Anul trecut, în Germania au venit mai mulți români decât sirieni (DW)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2018, 14:23 Revista Presei | Subiectele Zilei


Migranti
Foto: Captura YouTube
Românii au fost în 2017, dintre cetățenii statelor UE, cei mai numeroși imigranți în Germania, scrie Deutsche Welle.

În 2017, populația Germaniei a crescut ușor față de anul precedent, imigrările fiind cu 416.000 mai multe decât emigrările. Anul trecut au venit să trăiască în Germania un milion și jumătate de oameni, conform Oficiului Federal de Statistică.

Dintre cei care s-au hotărât să trăiască în Germania, 90 la sută au fost străini (1.384 milioane). 865.000 dintre cei care au plecat au avut, de asemenea, pașapoarte străine.

167.000 cetățeni germani - printre care și etnici germani din alte țări - au ales să se mute în Republica Federală anul trecut: cu 20.000 mai mulți decât cu un an în urmă. Mai scăzut însă față de ultimele statistici este numărul germanilor care au plecat către alte țări: 249.000 față de 281.000 în 2016.

La nivel UE, în 2017 imigranții români au ajuns numeric în fruntea topului, în Germania: 73.000 oameni. Aceștia sunt urmați de polonezi (34.000), croați (33.000) și Bulgari (30.000).

În general, cei mai mulți străini care s-au hotărât pentru Germania au fost cetățeni ai Uniunii Europene: 239.000. Aceștia sunt urmați de asiatici (140.000), cetățeni ai altor țări europene (60.000) și africani (35.000)

În schimb, numărul sirienilor, afganilor și al irakienilor veniți în Germania a scăzut față de anul precedent. Numărul sirienilor, de pildă, a scăzut cu mai mult de jumătate față de anul 2016, ajungând anul trecut la 60.000 de oameni.

Mai multe pe dw.com.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2276 vizualizari

  • -5 (23 voturi)    
    Nu doar numărul contează (Marţi, 16 octombrie 2018, 15:05)

    of of [utilizator]

    Contează diferențele culturale, impactul asupra societății etc.
    Românii au venit la muncă și nu au pretenția să schimbe societatea germană, dimpotrivă, ar vrea să se integreze, dacă au de gând să rămână. Pe când musulmanii vor să rămână enclavizați și să-și păstreze identitatea culturală.

    De câte agresiuni sunt resposabili românii?
    • +6 (8 voturi)    
      asa o fi (Marţi, 16 octombrie 2018, 16:51)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Dar personal nu prea vad la multele grupuri de muncitori in constructii de care s-a umplut intre timp Germania, si care injura in gura mare in romana prin toate mijloacele de transport in comun, vreo dorinta teribila de a se integra in ceva nemtesc.

      Dar ma rog, astea sunt prejudecatile mele personale, la fel cum si dumneavostra le aveti evident pe ale dumneavostra.

      Apropo de agresiuni, nu vreti sa stiti ce vorbesc anumiti romani cand cred ca nu ii intelege nimeni. Am avut parte recent de o astfel de experienta, in care cei doi s-au asezat langa mine in tren si au inceput sa vorbeasca despre mine si alti calatori; am vrut sa chem politia pentru ca, fiind femeie si calatorind singura, mi-a fost teama pentru siguranta mea.
      • -1 (3 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 17 octombrie 2018, 9:56)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        poate ne spuneti si despre grupurile de muncitori in constructii,care vb in araba si despre integrarea lor exemplara in absolutul german...
        sau despre agresiunile si violurile romanilor,ascunse cu atata grija de politia germana.ceva cu o gara,parca,sau concerte sau ptreceri de anul nou...va rog ajutati-ma,am uitat
        sau de milioanele de romani care stau acasa si primesc casa si bani de la statul german,sa stie toata lumea si sa se minuneze de traiul dus de romani in afara tarii.
        ahhh sau romanii nostrii jucand taharushul in germania.niste bestii!
        • -1 (1 vot)    
          hm (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:01)

          KayT [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Eu va vorbesc de constatarile mele personale, avand in vedere ca traiesc in Germania de mai bine de un deceniu.

