VIDEO O pisica din Italia a mostenit 10 milioane de euro de la stapana sa. Tommaso a primit bani lichizi, actiuni si un imperiu imobiliar

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 21:56 Actualitate | Internaţional

O pisica din Italia a devenit cea mai bogata felina din lume, dupa ce a mostenit 10 milioane de dolari de la stapana sa adoptiva, transmite Telegraph. Tommaso mosteneste astfel bani lichizi, actiuni si un imperiu imobiliar ce include apartamente si case in Roma si Milano, precum si pamant in Calabria.

Tommaso, care are patru ani, a fost adoptat dupa ce a fost gasit pe o strada din Roma de o batrana bogata, care traia singura. Maria Assunta, asa cum a fost identificata femeia, a fost maritata cu un magnat imobiliar, insa a devenit vaduva cand era inca tanara. Cuplul nu a avut copii.

Femeia a devenit foarte atasata de animal, dar, pe masura ce sanatatea ei a devenit precara, a inceput sa-si faca griji in legatura cu viitorul animalului.

Telegraph scrie ca, in noiembrie 2009, Maria Assunta si-a scris testamentul, in care preciza ca ii lasa "intreaga sa avere" lui Tommaso.

Femeia le-a cerut avocatilor sai "sa identifice o asociatie sau un grup de aparare a drepturilor animalelor caruia sa-i lase averea si angajamentul de a se ocupa de Tommaso".

Niciuna dintre organizatii nu a indeplinit insa cerintele stabilite de Maria Assunta, astfel incat ea a decis sa lase averea lui Tommaso prin intermediul asistentei care s-a ingrijit de ea in ultimele luni de viata, o femeie pe nume Stefania.

Testamentul a intrat in vigoare imediat dupa moartea Mariei Assunta, in urma cu doua saptamani, la varsta de 94 de ani.

"Suntem convinsi ca Stefania este persoana potrivita pentru a duce la indeplinire dorintele doamnei. Iubeste animalele la fel de mult ca femeia careia i s-a dedicat pana la sfarsit", a declarat unul dintre avocatii milionarei, Anna Orecchioni.

Stefania a declarat ca nu stia de averea incerdintata de batrana: "I-am promis ca ma voi ocupa de pisica atunci cand ea nu va mai fi. A vrut sa fie sigura ca Tommaso va fi iubit si ingrijit. Dar nu mi-am imaginat ca are o avere atat de mare. Doamna era foarte discreta si linistita, stiam putine lucruri legate de viata sa privata. Mi-a spus doar ca a suferit enorm din cauza singuratatii".

Tommaso a mostenit bani lichizi, actiuni si un imperiu imobiliar ce include apartamente si case in Roma si Milano, precum si pamant in Calabria. El locuieste acum cu noua sa stapana si o alta pisica intr-o casa aflata in afara Romei. Adresa este tinuta secreta de avocati, de teama ca Stefania va fi asaltata de vanatorii de avere si de infractori.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3902 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    pfuai (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:07)

    ampersand [utilizator]

    Dacă felina asta ar fi fost la noi prin 2003, şi-ar fi donat toţi banii mătuşii Tamara!
  • +5 (17 voturi)    
    O tempora, o mores !!! (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:10)

    adi [anonim]

    Cand in lume milioane mor de foame si de boli care se trateaza cu aspirina, noi ne lasam banii mostenire pisicii ?!!??
    • +3 (13 voturi)    
      @ adi....DA! ne lasam banii... (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:39)

      Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui adi

      poate ca ai citit dar nu mi se pare, a fost o femeie singura care a suferit foarte mult din aceasta cauza. acum nu-mi spune ca putea sa-si caute pe cineva, sunt multi care sunt traumatizati si nu vor sa mauicaute, pentru ca le e frica sa gaseasca alta dezamagire....
      • 0 (10 voturi)    
        nu (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 23:25)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Tony Meman

