Universitatea Craiova a reușit doar un rezultat de egalitate cu RB Leipzig, scor 1-1, pe stadionul "Ion Oblemenco", în manșa a doua a turului trei preliminar al Europa League. Echipa pregătită de Devis Mangia a ratat astfel calificarea în play-off-ul competiției, după ce nemții s-au impus în tur cu 3-1.

Leipzig a deschis scorul în minutul 39, prin Sabitzer, iar Craiova a egalat în minutul 85, grație unui gol marcat de Baicu.

Leipzig va evolua în play-off-ul Europa League cu învingătoarea dintre Zorya Luhansk (Ucraina) și Braga (Portugalia). În meciul tur, disputat în Ucraina, scorul a fost egal, 1-1.

Au evoluat echipele:

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelic, Briceag - Martici (Tiago '73), Mateiu, Fedele (Markovici '80), Bancu - Mitriţă (Burlacu '51), Cicâldău, Raoul Baicu. Antrenor: Devis Mangia

RB Leipzig: Mvogo - Mukiele, Konate, Orban, Saracchi - Sabitzer (Bruma '64), Demme (Ilsanker '71), Kampl, Forsberg - Cunha (Augustin '46), Y. Poulsen. Antrenor: Ralf Ragnick

Cartonaşe galbene: Mitriţă '24, Baicu '31, Bancu '70 / Sabitzer '19, Demme '24, Saracchi '74, Kampl '84

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Cehia, formată din Miroslav Zelinka, central, Ondrej Pelikan şi Jan Patak, asistenţi şi Emanuel Marek, rezervă.