Exit Poll, ora 16.00. ACL si PSD o dau pe Macovei pe locul III. Ponta si Iohannis se vor bate in turul doi​

de C.Z.     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:25 Actualitate

​Victor Ponta este pe primul loc, urmat de Klaus Iohannis si Monica Macovei, potrivit sondajelor la iesirea de la urne pna la ora 16.00, emise duminica de cele doua mari blocuri politice rivale, PSD si ACL, citate de Stiripesurse.ro.

Clasament, potrivit PSD si ACL, ora 16:
  • Victor Ponta - 38% (PSD), 38% (ACL).
  • Klaus Iohannis - 28% (PSD), 30% (ACL)
  • Monica Macovei - 7% (PSD), 9% (ACL)
  • Calin Popescu Tariceanu - 7% (PSD), 5% (ACL).
  • Elena Udrea - 5% (PSD), 4% (ACL).


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

34804 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    arata bine (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:30)

    chiuariu [utilizator]

    la ora 21 va fi si mai bine.
    • +11 (11 voturi)    
      Sa ajungem la 10%! La vot! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:12)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      La vot!
    • +6 (6 voturi)    
      hmmm (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:21)

      AndreyTanase [anonim] i-a raspuns lui chiuariu

      sa speram in tutrul doi macovei si ponta, asa ponta pleaca la Rahova...
  • +19 (23 voturi)    
    perfect! VVP pierde! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:31)

    cristi_an [utilizator]

    toata lumea stie ca de la ora 16:00 incolo se iese masiv la vot in randurile votantilor de dreapta si anti-psd!
  • +11 (17 voturi)    
    Mai avem de vazut. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:34)

    mitg [utilizator]

    Ce e in urna nu coincide cu ce raspund votantii cand ies.
  • +19 (19 voturi)    
    :) (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:34)

    calin22 [utilizator]

    Deci in realitate maine ne asteptam la 34-35% maxim pentru Ponta si peste 10% pentru Macovei. Se stie clar ca votantii PSD ies la vot dimineata iar seara ies masiv oamenii tineri si de dreapta. Nu m-ar mira un scor aproape egal intre Ponta si Iohannis.
    • +4 (4 voturi)    
      :( (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:56)

      dan24 [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Eu și familia mea (6 persoane) am votat toți cu Iohannis înainte de 10 dimineața. Așa, cum zici tu că trebuia să facem seara.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e regula (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:25)

        Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui dan24

        Dar in marea majoritate [ atentie mare majoritate, sa nu ma intelegeti gresit] votantii PSD sunt din mediul rural!
        Acolo se voteaza la intrarea sau iesirea de la biserica!
        • +1 (1 vot)    
          Mai corect (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:58)

          feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

          La urna mobila de la intrarea/iesirea din cimitir.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:28)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui dan24

        Eu am votat Macovei la 6 seara.
    • +12 (14 voturi)    
      MM se duce spre 12% (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:57)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      hai ca mai sunt 3 ore, hai ca se poate!
    • +11 (11 voturi)    
      Daca ia MM 10% ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:00)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      ... promit sa nu mai spun niciodata poporul rromanistanez in comentarii ...
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:38)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Ce folos cei 10% sau cat or fi? Ca sa ne bagam gheara in gat ca ar fi castigat daca avea sustinerea dreptei?
    • +12 (14 voturi)    
      corect (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:03)

      cris64 [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Din pacate prea putini romani din strainatate pot vota. Daca s-ar fi asigurat si lor sansa sa voteze, Ponta nu intra in turul 2. Se alegea intre Iohannis si Macovei.
      • 0 (0 voturi)    
        T2 (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:10)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui cris64

        Mai sunt doua saptamani pana la turul 2. Daca neregulile de acum vor genera ecouri serioase, vor fi luate masuri sa nu se mai repete. Macar in turul 2 sa aiba si diaspora un cuvant de spus.
    • +1 (1 vot)    
      we can only hope (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      sa si-o ia pinochio urat in turu 2 :) ce frumos ar fi :D
  • +24 (26 voturi)    
    o veste buna! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:35)

    Klaus_CT [utilizator]

    Ponta la sub 40%, Iohannis peste 30%, iar Monica Macovei pe locul trei cu 8-9% = infrangere pentru viorel ponta in turul 2!
    Este momentul sa iesim la vot daca nu am facut-o pana acum!
    CU TOTII LA VOT!
  • +16 (16 voturi)    
    Nu va grabiti, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:41)

    SRA [utilizator]

    DIASPORA rezolva ROMANIA, nu vrea HOTIA, HOTII si pe PONTA !

