De ce nu a demisionat Radu Stroe. Culisele deciziei politice de a-l mentine in functie pe ministrul liberal al Internelor

de L. Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2014, 14:31 Actualitate | Politic

Desi neoficial atat liberalii cat si social democratii au recunoscut ca se impunea demisia lui Radu Stroe din fruntea ministerului de Interne, liderii USL au decis ca este in continuare nevoie de acesta. Surse politice au declarat pentru Hotnews.ro ca, la intalnirea de la Guvern, Victor Ponta si Crin Antonescu au decis mentinerea lui Radu Stroe in functie din motive diferite. Pe de o parte Antonescu nu a vrut ca, prin demisia lui Stroe, imaginea PNL sa fie tarata in scandalul accidentului aviatic. De partea cealalta, PSD mizeaza pe Stroe in anul electoral 2014.

Pe de o parte, Crin Antonescu a fost dispus sa-l sacrifice pe Radu Stroe avand in vederea apropierea acestuia de PSD. De altfel, in interiorul PNL exista o aversiune fata de Radu Stroe si Daniel Chitoiu, cei doi fiind catalogati mai degraba fideli social democratiilor decat lui Crin Antonescu.

Desi liberalii sustineau neoficial demiterea lui Stroe, din punct de vedere strategic, liderul PNL si-a calculat altfel pasii. La intalnirea de la Guvern, potrivit surselor citate, Antonescu a fost dispus sa renunte la Radu Stroe cu o singura conditie: ca la nivel guvernamental si PSD sa renunte la ministrul Apararii Mircea Dusa.

"Din punct de vedere mediatic, noi am fi avut cel mai mult de suferit, un ministru liberal si un secretar de stat, practic toata imaginea negativa era directionata catre noi. In cadrul discutiilor, Antonescu si-a arata disponibilitatea de a accepta demiterile lui Radu Stroe a secretarului de stat Catalin Chiper, dar a sugerat ca si Mircea Dusa ar trebuie sa faca la fel, astfel incat costurile de imagine sa fie impartite, insa Ponta a propus solutia demisiilor din esalonul doi", au explicat sursele HotNews.ro.

Surse din interiorul PSD au declarat pentru Hotnews.ro ca decizia premierului de a-l mentine pe Radu Stroe in functie are legatura si cu campaniile electorale care se apropie. "Conteaza foarte mult un om de incredere in fruntea ministerului in conditiile in care ne asteapta un an electoral foarte greu", au explicat sursele citate.

Daca Radu Stroe ar fi fost demis, PNL trebuia sa numeasca un alt om in locul acestuia. Social democratii se bazeaza pe ajutorul lui Stroe in campaniile electorale care vin, si un alt om numit de Antonescu la Interne ar fi putut sa incurce planurile acestora. 

In acest context, liberalii au preferat sa-l lase pe Victor Ponta sa faca anuntul privind demisiile care se impun in cazul accidentului aviatic din muntii Apuseni. De altfel presedintele, PNL Crin Antonescu a incercat sa directioneze responsabilitatea privindu-l pe Radu Stroe catre premierul Victor Ponta.

Antonescu a declarat ca premierul Ponta nu i-a cerut schimbarea din functie a ministrului de Interne si ca nu a existat o discutie in PNL despre schimbarea ministrului Radu Stroe.

Intrebat din nou de ce ministrul de Interne Radu Stroe este inca in functie, Antonescu a replicat ca "aceasta a fost decizia premierului.

"In aceasta situatie, asta a fost propunerea primului ministru si am fost de acord cu ea. Am luat act de evaluarea lor si am sustinut-o.  In niciun fel domnul prim-ministru nu a sugerat schimbarea ministrului de interne si eu m-am opus. Demiterea unui secretar de stat nu este putin lucru", a tinut sa precizeze liderul PNL.

