Milos Raonic (17 ATP) l-a învins pe Alexander Zverev (locul 4 mondial), scor 6-1, 6-1, 7-6(5), într-un meci din optimi care a durat aproape două ore. Canadianul merge pentru a treia oară în sferturi la Australian Open, în timp ce neamțul ratează din nou ocazia de a confirma la un turneu de Grand Slam.

Chiar dacă a început partida cu un break, jocul lui Sascha a intrat într-o zonă neagră de unde a ieșit cu greu (a câștigat un singur game din următoarele 13). Setul decisiv a fost unul echilibrat, însă tot canadianul avea să se impună în tiebreak, scor 7-5.

În setul secund, Sascha a dat de nouă ori de pământ cu racheta sa, fiind nemulțumit de jocul prestat.

În urma acestei înfrângeri, Alexander rămâne cu o singură prezență în sferturi la un turneu de Grand Slam (la Roland Garros, în 2018). De cealaltă parte, Raonic se va întâlni în actul următor cu învingătorul partidei dintre Borna Coric (12 ATP) și Lucas Pouille (31 ATP).