Relu Fenechiu despre cazul DNA - Silaghi: Nu este o surpriza ca solicitarea DNA vine cu doua zile inaintea numirii lui Silaghi la Transporturi. Evident ca Basescu nu va semna instalarea sa ca ministru

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 19 august 2013, 16:36 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a declarat pentru Hotnews.ro ca solicitarea DNA privind inceprerea urmarii penale impotriva lui Ovidiu Silaghi nu este o surpriza: "Inca o data se pare ca detalii din anchetele penale sunt cunoscute de anumite persoane, ca Traian Basescu. Pentru mine nu este o surpriza ca inainte cu doua zile de numirea acestuia in functie, DNA face aceasta solicitare", a declarat Fenechiu. Fenechiu crede ca Silaghi nu va mai fi numit in fruntea Ministerului Transporturilor.

"Dupa cum stiti, un ministru sau fost ministru impotriva caruia s-a inceput urmarirea penala nu mai poate detine o functie in Guvern. Este evident ca Traian Basescu stia de acest lucru si a amanat numirea acestuia, si este evident ca nu il va nominaliza pe acesta. Vom discuta la partid in urmatoarea perioada ce solutii avem", a explicat vicepresedintele PNL pentru Hotnews.ro.

Fenechiu a fost el insusi ministru al Transporturilor pana in urma cu o luna, cand a fost condamnat de Inalta Curte la 5 ani de inchisoare in dosarul Transformatorul. Decizia Inaltei Curti nu este definitiva.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2910 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    coincidente desigur (Luni, 19 august 2013, 16:47)

    easy [utilizator]

    mai degraba ar fi o coincidenta faptul ca marele copiator propune doar penali [si] la transporturi, asta cred ca ar fi interpretarea corecta

    dar ei mai degraba se ascund dupa presedinte si marea lui putere magica asupra justitiei, ar fi ciudat din punctul lor de vedere ca aceasta sa functioneze singura dupa ce atatia ani a fost la mana lor

    metehne sovietice, prim ministru nepregatit, vedeti pe cine mai votati stimati romani
    • +6 (6 voturi)    
      Alta stire...! (Luni, 19 august 2013, 17:31)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui easy

      Scandal si intretinerea scandalurilor!
      Asta este Romania!
      Cand este insa vorba de munca se sta cu mana intinsa!
      Poporul asta nu stie ca trebuie sa munceasca, s/a obisnuit cu gargara de pe latrine, irealitatea si Romania teve, ...
      La munca, lenesilor, iar cei care gresesc la bulau fara drept de a deschide gura!
    • +4 (4 voturi)    
      si cum tot relu propune (Luni, 19 august 2013, 17:53)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui easy

      S-ar putea ca si urmatorul sa mearga pe acelasi drum.

      PNL parca e mafia. Condamnatii sunt la conducere. Si dupa acelasi model Fenechiu probabil o sa fie vice la pnl si dupa gratii.
    • +6 (6 voturi)    
      corect (Luni, 19 august 2013, 19:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui easy

      si ma amuza foarte tare cum un hot isi da cu parerea despre vinovatia altui hot
  • +27 (29 voturi)    
    Look who's talking (Luni, 19 august 2013, 16:48)

    Wanheda [utilizator]

    Condamnatul care o sa poarte curand haine vargate.
  • +30 (30 voturi)    
    Relu (Luni, 19 august 2013, 16:50)

    Frank777 [utilizator]

    Relu isi aduce aminte cu duiosie cand era ministru Chioariu,omul lui, si isi facea de cap la justitie.
    Ce vremuri,ce vremuri...
  • +22 (22 voturi)    
    fara surprize (Luni, 19 august 2013, 16:55)

    GeorgeT [utilizator]

    Fenechiu infractorul condamnat dar cu tupeu de politician nenorocit, stie si ce invirtesc alti infractori mai norocosi ca el , decondamnati inca..
    Incredibil si fara cuvinte, numai intr-o democratie balcanica sau orientala exista asa ceva
  • +24 (24 voturi)    
    Statistic nu se poate altfel (Luni, 19 august 2013, 16:55)

    feisbuk [utilizator]

    Cum marea majoritate a ministrilor si propunerilor sunt inculpati sau cercetati, este si greu sa fie altfel. Incercati si voi cu alte propuneri, ca sa vedeti ca nici DNA si nici vreo Universitate nu ii intreaba despre spagi, transformatoare sau pentru vreun titlu de doctorat.
  • +25 (25 voturi)    
    Si pe tine cine te-a intrebat? (Luni, 19 august 2013, 16:57)

    Nationalistul [utilizator]

    Cei cu voi oameni buni? Cereti parerea penalilor?

    Hai sic...tir...!
    • +14 (14 voturi)    
      Bai transformator, (Luni, 19 august 2013, 17:25)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Nationalistul

      Parca te pregateai sa nu intri in Rahova League. Lasa gargara si vezi-ti de pregatirile tale.
      • +1 (1 vot)    
        Sper ca nu insinuezi (Luni, 19 august 2013, 19:52)

        Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

        ca oi fi eu, Fenechiu... Sper ca ai inteles ce am zis. :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Erata (Luni, 19 august 2013, 19:50)

      Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui Nationalistul

      ''ce-i cu voi'" in loc de "cei".
  • +19 (19 voturi)    
    Socant (Luni, 19 august 2013, 17:10)

    un dac [utilizator]

    Adica Relu este condamnat, nu mai e bun de ministru, dar este in continuare vicepresedintele unui partid aflat la guvernare?

