Dominic Thiem și Fabio Fognini au oferit un meci spectaculos, cu mult dramatism, cu nervi duși la extrem (ambii au fost avertizați pentru conduită nesportivă) și cu un învingător surprinzător. După o partidă de două ore și 5 minute, Fabio "merge" în optimi, eliminându-l pe favoritul numărul șase (6-4, 1-6, 6-3).

Fabio FogniniFoto: internazionalibnlditalia.com

Jucând "acasă", Fognini a avut parte de ajutorul publicului, motivația suplimentară transformându-se pentru Fabio într-o luptă dusă până în "pânzele albe".

Italianul s-a zbătut formidabil pentru fiecare minge, a reușit lovituri superbe, a salvat mingi de break în situații limită, a ridicat tribunele în picioare. După ce a reușit să-l "răpună" pe Rafael Nadal la Madrid (în sferturi), Thiem a bifat două înfrângeri consecutive pe zgură (în finala de la Caja Magica cu Alexander Zverev și miercuri cu Fognini).

Pentru austriac va urma participarea de la Roland Garros, acolo unde este văzut de specialiști unul din cei care pot stopa supremația lui Nadal pe Philippe Chatrier.