Totodata, Antonescu a refuzat sa se pronunte asupra declaratiilor lui Stroe, care a afirmat ca regreta ca accidentul s-a petrecut in mandatul sau, spunand ca "omeneste vorbind, cred ca in asemenea momente este greu sa fii ministru, sa fii demnitar, pentru ca trebuie sa intelegi si sa simti ca orice declaratie, orice cuvant in asemenea momente sunt importante".























13048 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    Ponta era sa-i omoare pe toti (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:07)

    MariusH [anonim]

    http://www.nasul.tv/2014/01/21/marturia-salvatorului-era-sa-ne-intoarcem-din-drum-cand-am-aflat-ca-premierul-ponta-a-anuntat-ca-au-fost-gasiti/
    • +16 (18 voturi)    
      aham (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:26)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui MariusH

      deci motzii urmaresc B1 nu A3
      • +5 (7 voturi)    
        El sa se dea mare,sa ne linisteasca! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:52)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        - Stati linistiti, ca i-am gasit deja, sunt la umbra de brad... sa astepte in liniste!

        Nemernicul !
      • +4 (6 voturi)    
        nu doar motzii (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:33)

        greatza_de_comunisti [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

        eu sincer cred ca toat Ardealul, toata Transilvania de fapt urmareste B1 tv. veti vedea la alegeri
        • -1 (1 vot)    
          Apropo de alegeri (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:44)

          marga 2 [utilizator] i-a raspuns lui greatza_de_comunisti

          După dezastrul produs în Apuseni,să ne aducem aminte,în special șoferii, de cîte ori a majorat amenzile Stroe decînd este ministru.
          2-3 zile cînd scoate'' tineretul '' dornic de afirmare să facă rost de bani și atunci fără milă se face abuz de lege și se dau amenzi usturătoare pentru orice închipuire de a lor.Incălcînd legea,în Caraș-Severin,pîndesc în mașini private (Loganuri galbene,roșii si albe) și te vînează să te prindă cu orice ,care după ei ar încălca legea. De exp:''dacă trecătorul se întoarce de pa banda a 2-a,că a uitat ceva'' Tu ca și șofer nu ai voie să pleci de la zebră ,pînă pietonul nu a pus piciorul pe trotuar.Dar mă întreb ,care pieton așteptă să treacă mașinile după acest caz.Niciunul.Pune din nou piciorul pe carosabil iar tu stai ca boul și nu poți pleca din loc,dînd la infinit prioritate.
    • +9 (11 voturi)    
      Hai Base, fa-i praf!!! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:40)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MariusH

      'Genialul' Stroe a scapat de demisie pentru ca Ponta a refuzat sa-l destituie pe seful MAI Mircea Dusa la cererea lui Cacarau, pe principiul mioritic "...si capra vecinului".
      Astfel, ambele partide vor suferi oprobiul societatii care se inteteste o data cu gafele tot mai evidente a Grupului Infractional Organizat, prescurtat USL...

      Cred ca e momentul unei torpile in plin a Presedintelui Traian Basescu pentru a le readuce aminte liderilor USL de sloganul atat de indragit de ei dar uitat atat de rapid, "Dreptate pana la capat!"...
  • +31 (33 voturi)    
    mda (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:10)

    strategy [utilizator]

    Nici o problema PNL si PSD. Tineti-l in functie ca numai asa mai scapati de niste voturi. Oricum nu v-as fi votat!
    • +6 (8 voturi)    
      Problema lui Antonescu... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:31)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui strategy

      ... nu era ca are un ministru incompetent la interne, ci ca ar fi lezata imaginea PNL-ului prin demiterea lui.

      Astia sunt in stare sa sacrifice cateva vieti umane doar penru a nu avea de piedut voturi.

