UPDATE Votul pentru demiterea presedintelui ar putea fi prelungit pana la ora 22:00. Crin Antonescu: Am convenit cu Ponta punerea in acord a OUG privind CC cu decizia Curtii

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 16 iulie 2012, 17:18 Actualitate | Politic

Presedintele interimar, Crin Antonescu, a declarat, luni, la inceputul intalnirii de la Palatul Cotroceni cu premierul Victor Ponta si presedintii celor doua Camere, ca a convenit cu prim-ministrul ca in sesiunea extraordinara sa fie pusa in acord OUG privind atributiile CC cu decizia Curtii, potrivit agentiei Mediafax.

Antonescu a precizat ca al doilea subiect de interes ce trebuie discutat priveste legislatia in domeniul referendumului. Crin Antonescu a declarat ca, in perspectiva unei reuniuni extraordinare a Parlamentului, principalele subiecte de discutii sunt legate de organizarea referendumului, dar si de atributiile Curtii Constitutionale in ceea ce priveste judecarea hotararilor Parlamentului.

"Practic, exista doua probleme care fac un interes deosebit si pentru noi si nu doar pentru noi, unul Ordonanta de Urgenta a Guvernului care a fost amendata de Curtea Constitutionala, cea care privea scoaterea de sub jurisdictia Curtii a hotararilor celor doua Camere.

Am luat cu totii act de observatiile Curtii Constitutionale, am discutat cu prim-ministrul, mi-a comunicat disponibilitatea domniei sale de a pune in acord, in dezbatere parlamentara si prin decizie parlamentara, textul Ordonantei cu precizarile si cu punctele de vedere ale Curtii Constitutionale", a spus Antonescu.

Anterior declaratiei presedintelui interimar, surse din interiorul PSD au pecizat pentru Hotnews.ro ca in USL s-a decis prelungirea programului de vot in ziua de 29 iulie cu trei ore. "Practic votul va incepe de la ora 7:00 si se va incheia la ora 22:00", au explicat sursele citate. Totodata, USL intentioneaza sa ceara suplimentarea sectiilor de votare pe litoral si in statiunile montane. Premierul Victor Ponta si presedintii celor doua Camere ale Parlamentului Valeriu Zgonea si Petru Filip merg la Cotroceni la ora 17:30 pentru a discuta cu presedintele interimar, Crin Antonescu, despre varianta finala a legii referendumului.


Sursele Hotnews.ro sustin ca Victor Ponta si PSD sustin aplicarea deciziei CCR in timp ce Crin Antonescu doreste, contrar cerintelor Comisie Europene, sa se mearga in continuare pe ordonanta de urgenta.
Decizia finala va fi luata la intalnirea de la Cotroceni.

Victor Ponta pledeaza ca legea referendumului sa fie in consens cu decizia CCR de acum o saptamana, mai exact pentru validarea referendumului trebuie sa se prezinte 50% plus unu din cei inscrisi pe listele electorale.

De partea cealalta, Crin Antonescu doreste sa treaca peste decizia CCR si recomandarile Comisiei Europene si sa mentina ordonanta de urgenta potrivit careia referendumul ar putea fi validat de catre Parlament chiar daca la vot nu s-au prezentat jumatate plus unu din cetatenii cu drept de vot.

Sursele Hotnews.ro sustin ca reprezentantii USL vor cere suplimentarea sectiilor de votare in statiunile montane si pe litoral pentru a mari sansele demiterii lui Traian Basescu. "Primarii vor cere suplimentarea sectiilor de votare acolo unde numarul de turisti romani este crescut. Este vorba atat de litoral cat si de statiunile montane", au explicat sursele citate.

Totodata, liderul deputatilor PNL, Calin Popescu Tariceanu, a declarat ca referendumul poate avea loc si intr-o singura zi, dar cu program extins de vot.

"Eu va pot spune ca personal, a oferi cetatenilor mai mult timp, tinand cont ca e vacanta, poate au alte programe asa cum se intampla de foarte multe ori in ziua de vot, fiecare gaseste sa aiba si o alta treaba si daca se ofera un timp suplimentar de vot nu vad absolut nimic, niciun element care sa impieteze asupra procesului electoral, ba din contra, ideea este de a oferi posibilitatea cetatenilor de a veni sa-si exprime optiunea", a declarat Tariceanu.

Varianta prelungirii votului pe doua zile a fost abandonata de liderii USL.
























