Simona Halep (2 WTA), favorita numarul doi, a obtinut o victorie lejera in fata frantuzoaicei Caroline Garcia (locul 21 WTA), scor 6-4, 6-2, asigurandu-si astfel calificarea in penultimul act al turneului de la Toronto. Pentru un loc in marea finala a competitiei, Halep se va lupta cu Elina Svitolina (Ucraina, locul 5 WTA), cap de serie numarul cinci. Partida se va disputa in noaptea de sambata spre duminica, de la ora 01.00 (ora Romaniei), si va fi transmisa in direct pe Digi Sport 2 si Livescore pe Hotnews.ro.

Simona HalepFoto: rogerscup.com

UPDATE: Prima finalista a competitiei este Caroline Wozniacki (6 WTA), cap de serie numarul 6. Daneza a invins-o pe americanca Sloane Stephens (934 WTA), scor 6-2, 6-3, dupa o ora si 25 de minute. In acest an, Wozniacki a mai ajuns in ultimul act al turneelor de la Doha, Dubai, Miami, Eastbourne si Bastad, insa a pierdut de fiecare data.

Halep a avut nevoie de o ora si 11 minute pentru a bifa a doua victorie din tot atatea intalniri cu Caroline Garcia.

Pentru calificarea in semifinalele turneului de la Toronto, Halep va primi 122.190 de dolari si 350 de puncte WTA.

In penultimul act al turneului de la Toronto, Halep se va duela cu Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA), cap de serie numarul cinci, care a trecut de Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA), favorita numarul 4, scor 4-6, 6-4, 6-3, dupa doua ore si 10 minute de joc.

Simona si Elina s-au mai intalnit de trei ori pana acum, scorul fiind 2-1 in favoarea jucatoarei noastre. Cele doua sportive s-au confruntat de doua ori in acest an. Svitolina s-a impus in finala turneului de la Roma, scor 4-6, 7-5, 6-1, cand Simona s-a accidentat la glezna, iar Halep a castigat dramatic partida din sferturile turneului de Grand Slam de la Roland Garros, scor 3-6, 7-6 (6), 6-0, dupa ce a fost condusa cu 5-1 in setul doi.

Halep vs Svitolina, intalniri directe:2-1

2017, Roland Garros: 3-6, 7-6(6), 6-0 pentru Halep

2017, Roma: 4-6, 7-5, 6-1 pentru Svitolina

2013, Sofia: 6-1, 6-1 pentru Halep.

"Ieri a fost greu sa astept sapte ore sa vad daca joc. Caroline nu este o adversara usoara, multumesc fanilor care m-au sustinut. Nu va fi usor sa joc la acelasi nivel in semifinale, dar sunt pregatita, voi da totul si voi incerca sa castig", a declarat Halep, la finalul partidei, potrivit News.ro.

Simona Halep vs Elina Svitolina

In Romania, turneul de la Toronto este transmis in direct pe Digi Sport 2.

Statistica partidei Halep vs Garcia:

Asi: 1-4

Duble greseli: 4-3

Puncte castigate cu primul serviciu: 76% (28/37) - 61% (28/46)

Puncte castigate cu al doilea serviciu: 67% (12/18) - 40% (6/15)

Mingi de break castigate: 43% (3/7) - 0% (0/2)

Setul II

Simona Halep inchide meciul cu un game in care a comis doua duble greseli, scor 6-2, si se califica in semifinalele competitiei de la Toronto. Setul al doilea a durat 27 de minute

Garcia se impune lejer pe propriul serviciu si opreste seria castigatoare a Simonei.Numarul 2 WTA va servi pentru castigarea partidei

Halep isi castiga la zero serviciul si se desprinde la patru game-uri de adversara: 5-1

Jucatoarea noastra controleaza jocul si isi trece in cont al doilea break din acest set. Halep conduce cu 4-1

Halep isi consolideaza break-ul si se desprinde la 3-1

Romanca face break-ul si in setul secund, dupa ce Garcia a comis dubla greseala la 40-15

