Nou legea a referendumului reduce de la 50% la 30% pragul de prezenta. PDL, UDMR si PPDD anunta ca vor depune contestatie la CCR  

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 29 mai 2013, 12:36 Actualitate | Politic


 documente
(29 Mai 2013) PDF, 162KB
(29 Mai 2013) PDF, 34KB
​Legea referendumului, care reduce cvorumul la 30% din numarul alegatorilor inscrisi in listele electorale permanente, a fost adoptata miercuri de Camera Deputatilor cu 221 de voturi pentru 73 impotriva si 2 abtineri si va merge la Presedintie pentru promulgare. PDL, UDMR si PPDD s-au opus in plen proiectului de lege si au cerut retrimiterea la comisii insa propunerea a fost respinsa. PDL a anuntat ca va contesta la Curtea Constitutionala proiectul de lege. 

Mircea Toader, lider de grup PDL: " Vreau sa sa atrag atentia ceea ce se va intampla de azi incolo. Orice primar din Romania va putea fi schimbat cu 25%. Credeti ca nu se gasesc intr-o comuna un numar de cetateni care se pot  aduna sa schimbe un primar ? Ganditi-va si la presedintii dvs de Consilii Judetene. Eu cred ca v-ati grabit cu aceasta legea, nu numai pentru a rezolva problema Constitutiei care putea fi rezolvata altfel ci, practic, ati incercat sa denaturati ideea majoritatii care trebuie sa decida pentru democratie. V-ati asumat-o, de-asta este si motivul pentru care noi nu am votat-o si acesta este motivul pentru care, impreuna cu colegii de la UDMR si PPDD, vom ataca la Curtea Constitutionala. 

Initiativa prevede ca pentru validarea unui referendum sa fie necesara prezenta a 30% din cetatenii cu drept de vot. In prezent legea stipuleaza ca un referendum este validat daca la urne se prezinta 50 la suta plus unu dintre cei de pe liste.

Totodata, rezultatul referendumului este validat daca optiunile valabil exprimate reprezinta cel putin 25% din cei inscrisi pe listele electorale permanente. Printre semnatarii proiectului de lege se numara deputatii PSD Valeriu Zgonea, Florin Iordache si deputatul PC, Bogdan Ciuca.

Miza proiectului de lege este legata de validarea viitoarei Constitutii care intra in dezbatere parlamentar in urmatoarea perioada.

"Eliminarea pragului de 50% prezenta la vot din numarul alegatorilor inscrisi pe liste este o necesitate pentru ca avem un electorat caruia ii lipseste simtul civic si am risca sa nu validam noua Constitutie, sa patim ca in 2004 cand s-au acordat doua zile pentru validarea referendumului de Constitutie", au explicat sursele citate

De precizat este ca initiativa legislativa a avut un parcurs rapid in Parlament. Pe 16 aprilie a fost depusa la Senat, dezbatuta in comisiile de specialitate fara amendamente si adoptata pe 21 mai de catre Camera Superioara. 

Comisia juridica din Camera Deputatilor a aprobat, luni 27 aprilie, in unanimitate, proiectul de lege in forma propusa de initiatori. Totodata, proiectul de lege a fost introdus in regim de urgenta pe ordinea de zi la solicitare grupurilor PSD si PNL.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3617 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    sa depuna contestatie (Miercuri, 29 mai 2013, 12:58)

    dj [utilizator]

    si sa fie declarata neconstitutionala.
    • -5 (9 voturi)    
      pe ce motiv ? (Miercuri, 29 mai 2013, 14:00)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui dj

      asa , dupa parerea ta ... ?
      • +4 (6 voturi)    
        Cifra 8 (Miercuri, 29 mai 2013, 14:32)

        micul [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        din nickul matale reprzinta varsta ? Ca sa nu ne pierdem in explicatii prea savante !
        • -3 (9 voturi)    
          asta da argument .... (Miercuri, 29 mai 2013, 15:11)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui micul

          si nick-ul matale ce reprezinta ? cumva nivelul IQ?

          oricum argumentul tau e covarsitor ....felicitari .
      • +2 (2 voturi)    
        Uite (Miercuri, 29 mai 2013, 14:38)

        Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-14852219-lectia-drept-reducerea-cvorumului-referendum-este-neconstitutionala.htm
        • -3 (3 voturi)    
          deci (Miercuri, 29 mai 2013, 15:11)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

          argumentul tau e opinia altuia ... ok .
          • +1 (1 vot)    
            E argumentul celor care se pricep! (Miercuri, 29 mai 2013, 17:32)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Ai priceput???
          • 0 (2 voturi)    
            ??? (Miercuri, 29 mai 2013, 18:01)

            Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Preferai sa iti citez continutul relevant ca sa nu te obosesti sa citesti si sa gandesti singur? Nu inteleg ce sens are comentariul tau. Sunt de acord cu rationamentul lui, deci asta e un raspuns la intrebarea ta.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Miercuri, 29 mai 2013, 18:04)

            Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Si mai mult, nu ai cerut nici un argument, ai cerut un motiv. Acolo ai un motiv. Daca iti plac discutiile fara scop incearca cu altcineva. Esti parte din romanii care trebuie sa aiba o opinie proprie despre orice si sa nu vada ce zic unii mai cunoscatori. Sau troll. Mult mai curand troll, la cat de agiti in comentariile astea.
      • +1 (1 vot)    
        pai... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:44)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        pe scurt, esenta democratiei sta in decizia majoritatii, nu a 30% sau 25%.
    • +1 (1 vot)    
      Noi (Miercuri, 29 mai 2013, 16:51)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui dj

      Haideti sa nu mai facem niciun prag electoral! Cati ori veni, aia conteaza - membri de partid(e)! Ca doar pentru "noi" facem legile, nu? De ce sa mai intrebam prostimea???
    • +1 (1 vot)    
      inainte de a fi contestata..... (Joi, 30 mai 2013, 8:14)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui dj

      ....la CCR, ar fi bine de stiut daca Parlamentul poate fi dizolvat tot cu 30% prezenta la vot si daca da, eu consider ca legea respectiva ar insemna un mare pas inainte impotriva dictaturii parlamentare care se vrea a se instala in Romania (cata vreme aceasta va mai exista).
      Relatia ales/alegator va deveni mult mai stransa caci niciun ales, incepand cu seful statului, parlamentarii, presedintii de CJ si primarii, nu vor mai avea siguranta pastrarii postului pe intreg mandatul si poate ca asa, de frica, vor incepe sa munceasca si pentru tara.

      Cred ca ar trebui sa reflectam asupra acestor posibilitati.
  • +14 (16 voturi)    
    E foarte grav! (Miercuri, 29 mai 2013, 12:58)

    triciupa [utilizator]

    Practic penalii din USLam si-au pregatit terenul pentru a trece o constitutie modificata in favoarea lor, fara riscul de a fi respinsa prin boicot.
    Vom avea o constitutie votata de trupetii uslinosi si de asistatii drogati cu anatema III, ceea ce e inadmisibil.
    Vom avea taria sa cerem respectarea referendumului validat pentru parlament unicameral si 300 de parlamentari? Daca nu, sa ne pregatim pentru vreo cateva decenii cu parlament de 600-700 de penali, securisti, turnatori, nulitati si canalii de tot soiul.
    Orice revizuire a constitutiei care nu include vointa populara deja exprimata este nelegitima si trebuie respinsa prin orice mijloace.
    • -5 (9 voturi)    
      pe cuvantul tau ? (Miercuri, 29 mai 2013, 14:00)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      de postac sau de prescolar ?

      nu iti place noua constiututie ? foarte bine te duci si votezi "nu" , daca sunt majoritari cei ce nu vor , atunci va fi majortar NU , invers ... va fi DA.

      mai terminati cu prostia asta cu boicotul prin chiul ... boicot inseamna sa te duci si sa anulezi votul .
      daca nu te prezinti nu inseamna ca boicotezi (asta e doar propaganda basista facuta la vechiul referendum) ci doar ca nu iti pasa , deci nu contezi .

      dupa logica ta , sa puna prezenta 80% la orice votare/referendum, ca doar ii afecteaza pe toti cetatenii ... nu ? sa vedem atunci ce fromos ar fi ...


      logica e grea , sau poate propaganda e mai usoara ....?
      • +4 (6 voturi)    
        Mai invata, ar fi cazul... (Miercuri, 29 mai 2013, 14:42)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Boicot inseamna sa nu te duci la vot. A te duce si a nu vota nimic sau totul, inseamna vot ANULAT, nu boicot!! De fapt chiar tu spui de anularea votului, asa ca pe langa faptul ca nu stii, te mai si contrazici.
        Wikipedia: "A boycott is an act of voluntarily abstaining from using, buying, or dealing with a..."
        TheFreeDictionary: "tr.v. boy·cott·ed, boy·cott·ing, boy·cotts. To abstain from or act together in abstaining from using, buying, or dealing with as an expression of protest or disfavor ..."
        • -2 (6 voturi)    
          ce zic eu si ce intelegi tu .... (Miercuri, 29 mai 2013, 15:14)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          eu nu vorbeam de definitia cuvantului , ci de semnificatia actului .

