Efectul romanilor care isi fac cumparaturile in Bulgaria: La Ruse se construiesc sapte mall-uri

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2008, 15:28 Actualitate

Bulgari au inceput constructia mall-urilor pentru romani
Foto: Hotnews
In orasul de granita Ruse, investitorii israelieni si bulgari au demarat lucrarile de constructie pentru sapte mall-uri. Reprezentantii investitorilor sustin ca mall-urile sunt destinate celor 2 milioane de romani care trec podul Giurgiu-Ruse in fiecare an. Romanii au devenit clientii magazinelor bulgaresti datorita preturilor, care ajung sa fie cu 40% mai mici decat in Romania.

  • Doua dintre complexele comerciale, aflate in constructie, sunt amplsate la cateva zeci de metri de podul care face legatura intre Romania si Bulgaria.
  • Romanii au “colonizat” si localurile din Ruse. Pensiunea Paradis este cunoscuta ca locul de intalnire a romanilor care isi fac cumparaturile in magazinele bulgaresti.

In orasul Ruse se construiesc in acest moment sapte mall-uri. Potrivit agentilor imobiliari bulgari, aceste complexe comerciale sunt construite datorita romanilor care isi fac cumparaturile in Bulgaria. Trei dintre cele sapte mall-uri vor fi construite in apropierea granitei langa podul peste Dunare, care este si cea mai utilizata cale de acces spre Bulgaria.

“In acest moment nu exista nici un mall in Ruse, dar deja au inceput constructia pentru trei dintre cele sapte care vor fi ridicate in urmatorii ani. Doua complexe comerciale sunt plasate exact langa podul peste Dunare”, a declarat pentru HotNews.ro Aleksandar Yordanov, reprezentantul companiei Makler LTD din Ruse.

Aleksandar spune ca investitorii, in mare parte companii israeliene, au preferat sa construiasca mall-urile la Ruse datorita consumatorilor romani. “Se stie ca mii de romani vin lunar la Ruse pentru cumparaturi. In Metro, daca mergi in weekend, nu mai auzi vorbindu-se in bulgareste, toata lumea vorbeste romaneste. Acesta este si unul dintre motivele pentru care se construiesc asa de multe mall-uri”, mai spune  Aleksandar Yordanov.

Un alt motiv pentru care investitorii au ales sa construiasca la Ruse sunt si preturile terenurilor. "Cel mai scum teren din Ruse nu depaseste 150 de euro pe metru patrat. In medie ternurile din jurul orasului se vand cu 20-40 de euro metrul patrat", a mai declarat Aleksandar.

Israelienii investesc 85 de milioane de euro pentru a atrage clientii romani

Unul dintre cele sapte mall-uri, Mall Ruse, va fi construit la mai putin de 50 de metri de podul de la Ruse-Giurgiu. Potrivit portalului Afaceri Romano-Bulgare, Mall Ruse inseamna o investitie de 85 de milioane de euro.

Investitorii israelieni sustin ca au decis sa investeasca in mall-ul de langa Dunare datorita numarului mare de clienti romani care isi fac cumparaturile in zona de granita. “Ne bazam atat pe clientii din Romania, cat si pe clientii din Ruse si orasele invecinate” a declarat Petar Dudolenski, unul dintre directorii proiectului imobiliar, citat de portalul Afaceri Romano-Bulgare.

Proiectul imobiliar apartine investitorilor israelieni “Ocif Group“ si “Cinema City“ si companiei de investitii RESB (Real Estate Services Bulgaria). Potrivit investitorilor, constructia mall-ului va fi terminata in 2010, iar suprafata destinata spatiilor comerciale este de 35.000 de metri patrati.

Paradis, localul romanilor de la Ruse

Apetenta romanilor pentru cumparaturile din complexele comerciale din Bulgaria a dus la dezvoltatarea si altor afaceri, precum pensiunile. Vasili Simionov este proprietarul unei pensiuni aflate pe una din colinele de langa Ruse.

“Dupa ce merg la cumparaturi in Ruse, multi romani se opresc la mine. Am deja multi clienti romani care vin regulat la fiecare sfarsit de saptamana”, spune Vasili. Pensiunea Paradis este cunoscuta in Ruse drept localul unde se intalnesc romanii.

Postul national din Bulgaria a realizat aici un reportaj in care ii prezenta pe romanii veniti la cumparaturi in Ruse. “Multi romani din Bucuresti sau Giurgiu organizeaza petreceri sau nunti aici. Spun ca se simt bine si ca preturile sunt mai bune”, mai spune proprietarul pensiunii.

De ce merg romanii sa cumpere de la bulgari?

In 2007, peste 2 milioane de romani au trecut granita in Bulgaria. Potrivit Capital.ro jumatate dintre cei intrat in Bulgaria pentru a face cumparaturi. Potrivit publicatiilor de specialitate, preturile la bunurile de larg consum - in special alimente - au fost cu 40% mai mici in magazinele bulgaresti.

Singurul dezavantaj este taxa de pod. Pentru o excursie la Metro in Ruse, la costurile de transport se adauga si taxa de pod, care este de 62 lei dus-intors. Aceste costuri sunt amortizate de diferentele majore de pret.

Ce gasesti la Ruse

Localitatea Ruse este amplasata la granita cu Romania si se afla la 76 de kilometri de Bucuresti si la 300 de kilometri de Sofia.
  • Populatia orasului este estimata la 175 000 de locuitori
  • In Ruse, municipalitatea a construit un parc industrial cu o suprafata de 60 de hectare
  • Cei mai importanti angajatori din Ruse sunt santierul naval, compania de armament Dunarit si compania Orgachim, detinuta de Policolor Romania.
  • In Ruse exista patru hoteluri si 10 moteluri





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

10122 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Mi se pare corect (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:24)

    cristiano [anonim]

    Bulgarii au ceafa groasa dar macar au obrazul subtire nu ca negustorii romani cu adaos 100% minim.
  • -10 (10 voturi)    
    Ceva e putred in articol! (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:27)

    constanteanu [anonim]

    Pai de ce nu fac mall-urile in Romania?Mai fac citiva zeci de metri! Ce este mai ieftin in Bulgaria?Si cam ce aduc romanii din Bulgaria? Ciocolata,ciorapi,etc etc.Pentru asta trebuie mall-uri.Articolul este tipic al mass mediei din Romania.Vor sa spuna ca viata e mai ieftina in Bulgaria? Si vor ca pe litoralul nostru sa fie preturi ca in Bulgaria? acest articol explica,atunci,clar,ca la noi nu o sa fie niciodata preturile din Bulgaria.Nu are cum.Daca era invers s-ar fi facut mall -urile direct la Giurgiu.Vine Mahomed la munte,nu invers.Ceva e neclar in articol!
    • +3 (3 voturi)    
      .... (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:51)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui constanteanu

      ...pai daca preturile terenurilor, si pretul constructiei, e tot cu 40 mai mic, de ce sa treaca granita in romania?
  • -5 (5 voturi)    
    articol in totalitate nedocumentat (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:28)

    mcc [anonim]

    un exemplu de articol nedocumentat:
    - preturile nu mai sunt de multa vreme cu 40% mai mici
    - exista mai mult de 4 hoteluri dintre care unul de 4* www.danubeplaza.com
    - cel putin 4 au 3*
    - taxa de pod s-a modificat
    - la "cateva zeci de metri de pod" e fosta zona industriala... o paragina

    ...si cu siguranta 7 mall-uri la o populatie de 175.000 de locuitori... nu suporta comentarii

    Probabil ca autorul nu s-a obosit sa se deplaseze 60 km.
  • +4 (4 voturi)    
    Varna (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:31)

    Mihai Radu [anonim]

    Ruse este un oras asemenator cu Giurgiu.
    Nu e ceva fantastic.

