Formaţia Universitatea Craiova a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 3-1, de echipa RB Leipzig, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa. Pe final, partida s-a disputat pe o ploaie torenţială, transmite News.ro.

Devis Mangia, antrenor CS U CraiovaFoto: csuc.ro

Golurile învingătorilor au fost marcate de Konate ’25, Cunha ’77 şi Poulsen ’87. Pentru Universitatea Craiova a înscris Martici, în minutul 90+4.

Echipe:

RB Leipzig: Mvogo - Klostermann, Konate, Orban (Forsberg ’61), Saracchi - Kampl, Ilsanker, Demme, Bruma (Sabitzer ’62) – Augustin (Poulsen ’75), Matheus Cunha. Antrenor: Ralf Rangnick.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Donkor, Kelici, Tiago Ferreira (Fedele ’79), Briceag - Martici, Mateiu, Cicâldău - Bancu, Mitriţă (Markovici ’85), Mihăilă (Baicu ’27). Antrenor: Devis Mangia.

Meciul a fost arbitrat de polonezul Pawel Gil.

Partida retur se va disputa joia viitoare, de la ora 19.30, la Craiova.

Dacă va elimina formaţia RB Leipzig în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, CSU Craiova va evolua cu învingătoarea din dubla manşă dintre Zoria Luhansk (Ucraina) şi Sporting Braga (Portugalia), în play-off-ul competiţiei.

Primul meci va avea loc la 23 august, în deplasare, iar returul la 30 august, la Craiova.

Într-o altă dispută a zilei, CFR Cluj a trecut, scor 2-0, la Erevan, de FC Alashkert, în manșa tur din turul trei preliminar al Europa League. Ţucudean a marcat ambele goluri ale clujenilor, în minutele 5 şi 49, ultimul din penalti. Returul va avea loc peste o săptămână, la Cluj-Napoca.