Fost director la Penitenciare: Mi s-a cerut sa facilitez angajarea nepoatei senatorului Norica Nicolai

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2008, 14:31 Actualitate


 documente
(09 Ian 2008) PDF, 3MB
Fostul director adjunct la Administratia Nationala a Penitenciarelor, Sorin Dumitrascu, a declarat pentru HotNews.ro ca imediat dupa scandalul din Parlament declansat de nepoata senatorului Norica Nicolai i s-a cerut sa faciliteze angjarea nepoatei la ANP. Dumitrascu refuza sa spuna cine a intervenit in favoarea nepoatei, dar afirma ca i s-a indicat chiar “un domeniu care sa nu presupuna contact cu detinutii”. La data respectiva, Ana Hanes Manea, identificata de presa drept nepoata Noricai Nicolai, era angajata la Oficiul National de Prevenire si Combaterea Spalarii Banilor  (ONPCSB), unde lucreaza si acum.

Mihai Politeanu, fost consilier la ministerul Justitiei, a contactat redactia HotNews.ro pentru a confirma declaratiile fostului director: “la vremea respectiva, Sorin Dumitrascu mi-a marturisit ca Norica Nicolai a intervenit personal pentru angajarea unei rude a acesteia. Un alt senator i-a trimis fostului director adjunct un SMS tot in favoarea acelei persoane.”  Norica Nicolai nu a putu fi contactata de redactorii HotNews.ro, pana miercuri seara, pentru a oferi un punct de vedere asupra celor declarate Sorin Dumitrascu.

Norica Nicolai nu a putut fi contactata de redactorii HotNews.ro, pana miercuri seara, pentru a oferi un punct de vedere asupra celor declarate Mihai Politeanu.

Potrivit declaratiei de avere depusa in data de 3 decembrie 2007, Ana Hanes Manea incaseaza un venit anual de 45.448 RON. Nepoata Noricai Nicolai are, potrivit declaratiei de avere, un autoturism Ford din 2007. Nu are insa in proprietate nici case, nici terenuri. In schimb, declara patru credite in valoare totala de 83.000 de Euro, contactate in ultimii trei ani.

Este adevarat ca s-a intervenit la Administratia Penitenciareleor pentru ca Anca Hanes Manea, prezentata de presa drept nepoata senatorului liberal Norica Nicolai, sa fie angajata in sistemul penitenciar?
Este adevarat ca au fost interventii in legatura cu angajarea unei nepoate a senatorului Norica Nicolai la Administratia Nationala a Penitenciarelor. Pot sa va spun ca la intrebarea mea reflex daca este vorba de aceeasi nepoata care a fost subiectul scandalului legat de votul in Parlament mi s-a raspuns afirmativ.

Cand s-au facut aceste presiuni, in ce au constat ele si cine le-a facut?
Presiunile s-au facut imediat dupa perioada scandalului legat de votul in Parlament al nepoatei senatorului Norica Nicolai. Au fost telefoane în care s-au facut propuneri explicite si initital promisiuni. Dupa ce am refuzat am primit si amenintari exprimate direct si fara perdea.

Ce v-au cerut, concret, cei care v-au sunat?
Concret mi s-a cerut sa "facilitez'" angajarea nepoatei in cauza la Administratia Nationala a Penitenciarelor si mi s-a indicat chiar un domeniu care sa nu presupuna contact cu detinutii. Nu pot spune cine a facut presiuni din motive legate de evenimentele recente legate de conflictul cu fostul ministru al Justititei, Tudor Chiuariu. M-a schimbat abuziv din functie pentru a-si aduce un concitadin si am fost dat afara de la Administratia Nationala a Penitenciarelor. Nu am dat curs acestei cereri si am rugat persoana care ma tot suna sa urmeze calea legala.

A intervenit senatorul Norica Nicolai?
Nu voi raspunde la aceasta intrebare si va rog sa-mi respectati aceasta decizie. Dupa cum se poate intelege din raspunsul anterior incerc sa imi refac cariera pentru care am muncit destul de mult, iar acest raspuns nu ma va ajuta. Stiti cred ca am facut si avertizari in interes public in legatura cu subiecte de acest gen, insa s-a ajuns pana la punctul la care Guvernul Romaniei da seara hotarari de guvern care sa dea afara un amarat de functionar care e incomod, sau mai multi din acelasi material ca sa se apere oarecum de eventuale critici... asa ca repet... Va rog sa intelegeti ca nu pot sa va raspund la aceasta intrebare.