    Cand romanii vor invada Varna atunci sa vezi ce o sa fie ! Langa Varna ai tot ce se poate pentru o vacanta de vis: NISPURILE DE AUR, ALBENA, BALCIK
  • +8 (8 voturi)    
    bravo lor (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:34)

    alex [anonim]

    bravo lor ca se pricep sa aiba preturi mai mici ca sa-si atraga cumparatorii, nu ca la noi unde cu cat se vinde mai bine un lucru cu atat o sa-i creasca pretul. Ca sa nu mai zic de perioadele de varf dinaintea sarbatorilor.
    • +4 (4 voturi)    
      Excelenta ideea ! (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:51)

      cumparatorul maniac [anonim] i-a raspuns lui alex

      Tocmai voiam sa plec in weekend la Metro la Bulgari sa-mi cumpar niste articole pentru vacanta, pentru ca sunt mult mai ieftine decit la Metro Bucuresti (oricare din ele).
      Acuma daca se face si Mall, ne-am scos vericule'. Hai Bulgaria !
      Sper sa nu afle prea multa lume, ca dupa aia stau 5 ani sa trec podul ala nenorocit...
  • -15 (15 voturi)    
    pt Mihai RAdu- niciodata nu o sa invadeze Varna ro (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:48)

    constanteanu [anonim]

    Poate locul de unde esti tu?Se vede ca esti o saracie daca la Albena ,pentru tine,este vacanta de vis.Scumpule ,constanteni nu sint curve,stau acaca.Oricum noi,constanteni,avem vacanta de vis la doi pasi.Tu,in schimb esti vreo saracie ,care vrei litoralul nostru de pomana ca sa vi si tu.Sic! Decit 100 de saraci ca tine cu 10 euro in buzunara mai bine 10 de turisti cu 100 de euro in buzunar.Decit sa vad pe plaja la Mamaia calici ca tine,mai bine sa fie inchisa Mamaia,eventual sa ramina pentru constanteni!Drum bun ,coclitule la jegurile de bulgari! De fapt,MARS!
    • +7 (9 voturi)    
      Constantenii.... (Miercuri, 23 iulie 2008, 17:21)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Nu vreau sa-l apar pe Mihai Radu. Nu am motiv. Litoralul bulgaresc e o copie a litoralului romanesc. In Albena preturile sunt mai mici decat in Mamaia, cu siguranta; dar Albena e un fel de Eforie nu o "Mamaie"

      Constanteanu' pe unde scrie isi etaleaza "gramatica". Nu ma refer doar la personajul de mai sus. Vorbesc la modul general, exceptand o mica parte (careia imi cer scuze). Chiar nu va opreste constiinta sa scrieti atat de ne-romaneste?

      Tin sa-ti aduc aminte ca in Romania moneda nationala este leul nu euro. Daca lenea te indeamna sa astepti aia 10 turisti cu cate 100 de euro in buzunar sa ti-i ofere tie pentru cazare in sufrageria ta, iti doresc asteptare placuta.

      Daca ti se pare ca te-au invadat "saraciile" iti sugerez sa-ti cauti o alta resedinta, ferita de "saracii cu 10 euro in buzunar". Tine minte ca si Constanta e un oras al Romaniei. Drept urmare orice roman (si nu numai) are dreptul legal de a calatori,a vizita si chiar de a se muta in orasul tau drag fie ca-ti place asta fie ca nu.

      Chiar ma bucur ca unul ca tine trebuie sa "sufere"!

      Sac!

      Semnat: Tot un constantean
    • +6 (6 voturi)    
      Miroase a faliment... (Miercuri, 23 iulie 2008, 17:38)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui constanteanu

      Mister constanteanu: in curand vei falimenta, nu mai tine! Stii si tu asta, dar ti-e greu sa accepti si improsti venin pe forum! De ciuda. ;-)
    • +8 (8 voturi)    
      Din Timisoara (Miercuri, 23 iulie 2008, 18:00)

      daniela1 [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Daca asa considerati pe ceilalti locuitori ai acestei tari din alte judete 'saraci' afla ca vom pleca in alte tari unde nesimtirea nu este asa de mare. Adio constantene, vezi ca mai exista si tari gen Austria, Ungaria, Elvetia unde iti poti petrece decent concediul fara sa fii jignit ca ai numai 10 EUR in buzunar. Greu este sa traiesti printre ai tai.
    • 0 (6 voturi)    
      Hai pa, hai pa! (Miercuri, 23 iulie 2008, 18:36)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Tataie, declara independenta Dobrogei, si lasa-ne in pace. O sa primiti si domeniu de internet, .db (de la Dobrogea sau de la dobitoc, depinde cum vrei).
    • 0 (0 voturi)    
      Cu voi... (Joi, 24 iulie 2008, 17:12)

      ciupi 2 [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Pai d'aia a iesit Mazare iar primar...
      Cu asa votanti...
  • -3 (3 voturi)    
    Ntz! (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:50)

    Robert [anonim]

    1. Chiar sunt curios ce articol e mai ieftin cu 40% decat in Romania. Daca stie cineva sa spuna.

    2. Sofia e fix la 317 km de Ruse - nu 200.

    3. Sa fie ei sanatosi si sa astepte cumparatorii romani in cele 7 mall-uri :))
    • +2 (2 voturi)    
      Confuzie (Miercuri, 23 iulie 2008, 20:59)

      Escu [anonim] i-a raspuns lui Robert

      Varna e la 200 km de Ruse iar drumul e bun si foarte liber.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e confuzie... (Joi, 24 iulie 2008, 10:10)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui Escu

        Eu ziceam de Sofia, nu de Varna.
        Intr-adevar drumurile sunt parca mai bune si mai putin aglomerate. Macar ei s-au gandit sa construiasca drumurile importante pe langa localitati (cat de cat).

        La noi toate localitatile sunt insirate pe drumuri ca margelele pe ata :))
  • -1 (3 voturi)    
    Bulgaria (Miercuri, 23 iulie 2008, 17:23)

    Daniel [anonim]

    Preturile din Bulgaria sunt cu maxim 10% mai mici decat in Romania, mai platesti si taxa de pod si benzina si bulvigneta.Deci ai cheltuieli de aproape 1 milion de lei.Probabil ca la cumparaturi de 20-30 de milioane e rentabil Metro Ruse
  • -1 (3 voturi)    
    Nejustificat (Miercuri, 23 iulie 2008, 17:28)

    Bia [anonim]

    Am fost recent la Ruse la shopping si am fost profund dezamagita de oferta si de raportul pret/calitate.
  • -8 (8 voturi)    
    pt robert,daniela si alti ardeleni (Miercuri, 23 iulie 2008, 19:49)

    constanteanu [anonim]

    Da?v-ati simtit?ce chestie! Constanta nu v-a da faliment cind vor ardeleni.Cum nu da nici un oras port la mare.Sigur sa te nasti in ghetouri gen Arad sau Timisoara e greu.E greu sa traiesti si dupa.De aceea cei mai multi capsunari sint din banato ardeal.Cei mai putini din Bucuresti si Dobrogea.Asta e realitatea,cruda pentru cei doi si alti ca ei.Cit privesti gramatica,ce sa le spun celor din banat care pocesc romana in ultimul hal.Poate leul este moneda voastra,eu folosesc de ani de zile euro.Asa ma platesc patroni olandezi! Lei sa primiti voi! Cit priveste sufragearia mea,ar dori-o multi calici dar nu e pentru voi.Voi sa stati in gara! Cel mai bine in gara din catunele voatre,in caz ca aveti! In rest.Numai de bine! Va rog stati acasa.Nu ne spurcati orasul!
    • +2 (4 voturi)    
      re: (Miercuri, 23 iulie 2008, 20:26)