        Ce sa caute... nici un cautat, sunt atat de mult asociatii, fundatii, spitaluri si centre de cercetare etc. etc.
        • 0 (6 voturi)    
          dar (Duminică, 11 decembrie 2011, 7:54)

          dar [anonim] i-a raspuns lui adi

          dar cati dintre aceia care sunt atat de increzatori ca merita din banii ei sau atat de increzatori ca stiu ei mai bine ce trebuia sa faca ea cu banii ei... au ajutat-o pe cand era in viata? cati au vizitat o batrana singura?

          a, daca ar fi stiut ca are bani, poate s-ar fi inghesuit la usa ei.

          ca iti convine sau nu, dar pisica merita mult mai mult decat cea mai mare parte a oamenilor.
          • -1 (1 vot)    
            Homo Sapiens (Duminică, 11 decembrie 2011, 18:36)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dar

            Oamenii sint rai, ai dreptate. Dar sint si buni.
            Tu cum esti cind consideri animalul superior speciei tale? Razbunarea ta ideologica n-are cum sa-i faca pe oameni mai buni. Si nici mostenirea averilor de catre pisici!
            • -1 (1 vot)    
              tu (Duminică, 11 decembrie 2011, 19:43)

              tu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

              tu vorbesti de parca pisica ar lua banii in mormant cu ea. banii au sa fie administrati de un om, au sa fie dati altor oameni care au afaceri pentru ingrijirea felinelor etc.

              de unde aveti iluzia asta ca banii sunt solutia?

              solutia consta in munca, in inteligenta, in curaj.

              banii sunt doar niste hartii care... confirma calitatile anterioare.

              asa ca degeaba ai bani, daca nu ai nici harnicie, nici inteligenta si nici curaj.
    • +3 (13 voturi)    
      Adevarat... (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:44)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui adi

      Iata ipocrizia generalizata la care s-a ajuns la nivel planetar...sa lasi 10 milioane pentru o pisica e deja cu mult chiar si peste ipocrizie...orice ar zice oricine! Lasa-i macar 1 milion (cu toate ca si atat e enorm), daca esti asa de atasata, iar cu restul de bani fa si tu niste bine...
    • -1 (5 voturi)    
      intrebare (Duminică, 11 decembrie 2011, 0:05)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui adi

      tu cate aspirine ai donat? nu de alta, dar sunt convins ca la dat din gura ne e usor.
    • +3 (5 voturi)    
      Iar? (Duminică, 11 decembrie 2011, 6:53)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Iar incepeti cu aberatia asta? (nu ca stirea ar fi mai departe) dar limitati-va la a decide ce faceti cu banii vostri nu ai altora.

      Multi de-astia cu "sa ne dea". Vi se urca sangele la cap cand auziti de atata banet ca nu s-au dus la niste puturosi :)

      Sunt intr-o tara saraca, aici abia am inteles cum stau treburile, sunt saraci dar nici n-ar face ceva, prefera sa li se dea ca prima varianta de a rezolva problema financiara. Vorbim de majoritate. Exceptii sunt peste tot si trebuie ajutati fara dar si poate (oameni cu handicapuri majore, copiii etc).
    • -2 (2 voturi)    
      pentru adi (Duminică, 11 decembrie 2011, 10:39)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui adi

      Adi, care "noi"??? Esti cumva putred de bogat si lasi avera ta animalelor de companie ???
  • +3 (13 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:20)

    Vlad-I [utilizator]

    Majoritatea sunt femei care fac acest gest capricios, putea sa gaseasca alte forme mai nobile unde sa-si bage banii, de ex. cercetarea medicala.
    • +2 (4 voturi)    
      tu (Duminică, 11 decembrie 2011, 7:56)

      tu [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      tu omiti o intrebare capitala: ce motiv ar fi avut?

      pentru cine? ca sa salveze vietile unor indivizi care au lasat-o singura?

      inca ceva: banii tot la oameni au sa ajunga, ca si mancarea de pisici, si salonul de infrumusetare felina, tot de oameni sunt gerate.

      tot ce va trebui facut va fi sa se munceasca putintel pentru acei bani.

      dar oamenii se imburicesc orbeste atunci cand e vorba sa pice din cer.
      • -1 (1 vot)    
        Bolnav (Duminică, 11 decembrie 2011, 18:51)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui tu

        " ...dar oamenii se imburicesc orbeste"

        Si animalele cum se "imburicesc"?
        Nu mai luati apararea nebunilor (-elor). Si nici a justitiei imorale, ce permite bolnavilor mintali sa-si puna in practica ideile demente.