    Mai este pana la ora 21H00

    Daca PONTA este ramas pentru turul 2 ROMANIA devine colonie RUSA si vasala CHINEI !

    Alegeti RUSIA sau UE si NATO !
    • +15 (15 voturi)    
      Se pare... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:50)

      Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ..ca tot cei din diaspora ,care-i ajuta pe cei ramasi in tara ,vor face diferenta.De ce?Pentru ca sunt din ce in ce mai multi. Multumim!
      • +1 (1 vot)    
        Multumim Base&Boc (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:24)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

        For their good economic and social politics...
        Inca doi trei ani cu astia si toti votam din diaspora...
  • +18 (18 voturi)    
    Hai (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:46)

    EuEu1 [anonim]

    Ne punem sperantele in ardeal si in diaspora, ele au infrant PSD-ul de fiecare data.
    • +5 (5 voturi)    
      Ardeal (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:27)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui EuEu1

      Locuiesc intro comuna de langa Cluj ! Nu imi venea sa cred cand auzeam optiunea de vot a vecinilor mei ,tarani simpli! Va puteti baza pe noi!
      • 0 (0 voturi)    
        Cu cine votau, draga? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:25)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

        EBA?!?..
        • 0 (0 voturi)    
          Ne subestimezi (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:06)

          Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

          Si zau ca nu meritam! Si o stii si tu prea bine!
          In alta ordine de idei nimeni din familia Basescu nu candideaza! Doar A 3 si reteveu au ramas
          " nostalgici"[ nu fac alte remarci rautacioase, nu imi sta in caracter ]
          • 0 (0 voturi)    
            Danuta, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:52)

            lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

            Glumeam. Dar Ardealul e ciudat. A abandonat destul de - prea - repede PNT-ul, partidul "lor", cand acesta nu fusese complet infeudat securistilor. Johannis a pierdut de fiecare data la Sibiu, atunci cand a candidat la "nationala". Ardealul l-a propulsat si mentinut pe Boc: o calamitate. E pacat, dar adevarat. Sunt curios de rezultatele lui Johannis acum in Ardeal.
  • +16 (18 voturi)    
    Deci (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:53)

    roman29 [utilizator]

    Sunt vesti foarte bune. 90-95% dintre votantii Macovei si Udrea se vor adauga la neamt in turul 2. Teoretic sunt sanse reale ca Victor Viorel sa plece cu coada intre picioare dupa turul 2. Ar fi sublim, ar fi epic, si nu in ultimul rand, ar fi bine pentru Romania
  • +9 (9 voturi)    
    Hai romani, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:08)

    PetruLuca [utilizator]

    ...pe ei ! Se poate !
  • +3 (3 voturi)    
    //\\ (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:13)

    LiviuP01 [utilizator]

    Haideti, fratilor, la vot!!!
    La ora asta este o prezenta de 35%.
    Haideti ca se poate!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Mesage (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:14)

    SRA [utilizator]

    DIASPORA cheama NATIUNEA sa se voteze MASIV,
    NU HOTIA si HOTII !!
    NU PONTA !!!

    Se fac economii pentru turul 2 care nu trebuie sa mai fie !
  • +5 (7 voturi)    
    Fără Ponta în turul 2! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:18)

    marius v [utilizator]

    Mai este timp pentru asta.
    • +1 (3 voturi)    
      ): (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:28)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      deja aberezi.
      • 0 (2 voturi)    
        Lasa-l dom'ne (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:27)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui step by step

        Nu-i violent. E nebun, da-i pacifist. Nu-l descuraja, Lasa-l sa muste din forumistii pontisti, sa latre, sa maraie, e in natura... umana.
    • 0 (2 voturi)    
      e... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      hai sa nu ne mintim singuri
    • +1 (1 vot)    
      ?!??! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:44)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Cum sa ia cineva peste 50% din primul tur? Nici macar Iliescu nu a reusit decat o singura data!
      • 0 (0 voturi)    
        a luat odata si ne-a (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:09)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        nenorocit pe urmatorii 50 de ani.