      boogeyman [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      nu te umfla asa de tare, fiule, exista riscul sa-ti plesneasca ceva :)
      da' sa stii ca esti misto tare, nu alta.. Constanta nu va da faliment - normal, ce, e firma?
      Alta ar fi cu Timisoara ghetou - sper ca nu vorbesti serios, da' orasu ala e mai occidental decit scumpul tau port (nu, nu sint timisorean...)
      si nu te mai bate in piept cu litoralul tau drag, gen mamaia - chiar nu se merita, sa stii.. iesi si tu oleak din tara, oriunde vrea muschiul tau, si, daca mai ai vreun neuron intreg, o sa-ti sai seama ce spun...
      a, si sa nu te superi daca nu vreau sa dau 100 E pe sufrageria aia a ta - prefer sa dau mai mult, in alta parte, si pentru alte conditii...
      si, ca sa nu uit, las-o mai moale cu euroiii tai greu munciti la patronul tau olandez... nu esti singurul in tara asta platit in euro, da' moneda nationala tot leul este.. asa ca, legal, in tara asta platile tot in lei le faci (sa nu-mi spui ca-ti platesti abonamentul la internet, sau cartela la telefon, ce ai tu acolo, in euro, ca nu te cred :))
    • +1 (3 voturi)    
      constanteni jegosi.... (Joi, 24 iulie 2008, 10:57)

      pt. constanteanu [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Constantene, s-o umflat ranza in tine ? Sa stii si tu ca ardelenii si banatenii de mult nu mai vin in jegul ala de statiune, eu cel putin de peste 10 ani ma duc prin alte tari si sa fii sigur ca asta voi face si de acuma incolo, nu ma intereseaza jegul ala se litoral si jegosii de constanteni. Hai sictir !
    • +2 (2 voturi)    
      multumesc! (Joi, 24 iulie 2008, 14:05)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      De multa vreme ma tot intrebam de ce nu e in stare litoralul romanesc sa-si revina. De vreo 8 ani imi tot fac concediile hai-hui prin lume dar, macar intr-un weeek-end, mai incerc si varianta romaneasca. De fiecare data imi vine sa vomit. Si mereu ma tot intrebam de ce la noi nu merg lucrurile simple si de bun-simt din alte parti. Iti multumesc pentru ca, prin cele doua mesaje ale tale, mi-ai dat in sfarsit un raspuns. Amice, mi-e mila de tine. Incearca sa-ti iei din euroii aia un "A-seii" cu clima bizonica. Poate o sa te simti mai bine. Si-o sa te dea si pe Net!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Pt. toti din toate zonele patriei (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:01)

    Mitica [anonim]

    Iubiti concetateni, realitatea e cruda.... oriunde in tara, micii patroni vor sa se imbogateasca rapid. Preturile sunt mari pentru orice produse si serviciile de 0,02 bani.
    Cat despre Constanta in afara de faptul ca dupa 1878 a devenit port era un oras amarat cu 50 de case si cu o populatie non-romaneasca, fara industrie, dupa anexare a devenit un oras important ( a nu se compara cu orasele din Vest ) .
    Litoralul romanesc nu uimeste decat prin preturile mari, serviciile proaste , manele si umflati.
    Referitor la prietenii bulgari 1) cumparaturile de la ei nu renteaza dacat pentru en-gros-isti , preturile sunt asemanatoare cu cele de la noi la produsele de calitate de "firma:" dar au preturile mai mici decat la produsele lor bulgaresti ( cine are tupeul sa cumpere ) .
    Ideea este ca daca litoralul romanesc mai continua asa o sa se falimenteze cu siguranta ( se practica masiv turismul de week-end, majoritatea stau 1 noapte sambata spre duminica iar in cursul saptamanii mai nimeni) Eu daca vreau sa stau 2 nopti la mare ma duc la bulgari ( servicii mult mai bune, si preturi mai mici).
    Acum o sa plec in vacanta , in Croatia si nu la noi pentru ca la 3*** in Croatia stau 6 nopti , am vedere la mare si 2 mese pe zi + bauturi si asta doar cu 360 Eur ( 2 persoane) .
    Si turistii straini tot ietin cauta , toata lumea doreste un pret mai mic doar aia de pe litoralul romanesc nu inteleg acest aspect . Daca vrei fitze la 200-300 eur / noapte ( Mamaia) poti sa te duci in Bali Mauritius, Seychells , Venezuela - garantez frumusetea locurilor si serviciilor .
    Mitica
    • +2 (2 voturi)    
      e adevarat cu croatia (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:27)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      si eu o sa merg in vacanta in croatia, 7 nopti la pula, in istria ... o sa inchiriem un apt cu 2a camere si vom sta acolo 4 persoane ... 40 euro pe noapte plus ceva taxe de sejur, cam un euro pe zi de pers ... deci ar iesi 11 euro de pers pe zi ! bine, fara masa inclusa ... oricum, 77 euro 7 nopti ... mi se pare super bine ! si ai ce vedea acolo ...

      daca am starnit curiozitatea cuiva ...

      http://www.histrica.com/istria/blue/private-accommodation.html

      ciao !
    • +3 (3 voturi)    
      Bali Mauritius, Seychells , Venezuela (Joi, 24 iulie 2008, 9:33)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      mda...se poate merge in Bali Mauritius, Seychells , Venezuela si alte locuri ca astea dar problema este ca acolo nu te cunoaste nimeni si nu poti sa te dai mare cu acareturile pe care le ai. Pe litoral insa asta e ideea- sa te afisezi cu cat mai mult aur in cluburi cat mai scumpe si sa te comporti ca un nesimtit fata de cei care poate nu au cat pretinzi tu ca ai dar sunt de mii de ori mai civilizati...
    • 0 (0 voturi)    
      Sejur croatia (Joi, 24 iulie 2008, 11:47)

      mdlupu [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Unde ai gasit cazare si demipensiune pt 2 pers cu 360 eur? si mai ales cand?

      Multu!
  • +2 (2 voturi)    
    Toti constantenii mananc in Varna (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:15)

    Litoralul romanesc e in FALIMENT total [anonim]

    Foarte adevarat ce ati spus aici:

    Litoralul romanesc nu uimeste decat prin preturile mari, serviciile proaste , manele si umflati.

    Ideea este ca daca litoralul romanesc mai continua asa o sa se falimenteze cu siguranta ( se practica masiv turismul de week-end, majoritatea stau 1 noapte sambata spre duminica iar in cursul saptamanii mai nimeni) Eu daca vreau sa stau 2 nopti la mare ma duc la bulgari ( servicii mult mai bune, si preturi mai mici).


    Ca sa nu mai spunem si de preturile la apartamente noi... 600 euro / mp pe litoralul bulgar, 3.500 euro/mp pe cel romanesc :)))))))
  • +3 (3 voturi)    
    Banii nostri (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:42)

    Escu [anonim]

    Multumesc de Constanta si Mamaia. Chiar nu ma mai intereseaza! Prefer Corfu, Creta unde platesc mai putin si simt cu adevarat ca sunt tratat ca un turist. Constanta si Varna sunt cam la aceeasi distanta. Prefer Varna pentru ca drumul e foarte liber.Iar in ceea ce priveste cumparaturile la Ruse, chiar si unele produse romanesti sunt mai ieftine.
  • -7 (7 voturi)    
    pt frustrati :))))))))))))))) (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:45)

    constanteanu [anonim]

    ///! Da! Este adevarat ca ati vrea ca litoralul sa dea faliment.Insa el nu da,si mai mult aduce bani la bugetul tarii ca dupa sa aveti voi canalizare si curent in catune! In Croatia merg si eu sau crede-ti ca voi ati descoperit-o.?Asa sintem noi ,cei citeva mii de constanteni care lucram cu firme straine de shipping,sintem platiti in euro.Dar nu culegem capsuni si avem salarii in mii.De euro.Anul acesta vor fi cam 2 000 000 de turisti.pe litoral Va supara ca nu sinteti printre ei.?Mai munciti si dupa...Dar nu veniti totusi.Nu ma umflu in pene.Voi sinteti cu ochi injectati si nu vedeti decit pomana.In Croatia veti da dublu decit vi s-a spus.Am fost si noi.Oare in satele voastre la un hotel de 3 stele- daca exista - cit este o camera?500 000 ?Nu cred! Asa ca ,atunci cind la voi va fi 500 000,all inclusive,etc etc ,atunci sa cereti pe litoral aceleasi preturi.Bulgaria,Croatia,Grecia,Turcia exista de zeci de ani,dar voi sinteti calici,ofticosi si prosti.Constanta era un sat ,mic,neinsemant in 1878.Si New-York-ul era acum 200 de ani al fel de neinsemnat....Ce era Atena acum 2000 de ani.Si acum a cam ramas in urma....Deci?Care-i problema?Va spun eu,invidia ca tot tarani iobagi ati ramas cu tot cu evul mediu al vostru in care ati ramas inca!
  • -2 (6 voturi)    
    pt boogeymann ... (Miercuri, 23 iulie 2008, 21:54)

    constanteanu [anonim]

