu si ii intereseaza cine are grija de copiii lor din tara.
  • +11 (11 voturi)    
    S-a zis cu prostanacul şi prostituatul de Crin (Luni, 7 decembrie 2009, 4:49)

    Gigel R2 [anonim]

    Nu am stat niciodată ca pe ace cum am stat acum. Îmi vine să plâng de fericire, nu pentru că a ieşit Băsescu ci pentru că mai avem totuşi dreptul la o speranţă. Mă bătea gândul serios să-mi abandonez mica afacere pe care am pornit-o şi să plec, asta mi-ar fi fost picătura care ar fi umplut paharul. Din fericire însă, am avut noroc. Nu mai am somn, dar sunt foarte liniştit şi sper că şi voi, cei de pe aici, să aveţi o noapte bună, atât cât a mai rămas din ea.

    Fraţi români, mai avem o şansă!
    • +4 (4 voturi)    
      Mult succes ! (Luni, 7 decembrie 2009, 6:05)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Gigel R2

      Sa dea Dumnezeu ca Romania sa fie asa cum iti doresti si ne dorim toti romanii: un mediu curat in care fiecare poate sa-si construiasca un viitor.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo base (Luni, 7 decembrie 2009, 4:52)

    valyyg [utilizator]

    Draga Base,
    Acum ca stim cu totii ca ai castigat, poate o sa iti dai seama ca romanii chiar vad o speranta in tine chiar daca in ultimi ani ai mai dat prin gropi. Nu ai dezamagi pe cei ce te-au votat si fa-i si pe ceilalti sa observe ca vrei sa faci ceva bun in tara asta (SPERAM).
    Felicitari
  • +10 (10 voturi)    
    Base a cistigat razboiul cu presa! (Luni, 7 decembrie 2009, 5:02)

    ionut i [anonim]

    Mai, voi realizati ca a facut-o si pe asta?

    de fapt, a facut mai multe:)

    este primul care a cistigat un razboi impotriva presei!

    este primul care iese p[resedinte de 2 ori consecutiv, fara pauza ca Iliescu:)
  • +7 (7 voturi)    
    Base a cistigat razboiul cu presa! (Luni, 7 decembrie 2009, 5:02)

    ionut i [anonim]

    Mai, voi realizati ca a facut-o si pe asta?

    de fapt, a facut mai multe:)

    este primul care a cistigat un razboi impotriva presei!

    este primul care iese p[resedinte de 2 ori consecutiv, fara pauza ca Iliescu:)
  • +11 (11 voturi)    
    Hai Base! (Luni, 7 decembrie 2009, 5:10)

    Eugen [anonim]

    Am votat la Toronto pe la orele 6pm si romanii votau inca cu spor. Sunt convins ca nu se obosesc pentru Geoana. Base va castiga lupta cu tagma jefuitorilor.
    Sus inima!
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo Base! Esti cel mai bun!! (Luni, 7 decembrie 2009, 5:17)

    muschetarul [anonim]

    Cu speranta ca mesajele trimise pe diverse site-uri de sustinatorii tai din prahova , au contribuit la mobilizarea celor care nu votasera pana la ora 17, te rugam ca in cei 5 ani care urmeaza, sa nu ne uiti pe noi cei care am investit incredere in tine, fara a fi inscrisi in PDL, asa cum am fost acuzati, in razboiul ce s-a desfasurat pe Internet, cu opozantii tai...
    Te rugam sa faci curatenie in Romania!!!! Oamenii au iesit la vot pentru ca s-au saturat de minciunile care ne-au fost servite fortat de "vandutii " din media...
    BRAVO SUPER-BASE!
  • +10 (10 voturi)    
    Faze tari la usa pazita a lui Hrebe (Luni, 7 decembrie 2009, 5:22)

    ionut i [anonim]

    cica jurnalistii stau in fata usii inchise dupa care se ascunde Hrebe cu rezultatele si ii trimit sms-uri: "Nenea Hrebe, va rugam noi sa iesiti, ca e tirziu si vrem sa ne odihnim si noi putin inainte de a merge la munca. stim ca dumneavoastra o sa va odihniti urmatorii 5 ani... sau 10... sau cit o da instanta":)))))