Cate astfel de presiuni (interventii politice pentru angajari) s-au exercitat asupra dvs in perioada cat ati ocuupat functia de director adjunct la ANP si de catre cine?
Este deja de notorietate ca atunci cand o institutie face angajari masive (ANP a scos la concurs sub coordonarea mea 17000 de posturi vacante) sunt interventii in favoarea diversilor candidati. Interventiile au venit din cele mai diverse directii: de la colegi, la antrenori de fotbal si pana la oameni politici.

De ce nu ati denuntat aceste interventii atunci cand ele au avut loc?
Cand rudele sefului meu au fost angajate si a fost si o ancheta in acest sens, ce puteam denunta? Puteam spune ca societatea romaneasca are dublu standard cand discuta despre coruptie? Cand ne ajuta e buna cand nu ne ajuta e rea, adica daca am pile ma descurc daca n-am critic sistemul corupt. Am preferat sa nu dau curs unor cereri de acest fel si sa incerc sa ma asigur ca astfel vor face si comisiile de concurs. Poate ca n-a fost bine, dar aceasta a fost decizia mea la acea vreme.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6772 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    corectie (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 14:45)

    Fapte [utilizator]

    Mah, vedeti ca Cielo-ul e trecut la automobile instrainate.
    • +1 (1 vot)    
      ei, hai! (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:22)

      Fapte [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Acuma ati corectat in text dar comentariul meu legat de Cielo a ramas :) Stergeti-le pe amindoua, altfel o sa para ca vorbesc aiurea.


      sadwank, multumim de corectura,

      Moderato-Hotnew.ro
  • 0 (4 voturi)    
    servicii complete in parnaie (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:12)

    prizon break dance [anonim]

    domle, daca Nowrika isi da nepoata pentru binele comunitar, sa se simta si parnaiashi ok din cand in cand, ca oameni sunt si ei, de ce nu s-a acceptat?

    ok, nu vrea cu contact, atunci putea sa faca un bar dance, sunt o graoza de bari/bare prin parnaie, eu zic ca se detensioneaza atmosfera, etc.
  • -1 (7 voturi)    
    Terminati cu linsajele (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:17)

    AlZawahiri [anonim]

    Mi-e scarba!
    De voi, ziaristi de palat, care pregatiti acum, in ton cu tatucul vostru mutlt iubit, un nou linsaj mediatic. Desi nu -i simpatizez in mod deosebit pe cei de la pnl, deja pot sa spun ca mi s-a luat de mizeriile lu' traian si a clicii de dubiosi de-i pastoreste.
  • -3 (7 voturi)    
    Exclusiv HotNews.ro (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:36)

    Exclusiv HotNews.ro [anonim]

    Bine zis "Exclusiv HotNews.ro" , cred ca nici personajele in cauza n-au auzit de asa ceva.
  • -3 (7 voturi)    
    DT, repeta dupa mine: (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:45)

    jiji [anonim]

    De maine nu mai scriu la comanda! De maine nu mai scriu la comanda! De maine nu mai scriu la comanda! De maine nu mai scriu la comanda! De maine nu mai scriu la comanda! De maine nu mai scriu la comanda!

    Bun, azi ne-a expirat timpu', ne vedem saptamana viitoare la aceeasi ora. :)
  • -2 (6 voturi)    
    Cine este Sorin Dumitrascu ? (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 15:59)

    Alex [anonim]

    Sorin Dumitrascu si-a dat demisia.
    Hotnews.ro, va rog sa-l intrebati de ce si-a dat demisia.
    Ce troc a facut stimabilul director ?
    A fost pus in fata unui fapt implinit - iti dai demisia sau incepem urmarirea penala pentru .....
    Ca cetatean intreb - ai fost santajat domnule director ? Daca ai fost santajat, cu ce ai fost santajat ?
    Individul are stofa de delator, cred ca facea o mare cariera in timpul comunistilor.
    Este cumva membru PD ?
  • -1 (5 voturi)    
    Ce mai timing!!! (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:10)

    vandramas [anonim]