    Misto nick!de ardelean cu greieri in talpa!Ce spui? Timisoara occidentala?Am trecut prin ea.De drumuri asfaltate nu prea au auzit.Sint pline de petice! Seara la ora 8 nu mai e nimeni pe strazi.Noroc cu studenti ca mai anima orasul! In rest! la ce e occidental?Nu inteleg! Sau ai fixatie a la banat cu "fruncea".daca vreau sa vad "mica viena",scoasa tot de ei,oricum arata ca dupa razboi,ma duc direct la Viena.E mult mai ieftin si vad intr-adevar un oras occidental.
    • +3 (3 voturi)    
      re: (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:27)

      boogeyman [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Mai baiete, t-am mai spus.. nu te mai infierbinta atita, ca plesnesti (nu c-ar fi pacat, dupa cum te exprimi :))
      Hai s-o luam incet.. mai intii, cred ca ai o fixatie impotriva ardelenilor, da' nu m-ai nimerit; nu-s dintre ei...
      A doua - nu te mai sparge atita cu plata ta in euro; e a n-spea oara cind aud... crezi ca esti singurul roman care face chestia asta? stai calm, si mai numara...
      A 3-a - drumurile din Timisoara sint proaste... ok; la mine in oras sint si mai nasoale.. ei si? uite capitala ce drumuri are, si e capitala, totusi... ce, la tine sint mai bune?
      2 mil de turisti pe litoral? suna foarte frumos.. bravo lor; eu sint fericit de-a dreptul ca nu ma numar printre ei, si nici n-am sa ma numar in viitorul apropiat...
      Nu vreau sa te dezamagesc, da' nu cred ca in croatia o sa plateasca cineva dublu decit li s-a spus; nu includem cheltuielile personale aici, care tin de buzunarul fiecaruia.. si daca tie ti s-a intimplat asa, te-as sfatui ca, data viitoare cind pleci in vacanta, sa ai grija ce alegi, in loc sa debitezi diverse pe forumuri...
      Mi-a placut ideea ta - ce era atena acu' 2000 de ani? ia deschide matale o carte de istorie; cred ca ai sa fii surprins :)
      Care-i legatura intre hotelul de 3 stele din satul meu si hotelul de pe litoral? noi n-avem litoral in sat, da' la hotel avem servicii incomparabil mai bune, si la preturi mult mai mici...
      Din ce spui, inteleg ca daca Bulgaria, Turcia si Grecia n-ar exista de zeci de ani, noi n-am fi prosti si ofticosi.. fir-ar ei ai naibii de greci si turci... :))
      Partea cu evul mediu mi-a placut... chiar esti tare, mestere; ar trebui sa iti faci un show de comedie pe undeva, la vreo televiziune (daca iti da voie seniorul tau Mazare, sau ce rang o fi avind - baron, cumva? :))
      A, si de final, o corectura - Viena nu este mai ieftina decit Timisoara, ci doar raportul pret/calitate e mult mai bun...
      Scuze ca nu le-am luat in ordinea in care le-ai scris tu, da' sint mai dezordonat din fire...
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru constanteanu (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:22)

    Mitica [anonim]

    Draga constantene, preafericitule, analogia pe care o faci cu New York si Atena e prosteasca. Ideea era ca dupa 1878 Constanta a crescut ca importanta , fiind principalul port al Romaniei, practic a fost scoasa din anonimatul otoman in care era de peste 500 ani. Tu probail ca esti dintre urmasii d taranilor iobagi, prosti si cu ochii injectati care au fugit de saracia din regat sau Ardeal. Faptul ca lucrezi la o firma de shipping si esti platit in euro nu de deosebeste cu nimic de capsunari , tarani si alti oameni ai muncii ( tot un parlit de angajat esti, care azi castigi in euro maine ai somajul in lei ) .
    Te rog sa nu compari satul din care sunt eu cu satul din care esti tu, la noi in sat nu avem accesc la mare si nu putem castiga in euro sa nu putem lucra la firme de shipping.
    Ideea ca toate lumea cauta preturi avantajoase ( nu neaparat ca sunt saraci) , daca tu vrei ce este mai scump te invit in satul meu sa iti cheltui nenorocitii de euro si ai sa vezi ca nu o sa iti placa sa platesti mai scump in satul meu pt ca in satul tau ai vazut ( ai auzit ca era mai ieftin) .
    Referitor la Croatia, Grecia, Turcia etc, aici au preturi pentru toata lumea ( pentru shipinguini si pentru capsunari sa intelegi si tu acuma) .
    Ideea este ca daca mananci la o crasma in tarile enumerate mai sus nu iti pare rau ca platesti si lasi si bacsis pt ca : oamenii sunt foarte amabili, iti aduc ceva din partea casei ( oricum este inclus in nota de plata ) spre deosebire de carciumile de la tine din judetul licurici al tarii unde totul este calculat la gramaj , portiile sunt mici chelnarii sunt igonoranti, nepoliticosi, si taroi .
    Referitor la cazarea din tarile enumerate mai sus orice euro ii merita : de exemplu in Bulgaria la 3*** am platit in plin sezon 15 Eur/noapte la tine in judet trece de 60 de euro si conditiile nu sunt similare ( personalul fara chef nepoliticos , te descurci cu parcarea ca hotelul nu te obliga sa iti cumperi masina e problema
  • +2 (2 voturi)    
    mici precizari (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:25)

    Constanteanu2 [anonim]

    Si eu sunt din Ct, si imi pare rau sa vad asemenea
    flame-uri intre aceiasi locuitori ai RO.
    Cateva mici precizari se impun:

    1.CT dupa B este al doilea oras al RO care contribuie la bugetul de stat prin nivelul taxelor
    platite de firme si cetateni.

    2.Sunt de acord ca litoralul nostru mai are de invatat
    de la vecini in materie de turism , dar lucrurile au inceput sa se miste si la noi (mai incet cei drept)

    3.Este greu sa compari RO care are un tarm nu prea mare cu tari precum Grecia sau Croatia (poate
    cu Bulgaria, dar am fost si eu acolo si nu m-a impresionat in mod deosebit- au cateva puncte bune dar si multe slabe)

    4.Sunt pentru mers la bulgari atat timp cat acest
    fapt va genera o concurenta benefica pt consumator

    5.Restul nu mai injurati CT pt ca este ceva mai mult
    de o idee peste multe alte orase din vestul tarii.

    La revedere!
    • +1 (1 vot)    
      re: (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:36)

      boogeyman [anonim] i-a raspuns lui Constanteanu2

      Ca peste tot, un om nu reprezinta o comunitate, ceea ce se vede clar si de la tine :)

      1. Nu stiam asa ceva; ar fi util un link...

      2. Cind o sa termine de invatat, m afac si eu client fidel la un hotel din Mamaia, pina atunci pas... si aici nu e vorba de constanteni, ci de afaceristii de pe litoral...