4465 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    mai Taricene (Luni, 16 iulie 2012, 17:43)

    Ruhe [utilizator]

    pai nu ziserati voi ca vine lumea in dinti sa-l dea jos pe Basescu? Acu' zici ca de fapt oamenii au treburi mai importante?
    • +9 (15 voturi)    
      sunt curios ce procent de tradatori (Luni, 16 iulie 2012, 18:15)

      nostradamus12 [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

      are Romania in 2012. Si asta se va vedea la referendum. Doar asa putem sa decidem daca noi, cei de bun simt, care am muncit pentru fiecare leu si diploma, mai ramanem sa hranim din truda noastra cohortele de trantori alcoolizati si debilizati -.bazinul electoral al usl.
      • -10 (16 voturi)    
        aia pe care trebuie sa-i injuri sunt la putere (Luni, 16 iulie 2012, 18:50)

        . [anonim] i-a raspuns lui nostradamus12

        nu intre alegatori!

        incetati cu ineptiile astea: 'noi, cei buni si cinstiti, votam pdl. psd-ul e votat de o banda de pungasi' etc. etc.

        nu-i deloc asa. romanii sunt dezamagiti de clasa politica si voteaza care-cum - ultimii care au condus fara sa aduca schimbari pozitive vizibile au fost pdl-istii. prin urmare multi vor vota contra lor.

        stiu oameni cinstiti, seriosi, dedicati muncii lor care, totusi, au votat, cel putin la locale, cu psd.
        • +5 (9 voturi)    
          ha ha (Luni, 16 iulie 2012, 19:05)

          bobul [anonim] i-a raspuns lui .

          Prietene, schimbarile "vizibile" pe care nu le vezi tu, constau in faptul ca acum ai un computer pe masa in care sa iti exprimi parerea si nu stai la coada la masa de pranz oferita de guvern...ca nu am ajuns ca grecii....inca....asta pentru partea "vizibila" pe care o astepti tu...
          • +2 (4 voturi)    
            postacii nu mi-s prieteni (Luni, 16 iulie 2012, 19:19)

            . [anonim] i-a raspuns lui bobul

            esti un postac ca majoritatea de pe aici, in perioada asta.

            comentariul era pt cei care mai si gandesc.

            ca fapt divers, am votat si voi vota cu pdl / base - pt simplul motiv ca au mai putine hahalere si mult mai putini "baroni" decat psd / pnl.

            dar e suficient sa spui berceanu, videanu, blaga. sau toate procesele blande din care au scapat nevatamati vantu, luca, pana si nastase (n-o sa faca purici in puscarie) si in general impasul in care se mai afla mare parte din institutiile statului ca sa ai de ce te plange.

            psd / pnl sunt de o mie de ori mai rai.

            dar asta nu inseamna ca votantii lor sunt neaparat hoti si borfasi. daca 60% din oamenii din tara asta (cam atatia au votat pro usl la locale) ar fi borfasi, atunci de unde ar mai fura?

            bineinteles, printre hoti si borfasi putem clasifica si postacii - de toate culorile :D
      • +9 (11 voturi)    
        Plecare in masa (Luni, 16 iulie 2012, 18:52)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nostradamus12

        Cred ca românii cu capul pe umeri ar trebui sa plece in masa daca Basescu e demis, lasandu-i in ma-sa pe CtrlC si CtrlV sa isi pastoreasca bugetarii si pensionarii care vor sta mereu cu mana intinsa: '"sa ni se dea!"
        • -5 (7 voturi)    
          Iti urez cale batuta! (Luni, 16 iulie 2012, 19:04)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Asa cum ii urez si idolului tau! Asta pentru ca te crezi mare democrat, dar nu ai bunul simt sa respecti o parere contrara!
          • +3 (3 voturi)    
            Nesimtire (Luni, 16 iulie 2012, 19:12)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gogu

            Doar in democratie adevarata putem vorbi de respectul fata de ideile celuilalt.

            Pana una-alta, USL-este cel care incalca democratia. Nu o spun eu, ci o spune toata Europa si SUA.
            Adica hai sa zicem ca eu sunt un nimeni, dar sa spui acelasi lucru despre UE si SUA ar fi de domeniul patologicului.