    Base, mare grija sa faci ce trebuie, frate, ca a fosta tare nashpa in ultimele 24 ore.. era sa fact infarct
    • +7 (7 voturi)    
      Si tu? (Luni, 7 decembrie 2009, 6:11)

      ASI.MO [utilizator] i-a raspuns lui ionut i

      Eu am bagat vin rosu, cafea si red bull ... Doar doar mai sare oboseala un pic! Noroc ca-s in concediu ... si jur ca dupa 24 de ore de nesomn voi gasi resurse sa sarbatoresc infrangerea lui ala, respectiv victoria basesciana!
  • +10 (10 voturi)    
    Multumim pentru vot romani de pretutindeni! (Luni, 7 decembrie 2009, 5:25)

    anauna [anonim]

    Nu pot dormi.... nu vreau sa dorm. Nu stiu daca pot sa cred ce se intampla. Pare ireal.... nu stiu daca cei din spatele lui Basescu realizeaza magnitudinea acestui esec.
    Vor cadea de la inaltime. S-au facut jocurile. Fara alianta+ fara presiuni+ unicameral BASESCU are jocurile in mana. NU ARE DREPTUL SA IERTE!
    • +1 (1 vot)    
      votul romanilor (Luni, 7 decembrie 2009, 9:43)

      lucretia [anonim] i-a raspuns lui anauna

      Nu dormiti romani , acum este timpul sa scapam TARA de comunisti, moguli.......... Tot Ardealul il sustine pe BASE. Doamne ajuta
  • -4 (4 voturi)    
    corect (Luni, 7 decembrie 2009, 5:28)

    alex [anonim]

    Citatul corect este: "Un fleac. M-au ciuruit."
    • +2 (2 voturi)    
      Hastalavista (Luni, 7 decembrie 2009, 6:12)

      cujo001 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Pa!
        #showComment()
    • 0 (0 voturi)    
      ascunde-te (Luni, 7 decembrie 2009, 23:24)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui alex

      `ca te faci de ras
  • +7 (7 voturi)    
    cool! (Luni, 7 decembrie 2009, 5:58)

    expatu [anonim]

    traiasca expatii! romanii de pe coasta de vest USA au votat BASE! ar fi super cool daca base ar invinge doar la cateva voturi... pentru prima oara in istorie am simtii cu adevarat ca voturile noastre au contat ;)

    in afara de-asta, urez PSDului un drum bun catre est! nu de alta dar se pare ca moldovenii tot timpu voteaza PSD... de ce dreaq nu stiu, ca tot la fel de prost le va merge oricum. jos socialiasmu, sus capitalismu! :P
  • +6 (6 voturi)    
    crinule,crinutule (Luni, 7 decembrie 2009, 5:58)

    eu-eu [anonim]

    CRINULE,CRINUTULE, ce mai faci , dragutule, esti o floare,esti un crin, esti parfumul cel mai fin? Sprachen-Sie Deutch?
  • +7 (7 voturi)    
    OAMENI BUNI!!! (Luni, 7 decembrie 2009, 6:06)

    cristi_an [utilizator]

    scarna de hrebe impreuna cu banda de comunisti incearca sa atace victoria!!! trebuie sa il sustinem pe basescu!!!!
    Romani din DIASPORA..fiti in continuare alaturi de noi!!!
    • +4 (4 voturi)    
      SUNTEM! (Luni, 7 decembrie 2009, 6:16)