      3. Nu e vorba detarm, ci de mentalitatea oamenilor implicati in povestea asta cu turismul

      4. Eu nu :) am o fixatie cu grecia, da' asta-i treab apersonala :)

      5. Eu n-am injurat pe nimeni, si n-am nimic cu constantenii, ci doar cu cei care dau dovada de o inteligenta dusa la extrem :))

      Numai bine...
      • 0 (0 voturi)    
        litoral (Joi, 24 iulie 2008, 17:05)

        cicio [anonim] i-a raspuns lui boogeyman

        bai nene de la mare! o sa mai mergem la Lit,oral Ro, cand o sa-l da-ti afara pe tiganul infractor de Mazare,care pune taxe la greu in Mamaia , sa-si cumpere el proprietati prin jungla amazoniana.Adevarul ca arata si se comporta ca un salbatec din Amazonia. Patrati-l sanatos!
    • -1 (1 vot)    
      raspuns (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:50)

      caspunaru [anonim] i-a raspuns lui Constanteanu2

      Constantene, ma bucur ca in sfarsit ai reusit sa scrii si tu un mesaj, in care sa nu-i jignesti pe alti participanti la aceasta discutie. Chiar e primul tau mesaj in care nu folosesti cuvinte precum "taran" pe post de invectiva. Vezi ca totusi se poate? Te felicit, keep going ;-) poate in felul asta, peste multi, multi ani, o sa ajungem si noi, constantenii, sa-i facem pe altii sa creada ca aveam macar un strop de educatie si de civilizatie in noi, nu asa ca toparlanii aia de timisoreni sau de ardeleni, carora se pare ca le iese bine chestia asta de cateva decenii bune.
    • -1 (1 vot)    
      al doilea? (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:55)

      capsunarul [anonim] i-a raspuns lui Constanteanu2

      Ultimele statistici zic altceva, poate n-ar strica sa te mai documentezi putin inainte de a scrie:

      TOP 10 orase:
      1. Bucuresti - 1,94 milioane locuitori;
      2. Timisoara - 312,4 mii locuitori;
      3. Cluj - 309,3 mii locuitori;
      4. Iasi - 306,6 mii locuitori;
      5. Constanta - 303,7 mii locuitori; ...
      Sursa: Ziarul financiar / 10 iulie 2008

      Vad bine? Cine e pe locul 5?
      • +1 (1 vot)    
        Citeste bine! (Joi, 24 iulie 2008, 13:20)

        Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui capsunarul

        Uite ce scrie constanteanu 2:
        "1.CT dupa B este al doilea oras al RO care contribuie la bugetul de stat prin nivelul taxelor platite de firme si cetateni."

        E vorba de nivelul taxelor si impozitelor platite catre buget nu de nivelul populatiei!

        Pe locul 3 e Cluj ca nivel al taxelor.
        Iar Iasi e chiar sub judetul Prahova - unde Ploiesti are o populatie sub 300000 locuitori!

        Asa ca inainte de a acuza pe cineva ca nu se documenteaza, citeste tu atent mesajul si documenteaza-te!
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Joi, 24 iulie 2008, 16:50)

          caspunarul [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

          scuze, am uitat cat suntem de prostI noi, capsunarii, dar ia uite ce zice aici:

          2008 PIB/ locuitor Regiunea de vest: 6,417 euro
          2008 PIB/ locuitor Regiunea de sud-est: 4,768 euro

          SALARIUL MEDIU / 2008:
          Regiunea de vest: 1.028 RON
          Regiunea de de sud-est: 956 RON

          SURSA> Ziarul financiar

          Pe de alta parte, nu pot sa uit un articol din Cotidianul ... cam, vechi, dar relevant: http://www.cotidianul.ro/cit_producem_si_cit_cistigam_topul_judetelor-26441. html
  • +3 (3 voturi)    
    200.000 (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:28)

    Mitica [anonim]

    Bucurati-va ca in week-end mai vin inca 200.000 de turisti ! Si ignorati perioada de luni-vineri ! Umfalti preturile cat mai mult sa castigati bani acum cat se mai poate.
    La o crasma amarata din 2 Mai o amarata de apa minerala de 2 L ( pret recomanda 1,9 lei ) la astia era 12 lei .............cum sa mai vii la noi la mare. Toata lumea are 12 lei dar nici macar la cel mai scump hotel nu poate o amarata de apa minerala sa coste 4 Euro.............
    Cum sa mai vii la noi la mare ???
    • +1 (1 vot)    
      De ce platesti? (Miercuri, 23 iulie 2008, 22:50)

      constanteanul2 [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      In ct la un restaurant bun, Marco Polo ,o apa 0.5
      este 5 ron sau 6 ron , scuza-ma dar esti un
      consumator tipic care ii pasa sau nu de bani?
    • +2 (2 voturi)    
      e in aer :) (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:54)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

      Pe avion o sticla de 0,33 de apa e 2 euro. Se pare ca turismul romanesc e in aer.... Cum e privelistea din 2 mai?
  • -3 (3 voturi)    
    Stiu ca dupa Carpati limba romana e o raritate. (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:00)

    constanteanu [anonim]

    Stiu ca limba romana e grea pentru tarani.Revin.La voi in sate cit e este o camera la un hotel de 3 stele?Este 15 euro ca in Bulgaria?Este in TM,AR sau BV 15 euro?NUUUUU! Atunci nu va fi nici in Constanta.Acei ospatari nepoliticosi sint tot din ardeal sau aiurea veniti -anul acesta au venit chiar din Bulgaria.Sau credeti ca ,constanteni stau 9 luni si asteapata sa vina saraciile la mare?90% din angajatii de pe litoral sint din tara.(0% din hotelurile de pe litoral le au frati Micula de la Oradea,Sif Transilvania,Nicolae de le Brasov si Unita Timisoara.Constanta nu traieste din turism.Din 6 miliarde PIB pe 2008 doar 1 miliard este din Turism.Asa ca va rog,stingeti lumina ca e tirziu in satele voastre.Eu ma pregatesc sa merg in Mamaia.Voi asteptati saptamina aia-NUMAI- cind mergeti ca slugile in concediu in Croatia sau Bulgaria sau Turcia.Spania Franta Italia nu sint de voi!
    • +2 (2 voturi)    
      penibil si penibili (Joi, 24 iulie 2008, 3:53)

      the bucuresti [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      am fost in iunie pe litoral, mamaia si neptun. aveam de gand sa-mi petrec concediul de vara la noi pe litoral, ma bucur ca am verificat inainte sa-mi iau teapa - mamaia este penibila la ora actuala, si-i plina de penibili.. asa ca am schimbat macazul - mi-am rezervat si am platit 3 saptamani in bulgaria si in croatia. hai pa si la revedere..
  • 0 (2 voturi)    
    litoralul e ca o capusa (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:02)

    ela [anonim]

    Daca ajung in Constanta, eu evit orice contact vizual si auditiv cu bastinasii.....sau imi stric vacanta! :))
  • -2 (2 voturi)    
    Ben (Miercuri, 23 iulie 2008, 23:30)

    Ben [anonim]

    Pt constantenii, 1 si 2:

    Tocmai am revenit din Constanta la Cluj. Mi-a facut placere sa revad orasul vacantelor din copilarie. Aproape integral pe cele de vara mi le petreceam acolo, la rude. Printre altele, am pus gazdelor aceeasi intrebare rostita acum 4 ani, dupa locale: de ce l-ati votat tot pe... el? (Am chestionat mai multe persoane) Si am primit acelasi clar raspuns de acum 4 ani: pai cum de ce?! la sarbatori ne da ulei, zahar, cozonaci gratis; (si ceva cu mijloacele de transport in comun la pensionari); acum, nu zicem ca nu fura si el ceva, dar ceilalti primari de ce nu dadeau?

    Acuma imaginati-vi-l pe primarul Clujului (sau Timisoarei, Sibiului etc.) ca ar veni in campania electorala cu aceeasi oferta. Pur si simplu ar rade oamenii de el.
    Dar de, voi sunteti platiti in euro, si cozonacii e pe lei...