            Asa ca, odata democratia suspendata, nu va asteptati la politeturi pentru ca VOI ati inceput!
            • +1 (3 voturi)    
              =)) (Luni, 16 iulie 2012, 19:24)

              . [anonim] i-a raspuns lui nano2k

              asa, in afara contextului - SUA nu incalca niciodata democratia? :D

              e antidemocratic ca o "clasa politica" sa n-aiba alt scop decat demiterea unui presedinte democratic ales. nu pt ca asta spun UE si SUA. ci pentru ca incalca drepturile mele de cetatean cu drept de vot.
        • -1 (5 voturi)    
          Sa ti se dea ! (Luni, 16 iulie 2012, 19:14)

          N [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          ///  , un pensionar nu-si primeste decit ce se cuvine. Omul - pensionar a muncit o viata , a platit cinstit darile si contributiile , ca sa faci si tu scoala.
          Nu sta cu mina intinsa , are bun simt, demnitat , intelepciune si onoare el trebuie respectat pentru absolut tot in viata lui . Esti o javra ordinara , un ascarid care se va usca la soare de dorul Basului. Cum poti sa-ti jignesti bunici , rudele in virsta , postac jegos si nenorocit care pentru o suta de lei scrii mizerii la adresa unor oameni onorabili, batrini, bolnavi si furati de Base al tau.
          Sa nai parte in viata ta decit de bucuria si umilinta pensionarului , sa te tiresti si sa cauti in ghenele de gunoi ,///
          • 0 (4 voturi)    
            dar despre toti... (Luni, 16 iulie 2012, 20:22)

            ara65 [utilizator] i-a raspuns lui N

            ceilalti, multi de altfel, care s-au pension at de la 45 ani si stau pe taxele si impozitele platite de mine si de altii care muncim cate 12 ore / zi ce zici???? sunt mult, sa stii, cunosc eu personal o groaza si NU MAI VREAU sa le dau eu sa manance.....mars la munca!!!!
        • +2 (2 voturi)    
          corect! (Luni, 16 iulie 2012, 19:48)

          zoe [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          La urma urmei, de ce sa nu-i lasam sa-si cinfigureze ograda asa cum vor si ei si boboru proletar? Pensiile oricum nu le vor plati decat cu taxe suplimentare pe aer, sau, eventual, vor (re)edita bonurile de lapte, carne, oua, buteli si cate o bucata de F16 ruginit...
          Se anunta veselie mare pe plan fiscal.
          Ia sa vezi exod in Franta din toamna...
        • +3 (3 voturi)    
          bugetari - deputati, dar si medici (Luni, 16 iulie 2012, 19:56)

          . [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          pensionari - toti cei trecuti de 65 de ani...

          nu vad niciun motiv pt care sa m-apuc sa injur toti medicii sau toti batranii din tara asta. mda, poate e vina lor ca mai traim sau ca avem un bagaj ereditar atat de idiot incat suntem incapabili sa formam o democratie functionala.

          dar suntem toti in aceeasi galeata.

          argumentul cu bugetarii rai, privatii (Patriciu? :D Luca, poate? =)) ) seamana cu treaba aia cu 4 legs good, 2 legs bad.

          dar postacii nu citesc orwell, nu?

          treaba cu "mana intinsa" e, de asemenea, fumata.
          in general, un profesor navetist primeste cam 800 de lei salariu, din care isi plateste cu 200 de lei naveta - nedecontata. si face lucrul asta de dragul copiilor si, poate, sperand ca va schimba ceva in generatiile viitoare. nu prea mai are timp, si nici chef, sa "intinda mana".
        • +1 (1 vot)    
          Pentru 'nano2k'... (Luni, 16 iulie 2012, 22:24)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          O veche zicala...

          Datoria 'sobolanului' este sa paraseasca o 'corabie' care se scufunda....

          Pin-aici, toate bune si frumoase!

          Dar cum ramine cu copii nostri, parinti, bunici si in general cu toti cei care ne sint dragi?

          Nu crezi ca avem o obligatie MORALA fata de ei???

          "Fuga-i rusinoasa, dar e 'sanatoasa'.............

          Un asemenea 'proverb' nu ne va duce catre 'zile' mai bune.

          Tipic ponta si adormescu:

          Imi iau 'jucariile' si plec...
          • +2 (2 voturi)    
            I was in your shoes (Luni, 16 iulie 2012, 22:43)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

            Inteleg ce zici, insa ajutorul poate fi de multe feluri.