        Acest tip de justitie n-are nimic de-a face cu drepturile omului sau cu respectul fata de bolnavi. Motivele pentru care se ajunge aici tin intodeauna de interese financiare, de o justitie nesanatoasa si un sistem birocratic, ce perpetueaza lipsa de responsabilitate si goana nebuneasca dupa bani a juristilor.
  • +2 (6 voturi)    
    Ha, ha, ha! (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:52)

    Ioana [anonim]

    Uite cum se scoate Italia din criza! Mai apar cativa mostenitori din astia si isi plateste toate datoriile catre UE. :))
    Am o curiozitate! Stefania este romanca menajera, la madam defuncta? S-a scos tipa!
  • +1 (1 vot)    
    corect (Duminică, 11 decembrie 2011, 0:08)

    dorel [anonim]

    acolo lasi averea la cine vrei, la mine acuma 8 ani fosta sotie mi-a luat jumatate de avere, asa a hotarat instanta, datorita legilor romanesti
  • 0 (0 voturi)    
    Astept... (Duminică, 11 decembrie 2011, 0:08)

    Adrian [anonim]

    Astept, cu interes, sa apara stirea : " O pisica a lasat mostenire 10 milioane de euro, stapanei sale". Atunci da, chiar ar fi o stire de senzatie !

    Pana atunci, insa, nu e decat o "stire".
  • +1 (5 voturi)    
    zoofilie (Duminică, 11 decembrie 2011, 1:42)

    Maracin [anonim]

    Asta e tot un fel de zoofilie.
    Un fel de ura de sine rasiala dublata de fantasme zoofile. Niste animale. Si te pomenesti ca dragutii de activisti pentru drepturile animalelor juiseaza.
    Macar ca poate dupa moartea mâţei... poate averea cade in seama primariei... sa nu imi spuneti ca va face pui si vor mosteni :-o averea...
    Si cum se fac actele notariale ? Are buletin ? Si de unde stim ca pisica moare... Exista un act de identitate care sa certifice ca ea e ea ? Si ca nu a fost inlocuita de una mai tanara... ma gandesc ca exista un consiliu... care sa ingrijeasca de avere in numele pisicii... si acest consiliu nu ar vrea sa raposeze pisica prea repede indiferent ce varsta ar avea... pentru ca si'ar pierde obiectul muncii.
    Doamne unde mai ajung si zoofili astia... !!
  • +1 (5 voturi)    
    bataie de joc (Duminică, 11 decembrie 2011, 1:46)

    Gino [anonim]

    un copil sub 18 ani nu poate sa intre in posesia unei mosteniri...iar alti in lume pisici...ciini...sopirle...pesti..
    care nu au drept de semnatura si sa umble cu bani
    intra in drepturi la o mostenire....a oamenilor....
    se pune o intrebare cind moare pisica cui ramin bani...?nenorocita ...nu putea sa dea bani la copii
    care au ramas orfani...a mai trait si 94 de ani....dar
    motanul ei de 4 ani se indragosteste de pisica mea miti de3 ani ...si sunt de acord cu casatoria...imi da si mie jumate din avere ca eu am griji de pisica ,,miti''
    si-a meritat soarta...
  • 0 (4 voturi)    
    paris hilton (Duminică, 11 decembrie 2011, 3:37)

    Ari3s [anonim]

    sa vezi destrabalare pe capul acestei pisici. In compensatia faptului ca si-a suportat stapana. Ma rog, pentru afectiunea si devotamentul ce numai un caine poate dovedi:)
  • +1 (1 vot)    
    stefania (Duminică, 11 decembrie 2011, 9:32)

    didi [anonim]

    cu siguranta stefania e romanca. intr-un ziar italian parca asa scria