    Inca ceva: Mamaia e frumoasa, si va fi si mai si; dar daca nu-si faceau bucurestenii autostrada intr-acolo nu mai vedeati voi preturile alea...
    • -1 (3 voturi)    
      Mi-e mie jena ca ai vb tu! (Joi, 24 iulie 2008, 2:21)

      constanteanu [anonim] i-a raspuns lui Ben

      Imi aduc aminte de Funar! Erati orasul cel mai de kk prin faptul ca votati un agramat,xenofob si ologofren timp de 8 ani! Si cit a fost el primarul tuturor clujenilor ,Clujul era neica nimeni,si ,acum DEODATA este cel mai "atractiv" oras.Mi-e scirba de orasele care devin atractive datorita politicului.Asa cum a fost si Timisoatra pina de curind.Nu mai e acum Timisoara aproape de vest pentru Nokia?Cum asa?Asa ca lasati-ne cu lecti de votare! Mai faceti un Caritas ca deja ati saracit! Furati-va caciula de iobagi si stati pe fundul vostru.Nu-i asa ca va e dor de grofi! Ei va pindesc!
      • 0 (0 voturi)    
        cine vorbea de agramat (Joi, 24 iulie 2008, 12:03)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

        ti-am citit toate posturile..nu comentez logica dar nu da tu cu piatra in agramati.
    • 0 (2 voturi)    
      pentru Ben (Joi, 24 iulie 2008, 10:06)

      UNU [anonim] i-a raspuns lui Ben

      "daca nu-si faceau bucurestenii autostrada" pai nu ti`e rusine ma ? ce bucurestenii au facut autostrada ? sau toti platim pentru ea ? ai fost si ai lucrat tu la ea ?! se trezesc toti ursii sa vb prostii, mai trezitiva, si la restul nici nu mai comentez ca mancati numai surprize, sa nu zic altceva, si in legatura cu mazare... e adevarat ca da cozonaci, dar intrebati si voi oameni cu scoala, ca a facut toate strazile ! iluminatul, si cate si mai cate, + ca a pus la punct mamaia, ca fura e treaba lui, hot neprins e negustor cinstit
      • 0 (0 voturi)    
        pentru UNU (Joi, 24 iulie 2008, 18:49)

        autobuzunarul [anonim] i-a raspuns lui UNU

        Da, tin minte ca acu vreun an, un mazare a rezolvat chestiunea cu autobuzele din Constanta. A luat din bani publici niste masini turcesti sau asa ceva, care nu erau supraevaluate, ci pretul exagerat acoperea efectele speciale: masinile astea aveau in dotare si efecte speciale, adica din cand in cand mai luau foc singure in trafic. Necazul ca faza asta era de uncica folosinta. Dar e ok, ct-eanu are salar in euroi si isi permite autobuze de unica folosinta. Cool, nu-i asa? Cred ca asa a rezolvat si chestia cu iluminatul :-) Apoi a dat cozonaci la oameni. Hai c-ta !
  • +1 (1 vot)    
    Catre prefericitul constanteanu (Joi, 24 iulie 2008, 0:04)

    Mitica [anonim]

    Preafericite, iti comparam mirificul spatiu mioritic cu tari relativ apropiate ca nivel , nu cu Spania ( in care a fost investit mult in turism ) si cu Franta, despre Italia in unele locuri vezi similitudini cu taramul mioritic . Comparatia a plecat de la Bulgaria .
    In concluzie, nu se merita sa megci in CT la mare doar daca vrei sa iti bati joc de tine!
    Probabil ca esti sarac daca te pregatesti sa mergi la Mamaia e moca taxa de statiune pentru shipinguini ca tine deci dute ! ( vezi ca la bulgari platesti vinieta , salubrizare etc )
    Nu inteleg ce dracu ai tu cu ardelenii, si nu mai ridica Constanta aia ca e un oras trist ca multe altele din patria noastra cu gropi/ blocuri gri- fara centru ca tu probabil iti place la centru ( animata 3 luni pe an)
    Esti fericit ca au venit anul asta 6.000 de tractoristi norvegieni , vezi cati au venit in Bulgaria si tragi tu concluziile.
    Sa multumesti intregii patrii cu veniturile orasului port pentru ca firmele care trimit si aduc marfa sunt din tara nu doar din Constanta .
    Ce industrie aveti voi in CT ? Daca Ct nu ar fi port la M. Neagra probabil ar fi o Medigia.
    • +1 (1 vot)    
      pt Mitica Amice! Esti i..diot! (Joi, 24 iulie 2008, 2:16)

      constanteanu [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      industrie? FI atent.Santierul Naval Constanta si Mangalia.Un singur vapor ,ca si costuri si plus valoare face zeci de milioane de euro.UNUL SINGUR.Se fac zeci pe an! Petromidia?Lafarge Medgidia?Centrala Nucleara Cernavoda!Nu iti spun de societati mai mici lideri de piata ARGUS,DOBROGEA SA,Oil Terminal,etc.nu iti mai spun ca judetul Constanta are cele mai multe firme infiintate.Se poate verifica!In rest 9 luni Constanta este un oras de 350 000 de locuitori.Ce crezi ca fac ei iarna ?Dorm?sau crezi ca 350 000 de banateni in cele 9 luni cind sint studenti ies din casa?Ei sint obisnuiti cu somnul,este un remediu banatean pentru foame.ii intelegem.Noi continuam distractia si toamna,iarna si primavara.Sintem obisnuiti din cele 3 luni de vara!
  • +2 (2 voturi)    
    clarificari (Joi, 24 iulie 2008, 1:35)

    Constanteanu2 [anonim]

    1.Constanteanu nu este acelasi tip care posteaza
    ca si Constanteanu2:) - se observa diferenta

    2.Capsunare ce imi dai tu ca statistica este evidenta
    populatiei :) , mai repet odata ca nivel de bani trimisi
    la bugetul central CT este pe locul 2 dupa B vezi
    mfinante.ro

    3.Eu nu l-am votat pe mazare si nici o persoana care
    este cat de cat informata nu a facut acest lucru,problema este cu cealalta parte populatiei si citez din al nostru preaiubit conducator: ''pe mine m-au votat babele''

    4.Personal imi place Grecia f mult in special Creta
    (pt cunoscatori Chania, Elafonissi etc..)

    5.Ca nivel de afaceristi de Constanta ai fi surprins
    cat de multe afaceri sunt detinute in Mamaia de
    persoane din B -Bamboo, Rex ca sa dau doar 2 exemple din cele mai cunoscute pt tot boboru:)

    6.Stimata Ela sunt surprins ca ai ajuns la un asemenea rafinament pt a evita orice contact...
    cu bastinasii din care faci si tu parte..

    7.Cat despre mentalitatea din celor din Ct , take a break, am avut echipa de dulgheri din Maramures(Borsa) ca sa imi faca acoperisul la casa , si dupa 2 zile imi vindeau materiale din curte....Asa ca uitati-va
    putin si la voi in curte.
    • 0 (0 voturi)    
      lui Constanteanu 2, respectele mele (Joi, 24 iulie 2008, 19:04)

      capsunar [anonim] i-a raspuns lui Constanteanu2

      1. da, chiar se vede. Si pe bune ca ma bucur ca este asa. Chit ca ar fi fost bine daca si Constanteanu 1 ar fi fost capabil sa vorbeasca normal.

      2. Statisticile joaca feste uneori. Poate ne dai totusi un link mai precis, nu doar mrfinante.ro Altfel, un calcul simplu ar arata ca la un nr. de locuitori mai mare si la un salariul mediu mai mare, logic ar fi ca banii trimis la bugetul central sa fie mai multi din directia cealalta. Sigur ca mai intra in calcul si investitiile, insa nici astea nu sunt neglijabile in vest. Tocmai am citit ca acolo sunt localitati medii unde somajul este zero. Nu stiu cum sta treaba la Medgidia sau la Navodari, insa tocmai am citi ca la Sanicolau Mare s-a deschis un supermagazin (la vreo 20 km de granita cu Ungaria), care deserveste angajatii a doua multinationale care au operatori in oraselul ala de care mai ieri nici nu stiam ca exista pe harta si care au angajat aproape tot ce misca in zona. Scuze pentru ignoranta.