            Inclusiv trimitand bani in tara si votand din afara.
            Cel putin de acolo nu mai trebuie sa ii vad pe comunisti mereu la TV.
            • +1 (1 vot)    
              votand si trimitand bani nu schimbi mare lucru (Luni, 16 iulie 2012, 23:26)

              . [anonim] i-a raspuns lui nano2k

              dupa Revolutie - cum trupa lui Ceausescu nu reusise sa toace prea mult (desi se straduisera si aia) - erau suficienti bani / valori / produse etc. in tara ca sa dea de furat unei generatii intregi de securisti si "intreprinzatori" - ceea ce s-a si intamplat.
              ce va face sa credeti ca banii furati in prezent de catre paduchi nu vor creste proportional cu bunastarea celor parazitati?

              votand? - romanii, asa "intinde mana" cum ii calificati - au votat de 2 ori (aia cu Constantinescu nu se pune - rateul a fost prea mare - si mi-i jena sa ma gandesc cu cat entuziasm il sustineam si eu pe mocofanul ala) "cum trebuie". rezultatele sunt aproape invizibile. in mare, coruptia si sistemul au fost extrem de bine conservate - dovada ca revenirea, azi, la putere a lui nea Nastase ne pare mai periculoasa inca decat prin anii 2000.

              cu tot regretul, dar romanii - din afara sau din tara - nu se vor salva prin simplu vot, ci prin dobandirea unei constiinte civice: sa invete sa-si sanctioneze conducatorii si intre rarisimele ocazii de vot. asa se intampla in orice tara civilizata.

              iar daca imi voi lua vreodata talpasita, va fi pt ca m-am saturat, nu sustinand ipocrit ca "ajut din afara". .
    • +4 (6 voturi)    
      asa intrebam si eu (Luni, 16 iulie 2012, 18:55)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

      sondajele de casa comandate de usl ne dadeau un procent de pe 60% prezenta la vot. unele au ajuns chiar si la 75%.
      in plus, agresivitatea din ultima vreme a uslasilor arata ca pierd teren printre cei ce votau pana acum pentru demitere.
      eu cunosc 7 persoane care acum o luna votau cu 2 maini demiterea lui base, iar acum 2 vor vota impotriva si restul nu se mai duc la vot. nu vor sa-i dea vot lui base, dar nici nu vor sa-i legitimeze pe acesti iresponsabili.
      se pare ca nu mai este asa mare diferenta si de aceea ii vad din ce in ce mai agresivi de au ajuns sa-l ameninte si cu moartea pe base si l-au mai scos si pe ilici in ultimile zile de la naftalina.
      • +2 (2 voturi)    
        sa se trezeasca lumea - e singura speranta... (Luni, 16 iulie 2012, 20:34)

        . [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        asta spuneam si eu: daca marionetele astea reusesc sa se discrediteze in astea cateva luni pana la alegeri, atunci avem sanse. altfel, din pacate, nu cred - m-am uitat pe harta cu rezultatele de la locale si m-am ingrozit - toata tara e rosie / galbena.

        probabil de-asta si vor anticipate, ca lucrurile sa se miste rapid si sa n-aiba lumea timp sa se prinda ce si cum. si-or fi dat si ei seama ca altfel li se prabusea popularitatea in 2014.

        pe mine, dincolo de oroarea pe care o aveam fata de psd / pnl, m-a indispus teribil comedia asta cu suspendarea. nu mi se pare normal ca un presedinte sa fie dat jos pentru ca asa le tuna unor corupti din partide.

        si referendumul pus, bineinteles, in perioada vacantelor...

        si totusi, cred ca de anticipate nu scapam.
    • +2 (2 voturi)    
      uite material excelent (Luni, 16 iulie 2012, 19:02)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Ruhe

      de facut campanie pt referendum... pentru NU, fireshte.
      http://www.youtube.com/watch?v=hZw8DTIseSE&feature=player_embedded

      spun USL-istii singuri, totul, nu mai e nevoie de comentarii. raspanditi-l.
    • +2 (2 voturi)    
      cutia cu surprize (Luni, 16 iulie 2012, 19:02)

      Alf [anonim] i-a raspuns lui Ruhe

      Păi ăştia vor să pună urnele lângă grătarele cu mici ca să aibă "orăşeanul" nostru educat unde să-şi vomite ideile construite pe cultura A3.
  • +23 (27 voturi)    
    USL-ul asta (Luni, 16 iulie 2012, 17:46)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Considera ca și în birturi să fie montate urne de vot, de cabine nu e nevoie, trebuie urmărit întreg procesul pentru a asigura aplicarea democratică a ștampilei...
  • +25 (29 voturi)    
    Poate mai injumatatesc inca 1data (Luni, 16 iulie 2012, 17:47)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    sectiile de votare din diaspora, prea multi romani aerisiti care vor sa se exprime
  • +20 (24 voturi)    
    lasitatea celor care ne conduc (Luni, 16 iulie 2012, 17:48)

    adi [anonim]

