Rusia: Ratia de tigari a soldatilor, inlocuita cu bomboane

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2009, 16:54 Actualitate

Soldatii din armata rusa vor fi lipsiti in curand de ratia obisnuita de tutun. In schimb, acestia vor primi caramele, a anuntat joi viceministrul Apararii, Dmitri Boulgakov, citat de AFP.

"In noua ratie de hrana a soldatului nu vor mai fi tigari. Vom inceta sa cumparam tigari pentru fortele armate si le vom inlocui cu dulciuri si caramele", a declarat el.

Oficialul a precizat ca acest lucru nu inseamna ca militarii nu mai au voie sa fumeze, ci doar ca vor trebui sa-si cumpere singuri tigarile. "Bineinteles ca daca, de exemplu, un soldat vrea sa fumeze, nu vom putea sa ii interzicem acest lucru, dar va trebui sa-si cumpere tigarile din magazine", a continuat el.

"Daca vor sa fumeze, sa fumeze. Daca nu, sa manance caramele", a spus el.

Viceministrul apararii nu a precizat insa daca masura este luata din grija pentru sanatatea soldatilor sau pentru a face economii la buget. Guvernul rus se pregateste sa isi reduca puternic cheltuielile in 2010, pentru a face fata crizei.

Potrivit studiilor, circa 60% dintre barbati si pana la 30% dintre femeile din Rusia fumeaza.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

697 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    hm (Joi, 30 iulie 2009, 16:59)

    srpc [utilizator]

    soldat rus fara mahorca si votca? sa fim seriosi!
  • +3 (3 voturi)    
    nici armata rusa nu mai e ce-a fost (Joi, 30 iulie 2009, 17:04)

    FFF T [utilizator]

    in curand vor schimba si vodka pe suc de portocale
  • +2 (2 voturi)    
    bomboane (Joi, 30 iulie 2009, 17:18)

    hash [anonim]

    pai caramelele si bomboanele strica dintii. nu mai au de lucru dentistii rusi si au nevoie de pacienti ?!
  • +1 (3 voturi)    
    dincolo de gluma (Joi, 30 iulie 2009, 17:20)

    The Saker [utilizator]

    dincolo de glumele pe care le putem face pe tema asta, putem observa ca se ia acelasi gen de masuri ca si in armata americana, pt cine isi aduce aminte a fost o stire chiar pe hotnews acum vreo 2 saptamani; parca ar avea ambele armate acelasi stapan...hah? ciudat.
    • 0 (4 voturi)    
      Exact (Joi, 30 iulie 2009, 17:48)

      ratiu [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Inca o dovada in plus ca masonii stapanesc lumea.
      Luna asta masonii s-au gandit ca nu e bine ca soldatii sa fumeze. Intai s-au miscat masonii americani, si apoi i-au urmat masonii rusi.
      Dovada mai clara de atat nu poate sa existe...
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 30 iulie 2009, 18:10)

      fwfs [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Te prinzi repede. Sau stii cumva istorie?
  • +1 (1 vot)    
    ati uitat ceva! (Joi, 30 iulie 2009, 19:00)

    geo [anonim]

    dati-le bai sa manance vodka!
    ca ei cu asta traiesc!
    asta respira!
    daca vreti sa reduceti numarul de militari dati-le caramele, cat mai multe caramele!!!...
    si incepeti cu aia din transnistria si r.moldova
    lu' voronin puteti sa-i dati acadeaua mea!...
  • 0 (0 voturi)    
    Quiz test (Joi, 30 iulie 2009, 19:14)

    metallicus [anonim]

    Question: Ce pute cînd stã si cîntã cînd merge? (Fãrã ca în timpul mersului sã putã mai putzin).
    Answer: Armata Rosie!
  • 0 (0 voturi)    
    caramele (Joi, 30 iulie 2009, 21:28)

    manicatide [anonim]

    Scuze, daca sunt tipicar. Caramele se sug, nu se mananca.