      ASI.MO [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Nu te indoi de asta! Diaspora e alaturi de familiile de acasa, e alaturi de cei ce nu se lasa invinsi de comunism! Diaspora nu uita si nu iarta comunismul! Niciodata ... sangele celor care au murit in strainataturi pentru a face un trai mai bun celor de acasa ne striga din pamant, si din pamant miroase a libertate! Comunismul inseamna sa ingrosam randurile celor pierduti dincolo de granite, noi vrem ACASA! Si vrem un ACASA liber, curat fara moguli si oligarhi, fara miliardari de portelan. Vrem ROMANIA noastra, vrem sa fim ROMANI VERZI asa cum ne stie Europa, destepti si de 2000 de ani luptatori neinfranti. Pai de asta nu suntem nici pasalac turcesc si nici provincie ruseasca, pentru ca mereu am luptat.
      Romania, trezeste-te fericita! Comunismul e in coma... treziti-va si priviti-i moartea!
        #showComment()
    • +3 (3 voturi)    
      SUNTEM! (Luni, 7 decembrie 2009, 6:16)

      ASI.MO [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Nu te indoi de asta! Diaspora e alaturi de familiile de acasa, e alaturi de cei ce nu se lasa invinsi de comunism! Diaspora nu uita si nu iarta comunismul! Niciodata ... sangele celor care au murit in strainataturi pentru a face un trai mai bun celor de acasa ne striga din pamant, si din pamant miroase a libertate! Comunismul inseamna sa ingrosam randurile celor pierduti dincolo de granite, noi vrem ACASA! Si vrem un ACASA liber, curat fara moguli si oligarhi, fara miliardari de portelan. Vrem ROMANIA noastra, vrem sa fim ROMANI VERZI asa cum ne stie Europa, destepti si de 2000 de ani luptatori neinfranti. Pai de asta nu suntem nici pasalac turcesc si nici provincie ruseasca, pentru ca mereu am luptat.
      Romania, trezeste-te fericita! Comunismul e in coma... treziti-va si priviti-i moartea!
  • +5 (5 voturi)    
    curaj ROMANIA (Luni, 7 decembrie 2009, 6:17)

    sebastian [anonim]

    O presiune mare pe ultimii votanti; daca cei din tara (cei 40%) pe care i-a durut undeva de tara si tot ei se vaita ca le merge rau, au IGNORAT acest moment crucial si nu au mers la vot, se dovedeste ca nu intamplator, voturile celor de afara finalizeaza inceputul bun al celor din tara ce au avut DEMNITATEA DE ROMAN OPRIND mana paroasa lui Antonescu sa decapiteze Romania si sa sa-i tranteasca in cap SAPCA LU ILICI plina de transpiratie si jeg comunist.
    Inca o data iubita tara , din Londra,sa nu uitati ca probabil astfel am intepat balaurul, lupta va incepe de acum incolo.

    sa nu uitam ca noi ca si popor am inceput prin a pune acest inceput bun , iar Dumnezeu va implini restul;noi am facut ce am putut ca oameni,si cu toate piedicile primite, cand e vorba de popor, regulile nu le mai schimba televiziunile ci le pazeste Dumnezeu.

    Personal voi intanta proces TVR,( televiziune pe care fiind abia iesit din ciclul 1 de instructie am apara-o crezand ca apar o televiziune libera) pentru ca platesc abonament sa fiu Informat , nu drogat de campanii murdare si partinitoare.

    Poate jertfa colegilor mei de armata care au murit sub garduriel tvr nu a fost zadarnica;copii care si-au lasat parintii in lacrimi pe tot restul vietii, pusi carne de tocat dupa 4 luni de armata in fata elitei trupelor paramilitare romane cu soldati cu creiere spalate , DULAI DE CARE TREMURAU SI TRUPELE DE LA ANTITERO,adunati din orfelinate si invatati sa ucida in numele comunismului, alaturi de araboi ce "studiau" in bucuresti de 10 ani medicina si se antrenau 16 ore pe zi!

