Rusia: Ratia de tigari a soldatilor, inlocuita cu bomboane

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2009, 16:54 Actualitate

Soldatii din armata rusa vor fi lipsiti in curand de ratia obisnuita de tutun. In schimb, acestia vor primi caramele, a anuntat joi viceministrul Apararii, Dmitri Boulgakov, citat de AFP.

"In noua ratie de hrana a soldatului nu vor mai fi tigari. Vom inceta sa cumparam tigari pentru fortele armate si le vom inlocui cu dulciuri si caramele", a declarat el.

Oficialul a precizat ca acest lucru nu inseamna ca militarii nu mai au voie sa fumeze, ci doar ca vor trebui sa-si cumpere singuri tigarile. "Bineinteles ca daca, de exemplu, un soldat vrea sa fumeze, nu vom putea sa ii interzicem acest lucru, dar va trebui sa-si cumpere tigarile din magazine", a continuat el.

"Daca vor sa fumeze, sa fumeze. Daca nu, sa manance caramele", a spus el.

Viceministrul apararii nu a precizat insa daca masura este luata din grija pentru sanatatea soldatilor sau pentru a face economii la buget. Guvernul rus se pregateste sa isi reduca puternic cheltuielile in 2010, pentru a face fata crizei.

Potrivit studiilor, circa 60% dintre barbati si pana la 30% dintre femeile din Rusia fumeaza.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

694 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    hm (Joi, 30 iulie 2009, 16:59)

    srpc [utilizator]

    soldat rus fara mahorca si votca? sa fim seriosi!
  • +3 (3 voturi)    
    nici armata rusa nu mai e ce-a fost (Joi, 30 iulie 2009, 17:04)

    FFF T [utilizator]

    in curand vor schimba si vodka pe suc de portocale
  • +2 (2 voturi)    
    bomboane (Joi, 30 iulie 2009, 17:18)

    hash [anonim]

    pai caramelele si bomboanele strica dintii. nu mai au de lucru dentistii rusi si au nevoie de pacienti ?!
  • +1 (3 voturi)    
    dincolo de gluma (Joi, 30 iulie 2009, 17:20)

    The Saker [utilizator]

    dincolo de glumele pe care le putem face pe tema asta, putem observa ca se ia acelasi gen de masuri ca si in armata americana, pt cine isi aduce aminte a fost o stire chiar pe hotnews acum vreo 2 saptamani; parca ar avea ambele armate acelasi stapan...hah? ciudat.
    • 0 (4 voturi)    
      Exact (Joi, 30 iulie 2009, 17:48)

      ratiu [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Inca o dovada in plus ca masonii stapanesc lumea.
      Luna asta masonii s-au gandit ca nu e bine ca soldatii sa fumeze. Intai s-au miscat masonii americani, si apoi i-au urmat masonii rusi.
      Dovada mai clara de atat nu poate sa existe...
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 30 iulie 2009, 18:10)

      fwfs [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Te prinzi repede. Sau stii cumva istorie?
  • +1 (1 vot)    
    ati uitat ceva! (Joi, 30 iulie 2009, 19:00)

    geo [anonim]

    dati-le bai sa manance vodka!
    ca ei cu asta traiesc!
    asta respira!
    daca vreti sa reduceti numarul de militari dati-le caramele, cat mai multe caramele!!!...
    si incepeti cu aia din transnistria si r.moldova
    lu' voronin puteti sa-i dati acadeaua mea!...
  • 0 (0 voturi)    
    Quiz test (Joi, 30 iulie 2009, 19:14)

    metallicus [anonim]

    Question: Ce pute cînd stã si cîntã cînd merge? (Fãrã ca în timpul mersului sã putã mai putzin).
    Answer: Armata Rosie!
  • 0 (0 voturi)    
    caramele (Joi, 30 iulie 2009, 21:28)

    manicatide [anonim]

    Scuze, daca sunt tipicar. Caramele se sug, nu se mananca.