    Doamne, in ce tara traim?
    Nu mai exista bunul simt de fatada afisat de politicienii hoti, dar politicosi?
    Exista vreun votant PNL/USL care poate sa explice logic aceasta ramanere in functie in partid?
    • +2 (2 voturi)    
      Logica e foarta simpla! (Luni, 19 august 2013, 17:51)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Faci politica ca sa castigi putere si bani. Cine sustine sa faci politica de dragul semenilor e dus cu pluta si nu va avea votul meu niciodata.
    • +3 (3 voturi)    
      traima in tara (Luni, 19 august 2013, 19:46)

      Gg65 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      guvernelor '' cinstite'', facute in masina intre bucuresti si brasov de marii oameni de stat!
  • +17 (17 voturi)    
    pentru fenechii labarali (Luni, 19 august 2013, 17:14)

    nash pandelica [utilizator]

    basescu nu este o persoana.
    este presedintele tzarii, seful statului si semneaza decretele de numire in functii ale demnitarilor.
    statul are organe de informare, despre silaghi se stia ca este propus, si mi se pare normal ca seful statului sa fie avertizat cand, un vrea sa fie menistru, are bube'n cap.
    e cu cantec, la transporturi: "glasul rotilor de tren", de la chfere marfa.

    asta, prins cu transformatorul vopsit, ar trebui sa se ascunda undeva si sa se faca uitat.
    insa, el iese ca paduchele in frunte, cand il doare capul.
    pardon, ala era sarpele care iesea in poteca.
    romanul face alteceva in poteca, mai ales cand este politrucian.

    vom mai auzi despre astia.
  • +20 (20 voturi)    
    Penalii sunt zilnic la televiziunile corupte (Luni, 19 august 2013, 17:24)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Zilnic la Rtv si Lentila 3 sunt aparati isteric infractorii Fenechiu care ar trebui sa stea de mult in puscarie vine si apara alt infractor.Asta nu s-ar putea intampla in occident niciodata.La noi se poate pentru ca suntem condusi de repetenti ..plagiatori..si necinstiti....
  • +3 (3 voturi)    
    Vicepresedinte de partid... (Luni, 19 august 2013, 17:28)

    EagleEye [utilizator]

    Nu se poate cumva ca parerile(de fapt comentariile)condamnatilor sa nu fie publicat in presa?De fapt nici nu trebuie intrebati,nu trebuie bagati in seama.Exista un singur loc unde ei poate sa comenteze si locul ala e tribunalul.Atat!Si nu inteleg cum mai e vicepresedinte de partid acest condamnat?Frumos partid!
  • +3 (3 voturi)    
    fenechiu... (Luni, 19 august 2013, 17:29)

    sile1 [utilizator]

    ... in calitate de condamnat,chiar daca nu definitiv,ar trebui sa-si tina gura si sa nu mai ia apararea unor unor potentiali candidati la puscarie.

    Un lucru ar trebui sa fie clar pentru toata lumea,si anume,asa cum prezumtia de nevinovatie poate fi invocata teoretic in apararea cuiva pana la condamnarea sa definitiva si nu ar trebui sa se faca speculatii despre cazul respectiv tot asa atunci cand asupra cuiva planeaza o acuzatie a unei institutii abilitate sa faca acest lucru nu ar trebui sa sara nimeni in apararea acelei persoane pana cand justitia nu se pronunta asupra vinovatiei sau nevinovatiei acesteia.

    Aaa...am uitat insa.... noi traim in Romania!!
  • +3 (3 voturi)    
    Scrisoare catre PNL (Luni, 19 august 2013, 17:46)

    Sani [utilizator]

    Buna,

    Va scriu deoarece cred ca mi s-ar potrivi un post de conducere in PNL.

    Inteleg ca pentru a fi admis in conducerea PNL se cere obligatoriu sa fi avut in trecut o anumita activitate infractionala.

    Va voi trimite CV-ul meu curand.

    Multumesc,
    Semnat,
    Un interlop care se gandeste sa intre in PNL
  • +4 (4 voturi)    
    PNL=Partidul penalilor (Luni, 19 august 2013, 18:00)

    Blue_James [utilizator]

    Liberalismul in Romania este asimilat ciordelii si hotiei!!!!Sub conducerea CACARAULUI s-a ales praful!!!!Numai puscariashi si kurwe!!!!
    • -1 (1 vot)    
      In sfarsit cineva care cunoaste politica, (Luni, 19 august 2013, 22:24)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      care-i natura ei, cu ce se ocupa si de cine-i practicata, nu tot felul de ageamii care ne amagesc ca politica-i pentru oameni cinstiti, muncitori, corecti.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Luni, 19 august 2013, 18:16)

    Catalin.Oprea [utilizator]

    Recomand domnului Relu sa nu mai fie suparat cu putin noroc ajung colegi de celula.(y)
  • +3 (3 voturi)    
    bai (Luni, 19 august 2013, 18:23)

    Eugenca [utilizator]

    da individul asta nu trebuia sa fie deja la mititica, alaturi de gigi fecali?
    In ce calitate vorbeste el acuma? De puscarias?
  • +3 (3 voturi)    
    cine? (Luni, 19 august 2013, 18:24)

    tiana [utilizator]

    mai apare Fene? Ce tupeu!!!
  • +2 (4 voturi)    
    mai baieti (Luni, 19 august 2013, 19:44)

    Gg65 [utilizator]

    ce va facea sa credeti ca l-ar fi numit, chiar fara acest dosar?Adica voi nu stiati, asa-i?E o surpriza ca - din nou - marinarul va face de cacao!
    Stiti bancul cu vanatorul si ursii?Voi ori sunteti prosti, or a inceput sa va placa sa va necinstesca Traian!