      O astfel de atitudine ar trebui sa fie un mare semnal de alarma pentru sustinatorii USL-ului.
      Dar, ai cu cine?
  • +30 (32 voturi)    
    Interesele politice mai sus decit viata oamenilor (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:12)

    andreesanu [utilizator]

    Dovezi,dovezi ale clientelismului,ale incompetentei ,a lipsei de responsabilitate ,ale intereselor politice mai presus de orce ,mai presus de viata voastra a celor care i-ati ales si i-ati cocotat pe scaunele de unde va scuipa in cap,de unde va sfideaza cu aroganta prostului ajuns acolo unde n-a visat neam de neamul lui.
    Asta-i politica USL ,asta-i politica guvernantilor adunati de pe maidane,asta-i guvernarea lichelelor si repetentilor,a iresponsabililor.
    • +13 (17 voturi)    
      Sorry! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:58)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Alti "oameni" au votat lichelele astea care le/au promis marea cu sarea si le/au dat.... moarte!
      Atata timp cat alegatorii nu vor vota promisiuni, o vor lua in barba de la comunisti!
      Atata timp cat nu gansesc si stau numai pe latrine, vor iesi comunistii!
      Atata timp cat cei peste 65 ani au drept de vor, vor iesii comunistii! Daca pruncii nu au voie sa votez pana la 18 ani (lipsa de discernamamt, maturitate, ...) de ce cei peste 65 au? Si la ei sunt cam aceleasi... simptome, ba chiar sunt dublate de egoism, rautate, imobilitate in gandire (eu pe vremea mea...).
      Asta este.
      Mor oameni cu zile pentru ca unii isi culeg informatii din latrine!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu o lua chiar așa! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 20:22)

        DelMa [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Cunosc oameni, chiar trecuți de 65 de ani, care gândesc mai corect, mai sănătos, decât politicieni de 30-45 ani din USL. Poate sunt puțini, dar sunt!
  • +26 (28 voturi)    
    Sfidator (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:13)

    omezu [utilizator]

    Deci tragedii asemanatoare se pot repeta la nesfarsit, importante sunt calculele politice si procentele de la alegeri. Cred ca vor cat mai multe "cadavre decedate" sa le iasa procentul la referendum!
  • +30 (32 voturi)    
    ce mizerie (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:15)

    igorashu [utilizator]

    In loc sa-si prezinte demisia de onoare fiindca au murit 2 oameni din cauza lor, astia negociaza cine cum ramane.
    • +2 (6 voturi)    
      Stroe e bun la cotonogit taranii de la Pungesti. (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:37)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

      In plus mai e si marinar destoinic (de uscat) si macar din acest motiv trebuia sa fie la PSD ca sa tina de urat altora asemenea ca Mazare, Constantinescu sau Pandele.
  • +26 (30 voturi)    
    Baa... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:16)

    The_Dude [utilizator]

    Careva sa ne trezeasca. Au MURIT doi oameni si asta este un joc politic? Incredibil. Suntem in VIATA REALA, oameni buni, nu intr-un joc stupid de sah, unde pierzi piese. La cum au reactionat autoritatile, eu as evacua orasul Cernavoda, de exemplu.
  • +18 (20 voturi)    
    Trebuia demis! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:17)

    Radu75 [utilizator]

    Cine astepta din partea lui demisia? Pentru asta trebuie si coloana vertebrala.
    • +14 (16 voturi)    
      lipitorile nu au coloana (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:46)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Radu75

      nici creier
  • +24 (26 voturi)    
    "Pe de o parte Antonescu..... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:23)

    translativus [utilizator]

    .....nu a vrut ca, prin demisia lui Stroe, imaginea PNL sa fie tarata in scandalul accidentului aviatic. De partea cealalta, PSD mizeaza pe Stroe in anul electoral 2014. "

    Aceasta este preocuparea politicienilor ! Puterea cu orice chip !
    Conteaza ca din incompetenta lor criminala, au murit niste oameni ?