    Nu-mi place Norica, cum nu mi-a placut nici Mona Musca... amandoua imi amintesc de inspectoarea de la invatamant din perioada comunista, dar timing-ul articolului "exclusiv Hotnews" e perfect pentru a fi intamplator. Sefu' de la penitenciar si-a adus aminte tocmai acum de nepoata, iar D.T. l-a gasit la fix! La fix, de parca a dat semnalul presedintele Basescu. Acum observ ca, de cand cu noul format, a disparut butonul "redactia" si nu se mai stie cine e Hotnews si cu cine lucreaza...
    • +1 (5 voturi)    
      Mi se pare firesc (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:20)

      Un tanar de stanga [anonim] i-a raspuns lui vandramas

      Fostul director +consilierul au prins ceva curaj cind a vazut ca nu toata lumea cade sluj in fata NN.
  • +2 (4 voturi)    
    iata coruptia la nivel inalt (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:24)

    Florin [anonim]

    Oameni buni, asta ce e? coruptie, abuz de serviciu, ...Hallooo, si ea vrea sa fie Ministru Justitiei!
    Oameni buni asta e PNL,, iata pleaca de la putere PSD cu oameni corupti si infractori si vine PNL,
    corupti si cu antecedente.
    Sa ne aducem aminte la alegeri, sa lasam PNL sa sub 1%.
    Romania nu are nevoie de corupti, de oameni necinstiti, asa ca jos cu PNL care tine o tara intreaga asediata.
    • +1 (3 voturi)    
      Cine e taliban ? (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:37)

      HIPPIEVALI [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Prin comparatie cu restul mesajelor (rationale), mesajul de mai sus (exclusiv umoros) devine exemplificarea perfecta a diferentei dintre cei cu capul pe umeri si talibanii dominati de reactii viscerale, nicidecum specifice unei fiinte ganditoare.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa, si...? (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:30)

    Bigubax [utilizator]

    Nu-nteleg unde intervine senzationalul in stirea asta. Sunt lucruri arhicunoscute deja, se numesc influenta ``datorita`` puterii, black male, santaj, pile, relatii, vitamine, presiuni externe, ... Toti romanii stiu cum functioneaza (inca) sistemul in Romania. E acest lucru necesar si suficient ca aceasta stire sa apara? Intrebare retorica, evident.
    • 0 (4 voturi)    
      si inca ceva... (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:40)

      HIPPIEVALI [anonim] i-a raspuns lui Bigubax

      "s-a intervenit" (impersonal), "da` nu spui cine, persoana importanta". Ce stire e asta, ce "bomba" e asta?
    • 0 (2 voturi)    
      black male ??? (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 16:44)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui Bigubax

      Bigubax, ce-are NN cu masculii negri ?

      << Limba engleza si carnea de porc e grele >>
      • -1 (1 vot)    
        Mea culpa (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 17:29)

        Bigubax [utilizator] i-a raspuns lui iosiP

        Mercic de atentionare, greseala mea, intr-adevar.

        I should try to take care of the issues sequentially, not simultaneously.

        But the way you`ve replied doesn`t honour you in any way.

        Well, Carpe Diem. Could be worse.

        Scuze de off-topic. Dar se pare ca se poarta.
    • 0 (0 voturi)    
      Stirea nu e senzationala ci trista si invita la re (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:29)

      Hiperboreea [anonim] i-a raspuns lui Bigubax

      in plus se zice " blackmail" nu black male.
    • 0 (0 voturi)    
      Stirea nu e senzationala ci trista si invita la re (Joi, 10 ianuarie 2008, 18:29)

      Hiperboreea [anonim] i-a raspuns lui Bigubax

      in plus se zice " blackmail" nu black male.
  • +3 (3 voturi)    
    Cealalta parte (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 17:35)

    Radu [anonim]

    Unde e opinia Noricai Nicolai?
    • 0 (0 voturi)    
      big question (Vineri, 11 ianuarie 2008, 15:06)