    Ma intreb de ce mai traieste ILIci; poate nici moartea nu-l mai vrea.
  • +3 (3 voturi)    
    MOS NICOLAE (Luni, 7 decembrie 2009, 6:42)

    ALL GAARF [anonim]

    Dupa cum stiti sfantul Nicolae-mos Nicolae este aparatorul nostru al marinarilor,oameni de toata
    isprava pot spune fara falsa modestie.Ne-a aparat in cele mai dificile momente,in furtuni si in situatii limita
    cand se puneau in cumpana viata-moartea.
    Si in aceasta incercare grea mosu a fost langa noi,
    a oferit Romaniei mai multa speranta in drumul greu spre modernizare.Sfinte Nicolae multumim.

    DOMNULE COMANDANT,ECHIPAJUL LA PAVILION
    VA DA ONORUL !
  • +4 (4 voturi)    
    Vreau o minune! (Luni, 7 decembrie 2009, 6:45)

    Speranta [anonim]

    Mare e Dumnezeu si slava lui ca poporul roman a aratat ce poate! Am crezut ca mi-am pierdut speranta in mai bine, am crezut ca patriotismul meu s-a evaporat pe campul de lupta, dar exact acum o saptamina(cind s-a validat referendumul), am realizat ca ceea ce e adinc fixat in inima ta, nu moare niciodata!Increderea ca poporul meu va alege drept si sanatos, a fost justificata.Doamne-ajuta-ne!
  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO BASE (Luni, 7 decembrie 2009, 7:52)

    florian cta [anonim]

    BRAVO BASE!!!
    N-AM DORMIT TOATA NOAPTEA!
  • +4 (4 voturi)    
    Hai Basescu! (Luni, 7 decembrie 2009, 8:12)

    Octav [anonim]

    Abia astept rezultatul oficial. Hai Base! Doamne-ajuta!
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari Romania! (Luni, 7 decembrie 2009, 8:23)

    Mucenic [anonim]

    Felicitari Dl Presedinte! Sa-ti dea Dumnezeu intelepciune si sa crape dusmanii!
    • +3 (3 voturi)    
      Romania Romanilor (Luni, 7 decembrie 2009, 8:30)

      Romania Romanilor [anonim] i-a raspuns lui Mucenic

      Oare este adevarat ?
      Astept cu nerabdare trecerea ceasurilor ca sa aflu ca pentru noi Romanii, iarasi a rasarit soarele pe strada noastra.
  • +1 (1 vot)    
    o parte din greselile campaniei lui geoana (Luni, 7 decembrie 2009, 8:42)

    S0B0 [anonim]

    de ce a pierdut prostanacul alegerile http://bit.ly/7mIDfY
  • +3 (3 voturi)    
    monstruoasa coalitie (Luni, 7 decembrie 2009, 9:22)

    Remus [anonim]

    in puscarie cu vintu,patriciu si tovarasul iliescu sa le tina de urit
  • +3 (3 voturi)    
    I-am ciuruit ! (Luni, 7 decembrie 2009, 9:23)

    Dumitru [anonim]

    Am castigat ! Presedintele este Traian Basescu !
    Mogulii, oligarhii si patronii verosi au toate motivele sa se teama , ii vom ciurui !
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 7 decembrie 2009, 9:33)

    Nexus [anonim]

    Imi pare bine ca aseara am iesit sa votez cu Basescu, mai ales dupa ce am vazut la unele televiziuni. Nu au cum sa ne invinga, traiasca Basescu presedinte!!!
  • +3 (3 voturi)    
    alegeri (Luni, 7 decembrie 2009, 9:37)

    Lucretia din Ardeal [anonim]