    In sitemul administrarii statului prin contract, asemenea personaje nu doar ca ar fi fost "zburate" de mult dar nici macar nu ar fi putut ajunge vreodata la putere.
    In mega-escrocheria numita "democratie parlamentara", incompetenta criminala este incurajata si face casa buna cu hotia de orice fel.
    Rezultatul ? Il traim zi de zi !
  • +14 (16 voturi)    
    Demisia imediata (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:34)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    Am votat usl
    Voiam sa ii votez din nou la alegeri acum
    Dar, nu o voi mai face,.sper sa imi conving si familia de acest lucru
    Stroe e un iresponsabil, si prin acoperirea acestuia de USL, se dovedeste ca nu merita
  • +12 (12 voturi)    
    Sa demizioneze acum, nu e tarziu! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:38)

    Motzic [utilizator]

    Trebuie sa insistam macar in demisie!
  • +13 (13 voturi)    
    Sa demizioneze acum, nu e tarziu! (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:38)

    Motzic [utilizator]

    Trebuie sa insistam macar in demisie!
    • +2 (4 voturi)    
      o sa fie lipiti in alte parti (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 18:53)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

      nu ajung ei pe drumuri, din pacate :( ca nici sus n-au ajuns pentru ca meritau (vezi rezultatele)
  • +12 (14 voturi)    
    imaginea (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:39)

    agent_smith [utilizator]

    sa inteleg ca marea problema era aici imaginea lor, nu ca s-au batut cap in cap si nu au reusit sa se mobilizeze astfel incat au murit oameni. Las incolo pe aia doi, la cei 7.4 milioane sa aratam bine...
  • +16 (18 voturi)    
    de ce nu a demisionat? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:40)

    mos ion roata [utilizator]

    de nesimtit!
  • +19 (21 voturi)    
    Mda, era predictibil (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 15:45)

    triciupa [utilizator]

    Stroe e un personaj important al gio (n.a.: grup infractional organizat). Cu asta la butoanele MAI gio poate sa nu-si faca griji: furtul de voturi, fraudele electorale de tot felul, abuzurile si manariile se vor desfasura in conditii optime, fara vreun deranj. Cu stroe ministru dragnea va putea sa-si mane armatele de morti la urne (alea de vot, nu alea funerare...) fara teama ca vreun politist bagacios o sa-l intrebe unde merge cu strigoii dupa el.
  • +6 (8 voturi)    
    E nevoie de Stroe la butoane (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 16:49)

    Wanheda [utilizator]

    Ca unui astfel de specimen suin n-ai cum sa-i ceri demisia de onoare....atat vreme cat el nu are asa ceva.
  • +4 (6 voturi)    
    rusine (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 18:09)

    Lusitanul [utilizator]

    Din cunostintele mele,in statul de drept, crima,complicitatea la crima,ascunderea infractorului cat si a infractiunii,...se pedepseste.Concluzia mea este cã România de mult timp nu mai este un stat de drept.Mortii sunt tot timpul vinovati pentru ca se aflau "la momentul nepotrivit inlocul nepotrivit".
  • +5 (7 voturi)    
    Pai daca... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 18:12)

    trilulilu [utilizator]

    ... asa sta situatia, prima propunere in CSAT pt persoane demise poate ar trebui sa fie dl P de la o gramada de P-uri posibile? In timp ce oamenii mureau in frig, dansul, care potrivit ordonantei de urgenta este coordonatorul inter-ministerial al comisiei pt situatii de urgenta, in loc sa gestioneze criza, era pe la emisiuni tv, sa-si mai creasca popularitatea :-) Asta in timp ce declara in direct ca supravietuitorii au fost gasiti, iar localnicii au vrut sa se intoarca din drum si sa opreasca cautarile. Pai daca toti sunt de vina sa nu se gaseasca doar un tap ispasitor scos in fata, gen "iata ca am demis pe cineva" legat de criza asta. Sa fie demisi toti ce-i care au gestionat criza si implicit coordonatorul lor nesimtit. Ca deja sunt super furios pe toti astia care ne cred pe noi romanii niste boi. Am zis-o
  • 0 (4 voturi)    
    Demisie (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 19:27)

    Comentariu_01 [utilizator]