      Georgel [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Nimeni n-a bagat de seama in comentariile facute ca acest articol a fost intentionat lansat acum de catre cineva cre a avut interes sa mai dea o lovitura de imagine proaspetei propuse pe functia de ministru al justitiei - Norica Nicolai. Coroborati si cu motivatia lui Baselu de respingere a propunerii ei pe aceasta functie pe motiv ca perceptia publica e negativa la adresa doamnei politician. Asa-i ca se leaga? Astea mizeriile din politica noastra.
  • 0 (4 voturi)    
    !!!! Atentie la declaratia de avere!!!!! (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 18:50)

    cristihan [anonim]

    Rog autorul articolului sa investigheze un aspect important: in declaratia de avere se mentioneaza la capitolul datorii suma de 53.000 EUR obtinuta de la BRD. Pe de alta parte, la capitolul proprietati imobiliare nu apare nimic. Curiozitate: cum a fost obtinut creditul respectiv si la ce a fost folosit, stiut fiind ca nu se pot obtine credite mai mari de 20.000 EUR decat daca acestea sunt de tip ipotecar (de nevoi personale sau ipotecar clasic). In ambele cazuri e obligatorie implicarea unei proprietati. E adevarat ca aceasta nu trebuie sa fie in posesia celui care obtine creditul, dar cazurile respective sunt rare totusi si in cea mai mare parte a lor banii sunt utilizati oricum ca avans pentru un alt credit ipotecar.
    Mai departe, daca se face un calcul cu o dobanda imposibil de obtinut de 5% pentru fiecare dintre credite, se obtine o rata de minim 750 EUR, care la un curs de asemenea perfect de 3.2 inseamna 2400 RON. La salariul domniei sale de aproape 3800 RON avem 63% grad de indatorare, care este garanta imposibil de obtinut de o persoana necasatorita si fara copii, conform normelor de scoring ale bancilor. Ceea ce implica cel putin o alta "mica" minciuna din partea respectivei in decaratiile date bancilor.
    Asta asa, ca chestie, ca tot e domnisoara analist financiar... Cred ca un subiect abordat asa ar fi mult mai incisiv, nu?
    • -1 (1 vot)    
      nu ai inteles (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 22:51)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui cristihan

      de aea vroea nepoata sa lucreze la penetenciar ca sa faca ore suplimentare, cu baeti din penetenciar, asa spera si ea sa-si poate acoperi datoria.
      Acuma e o problema, trebuie sa caute un baeat mai spendabil, poate ficiorul lui Sechelariu sau poate sobolanul cu ochi rosii.
      Da cineva a garantat datoria, ca la orice banca trebuie sa fie si un garant, poate Patriciu?
  • +1 (3 voturi)    
    nepoata (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 19:28)

    virgil [anonim]

    Chiar ca nu mor de grija nepoatei dnei Nicolau. Insa, parca, dl. acesta, trezit acum, mi se pare ca are mari probleme de caracter. Putea sa faca declaratiile astea acum o saptamana, nu-i asa?"
    • -1 (1 vot)    
      tot nepoata (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 19:56)

      Robin [anonim] i-a raspuns lui virgil

      Dupa virgule suntem noi care vedem nepoata... parcavad discutii aprinse despre deontologia demersului... iar n-o sa discute nimeni despre fapta in sine... iar o sa discutam despre de ce se da si de ce nu se da....
      FEMEIA ASTA AREO PROBLEMA. ISI IUBESTE PREA MULT NEPOATA!
  • +1 (1 vot)    
    COMENTARIU RESPINS? (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 22:11)

    costas [anonim]

    Am scris si eu cateva cuvinte - comentarii la adresa acestui articol, cuvinte care n-au fost publicate. As putea sa stiu si eu de ce? Am dreptul asta? Sau sunt acasa la hotnews.ro si publicati numai ce trece de cenzura dumneavoastra? Nu de alta da as vrea sa stiu daca mai pastrez hotnews.ro la favorite.
    Multumesc.
    Succes.
  • -1 (1 vot)    
    rusine (Miercuri, 9 ianuarie 2008, 22:44)

    resp [anonim]

    trebuie apreciat ca omul recunoaste cite ceva, chiar daca o face poate si pentru a plati ceva polite. E unul din putinii care mai au ceva curaj.
    Cit despre nimicnicia si impostura NN, e jalnic.
  • -1 (1 vot)    
    Mai verificati daca Norica chiar e doctoranda (Joi, 10 ianuarie 2008, 3:25)

