Liverpool este noua deținătoare a Supercupei Europei, după ce a învins-o pe rivala Chelsea Londra, scor 5-4 la loviturile de departajare (1-1 după 90 de minute, 2-2 după prelungiri), în urma unui meci intens, cu multe ocazii de poartă. Adrian a apărat al cincilea penalty, cel executat de Abraham, și echipa antrenată de Jurgen Klopp a mai obținut un trofeu la Istanbul, oraș al "cormoranilor".

Au marcat: Mane '48 şi '95 / Giroud '36, Jorginho '101 (p)

La loviturile de departajare: Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold, Salah (Liverpool) / Jorginho, Barkley, Mount, Emerson - a ratat Abraham (Chelsea)

Vezi aici cele mai importante momente ale Supercupei Europei.

Meciul a început tare, iar Liverpool a cerut penalty în minutul 5, când mingea l-a lovit în braț pe Christensen după reluarea spectaculoasă a lui Mane.

Potrivit mirror.co.uk, citat de News.ro, un suporter a intrat pe teren, în minutul 15, fiind prins de forţele de ordine, după ce a executat o alunecare în genunchi, precum marcatorii golurilor. Meciul a fost întrerupt pentru scurt timp.

Jocul a continuat, iar după mai multe ocazii de ambele părți (inclusiv o bară a lui Chelsea), londonezii au deschis scorul prin Giroud. În minutul 37, când atacantul francez a primit o pasă pe culoar de la Pulisic și l-a învins pe Adrian cu un șut cu latul. Trei minute mai târziu, Pulisic a înscris după ce a driblat doi adversari, însă reușita nu a fost validată pentru că americanul a pornit din ofsaid.

"Cormoranii" au început foarte bine repriza secundă (Firmino a intrat în locul lui Chamberlain) și au egalat în minutul 48, prin Mane.

În minutul 75, Kepa a avut două intervenții foarte bune la șuturile expediate de Salah, respectiv van Dijk (a împins mingea în bara transversală în ultimul moment). Cu zece minute înainte de finalul celor 90 de minute, Mount a trimis mingea în poartă cu un șut la colțul lung, dar nici reușita sa nu a fost validată (ofsaid).

Mane a fost eroul "cormoranilor" și în prelungiri, senegalezul reușind dubla în minutul 95 (mingea a intrat în poartă după ce a lovit transversala). După alte patru minute, Adrian a intervenit în fața lui Abraham și Stephanie Frappart a dictat punctul cu var. Jorginho a egalat și după alte ratări (Abraham din 6 metri), câștigătoarea a urmat să fie decisă la loviturile de departajare.

După câteva execuții nesigure din partea lui Origi și Alexander-Arnold (ambii au înscris până la urmă), Adrian avea să apere cu piciorul șutul lui Abraham pe centrul porții și să aducă a patra Supercupă a Europei din palmaresul "cormoranilor".

Au evoluat următoarele echipe:

Liverpool: Adrian - Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson (Alexander-Arnold '91) - Milner (Wijnaldum '64), Fabinho, Henderson - Oxlade-Chamberlain (Firmino '46), Mane (Origi '103), Salah. Antrenor Jurgen Klopp;

Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Christensen (Tomori '85), Zouma, Emerson - Jorginho, Kante, Kovacici (Barkley '101) - Pulisic (Mount '74), Giroud (Abraham '74), Pedro. Antrenor Frank Lampard.

Cartonaşe galbene: Henderson '85, Alexander-Arnold '107 / Azpilicueta '79

Meciul a fost arbitrat de o brigadă feminină, cu franţuzoaica Stephanie Frappart, la centru ajutată de compatrioata ei Manuela Nicolosi şi de irlandeza Michelle O’Neal, la cele două linii. Arbitru de rezervă a fost turcul Cuneyt Cakir.

Supercupa Europei este un meci organizat în fiecare an, în care se întâlnesc învingătoarele principalelor două competiții europene inter-cluburi. A fost înfiinţată în urma unei idei a jurnalistului olandez Anton Witkamp, pentru a decide care este cea mai puternică echipă din Europa.

Iniţial, partida opunea câştigătoarea Cupei Campionilor Europeni (ulterior a Champions League) şi deţinătoarea Cupei Cupelor (1972-1999), iar după desfiinţarea acestei competiţii câştigătoarea Cupei UEFA/Europa League (din anul 2000).

• Chelsea a jucat a patra sa Supercupă, câştigând una singură, în 1998.
  • Liverpool aduce Angliei a opta Supercupă, Spania fiind lider din acest punct de vedere (15 trofee) urmată de Italia (nouă). Ultima Supercupă europeană câştigată de o echipă din Albion a avut loc în 2005, când Liverpool o învingea cu 3-1 pe ŢSKA Moscova. Reprezentantele Premier League au pierdut ultimele patru Supercupe jucate, Manchester United în 2017 şi Chelsea în 2012 şi 2013.
  • A fost pentru prima oară din 2013 când un club spaniol nu câştigă trofeul (FC Barcelona, Real Madrid - trei, Atletico Madrid).
  • Alte şapte Supercupe s-au disputat între reprezentante ale aceleiaşi ţări, Italia - două, iar Spania - cinci.
  • Liverpool şi Chelsea se întâlniseră până acum de zece ori în cupele europene, toate meciurile având loc după 2005, toate în Champions League. Cinci partide s-au încheiat la egalitate, ''cormoranii'' au obţinut două victorii, iar Chelsea trei.
  • În cele 181 de confruntări anterioare dintre cele două cluburi, Liverpool a adunat 77 de victorii, Chelsea, 63, iar 41 s-au încheiat la egalitate.
  • În 44 de ediţii ale Supercupei, campioanele Europei (Cupa Campionilor/Liga Campionilor) au câştigat 24, informează Agerpres.