          am explicat mai sus si ce reprezinta masa de oameni care nu se prezinta la o votare .
          • 0 (2 voturi)    
            Inseamna ca nici nu stii ce vorbesti!! (Miercuri, 29 mai 2013, 16:20)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            Si e mai grav. Citez din ce ai spus chiar tu: "boicot inseamna sa te duci si sa anulezi votul" si "daca nu te prezinti nu inseamna ca boicotezi".
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:50)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            semnificatia e data in definitie, nu crezi?
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:49)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ha,ha,ha.
        "Boicotul este o interdicție declarată împotriva unui individ, a unui grup social, a unui stat prin care se stabilește refuzul de a cumpăra, a vinde sau a întreține orice fel de relații cu cei supuși acestui procedeu.
        Boicotul mai este și o metodă de luptă politică sau economică, constând în sistarea organizată a relațiilor cu o persoană (fizică sau juridică) în semn de represalii.
        Din cuvântul boicot a derivat verbul a boicota, cu sensul de a priva o persoană sau o entitate de orice relație socială și/sau comercială, în scopul de a o prejudicia și de a o forța astfel să cedeze și să facă ceea ce i se cere.[1]"
  • +4 (8 voturi)    
    Multumim PDL (Miercuri, 29 mai 2013, 13:07)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Sa dam cezarului ce e al cezarului: daca nu ar fi contestat PDL la CCR legea asta, cine o facea?

    O facea probabil Basescu, dar totusi, e bine ca PDL inca mai lupta cu USL-ul.....cat va mai lupta...
    • +3 (3 voturi)    
      multumiri (Miercuri, 29 mai 2013, 13:12)

      cantator [anonim] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      pdl+ppdd+udmr,daca este sa fim scrupulosi...
    • +3 (5 voturi)    
      sa nu ne grabim (Miercuri, 29 mai 2013, 13:59)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      sa vedem cum depun contestatia. daca nu o formuleaza bine ccr-ul se va pronunta pe formularile din contestatie, nu pe adevarata problema.
      aceasta lege nu trebuie sa treaca de CCR. daca pdl pierde sansa asta este clar ca au pactizat cu usl-ul.
  • +3 (3 voturi)    
    Motivatia alesilor... (Miercuri, 29 mai 2013, 13:38)

    prompt [utilizator]

    ...cum ca electoratului roman ii lipseste simtul civic si de aceea s-a coborit pragul referendumului, s-ar putea sa-i faca actualei puteri o surpriza TARE neplacuta si sa nu adune nici 30% participare la referendumul de validare a constituiei. Asta pentru a demonstra ca nu electoratului ii lipseste simtul civic ci politicienilor care ne conduc!
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:54)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      la cati santajibili pe locul de munca la stat sunt, plus cei cu mana intinsa, plus cei cu un singur canal de tv, cred ca mai bine ar fi o mobilizare pe NU.
  • +4 (6 voturi)    
    Bătaie de joc la adresa democraţiei, dlor USL-işti (Miercuri, 29 mai 2013, 13:50)

    Ana Armanca [utilizator]

    Deci cvorum-ul de participare la referendum se reduce la 30% din numărul celor înscrisi pe listele electorale permanente. Cvorum-ul de validare a rezultatului, - numărul voturilor valabil exprimate se reduce la 25% din numărul celor înscrişi în listele electorale permanente. Rezultatul referendum-ului este decis cu majoritate simplă din cvorum-ul de validare, adică jumatate plus unul din 25% din numărul celor înscrisi pe listele electorale permanente.
    Deci, orice referendum poate fi cîştigat acum cu, 12,5% din voturile celor înscrisi pe listele electorale permanente.
    Unde naiba mai e deomocraţia?!
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Joi, 30 mai 2013, 14:50)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

      La articolul 5, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alin. (3), cu urmatorul cuprins: "(3) Rezultatul referendumului este validat daca optiunile valabil expirmate reprezinta cel putin 25% din cei inscrisi pe listele electorale permanente"
  • +5 (5 voturi)    
    explicatii de idioti (Miercuri, 29 mai 2013, 13:51)

    seek4fun [utilizator]