    Juvet [anonim]

    Norica nu e doctoranda la Harvard ... de asta pot sa bag mana in foc ... ar merge o ancheta jurnalistica
  • +1 (1 vot)    
    rahat! (Joi, 10 ianuarie 2008, 8:21)

    eugeniu [anonim]

    de ce declaratia de avere este scrisa cu pix de 2 culori si nu e semnata? din punctul meu de vedere este o facatura!
  • -1 (1 vot)    
    de ce acum? (Joi, 10 ianuarie 2008, 9:53)

    Marius [anonim]

    Am citit comentariile precedente si nu pot sa nu remarc faptul ca toata lumea are senzatia (sau unii doresc sa creeze senzatia) ca totul a fost comandat politic de la Cotroceni.
    Dar nu ar trebui sa gandim simplu aceasta tarasenie?
    Tariceanu stia foarte bine ca facand aceasta propunere pentru postul de ministru al justitiei ...toata presa si opinia publica nu va vorbi despre altceva decat despre "aventurile celebrei nepoate".
    Cum se poate astepta cineva sa nu se vorbeasca lumea despre acest lucru, avand in vedere ca el s-a intamplat si mai mult de atat Norica Nicolai a ramas "senina" in continuare in senat...fara a i se imputa nimic...fara a fi amendata cu nimic...
    nepoata nu mai vorbim e bine merci...nu a platit vreo amenda...nu a facut vreo zi de puscarie (desi inteleg ca isi doreste cu ardoare)...
    Mie mi se pare normal ca acum sa apara diversi care sa spuna diverse despre nepoata...pentru ca asta e pedeapsa Noricai dupa cazul "nepoata"...o mare pata pe imagine...
    Cu siguranta multa lume cand se vorbeste despre Norica Nicolai se gandeste la nepoata>nepotisme>halal ministru al justitie....weak...mi-e scarba!
  • +1 (3 voturi)    
    rachete romanesti pentru Iran (Joi, 10 ianuarie 2008, 11:29)

    http://www.myspace.com/val2002 [anonim]

    Dan Mocanescu ( azi deputat PRM ) s-a asociat in firma Prodigo SA cu Eugen Nicolaescu, actualul ministru liberal al sanatatii, si cu Cornel Nicolai, sotul senatorului PNL Norica Nicolai, sub guvernarea CDR. Sediul societatii a fost inregistrat acasa la Dan Mocanescu - directorul general al Prodigo. Mocanescu era secretarul general al Federatiei din Industria de Aparare. "Sunt prieten cu Eugen de cand era sef la RATMIL. Pe Cornel (sotul Noricai Nicolai - n.r.) il cunosc de ani de zile, de cand era la Teatrul de Muzica, iar eu lucram in Televiziunea Romana. Si pe Norica o stiu de foarte mult timp, sustine deputatul PRM Dan Mocanescu, dovedit ca informator al Securitatii. Printre membrii fondatori ai Prodigo SA se numarau si Gheorghe Nemteanu - director al regiilor Romarm si Arsenalul Armatei, ex-director al uzinelor militare, colonelul Samoila Stoica - atunci in Directia Speciala a guvernului. Toti acestia mai aveau un asociat in Prodigo SA: colonelul Costica Laptes.Laptes reprezenta in Romania, companiile straine prin care opera celebrul traficant Shimon Naor: Armitech Company din Panama, Armimpex Hightech Ltd si Saltech din Cipru. Complicele lui Naor, Ion Busuioc a fost arestat in 2007 si cercetat in prezent pentru trafic de armament de catre procurorul Ciprian Nastasiu. Prodigo mai era combinata si cu un alt traficant moldovean, Vladimir Siminiuc. Tn conducerea Romtehnica, se afla col. Tudor Marcu, fratele Tribunului de la PRM, unul din putinii vizitatori cu treburi "speciale" al Iranului.
  • 0 (0 voturi)    
    loc dupa gratii (Joi, 10 ianuarie 2008, 16:37)

    alin [anonim]

    Pai si de ce nu ia oferit onorabilei nepoate un loc dupa gratii?