        Pensionarii bezmetici care acum voteaza himera unei pensii mai putin mizere si-au facut-o atunci cu mina lor.
        Din pacate si-au nenorocit si copiii si nepotii.
  • +6 (6 voturi)    
    Blatul "celui mai onest candidat" cu Ponta (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:19)

    derblauereiter [utilizator]

    este evident:

    in timp ce PSD si ACL il dau pe Ponta cu acelasi scor in exitpolluri - 38% - Udrea scoate un "sondaj" in evz si stiripesurse.ro in care Ponta are 41%;

    practic Ponta are in "sondajul" PMP mai mult decat in toate sondajele PSD si 3% in plus peste exitpolluri.
    • +5 (7 voturi)    
      Nutzi spaima... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:29)

      Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      Mi-ar placea sa scapam de aceasta rusine de udrea cat mai repede.
      O rusine pentru candidatura la functia de Presedinte.
      Se poate pune semnul egalitatii intre udrea si ponta, mai ales ca amandoi sunt niste profitori oportunisti de cea mai joasa speta!
      O colaborare Iohannis/Macovei sau Macovei/Iohannis reprezinta singura optiune viabila. Ponta si udrea sunt doua jene patetice ale acestui proces electoral, amandoi fiind in stare sa calce in picioare absolut orice pentru a castiga acest scrutin electoral.
  • -2 (2 voturi)    
    manipulare mare si cu sondajele astea (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:19)

    MirunaIacob [anonim]

    cata dezinformare pe surse doar ca sa o atace pe Udrea si sa o preaslaveasca pe Macovei. Nu stiu cui convine mai mult situatia asta, daca PSD sau Tariceanu, ideea este ca acum pentru toti cel mai puternic contracandidat este E.U. motiv pentru care astazi au lansat numai procente mincinoase. Dupa ce se termina alegerile o sa se vada ca de fapt statisticile stau invesr si Udrea e pe 3. Cum sa fie pe 3 doi candidati iepuri, Macovei sau Tariceanu? Nici vorba! Tinerii cu care am vorbit au votat udrea si la fel si familiile lor. Oamenii s-au desteptat!
  • -2 (4 voturi)    
    TREZIREA SI HAI LA VOT !!! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:24)

    RusuVictor [anonim]

    Fratilor exit-poll'urile astea sunt cele mai mari manipulari !!! sunt doar pentru a ne influenta in cele mai groaznice feluri !!! Nu va luati dupa ele daca inca nu ati fost !!! Colegii mei de serviciu vor sa FACA DIFERENTA !!! Suntem toti PRO ROMANIA FRUMOASA !!! PRO UDREA !!!
  • +3 (3 voturi)    
    ....locul lui ! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:25)

    Aquariuss [utilizator]

    Daca se scad din rezultate pomenile electorale plus neregulile de la vot si se adauga "'organizarea"'votului in strainatate atunci VV ponta apare pe locul lui adica pe nicaieri .Ca doar nu era sa voteze lumea un carlan si nu eu am zis-o ci baciul care-l cunoaste cel mai bine !
  • +8 (8 voturi)    
    Votati Macovei (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:27)

    PDT [utilizator]

    Sa scapam de Ponta. Sa scapam de mafie. Sa salvam DNA-ul.
  • +2 (4 voturi)    
    Cică Ponta vs. Iohannis (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:32)

    CititorulComentator [utilizator]

    Adică useliștii se vor "bate" între ei? :)

    Hai Macovei! Oricum, procentul actual este o mare realizare fără mașinăria de vot a partidului, mare realizare!
  • 0 (0 voturi)    
    ticalosii (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:56)

    minerva [utilizator]

    ticalosii ! nu sint capabili sa organizeze alegeri civilizate ! sau nu vor-romanii care au sustinut pib-ul ani la rind nu se multumesc cu o pereche de papuci din plastic si un pet cu bere ! nu v-ar fi rusine de 'alesi' !
  • +1 (1 vot)    
    Golanii (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:07)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ponta e pe III

    Macovei e votata de multi
  • 0 (0 voturi)    
    salvati tara (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:31)

    vali2 [utilizator]

    indiferent de cine ajunge in turul 2 cu ponta, trebuie mers si sustinut oponentul lui ponta.

    Trebuie sa ne debarasam de nesimtitul asta care si-a facut ditamai campania pe banii nostri