      3. Nu am nici o treaba nici cu CT nici cu TM, chiar m-as bucura sa fie amandoua prospere si sa vina bulgarii sa cumpere de la noi.

      4./5. Faptul ca al noi sunt preturi mari nu are neaparat legatura cu spiritul nostru managerial sau cu lipsa noastra de educatie. Si in Italia sau Spania sunt destui italieni sau spanioli asa ca Constanteanu 1 (sic!), dar de asta economia lor merge inainte, aici avem salarii rezonabile, nu trebuie sa stam cu mana intinsa dupa nimic si preturile sunt accesibile. Oamenii nu sunt mai educati decat in Romania. Dar se pricep mult mai bine sa-si aleaga liderii. Aici, in mod cert, un tip ca mayare sau ca vanghelie nu ar fi ajuns primari nici in visele lor cele mai salbatice. Cam asta e.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt filizofi... (Joi, 24 iulie 2008, 1:58)

    constanteanu [anonim]

    Aveti tratament pentru toata luna? Sariti la bataie?Va raspund cu aceeasi moneda cu care doriti sa jucati.Cind se trezesc toti saraci si isi expima parerea despre orasul meu,indiferent daca ei traiesc la oras sau la sat ,le raspund asisdelea!Vin tot felul de semidocti care isi fac o parere dupa ce vad la Protv sau ce citesc in Capital,si cred ca sint destepti?se vede clar ca sinteti manipulati si implicit ,prosti.Nu ridic Constanta in slavi,doar 10 % sint constantenu get -beget,restul ardeleni,olteni,banateni si moldoveni.Injurati Constanta,va injurati pe voi! Astia sinteti.V-ati demascat.ROMANI sadea! De ce sa fie bine la tine! Hai sa ii sapam pe ai nostri.Nu-si vad birna din ochi! Ei sint mai rau ca alti ,dar se apuca sa dea lecti ! Pe unde a fost el,ce a facut sau vazut.De multe ori nici nu a fost,dar a cules de la Protv! Mi-ati confirmat multe banuieli.Constanta traiesti ,nu e trista ca multe orase asa zis mai mari.Ma intreb cum Constanta a scazut ca nr de oameni cind are printre cele mai multe autorizati de constructie.Si vin multi ardeleni si banateni si se aciuiesc pe aici! Stati linistit,luati-va pastilele si nu mai muriti de ce va face litoralul .Vedeti-va de catune! Vine iarna.I-ar stati in nemeti pina la primavara!
    • +2 (2 voturi)    
      Prostu'pana nu-i fudul... (Joi, 24 iulie 2008, 7:57)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Tu ai o fixatie pentru catune! Facand abstractie de Mamaia plina de fite si de manelisti Constanta este exact ca orice alta ingramadire de blocuri cu pretentie de oras din "patria noastra draga". Nu te mai sparge in figuri cu SNC ca aia n-au mai facut vapoare noi de cand haul, numai de reparatii se ocupa, DMHI merge ok e adevarat, dar e meritul coreenilor, nicidecum al vreunui constantean, pana sa vina coreenii santierul ala vegeta. CNE Cernavoda e o "firma" daca se poate spune asa de stat, nu este in nici un fel meritul constantenilor in constructia sau functionarea ei, la fel si Petromidia, a fost construita de stat acolo unde e, inainte de a fi cumparata de altii pe bomboane. Ai un fix cu ardelenii si banatenii: mai la nord de Carpati incepe Occidentul, ca mentalitate si ca orice altceva, Constanta e un oras oriental, cu mentalitate de bazar si apucaturi de manelisti. BTW, nu sunt ardelean, sunt moldovean asa ca astept cu interes tirada ta despre moldoveni!
    • 0 (0 voturi)    
      Romana (Joi, 24 iulie 2008, 15:22)

      roman [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Scuza-ma ca te intreb, dar n-am inteles ceva, poate ma lamuresti. Am inteles ca esti din Constanta, dar tu esti roman ? Pentru ca la cat de agramat te exprimi nu pari a fi. Tu intelegi ce scrii ? Ca noi astia '' taranii '' care am facut cateva clase primare nu pricepem ce vrei tu sa zici acolo.
      P.S. Constanta a ajuns asa de '' tare si mare '', asa cum iti place tie sa crezi, datorita ardelenilor, oltenilor, banatenilor si altor '' tarani '' din Romania, care au venit si si-au cheltuit salariile ( alea in lei ca noi nu suntem platiti in Euro ca tine ) pe litoralul romanesc !
      P.P.S Ai sa ramai surprins, dar oamenii din catunele alea pe care le tot amintesti, au mai mult bun-simt decat figurantzii care se spar in b@shini la Mamaia.
  • +2 (2 voturi)    
    Back 2 topic (Joi, 24 iulie 2008, 2:30)

    Aph [anonim]

    E normal sa fie mai ieftin, nu cu 40 ca acu' un an dar cu vreo 15-20%. Si asta pentru ca si salariile sunt cu sensibil mai mici decat la noi, cam cu 25% insa in crestere. De-aici aceste diferente de preturi, altfel sunt convins ca Metro are acelasi adaos ca si la noi. Interesant era cand se mergea la Metro la unguri, ar fi interesant de stiut daca se intampla la fel... Probabil ca nu, dar nu asta nu ar fi o stire...
  • +1 (1 vot)    
    litoralul nostru (Joi, 24 iulie 2008, 7:39)

    Nae [anonim]

    E normal ca la noi sa fie mai scump ca la bulgari:
    -costurile mai mari (salarii,chirii,rente,dobanzi mai mari - nu stiu cum sunt impozitele fata de bulgari)
    -educatie de management turistic (din pacate nu o avem) - fac referire in special la administratia locala din toate statiunile
    -cererea mult mai mare ca oferta
    De ce mai ma duc la mare la noi si nu la bulgari? Timp in plus pe drum pana la bulgari, eventuale abuzuri ale politiei bulgare(din auzite), serviciul medical din Bulgaria (merg cu copii la mare) si faptul ca prefer sa dau bani unui roman decat unui strain.
  • +4 (4 voturi)    
    cearta penibila (Joi, 24 iulie 2008, 9:10)

    locuitor al Constantei [anonim]

    Am citit toate comentariile si nu am decat un singur cuvant de spus: PENIBIL!!! Locuisc in Constanta si pot sa va spun ca orasul arata jalnic, cine s-a plimbat putin peste granita poate sa faca comparatia. In RO si in CT in special este la moda FUDULIA SI PROSTIA: a devenit un "titlu de glorie" sa te dai intr-un club vara in Mamaia si iarna in Poiana Brasov. Preturile sunt exorbitante , serviciile de toata jena, dar tu ESTI SMECHER, TE-A VAZUT TOATA LUMEA CUM SPARGI TU BANII, TI-AU REMARCAT TOTI "MERTANU , JEEP-ANU SAU BMW-UL", ce persoana importanta ai devenit, ha, ha, ha. Daca iti faci concediul afara ce folos: cine te mai remarca, cine sa povesteasca cum mergeai tu cu geamul lasat si din masina rasuna maneaua data la maxim sau mai nou muzica house??? Ce folos ca ai cheltuit aceeasi bani pe SERVICII ADEVARATE daca nu ai fost vazut, daca masina ta a trecut neobservata cu toate ca este ultimul tip de limuzina si CULMEA , NU INTERESEAZA PE NIMENI!!! Mamaia colcaie de astfel de personaje care arunca cu banii in toate partile din aceste motive si va mai fi plina inca multi ani de acum inainte. DACA TOT AVEM PALMIERI SA NU AVEM SI MAIMUTE? Mazare a pus palmierii, MAIMUTELE au venit singure. Priviti ce ramane pe plaja la ora 19! Plaja este plina cu cosuri de gunoi, dar mai COOL este sa ARUNCI MIZERIA PE JOS, SA FACI GALAGIE DACA indrazneste cineva sa-ti atraga atentia! Din cauza acestor MAIMUTE sufera TURISMUL ROMANESC iar strainii EVITA ZONELE POPULATE CU ASTFEL DE SPECIMENE, cica sunt oameni, doar ne tragem din maimute, nu?
  • +1 (1 vot)    
    halal site de stiri... (Joi, 24 iulie 2008, 11:36)