Simona serveste perfect si reuseste un game alb. Este 1-1

Garcia repeta scenariul din primul set, game castigat la 15 pe propriul serviciu

INFO: Elina Svitolina a castigat al doilea set al partidei cu Garbine Muguruza, scor 6-4. Este nevoie de set decisiv pentru a se stabili invingatoarea

Caroline Garcia serveste prima in setul secund

Setul I

Halep inchide primul set cu un game alb pe propriul serviciu: 6-4, dupa 44 de minute de joc

Break Simona! Jucatoarea noastra profita de greselile adversarei si rupe echilibrul in primul set. Halep a fructificat prima minge de break din acest game si va servi pentru castigarea primului set

Simona Halep reuseste sa-si pastreze serviciul si sa egaleze scorul pe tabela (4-4), desi adversara sa a avut doua mingi de break

Meciul continua in aceeasi nota. Caroline isi face serviciul si conduce cu 4-3

Simona isi castiga cu ceva emotii serviciul, dupa ce a comis doua duble greseli. Jucatoarea noastra a incheiat insa game-ul cu o lovitura superba in lung de linie: 3-3

Primul game cu probleme pentru Caroline Gracia. Simona a avut patru mingi de break, dar frantuzoaica le-a salvat pe toate si si-a facut serviciul, dupa un game care a durat peste 10 minute

Frantuzoaica reuseste sa revina de la 40-15, castigand doua puncte consecutive, insa Halep se deplaseaza foarte bine si restabileste egalitatea: 2-2

Garcia trece in avantaj, dupa un game solid pe propriul serviciu: 1-2

Halep reuseste primul as al partidei, iar Caroline greseste o lovitura cu dreapta, 30-0.Jucatoarea noastra serveste foarte bine si isi face serviciul la 15

Frantuzoaica are un start bun, joaca agresiv si cedeaza un singur punct in primul game al meciului

Partida a inceput cu Garcia la serviciu.

Cele doua jucatoare au iesit la incalzire. Cerul este senin la Toronto si se inregistreaza 22 de grade.

Halep si Garcia s-au mai intalnit o singura data pana in prezent, in 2016, in optimile de finala ale turneului de la Sydney (Australia). Jucatoarea noastra s-a impus in trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-1.

Ploaia a dat peste cap programul meciurilor de la Toronto. Programata initial sa se dispute sambata dimineata, de la ora 04:00 (ora Romaniei), partida dintre Halep si Garcia a fost amanata din cauza vremii nefavorabile.

Daca va trece de frantuzoaica, Halep va reveni pe teren in noaptea de sambata spre duminica, la ora 01:00, pentru semifinala contra invingatoarei din meciul Garbine Muguruza - Elina Svitolina, intrerupt la scorul de 6-4 pentru jucatoarea din Spania.

Varsta: 25-23

Locul nasterii: Constanta vs Saint-Germain-en-Laye (Franta)

Inaltime: 1,68 metri - 1,77 metri

Ambele sunt jucatoare de mana dreapta

Victorii/ infrangeri in cariera: 391/179 vs 242/201

Victorii/ infrangeri in 2017: 32/10 vs 28/16.

Parcursul celor doua jucatoare la Toronto:

Turul I: Bye

Turul II: Simona Halep vs Magdalena Rybarikova (Slovacia, 33 WTA) 6-3, 6-4, dupa o ora si 39 de minute

Optimi: Simona Halep vs Barbora Strycova (Cehia, 26 WTA) 6-1, 6-0, dupa 59 de minute.

Turul I: Caroline Garcia vs Sorana Cirstea (Romania, 54 WTA) 6-2, 6-7(4), 6-4, dupa doua ore si 21 de minute

Turul II: Caroline Garcia vs Varvara Lepchenko (SUA, 68 WTA) 6-1, 6-4, dupa o ora is 10 minute

Optimi: Caroline Garcia vs Catherine Bellis (SUA, 36 WTA) 6-4, 6-2, dupa o ora si 17 minute.

Simona Halep este detinatoarea trofeului la Rogers Cup, competitie de categorie Premier 5, dupa ce a castigat anul trecut finala de la Montreal,in fata lui Madison Keys, scor 7-6 (2), 6-3. In 2015, la Toronto (cele doua orase alterneaza la organizarea Rogers Cup), romanca a fost finalista.