Videogalerie Zilele Bucurestiului

Bucurestenii au petrecut cu muzica medievala, piese de teatru, Bryan Adams, jocuri de lumini, artificii, blocaje in trafic si metrouri supraaglomerate

de Attila Biro     HotNews.ro
Duminică, 21 septembrie 2008, 13:24 Actualitate

La Palatul Voievodal Curtea Veche s-au jucat piese de teatru si s-a cantat muzica medievala. La cativa metri de Curtea Veche a fost amenajat targul buchinistilor, anticarilor si artistilor plastici. Aici unii dintre expozanti isi vindeau pozele de familie si cartile de munca, iar un tablou fara vreo valoare estetica costa mult peste 500 de lei.






Pe strada Smardan a fost amenajata o scena unde la amiaza se puteau audia celebrele piese ale lui Goran Bregovic interpretate de Fanfara de la 10 prajini. In piata Constitutiei, inainte de inceperea concertului Bryan Adams, micii sfaraiau pe gratare iar mirosul de mici patrundea pana in Palatul Parlamentului. Pe scena se perindau trupe de dansatori populari care erau imitati si de unii bucuresteni mai voiosi.



In parcul Izvor toata lumea astepta marele concert Bryan Adams. Intre timp Horia Brenciu, care isi aducea aminte inca de vremea cand era prezentator la Tip-Top Minitop sau RoBingo, interpreta hit-ul lunii, piesa "Septembrie luni". Bryan Adams a cantat si i-a incantat pe cei prezenti in parc desi unii care se aflau mai in spate s-au plans de sonorizare si de faptul ca interpretul nu stia cati ani serbeaza Bucurestiul. Dupa concert cerul capitalei a devenit panou de proiectie pentru un show laser cu foc, apa si artificii.




Prima zi a sarbatorii a fost inchisa cu proiectii pe Casa Poporului si focuri de artificii. Pentru cateva minute cerul a fost luminat de focurile de artificii lansate din Piata Constitutiei.




Strazile din jurul Palatului Parlamentului au fost inundate de bucurestenii care ori se intorceau acasa ori incercau sa gasesca un alt loc pentru a petrece. Traficul din Piata Unirii a fost blocat multe zeci de minute desi intersectiile erau supravegheate de agenti de politie. Nervii unor soferi au cedat si s-a ajuns la conflicte fizice. Asa cum s-a intamplat si in scena urmatoare.



Autobuzele si Metroul au avut ieri seara program prelungit. Statiile de Metrou au fost insa blocate de numarul mare de calatori. In statia de Metrou Unirii peronul era arhiplin, iar la intrare cozile se intindeau pe cativa zeci de metri.


























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4125 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cool (Duminică, 21 septembrie 2008, 13:45)

    Eu [anonim]

    Super video-reportaj :)
    La Universitate au fost niste spectacole audio-video de urban art foarte interesante, poate reusiti sa faceti rost de imagini si de acolo.
  • -2 (2 voturi)    
    He he he (Duminică, 21 septembrie 2008, 15:22)

    Claude [anonim]

    Mai lipsea bradul mileniului
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariul... (Duminică, 21 septembrie 2008, 16:02)

    emil [anonim]

    este cam ironic si negativ. De ce? Chiar daca a fost aglomeratia, e un lucru normal atunci cand sunt asemenea evenimente in oras.
  • 0 (0 voturi)    
    Parcă (Duminică, 21 septembrie 2008, 17:39)

    Paganel [anonim]

    ... spusesem că este corect spus/scris "Zilele Bucureştilor" şi am explicat şi de ce....
  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:24)

    ion [anonim]

    Cat costa si cine plateste????
    • -1 (1 vot)    
      Costa mult (Luni, 22 septembrie 2008, 8:11)

      bbe [anonim] i-a raspuns lui ion

      si TU platesti, fraiere!
  • 0 (0 voturi)    
    recuperarea unui trecut inexistent (Luni, 22 septembrie 2008, 9:11)

    Dumitru [anonim]

    In afara burgurilor germane si asezarilor unguresti din Transilvania, prin Tarile Romane nu au prea rasunat vreodata acorduri de muzica medievala, ci mai curand de fluieras de soc, mult zice cu foc...

    Acuma, sigur ca noua, romanilor, ne place muzica medievala. In fond si chinezilor le place Mos Craciun, iar japonezilor - Valentine's Day.

    Multe forme frumoase, fara fond.
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine lui oprescu !!! (Luni, 22 septembrie 2008, 10:05)

    Popescu [anonim]

    Deci ce a facut nemernicul pana acum :
    - shimbat palmieri 30 000 euro
    - concertul lui bryan adams - 500 000 euro!!!
    - toata petrecera : pe undeva pe la 7 mil euro !!!