    Dar in strainatate dece au restrans nr sectiilor de vot, le e frica, ca diaspora nu va fi deacord cu suspendarea presedintelui Basescu. Niste lasi,, dece le e frica, deaia n-or sa scape
  • +21 (25 voturi)    
    ***** (Luni, 16 iulie 2012, 17:48)

    Andradda [utilizator]

    E de toata batjocura...
    Daca USL o va tine asa in continuare, basescu va castiga de doua ori!
    O data ca va avea mai multe voturi de sustinere decat de demitere
    Si o data ca referendumul nu va fi validat.
    Exact ca in 2007.
    • +2 (2 voturi)    
      eu unul cred ca .... (Luni, 16 iulie 2012, 19:05)

      exilatul [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      infantilul de antonescu va fi presedintele tarii...pt ca cei cu ceva creier si bun simt in tara aia , avind in vedere perioada de vacanta, nu se vor prezenta la vot ( cea mai mare parte )...imbecilii ( care oricum sunt majoritari in rom si ca in toate tarile de altfel ) se vor prezenta si vor vota pt suspendare....
  • +16 (20 voturi)    
    e "simplu" (Luni, 16 iulie 2012, 17:49)

    subcultura [utilizator]

    daca se merge pe ordonanta neconstitutionala (adica e suficient sa vina la vot si sub 50% din liste) referendumul va fi intr-o zi intre 08 si 20, asa cum spune acum art 34 din legea referendumului, iar daca se urmareste decizia CCR (adica prezenta peste 50% din liste), se schimba art. 34.
    banuiesc ca tot asa la ceas de seara ...
    ma mira cum nu sesiseaza nimeni aceasta situatie ilogica, USL au initiat procedura de suspendare, iar acum invoca motive precum caldura, vacanta etc.
    om vedea, pe seara lumea cam voteaza cu Basescu ...
    • +5 (7 voturi)    
      e f simplu (Luni, 16 iulie 2012, 18:23)

      Kleine [anonim] i-a raspuns lui subcultura

      dar chiar crezi ca le pasa? :) Incearca sa faca cum le e lor mai bine, nu cum scrie in Constitutie sau alte legi :)
  • +17 (19 voturi)    
    HaHa (Luni, 16 iulie 2012, 17:49)

    cristinastoian [anonim]

    Vai Crinut in timp ce dormeai s-a hotarat mazilirea ta.

    Bunicuta Ilici a spus "stai mai Victoras nu te mai compromite la Uniune, ca esti baiat tanar si vad ca nu ne merge. Tu zi ca ei, ca vrei respectarea consitutiei, si impinge-l pe Crin intr-o coasta sa strige sus si tare ce trebuie"
  • +13 (15 voturi)    
    Vot pe Sambadrom.....!!! (Luni, 16 iulie 2012, 17:50)

    B.Michelle [utilizator]

    ...mai ales pe litoral...il are prieten de nadejde pe Mazare...bascaliosul.....numai ca acum e putin cam ocupat cu carele alegorice...o sa ii iasa lui pe nas...toata maimutareala asta ...!!!
  • +15 (17 voturi)    
    sa le spunem atunci si ce sa voteze ... (Luni, 16 iulie 2012, 17:50)

    Nemultumescu [utilizator]

    Mai multe sectii la mare si la munte pentru ca sunt multi oameni care si-ar dori sa vina ... in grup ... fix in acea zi.

    Fara cuvinte, nu avem sanse sa ne revenim vreodata, nu liderii sunt buba cea mai mare ci noi, poporul.
  • +11 (13 voturi)    
    io can' m-oi face mare voi fi plesedinte'.... hac! (Luni, 16 iulie 2012, 17:52)

    edx [utilizator]

    Lui Antonescu e frica ca nu mai ajunge la ciolan, ceilalti incep sa realizeze ca groasa rau si parca, parca ar lasa-o mai moale. Acum ramane de vazut...
  • +13 (15 voturi)    
    cata nesimtire !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Luni, 16 iulie 2012, 17:53)

    ivanescu [utilizator]

    tariceanu trebuie sa-si inghita limba ...canalia !!!!!!!!!!...
  • +9 (11 voturi)    
    hotie pana la capat (Luni, 16 iulie 2012, 17:53)

    tigan [anonim]

