Andy Murray (289 ATP) și Fabio Fognini (12 ATP) au oferit un meci superb în turul doi la Masters-ul de la Shanghai. După ce a pierdut primul set la tie-break, fostul lider mondial a împins partida în decisiv, unde a servit de două ori pentru victorie. În cele din urmă, Murray a trebuit să se recunoască învins, scor 6-7(4), 6-2, 6-7(2), după trei ore și 11 minute de joc.

Andy MurrayFoto: atptour.com

Andy Murray a condus cu 4-2 în primul set, însă italianul a egalat situația pe tabelă (4-4) și apoi s-a mers cap la cap cu serviciul până la tie-break, unde Fognini a avut câștig de cauză (7-4). În actul secund, jocul a curs într-o singură direcție. Brtianicul a făcut două break-uri și a împins partida în decisiv.

Murray a rupt echilibrul în setul al treilea la scorul de 4-4 și apoi a servit pentru câștigarea meciului, însă Fognini a reușit break-ul la ultima strigare. A urmat încă un schimb de break-uri, după ce Murray a servit încă o dată pentru victorie, la 6-5. Câștigătorul s-a decis în cele din urmă tot la tie-break, unul dominat autoritar de italian (7-2).

În optimi, Fognini îl va înfruntă pe câștigătorul dintre Taylor Fritz (29 ATP) și Karen Khachanov (9 ATP).

S-au disputat marți:

Turul I

Lucas Pouille (FRA) - Zhe Li (CHN) 6-7 (4/7), 6-4, 6-4

John Isner (USA/N.16) - Alex De Minaur (AUS) 7-6 (7/1), 6-4

Félix Auger-Aliassime (CAN) - Alexander Bublik (KAZ) 7-6 (7/5), 4-0 (abandon)

Reilly Opelka (USA) - Dušan Lajovic (SRB) 6-3, 6-4

Matteo Berrettini (ITA/N.11) - Jan-Lennard Struff (GER) 6-2, 6-1

John Millman (AUS) - Guido Pella (ARG) 6-3, 7-5

Andrey Rublev (RUS) - Borna Coric (CRO/N.12) 6-4, 7-6 (7/4)

David Goffin (BEL/N.13) - Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-3

Turul II

Hubert Hurkacz (POL) - Gaël Monfils (FRA/N.9) 6-2, 7-6 (7/1)

Daniil Medvedev (RUS/N.3) - Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-1

Vasek Pospisil (CAN) - Joao Sousa (POR) 6-3, 7-5

Fabio Fognini (ITA/N.10) - Andy Murray (SCO) 7-6 (7/4), 2-6, 7-6 (7/2)

Nikoloz Basilashvili (GEO/N.15) - Benoît Paire (FRA) 6-4, 1-6, 6-1

Roger Federer (SUI/N.2) - Albert Ramos (ESP) 6-2, 7-6 (7/5)

"Shanghai Masters" are loc în perioada 6-13 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7,473,620. În urmă cu un an de zile, câștigător al competiției a fost Novak Djokovic.