    Base, Ardealul este de partea ta. Familia mea a avut mult de suferit pe vremea comunistilor. Imi aduc aminte cum tatal meu a fost luat cu duba noaptea de catre comunisti . Jos comunistii.
    Base presedinte.
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Luni, 7 decembrie 2009, 9:43)

    liviu_ [utilizator]

    numaratoarea nu sa terminat cu deschide-ti ina sampania :P
    si mai terminati naiba cu comunistmul...
    basescu a fost la fel de comunist ca si geoana... what's the fucking difference???
    • +1 (1 vot)    
      nu e bine (Luni, 7 decembrie 2009, 14:59)

      Transilvan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Nu intelegi, nu Geoana e relevant, el e o chestie transparenta si fara substanta. Coalitia din spatele lui e mizerabila. Oameni putrezi care ar trebui scosi din tara sau inchisi. Un Parlament care a blocat fiecare incercare de reforma propusa si care a impus legi proaste convenabile doar lor, asta e in spatele lui Geoana.
      Basescu are PDL-ul care e si el cu coruptii lui dar, el nu e transparent, e un lider adevarat si singurul care a dat dovada ca are puterea si curajul sa se bata pentru tara. Si de lupta avem nevoie azi ca sa iesim la lumina, nu de liniste si comoditate.
  • +2 (2 voturi)    
    hola (Luni, 7 decembrie 2009, 9:51)

    damian [anonim]

    baiei daca vreti sa vedeti un infarct in direct urmariti antena 3 si celelalte televiziuni ale mogulilor. Va fript base fraierilor
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Base ! (Luni, 7 decembrie 2009, 9:53)

    Probase [anonim]

    Bravo Base ! Esti Tare !
    Du tara spre democratie fara comunisti si vei fi erou national.
    Fa justitia aia sa mearga, mama ei.
    Intr-adevar a fost cum ai spus tu : pe antena3 au aparut succesiv :
    Iliescu, Nastase si Hrebenciuc.
    Bravo Base !
    La Doljesti-Nea
  • +2 (2 voturi)    
    El Comandante Base (Luni, 7 decembrie 2009, 10:07)

    Cetateanu [anonim]

    Majoritatea a ales, FELICITARI BASE !!!!!

    Prostanacul a dat (iar) dovada de lipsa de inteligenta politica si infantilism. A topait, de parca era fii-su, pe un SONDAJ. Antonescu, alt infantil, facea deja guvernul ieri la sediul PNL. Johannis, si-a anulat biletul de Bucuresti, unde venea azi dimineata sa faca guvernu'.... O turma de infantili, in goana dupa jucarii... Bine le-ai tras-o Base, ai aratat ce-i mana pe ei si ce om politic esti tu.

    E momentul schimbarii... in PSD. Prostanacul si goagalu' sa se duca in strafundul deltei Dunarii, ca specii pe cale de disparatie, si sa lase locul unuia ca Diaconescu, Nastase sau Mitrea.

    Traiasca noul Presedinte, Basescu ! Multumim celor 51 % care i-au acordat increderea. Sa sarbatorim apoi la treaba.
  • +3 (3 voturi)    
    bravo, Base (Luni, 7 decembrie 2009, 10:47)

    invingatoru' [anonim]

    aseara, nu mai credeam ca te mai poti descurca cu adversarii... credeam ca te-au doborat....apoi m-am culcat... iar dimineata...SURPRIZA!!! ..a fost o MINUNE!!! desi majoritatea te-au votat...
    FELICITARI! si sa te tii de promisiuni...ca si acum 5 ani ai promis multe si n-ai fost prea serios..
  • -1 (1 vot)    
    sa va fie rusine.... (Luni, 7 decembrie 2009, 11:05)