    Sigur ca trebuie mai multe zile.Sigur ca trebuie sa se asigure CIUMA ROSIE ca-i iese planul.Ce mai conteaza inca o ilegalitate in plus?Ce mai conteaza inca o faradelege in plus?
    Cand a fost celalalt referendum de suspendare, de ce nu au cerut si atunci 2-3 zile?
    Cand a fost referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari, de ce nu a cerut PSD-ul si-a lui ceata tot 2-3 zile?
  • +9 (11 voturi)    
    de ce nu puteti un an (Luni, 16 iulie 2012, 17:55)

    sascha [utilizator]

    sa fiti siguri ca in final il dati jos...

    parca tipati ca reprezentati "vocea poporului" ca poporul nu-l mai vrea pe base...a.cum ce faceti...prelungiti ca nici macar uselici vostri nu ar renunta la micul caldi si berea rece sa vi-l suspende pe obiosul base.
  • 0 (12 voturi)    
    Care este problema unui program prelungit? (Luni, 16 iulie 2012, 18:04)

    Andre [anonim]

    Este foarte bine ca oamenii sa aiba posibilitatea sa voteze in numar cat mai mare. Pana la urma trebuie sa vedem cu adevarat pulsul populatiei nu ? 50 la suta plus 1 si dupa 29 vom vedea..
    • +8 (8 voturi)    
      Schimbarea regulilor in timpul jocului (Luni, 16 iulie 2012, 18:18)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui Andre

      Asta e problema! Daca legile se fac doar ca un partid sa isi atinga un scop politic precis si particular la un moment dat, asta inseamna democratie mimata, deci lipsa stat de drept, atitudine anti-Europa, anti UE, inseamna izolare si intr-un final saracie.

      Asteptam poporul sa realizeze ca am iesit din sfera democratiei. Daca poporul nu intelege, vom fi cu totul maziliti ca tara: fara investitii straine, fara acord cu FMI, fara credibilitate, cu rating scazut, cu leu devalorizat, inflatie si apoi ceea ce e fatal - moment in care oamenii vor intelege - lipsa de locuri de munca, saracie, somaj.
    • +9 (9 voturi)    
      De ce nu o sa merg la vot... (Luni, 16 iulie 2012, 18:20)

      unom [anonim] i-a raspuns lui Andre

      Am familie. Doi copii minunati (acum se joaca) si o sotie extraordinara. Sunt in concediu cu ei. Nu sunt in tara. As fi vrut sa merg pe litoralul romanesc, dar... iertati-ma, e un dezastru pe bani mai multi. Mazariche...

      Revenind... a trebuit sa aleg: sa merg in concediu, sau sa le distrug a lor mei bucuria asta, dupa un an si asa criminal.

      N-o sa accept niciodata ca doi maimutoi imberbi si infantili sa-mi strice rostul casei. Niciodata! Asta e motivul principal.

      In rest, va urez o viata frumoasa...
    • +2 (2 voturi)    
      da (Luni, 16 iulie 2012, 19:27)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Andre

      Cred ca era mai bine sa duca urnele la sediul USL si sa rezolve problema intr-o jumatate de ora! Alo,domnisoru Victoras,da un OUG,bre,si gata! Mai,mai...cve sunteti asa de prosti?
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Luni, 16 iulie 2012, 18:07)

    rochiri [utilizator]

    parca basescu era Dictator!
    Ei acum vor legitimitate... Sa se poate duce Ponta sa zica ... vedeti poporul dupa ce am schimbate TOATE regulile jocului il vrea Jos.

    Bine daca noi credem asta... insemna ca ne meritam soarta..
    S-a ajuns in asa hal incat ce este negru te mint in fata ca este alb...!
  • +6 (6 voturi)    
    de curiozitate (Luni, 16 iulie 2012, 18:09)

    ampersand [utilizator]

    SUA are vreo 300 milioane de locuitori, iar la ei votul pentru alegerea preşedintelui durează 12 ore.
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru 'ampersand'.... (Luni, 16 iulie 2012, 18:53)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Adevarat, dar avem de-a face cu un 'mic' amanunt:

      Exista Sectie de Vot pina si in localitati cu 300 (!!!) de locuitori !