    Alf [anonim]

    Bravo coane ,ieri am scris un comentariu referitor la gramatica nu prea stralucita al celui care a scris articolul acesta.La un moment dat,in text,aparea scris "investitorilor izraelieni",ma bucur ca ati tinut cont de observatia mea si ati corectat.Totusi,mai aveti mult de lucru.Daca va uitati mai atenti ati fi observat ca in titlul "De ce merg romani sa cumpere de la bulgari?" ,din cate stiam eu, corect se scrie romanii.Bineinteles ca ma astept sa imi stergeti din nou comentariul la fel ca si precedentul si apoi sa corectati si voi.De altfel sunteti un "mare" site de stiri,nu-i asa?halal...
  • -1 (1 vot)    
    saracii (Joi, 24 iulie 2008, 13:47)

    kllaus [anonim]

    ar fi fost foarte bine sa le construiasca cineva si niste case , ca la cum arata, cel putin cele din Ruse, ma tem ca nu mall-urile sunt prioritatea Bulgariei. Adevarul e ca au anumite atu-uri legate de preturile mai mici, si drumurile putin mai bune decat la noi. Inca nu am vazut soferi mai disciplinati in trafic decat bulgarii, sper sa nu invete ceva prostii de la noi. In ceea ce priveste statiunile lor de pe litoral, nu am fost, dar toti mi-au spus ca reprezinta ceea ce ar trebui sa fie o statiune: loc de recreere di distractie nu un loc jegos de dezmat si fitze pentru tarani(cum a devenit Mamaia).
  • 0 (0 voturi)    
    pt alien sau alienatul! (Joi, 24 iulie 2008, 14:55)

    constanteanu [anonim]

    scumpule! SOC! ii admir pe moldoveni.Chiar au facut ceva pentru tara asta.Stim cu toti ca marile personalitati ale acesti tari au fost moldoveni! Au dat cel mai mare tribut .vezi ca ardeleni va au la index.Aici in Constanta toti sint egali.Aici este o mini Uniune Europeana de sute de ani.Greci,armeni,evrei,tatari,turci,nemti,aromani,bulgari ,rusi etc etc.Romani de aici nu au avut nevoie de un Closca ca sa poata trai in pace! Asta e diferenta de civilizatie intre ardeal si Dobrogea.Romani de acolo la 1818 erau iobagi in proportie de 90% tinuti asa de unguri!
    Cit priveste cele citeva obiective industriale ,oare cele din Iasi sint meritul iesenilor?Ia mai gindeste-te!Tot ce exista in Constanta este meritul constantenilor ca nu s-au inchis sau distrus asa cum ati facut voi cu Nicolina sau Fortus.Apropo mai exista ceva in Iasi?Unde poti lucra.Asa ca lasa ciocul mic!SNC face vapoare de cind haul,dar tu citesti carti de colorat/Sti tu ca e Ok santierul din mangalia.Ce tare esti?altceva mai sti?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru disperatul asta care se crede constantean (Joi, 24 iulie 2008, 16:48)

      George [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      Cred ca esti un toparlan venit in constanta sa munceasca, ori tu ori taica-tu. Dovada? Ni macar sa SCRII nu stii. "Romani de aici" in loc de Romanii de aici, v-a in loc de va; etc. etc. etc.

      Am ajuns la concluzia ca tu castigi mii de euro pe luna la santierul naval ca sa speli pe jos, ca daca faceai altceva trebuia sa mai si scrii, si daca scriai ceva pana acum erai in somaj.

      Nu cred ca majoritatea constantenilor sunt ca tine, cunosc multi mult mai educati.

      Te rog lasa-ne cu aberatiile tale si bucura-te in lniste de banii castigati. Ca parca singurul tau scop e sa ne spui ca o duci bine, desi nu ai scoala. Esti varza. Noi o ducem bine si avem si carte, adica ne respectam pe noi insine.. Dispari.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Joi, 24 iulie 2008, 21:57)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui constanteanu

      1. Mi-e perfect egal daca ii admiri sau nu pe moldoveni
      2. Pune mana pe o carte de geografie: Moldova nu inseamna numai Iasi, Moldova se termina la Dunare.
      3. Ai fi surprins cat de multe stiu despre santierele navale si despre activitatea lor
  • 0 (0 voturi)    
    back on topic (Joi, 24 iulie 2008, 15:52)

    hashul [utilizator]

    Văd că discuția a deraiat din nou - articolul spune una și comentariile se reduc la eterna competiție între diverși indivzi înfierbântați de prea mult patriotism local.

    Românii care merg la cumpărături în străinătate (fie ca acea străinătate se cheamă Bulgaria, Ucraina, Austria sau cum i-o spune) o fac în principal pentru că acolo prețurile sunt considerabil mai mici decât cele de aici. De asemenea de multe ori calitatea unor produse luate din străinătate este mult peste oferta de la noi.

    Relativ la subiectul off-topic discutat - mi se pare absolut penibile atât discuția și comparațiile între diverse orașe mari din țară. Legat de litoralul românesc treaba e și mai simplă: cine e dispus să plătească sumele cerute pentru condițiile oferite s-o facă, cine nu - are la dispoziție n oferte în alte locuri (Bulgaria și Grecia fiind printre cele mai apropiate ca preț).

    Părerea mea e că raportul preț/calitate al ofertei litoralului românesc este profund nesatisfăcător - drept urmare nu merg acolo :). Europa-i mare și există mii de alte locuri mai interesante și accesibile ;).
  • 0 (0 voturi)    
    romania tara de 2 lei (Joi, 24 iulie 2008, 17:26)

    claudiu [anonim]

    bravo bulgarilor care stiu sa faca comert,pai cred ca si din piatra neamt am sa trag o fuga pentru cumparaturi;ca aici nu te poti apropia de preturile mari care sunt!bravo!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu vreau cearta (Joi, 24 iulie 2008, 21:40)

    TM for all [anonim]

    Nu postez treaba asta ca sa prelungesc cearta est/vest, care mi se pare complet aiurea. Ci doar pentru ca ma gandesc ca e bine de stiut un lucru: bulgarii fac malluri pentru romani. In timpul asta, la TM si nu in alta parte, se construieste al doilea outlet din RO (dupa Bucuresti). Vezi stirea de mai jos:

    http:/ /www.evz.ro/articole/detalii-articol/810164/Outlet-ca-la-Parndorf-in-vestul-tarii

    Pana una-alta, asta este un fapt imbucurator pentru toata lumea si o dovada ca, daca ai primar si prefect ok, lucrurile se mai intampla si normal.
  • 0 (0 voturi)    
    frati romani (Luni, 13 octombrie 2008, 16:48)

    valentin rusu [anonim]

    ///serios trezitiva cat despre turism iarba e mai verde pe pasunea vecinului plus suntem toti satui de romania shi am vrea altceva dar dak preferati concediile in afara tarii nu vb romania de rau.
    aveti shi unii shi altii dreptate dar nu cred k e cazul sa ne vb de rau unii pe altii mizeria din tara e la fel peste tot credetima am fost in toate orasele mari iar ce se intampla in tara este efectul sclaviei influentelor straine comunismului etc ce sa spun acum invatam cum sa traim liberi pentru prima oara (chiar dak personal am impresia k facem parte din imperiul anglo-american)shi este foarte greu shi injurandune unii pe altii nu o sa rezolve nimic
    ce sa zic foarte amuzant shi trist in acelasi timp
  • 0 (0 voturi)    
    mall ruse (Miercuri, 31 august 2011, 16:20)

    Irinel [anonim]

    am fost week-end-ul trecute la ruse, in mall. vreau sa spui nu mai sunt preturile care erau, in afara de cateva produse din carrefour totul este la fel ca aici, poate chiar mai scump.