    John [anonim]

    cand Traian Băsescu spune "Eu îngădui libertatea presei şi o să o îngădui şi în următorul mandat", impulsul meu este să fug, să evadez, să mă exilez din ţara asta.....Ce-l va împiedica, sub pretextul luptei cu mogulii, să îngrădească libertatea presei în versiunea revizuită a Constituţiei? Ce-l va împiedica să creeze o cenzură a blogurilor? Atunci cazuri ca al Sibillei, sancţionată şi persecutată din cauza celor scrise pe blogul ei personal, vor fi zeci, sute, mii. Apoi nu vor mai fi deloc, pentru că toată lumea va înţelege lecţia şi pe bloguri vom scrie numai despre starea vremii sau despre recoltele din Farmville. Poate nici măcar atît.
    ........sunteti niste incompetenti....niste saraci...asta sunteti...nu ati fost in stare sa realizati ceva cu viata voastra si ati hotarat sa il votati pe basescu ca na ..lupta cu moguli si cu ciocoii....citand pe cineva "saraciilor aveti iz de transpiratie"........
    • 0 (0 voturi)    
      sa ma pupi (Luni, 7 decembrie 2009, 23:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui John

      in fundul ala sarac al meu si cu miros de transpiratie.
  • -2 (2 voturi)    
    popor de tigani si inculti (Luni, 7 decembrie 2009, 12:24)

    adrian [anonim]

    De-a lungul istoriei am fost si din pacate am ramas un popor de ca.ca.ciosi. Unii romani s-au vandut pe un kg de zahar si ulei. Bravos natiune, ne meritam traiul. Sa traiti bine:)
    • +1 (1 vot)    
      verifica geografia putin (Luni, 7 decembrie 2009, 15:08)

      Ardelean [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Tarane, uita-te care judete au votat cu cine. Nord-Vestul a ales Basescu. Iar diaspora care cunoaste viata si respectul tarilor civilizate au ales la fel.
      Acum gandeste-te cine sunt inapoiatii si ce ai ales tu? Nereguli au fost de ambele parti, e drept, dar manipularea si dezinformarea au functionat doar asupra mintilor slabe , a oamenilor meniti sa-si uite istoria si sangele scurs pentru tara asta. Alesii tai inca incearca sa schimbe mersul lucurilor blocand formarea guvernului si prin asta posibilitatea de a indrepta tara. Chiar te indoiesti de intentiile lor ?
    • 0 (0 voturi)    
      depinde (Luni, 7 decembrie 2009, 15:35)

      fishbed [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Acu' , mai tarane , ca sa-l parafrazez pe cel ce ti-a raspuns inaintea mea , depinde ce intelegi prin cultura. Tu , Romane , stii cumva ca zaharul se masoara in kilograme dar uleiul in litri?
    • 0 (0 voturi)    
      cultule (Luni, 7 decembrie 2009, 23:27)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      vezi ca faina si zaharul de care vorbeai s-au dat in cea mai saraca zona a tarii, unde merge smecheria asta, adica in Moldova lui Iliescu. Inghite-ti cuvintele si mai ia ceva pe langa.
  • -1 (1 vot)    
    securistule-sef (Luni, 7 decembrie 2009, 14:51)

    molcom [anonim]

    nu, pe mine nu m-ai ciuruit !
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Luni, 7 decembrie 2009, 23:28)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui molcom

      tu esti ciuruit de la natura.
  • 0 (2 voturi)    
    prosti dar multi (Luni, 7 decembrie 2009, 15:08)

    just me [anonim]

    de parca aia care strigau cu atata patima au castigat ceva...ma refer la grupurile ambelor electorate. m-am saturat de atitudinea de stadion...hai ca la strigat suntem buni...mai slab cu munca. poate vine basescu sau geoana sa ne scoata din rahat . sa mai propuna niste idei, principii...degeaba, cat timp tara e defecta. ii injuram pe politicieni (meritand de altfel) dar poporul nu pune osul la treaba. am 18 ani si m-am hotarat....plec la facultate in strainatate (uk, usa, franta sau elvetia). doamne ajuta
    • +2 (2 voturi)    
      oho (Luni, 7 decembrie 2009, 15:30)