      BINE puse la punct si mai ales, FOARTE bine supravegheate!!!
  • +7 (7 voturi)    
    mai multe urne la munte si la mare... (Luni, 16 iulie 2012, 18:12)

    nila [anonim]

    pai cum adica, sa inteleg si eu... nu se voteaza la circumscriptia de domiciliu? Cum se va tine cont de cine a votat si cine nu... eticheta de pe dosul CI este caca... se scoate intr-o secunda si se poate vota de n! (pentru neaveniti n factorial) ori de catre persoanele interesate.
    Zic si eu ca nea Luca Caragiale... curat murdar!
  • +7 (7 voturi)    
    USL modifica referedumul pana iese demitere (Luni, 16 iulie 2012, 18:13)

    vasile78 [utilizator]

    Cam asta e democratia la USL. Schimbam legile cum dorim doar ca sa se ajunga exact intr-un punct dinainte stabilit. Asta e democratie mimata si distruge pe langa reputatia USL-ului, reputatia Romaniei si distruge toate eforturile facute timp de 20 de ani pentru a ne integra in UE si NATO.
  • +8 (8 voturi)    
    3 Sectii de votare in toata Germania!!!!!! (Luni, 16 iulie 2012, 18:15)

    diaspora [utilizator]

    Mda, se pare ca dl. Crin e ein Berliner numai in traducerea Berliner = gogoasa (jelly donut)... ca altfel apropierea fatza de Europa nu se intrevede in numarul de sectii de votare din vest. Avem 8 sectii in Afganistan dar in Germania avem 3...

    Mi-e pur si simplu sila.

    In Hamburg nu exista sectie de votare. Noi nu avem cum sa votam decat mergand la Berlin, ceea ce nu s-a intamplat niciodata pana acum. Hamburgul a avut sectie la TOATE alegerile. Dupa acest incompetent de Marga, Berlin, München si Bonn acopera toata Germania, cat e ea de mare..

    Ce nenorocitzi! Cica ei asigura exercitarea dreptului de vot! MIE IMI INGRADESC DREPTUL DE VOT!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ce sa mai vorbesc de... (Luni, 16 iulie 2012, 19:32)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui diaspora

      Frankfurt, oras mare, deh. dar departe de ciuma rosie, ce-i drept.
      asa trebe sa fac cca 250km pina la Bonn....
      vorba e: votam sau nu votam, astia care sintem impotriva referendumului "as such"?
  • -8 (10 voturi)    
    un roman indignat ! (Luni, 16 iulie 2012, 18:21)

    armaghedon [utilizator]

    Foarte bine ca se mareste numarul de centre la mare si munte, caci referendumul e in perioada concediilor romanilor !
    Trei minciuni spuse de cinstitul Basescu :
    - a spus ca sunt bani suficienti de salarii si pensii , apoi dupa 2 luni anunta ca trebuie taite cu 25% ;
    - a spus ca isi va da demisia in cinci minute si nu a mai facut-o ( ne-a mintit cu nerusinare,pe toti chiar la televizor);
    - a spus ca nu stie unde este flota, dar aceasta s-a vandut cand era ministrul transportului ( deci vanzarea s-a facut cu semnatura lui) La revedere, Pinochio Basescu !
  • +6 (6 voturi)    
    Ca de obicei (Luni, 16 iulie 2012, 18:22)

    sile [anonim]

    Ni se spune ce s-a decis, dar nu si de ce. Si cica Basescu era dictatorul...
  • -7 (9 voturi)    
    referendum (Luni, 16 iulie 2012, 18:24)

    zapadaneagra [anonim]

    Si cand votau aia din diaspora, la Paris, 1 la 11 secunde, atunci nu mai erati asa suparati .....atunci a fost bine, nu ??!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Faceti in asa fel sa se fure alegerile (Luni, 16 iulie 2012, 18:26)

    Mihaela [anonim]

    La mare se pot duce de mai multe ori cu urna . Pot vota aceeasi oameni de mai multe ori , ca oricum e teritoriul lui Mazare sultanul !
  • +5 (5 voturi)    
    Se intilnesc ca-n Miorita, sa "puna la cale" (Luni, 16 iulie 2012, 18:28)

    Grammaticus [anonim]

    ce nenorociri sa mai coaca. Cum de nu-si dau seama oamenii ca sint facuti unelte de o mina de raufacatori? Cum spunea "Die Welt" despre situatia de la noi ... "energiile criminale se trezesc cind sint intersele lor in joc".
  • -4 (6 voturi)    
    de ce nu ati ramas in tara (Luni, 16 iulie 2012, 18:46)

    anig [anonim]

    Daca era bine in tara de ce nu ati ramas sa traiti bine asa cum era sloganul primului mandat
    Ati plecati nu se traieste bine aici
    lasati ca noi cei care am ramas in tara
    sa ne hotaram soarta.
    • +1 (1 vot)    
      dragă gina (Luni, 16 iulie 2012, 20:08)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui anig