    Auziti explicatii (de idioti si pentru idioti!): se reduce cvorumul la 30% pentru ca lumea nu are spirit civic si riscam sa fie nevoie de 2 zile pentru referendum. Si care-i problema domnilor idioti din parlament care aveti atata simt civic incat va sacrificati pe altarul guvernarii si al legislaturii in interesul cetatenilor acestei tari? Ca o sa ne coste cateva milioane de RON in plus pentru inca o zi de referendum? Cate miliarde de RON nu irositi zi de zi din cauza incompetentei si a coruptiei? Daca nu consulti populatia si nu reusesti sa convingi cu argumente ca sunt necesare modificarile constitutiei, iti faci bagajele si te cari! Nu refaci regulile ca sa-ti iasa numaratoarea, parlament de Pristanda! Nu de alta, dar sa nu ajungeti dragi idioti sa fiti dati afara in suturi si eventual anchetati pentru inalta tradare in interes propriu!
  • +2 (4 voturi)    
    DECE 30% ? (Miercuri, 29 mai 2013, 13:51)

    Vdtot [utilizator]

    Care-i logica ?
    Dece nu se adopta criteriul prin care destituirea sa se faca in baza aceluiasi procentaj cu care a fost ales presedintele? Daca-n turul doi, a fost ales cu un procentaj sa zicem, de 31%, dece sa fie destituit cu 30%? 1% la un numar de votanti, sa zicem de 5 milioane, inseamna 500 mii de votanti de a caror optine nu se tine cont! Dece? Dece obsesia äceasta prin care "telul" este acela de a ne juca de-a destituirea oricand "pohtim"? Dece oare, nici "un cuvintel" in legatura cu Parlamentul , initiatorul formalitatilor de destituirie, in cazul in care referendumul "nu trece"? Dece oare "joaca de-a destituirea" sa nu fie sanctionata prin dizolvarea parlamentului, respectiv, alegeri anticipate? Si, inca ceva! Nu vi se pare ca parlamentarii nu urmaresc sa dezechilibreze ceea ce Constituita defineste drept "independenta puterilor..." urmarind sa controleze TOT (ce misca, ina...)? Sa fie mai "egali intre egali"?
    • +1 (1 vot)    
      De unde logica la parlamentari?? (Miercuri, 29 mai 2013, 14:36)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Vdtot

      Si mai ales la uslasi? Intr-adevar, de ce 30% si nu 29% sau 31%? Care e justificarea logica, sau matematica?
    • 0 (0 voturi)    
      1% (Joi, 30 mai 2013, 10:24)

      ALI47 [utilizator] i-a raspuns lui Vdtot

      1% din 5 milioane inseamna 50.000 nu 500.000 !!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    erata la subiectul anterior: "Dece 30%" (Miercuri, 29 mai 2013, 13:58)

    Vdtot [utilizator]

    in ex. dat, 1% la 5 mil. de votanti, ar fi "doar" 50 de mii si nu 500 de mii...
    (ce ti-e si cu "artimetica" asta...)
  • +4 (4 voturi)    
    Adica (Miercuri, 29 mai 2013, 14:37)

    micul [utilizator]

    schimbati o constitutie votata de 50 % plus unul in 92 cu una votata de jumatate plus unul din 30 % din bobor ,respectiv 15 % . Misto !
  • +4 (4 voturi)    
    Despre referendum!!! (Miercuri, 29 mai 2013, 14:45)

    LiviuPirvu [anonim]

    Oricum referendumul este doar consultativ! Ce voteaza ei aia ramane! Chiar daca poporul vrea altceva!
    • +4 (4 voturi)    
      Ai mare dreptate, din pacate!! (Miercuri, 29 mai 2013, 15:03)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuPirvu

      Vezi referendum-ul cu parlament unicameral si max 300 parlamentari.
      • -3 (5 voturi)    
        ala era consultativ , asta nu cred ca e la fel . (Miercuri, 29 mai 2013, 15:59)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        .
        • +3 (3 voturi)    
          Am zis eu bine ca esti cam in afara... (Miercuri, 29 mai 2013, 16:31)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Precizeaza te rog unde sunt definite 2 tipuri de referendum-uri in Constitutie (consultative si ?? - cum se cheama dar celelalte?), cand sunt necesare unele si cand celelalte, cum se organizeaza, etc.
        • 0 (0 voturi)    
          pai... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:56)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          ai idee ce este un referendum?
        • 0 (0 voturi)    
          am uitat... (Miercuri, 29 mai 2013, 19:57)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          sa rad. ha-ha-ha!
  • +3 (3 voturi)    
    singura solutie... (Miercuri, 29 mai 2013, 17:25)

    dandra [utilizator]

    este sa iesim in strada.
    destul am dat like, am comentat si am facut petitii.
    pe bizonul de parlamentar il doare fix in anus de aceste demersuri.
    dar, cu siguranta va reactiona cand va primi o caramida in cap, prin geamul parlamentului.
    sa vezi atunci cat awarness o sa aiba cu privire la ceea ce doreste cu adevarat acest popor;)