      fishbed [utilizator] i-a raspuns lui just me

      Inseamna ca iti da mana ma frate. Zici ca te duci la studii in U.K. , Franta sau U.S.A. de parca zici ca te-ai duce la colt dupa tigari. Inainte de a posta te-ai gandit ca poate e bine sa nu etalezi atata bunastare ( in mod ostentativ ) intr-o tara in care sunt sute de mii de copii care nu au aceasta posibilitate dar care poate ca sunt mult mai dotati ca tine. Dar , ce ma mai mir eu , e tara plina de pui de hrebenciugi care duhnesc a alcool si heroina dar carte....ioc'......provocati sila flacailor.
    • 0 (0 voturi)    
      pai fugi tare (Luni, 7 decembrie 2009, 23:30)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui just me

      ca inseamna ca are taica-tu bani sa te trimita in strainatate. Daca a iesit Base, s-ar putea ca tac-tu sa "intre", si adio bani de facultate.
  • +1 (1 vot)    
    daca cumva (Luni, 7 decembrie 2009, 15:24)

    fishbed [utilizator]

    Daca rezultatul alegerilor din turul 2 ar fi fost rasturnat de filmuletul acela imbecil ( lucru greu de demonstrat ) , ar fi insemnat ca suntem o masa de manevra mai facila decat minerii. Ne-am fi meritat soarta si bine ne facea FSN et. comp. daca puneam iar stanga la conducere.
  • 0 (0 voturi)    
    lasati generalizarile (Luni, 7 decembrie 2009, 17:03)

    Sab [anonim]

    Este cunoscut faptul ca intotdeauna Moldova, ca de-acolo sunt si eu, a votat cu PSD si ca mai tot timpul vestul a fost anticomunist. Asta e. Si acum daca te duci undeva la tara, mamaia tot cu taica ilici voteaza, ca asa e mentalitatea. Asta nu inseamna ca votul lor nu conteaza.
    Nu pot decat sa ma bucur ca fata de alti ani diferenta e mai mica si ca s-au mai trezit oamenii si de pe la noi cat de cat.
    Nu zic ca Basesscu va aduce marea si sarea asa cum a promis, dar intoarcerea la comunism nu poate fi acceptata. Eu am una am ramas perplexa atunci cand am vazut "monstruoasa" coalitie. Aveam impresia ca am o gandire liberala, eu zic ca o am dar nu la fel ca si PNL. Sa le fie rusine, ar trebui sa-si schimbe denumirea, ca nu o merita.
    Iar lui Base ii doresc sa puna osul la treaba ca sa merite votul nostru. Ar trebui sa-i dea de gandit diferenta atat de mica. Trebuie sa fie presedintele tuturor romanilor si a celor care l-au votat si mai ales acelora care nu l-au votat.
    Bafta si "succesuri"!
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri 2009 (Luni, 7 decembrie 2009, 18:32)

    daniel [anonim]

    Membri PD-L stateau linistiti aseara , stiau ca pentru" EI "procesul de votare continua si dupa ora 21.....parerea mea !
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Luni, 7 decembrie 2009, 23:32)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      asa e... dar in America. Cand era aici ora 21, acolo mai aveau 6 sau 7 ore de votat cu Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    DUMNEZEU (Marţi, 8 decembrie 2009, 7:37)

    VASILE [anonim]

    DUMNEZEU A SPUS NOAPTE BUNA COMUNISTILOR SPER PT TOTDEAUNA!!! MONTREAL
  • 0 (0 voturi)    
    In doua .......ore , ei stiau .....rezultatul ! (Miercuri, 9 decembrie 2009, 13:06)

    andrei [anonim]

    Nu a-m votat , cu nimeni....nici unul nu merita , credibilitate.....dar nu cred ,ca in doua ore.....poti analiza si numara ...milioane de voturi ! Daca ati fi fost la ...o sectie de votare si a-ti fi vazut cum ....este sistemul...imi pare rau sa spun asta....dar nu cred ...ca sunt reale.....totusi , ramane de vazut .