      Îţi spun un secret: nu mi-a plăcut niciodată salamul cu soia.
  • +3 (3 voturi)    
    nu e corect! (Luni, 16 iulie 2012, 18:51)

    Reshape [utilizator]

    Mie, ca spalat pe creier USL nu mi se pare corect sa fie mai multe urne decit pe litoral si la munte!
    Eu vreau, din punctu' meu de vedere, sa fie asa:
    - o urna la toneta de inghetata de la colt ca pe caldura mi se face pofta de inghetata si sa pot sa votez;
    - una mai pe seara la terasa, ca sigur o sa beau o bere de caldura si poate am uitat sa votez;
    - inca doua la mine in frigider ca-mi vin niste prieteni si sa votam impreuna, la un film, sa nu stam la coada ca sa ne exprimam opinia.
    • +1 (1 vot)    
      korekt (Luni, 16 iulie 2012, 19:08)

      korekt [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      Si eu m-am spalat pe creier cu sampon USL si mi se pare ca mi=a mai crescut un neuron...vreau urne la mine pe bloc unde imi fac eu micii si dau manele la tot cartiieru'...nu am kef sa ma deplasez...mai ales ca imi place sa dorm.....uhhh...sa dorm...traiasca antonescu....
  • +3 (3 voturi)    
    e clar (Luni, 16 iulie 2012, 18:58)

    cetateanu_incruntat [utilizator]

    Am sa merg la vot, voi spune nu demiterii dar probabil tot ca ei o sa iasa. In cazul asta, asa cum au facut cei de la guvernare pipi pe constitutie, voi face si eu pipi pe legea 80, voi spune ce am de spus si apoi cer azil politic pe unde voi vedea cu ochii. Pacat ca s-a ajuns aici.
  • +3 (3 voturi)    
    Ipocrizie (Luni, 16 iulie 2012, 19:05)

    tiberius_p [utilizator]

    Cand Crin se pune de acord cu Victor se numeste guvernare cinstita si sanatoasa si normala si corecta si democratica si perfecta si ireprosabila. Cand Basescu se pune de acord cu Boc se numeste incalcarea atributiilor constitutionale... ;)
  • +2 (2 voturi)    
    crin a convenit cu ponta (Luni, 16 iulie 2012, 19:09)

    gorjenii [utilizator]

    Sa semneze amandoi, ca initiatori! Doamne, unde ti am gresit, astia sunt monumente de prostie!
  • +2 (2 voturi)    
    da (Luni, 16 iulie 2012, 19:19)

    hot news [utilizator]

    Va este frica,mai ieri faceati spume ca nu va dicteza nimeni voua,azi ati luat o gura de paie si ati intors-o ca la Ploiesti. La Timisoara,Broscoiule,nu a fost un miting al nicicui ci al USL-ului.Cand vrei sa mananci r... inchide-te in debara sa nu miroasa urat! Iti spun acum si aici ,Broscoiule,ca nu ve-ti reusi cu referendumul si tu,ipochimenule,va trebui sa pleci sa nu mai auzim de tine,dar nu uita sa-ti ei si "amantul" cu tine! Dar,atentie,sa nu-ti plagieze si tie teza ta inexistenta!
  • +2 (2 voturi)    
    Antonescu si Ponta (Luni, 16 iulie 2012, 19:27)

    kepler [anonim]

    doua persoane care compromit Romania in Europa si in lume. In plus creaza mult rau Romaniei in interiorul sau.
  • +1 (1 vot)    
    de ce Antonescu anunta modificarea OUG? (Luni, 16 iulie 2012, 20:25)

    redraz [anonim]

    cum isi permite Antonescu sa anunte modificari de legi?!?! E evident ca se amesteca in treburile guvernului si parlamentului!

    Basescu a fost supendat pentru asta,
    Se cuvine necesar ca si Antonescu sa fie supendat pentru fapte similare.

    Nu mai spun ca duminica, Presedintele interimar Antonescu, in echidistanta sa nemarginita, a participat la Timisoara la un miting electoral USL.

    Cata ipocrizie! Incredibil!
  • +1 (1 vot)    
    CORECT !!! (Marţi, 17 iulie 2012, 9:39)

    Corina R [anonim]

    Au procedat corect. Sunt baieti destepti. In orele de seara si cele matinale este racoare. In arsita amiezii oamenilor le este greu sa mearga la vot.