          Altii, in comentariile de mai jos, va vorbesc de statistici oficiale si nesubiective.

          Dumneavostra imi vorbiti despre ce exact? Despre "Lügepresse" si despre "gefühlte Fakten"? Sau nici macar nu ati trecut prin Germania si prin urmare habar nu aveti?
          • +1 (1 vot)    
            sincer (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:14)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui KayT

            cred din toata inima ca nemtii isi merita soarta
            dvs sunteti exemplul cel mai bun de orbire pe motive de PC.pt dvs romanii sunt cei mai rai din germania si mai ales din UE,ei sunt motivul si mai ales creatorii crizei profunde de identitate a ue.da,doar ei,romanii!
            refuzati sa realizati enorma prapastie intre politicienii nemti/ue si vointa alegatorilor.
            doamna,va implor sa-mi spuneti cate zone no go sunt in marile orase germane.si mai ales de cine sunt locuite
    • +5 (7 voturi)    
      inainte de musulmani au fost romanii (Marţi, 16 octombrie 2018, 17:48)

      keres [utilizator] i-a raspuns lui of of

      si ei erau injurati la fel cum sunt acum astia. Si despre romani se zicea ca sunt salbatici, infractori, nu se integreaza, au venit la furat, sunt lenesi, etc.
    • +4 (8 voturi)    
      Foarte multe infractiuni (Marţi, 16 octombrie 2018, 17:57)

      Liv0007 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      sunt comise de romani, in special spargerile de locuinte si furturile din magazine.
      Eram intr-o seara pe balcon si l-am vazut pe unu cu o sapca trasa pe ochi ce incerca usa de la intrare in scara, fiind convins ca e roman, l-am intrebat ce face? a raspuns ca a gresit usa.
      Eu unul prefer compania unui musulman decat a unui roman. Contrar prejudecatilor celor care nu au stat de vorba in viata lor cu un musulman, sunt oameni mult mai civilizati decat majoritatea romanilor.
    • +4 (4 voturi)    
      lol (Marţi, 16 octombrie 2018, 18:07)

      chillbill [utilizator] i-a raspuns lui of of

      ai ramane uimit! cam la fel de multe ca si orice alta etnie: germani, sirieni, bulgari, etc..
    • +5 (7 voturi)    
      La o cautare rapida (Marţi, 16 octombrie 2018, 18:24)

      Liv0007 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      dupa statisticile prezentate de politie, romanii (6,2% din ifractiuni) au fost pe locul 3 la infractionalitate dupa turci (12,6%) si italieni (6,8%). Insa sa nu uitam ca turcii (1,5 mil) sunt mult mai numerosi in Germania, asta inseamna ca procentul romanilor (520 mii) infractori este mult mai mare. Italieni sunt 611 mii.
      Sirienii au produs 4,8% din infractiuni si sunt 640 mii.
    • -5 (7 voturi)    
      propaganda ieftina (Marţi, 16 octombrie 2018, 18:37)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Si pe musulmani cine i-a alungat din tarile lor?
    • +6 (8 voturi)    
      Am intalnit (Marţi, 16 octombrie 2018, 18:44)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui of of

      multi romani cinstiti, onesti si muncitori. Insa suntem si foarte multi needucati, prost crescuti, hoti, borfasi si curve care rup puful.Asa ca eu ca roman ma abtin sa ii calific/descalific pe altii atata timp cat avem de muncit cu noi insine. Lasa i pe nemti sa discute si sa decida despre emigrantii lor iar noi eventual sa discutam despre ai nostri.
  • -3 (5 voturi)    
    poate (Marţi, 16 octombrie 2018, 18:10)

    alex34 [utilizator]

    mai multi romani cu acte decat sirieni cu acte..