    Pai asa primar esti tu ? cu banii astia faceai ceva util bucurestiului !!! Faceai un parc ...contruiau un bloc pt tineri...temrinai un pod ...etc.... petrecerea ? lasa petrecerile...caci apoi noi stam celelate 364 zile i ntrafic in poluare etc...nu ne permitem petreceri de astfel de amploare !
    • 0 (0 voturi)    
      Ai fost acolo, mai nea Costica ca sa comentezi ?? (Luni, 22 septembrie 2008, 11:57)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Popescu

      Comentariul tau e malitios, carcotas si partinic.
      A facut ceva util, faptul ca tu nu ai fost si nu te-ai bucurat de aceste evenimente e probleme ta, nu mai face propaganda ce prost e Oprescu si ce nu face.
      Eu am fost si pot spune ca m-am bucurat de fiecare euro care a fost cheltuit!
      • 0 (0 voturi)    
        itidoresc sa stai in continuare in suc propriu... (Luni, 22 septembrie 2008, 14:52)

        SIC [anonim] i-a raspuns lui Rali

        si in trafic...pana iti vine acru si incepi sa injuri. Dar, te rog, nu ne lua drept tampiti, ca nu noi suntem aia!
    • 0 (0 voturi)    
      Precizari (Luni, 22 septembrie 2008, 13:29)

      Vocea [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Mai asta care te crezi Justitiar, tu de ce ai facut pentru Bucuresti,ca cetatean al lui?Pun pariu ca esti dintre cei cu gura mare dar care arunca hartii si mucuri de tigara pe jos.Ba poate chiar si scuipi.Si-apoi, ca sa revenim la subiect,ti-a cerut tie Oprescu vreun leu pentru Serbarile care ti le-a oferit GTATIS? Pentru piesele de teatru la care ai putut merge fara sa scoti vreun ban din bucunar? Ma rog, poate nici nu te intereseaza cultura, poate la tine rasuna aprig manelele. Si pentru cultura ta generala - la care sigur esti deficitar - Zilele Bucurestiului n-au fost platite nici macar din bugetul primariei.Ci din sponsorizarile pe care numele si renumele de Sorin Oprescu le-au atras.Capisci?
      • 0 (0 voturi)    
        detalii (Luni, 22 septembrie 2008, 13:48)

        AttilaBiro-jurnalist HotNews.ro [utilizator] i-a raspuns lui Vocea

        @Vocea: multumim pentru precizari. Am vrea insa sa stim mai multe despre modul in care a fost organizat evenimentul Zilele Bucurestiului. Spui ca a fost platit din sponsorizari. Cred ca bucurestenii doresc sa stie cine le-a oferit acest eveniment. Cine sunt acesti sponsori? Asteptam raspunsul tau.
        • 0 (0 voturi)    
          sponsorii (Luni, 22 septembrie 2008, 14:04)

          cristina [anonim] i-a raspuns lui AttilaBiro-jurnalist HotNews.ro

          sponsorii sint: Romtelecom, Unicredit Ţiriac Bank, Carrefour, Petrom, Poşta Romană, Carpatina, Enel, Omniasig şi Apa Nova .
          Detalii se gasesc pe http://www.pmb.ro/ in sectiunea comunicate de presa. Destul de simplu, nu? Dar tu semnezi articolul, presupun ca te-ai documentat deja.
          • 0 (0 voturi)    
            @cristina (Luni, 22 septembrie 2008, 14:29)

            AttilaBiro-jurnalist HotNews.ro [utilizator] i-a raspuns lui cristina

            @Cristina multumesc pentru raspuns. Mai sus, cititorul Popescu sustine ca evenimentul a costat 7 milioane de euro. Poate ne spui tu daca cifra este corecta si cat din acesta suma a fost platita din sponsorizari?
  • +1 (1 vot)    
    Carcotasi (Luni, 22 septembrie 2008, 10:19)

    Alex [anonim]

    Comentariile voastre zic totul. Ca de obicei romanului nu-i convine nimic. Sunt primi la carcoteli si la strambat din nas. Am fost si eu sambata noapte si duminica la pranz la concerte. Mi s-a parut o idee mai mult decat buna. In jurul meu erau foarte multi straini care se perindau. Dupa voi, mai bine stam in casa. Sau ne ducem intr-un club si stam pana dimineata ascultand house. As vrea sa se repete cat mai des astfel de manifestari. Sambata noapte erau oameni de la 14-15 ani pana la 60-70 de ani. Ceea ce inseamna ca evenimentele au fost pentru toti. Si daca platim aceste evenimente, care este problema? Saracim? Cand vedem carnavalul din Rio sau evenimentele din Venetia sau cele din Berlin suntem invidiosi si ne plangem ca la noi nu se face nimic. Si cand se face incepem sa comentam negativ. Romanul tot roman. Nu merita nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      Cata dreptate ai... (Luni, 22 septembrie 2008, 11:52)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Carcotasi si comentatori de pe margina, astia suntem. Ne dam cu parerea despre ceva fara sa fi fost acolo. Asa ,,, ca sa nu tacem.
      A fost super si sper ca anul viitor la 550 de ani sa fie si mai frumos.
    • 0 (0 voturi)    
      sarbatoare (Luni, 22 septembrie 2008, 11:59)