    Stimabilul dl. Stroe nu isi da demisia deoarece nu se considera vinovat de tot ceea ce s-a intamplat. Nesimtirea cu care a tratat toata aceasta intamplare este strigatoare la cer.
    De ce nu s-a constituit p comisie de criza este o intrebare care nu isi va gasi niciodata un raspuns.
    De ce mai face acest om parte inca din Guvernul Romaniei este iar o intrebare care nu isi va gasi niciodata un raspuns.
    Este de neconceput cum in anul 2014 un avion sa se prabuseasca si oamenii sa moara de frig, si sa fie gasiti dupa 7 ore.
    De ce institutiile statului nu si-au facut datoria este din vina celor care conduc aceste institutii.
    Anual se cheltuiesc milioane de euro pe sisteme de interceptare si cine stie ce soft-uri care nu pot fi folosite in cauze de acest gen.
    Este vina noastra a tuturor ca aceste lucruri se intampla, noi ii tinem acolo unde sunt, noi acceptam sa ne calce in picioare de fiecare data.
    Anul acesta sunt alegeri si evident ca or sa faca asa cum au facut in anii precedenti or sa promita marea cu sarea si or sa sa le mai dea 5 bani pensionarilor ca sa ii aleaga si nimic nu se va schimba.
    Cati oameni trebuiesa mai moara ca sa se schimbe ceva, nimeni nu stie.
    Este clar ca cei care stau bine mersi acum in acele scaune comode de la Guvern si Parlament nu isi doresc decat sa-si mareasca salariile si sa-si duca ca si pana acum vietile fara niciun fel de probleme.
  • +2 (4 voturi)    
    Demisia (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 20:13)

    MaraPopescu [anonim]

    Dl Stroe trebuia DEMIS. In aparitia televizata, un individ plictisit, obosit de atata functie,....
    Mi-e scarba de toate jegurile sus puse, ramolite, numai cu interese. Nu au nici o repsponsabilitate pentru ceea ce fac acolo. Singura lor ocupatie este slugarnicia fata de partid.
  • +1 (1 vot)    
    sms (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 20:36)

    liviusmaximus [utilizator]

    tot nu am aflat cine a trimis sms la ponta !?
  • +5 (7 voturi)    
    ce stim? (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 20:46)

    Luisa [utilizator]

    Ca toate avioanele de pe teritoriul Romaniei, romanesti sau straine, sunt teoretic monitorizate permanent de catre Compania Nationala ROMATSA, care are un program special de calculator pentru asta.
    Ca ROMATSA e platita de EUROCONTROL (ca sa faca treaba buna), iar salariile acolo ajung la…20.000 de euro pe luna.
    Ca ROMATSA a refuzat sa foloseasca un software european standard, pe care ar fi putut sa-l obtina gratis din Marea Britanie sau Germania.
    Ca au preferat sa plateasca 415.000 de euro in 2009 unei firme romanesti, TEAMNET (http://www.teamnet.ro/), pentru un software facut de comanda in Romania.
    Ca aceeasi companie, TEAMNET, a mai facut si softul pentru 112, de localizare a apelurilor de ajutor (care de asemenea a dat chix alataieri).
    Ca aceeasi companie, TEAMNET, a mai castigat acum cateva zile un contract de 46 de milioane de euro, pentru digitalizarea cartilor funciare din 9 judete (clientul fiind Agentia Nationala de Cadastru).
    Ca TEAMNET apartinea grupului ASESOFT al lui Sebastian Ghita (prietenul lui Ponta, deputat PSD si patron la Romania TV).
    Ca Sebastian Ghita, ajuns deputat, i-a dat-o lui Bogdan Padiu, unul din programatori (care apare acum ca actionar principal).
  • +1 (1 vot)    
    Asa pierd si mai mult. (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 23:07)

    gazania [utilizator]

    Prin mentinerea lor nu arata decat ca putin le pasa de noi, important sa aibe pe cineva sa minta cu seninatate la alegeri.