      Gabriela [anonim] i-a raspuns lui Alex

      As vrea sa scriu si eu si fara a ma considera in grupul carcotasilor. Am citi, am auzit, am vazut multume de reportaze despre Zilele Bucurestilor si mi-am zis in sfarsit ceva interesant in orasul asta unde nu ne mai pasa de nimeni si nimic. In sfarsit ne pasa de istorie, cultura, petrecere de bun gust. Acestea fiind spouse si analizate ieri putin dupa pranz am iesit la promenada cu ocazia zilelor Bucurestilor. Si unde sa te opresti decat in centrul vechi, loc expolatat la maxim de alte orase care nici macar nu se vor occidentale (Praga, Dubrovnik, Split, Budapesta etc.). Si aici m-a lovit realitatea, bucuria si tristetea deodata. Am vazut o multime de straini plimbandu-se pe stardutele prost pavata acum 2 ani si sapate ulterior de diversi, pe care acum se ridica un praf invernal. Am vazut trasuri impodobite cu care oamenii se puteau plimba, dar am vazut mizeria facuta de cai pe care oamenii iesiti cu mic cu mare cu copil, catel trebuiau sa o ocoleasca. Am vazut muncitori care se chinuiau cu greu sa dezlipeasca un covor rosu lipit pe caldaramul din fata BNR-ului (probabil pt deschiderea oficiala). Am vazut un targ de mestesugari sau ma rog ce se voia de mestesugari unde nu aveai ce sa vezi sa nu mai vorbit de cumparat ceva. Am vazut si m-am minunat iar Curtea veche dar fara niciun afis, istoric, pliant pus undeva nici macar sa il poti cumpara. Am vazut o piata cu o scena unde se cantau cantece vrute populare, dar cu manelisti. Din toate acestea rasarea frumos, imaginea tinerilor imbracati in costume de epoca, dar mai ales a unui batran imbracat cu un extraordinar costum si semanand izbitor cu Chearlie Chaplin. Am plecat cu un gust amar. Elanul meu de duminica, de bucurestean mandru de sarbatoarea lui s-a stin in lumina a ceea ce eu am perceput ca o petrecere de mahala. Si nu pot sa nu ma intreb ce legatura are Bryan Adams cu Bucurestiul, si oare acei oameni organizatori, project manageri pt acest eveniment se plimba si ei pe la alte manifestari similare in lume?
  • 0 (0 voturi)    
    Concert de elicopter & Bryan Adams (Luni, 22 septembrie 2008, 14:39)

    Petru Moldovan [anonim]

    Concertul ala a fost o porcarie: 1. Sonorizarea a fost foarte slaba (cam cat la Ciolpani la intalnirea moto unde au fost sub o mie de spectatori); 2. Niste magari de la o televiziune au stat mai tot timpul deasupra parcului cu un harb de elicopter care se auzea mai tare decat basistul trupei; 3. Logistica a fost sub toata critica - niste cozi enorme la bere si nu a existat nici o toneta care sa vanda de exemplu doar apa ca sa nu trebuiasca sa stai la coada dupa aia care iau bere la pahar. Eu pur si simplu am plecat acasa dupa jumatate ora ca muream de sete si oricum nu auzeam mai nimic. Mai bine faceau un concert Bryan Adams calumea pe bani decat porcaria asta pe gratis (sanchi!).
  • 0 (0 voturi)    
    care Bucuresti? (Luni, 22 septembrie 2008, 16:51)

    tod [anonim]

    Vad ca nimeni nu pune accentul pe ceea ce mie unul mi-a placut cel mai mult: Filmuletul cu dobitocii care se cearta in trafic si care arata Bucurestiul cu adevarat, cel nou, nu cel vechi.
    Pe aceasta cale as vrea sa multumesc tuturor celor inplicati in acest eveniment pentru ca au reusit sa ofere un pic de culoare acestei zile care ai reprezinta. Ba chiar, tinand cont de raportul de claxoane pe cap de masina in trafic, ar trebui facuta o zi a Bucurestiului in care toata ziua sta in mijlocul intersectiei, claxoneaza, se injura si se ia la bataie.

    Revenind la subiect eu zic ca orice manifestare care ajuta la aducerea Bucurestiului mai aproape de ce a fost, inclusiv prin sensibilizarea opiniei publice la problemele cu care se confrunta, spre exemplu, centrul istoric, este bine venita.